www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intalnirea Rgc 2014 - 25-27 Iulie, Conacul Vanatorului, Moeciu


sam
 Share

Recommended Posts

Eu zic chiar de acum sa spunem cine poate sa dea 100 lei, mai mult sau cazarea in totalitate si cine nu poate si cand ar putea. Cred ca in felul acesta stim clar cum stam, daca mai e nevoie sa completam si etc. Eu am zis ca maine pun 275. Sam, George si ggg au platit, Vio e ca si cum a achitat. Mai e nevoie de un tabel nou cu cine si cat a dat? O sa iese geniala intalnirea si e pacat sa nu o facem sa se intample.

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa ii multumim cumva lui Sam pentru bataia de cap si sa cotizam noi pentru el ^_^

 

Lol, mai bine-mi faceti o statuie mai mica langa cea a lui Zeus :P

 

Sam, daca vrei sa ma ocup de ceva, pot eu de vineri, sa-mi spui doar pe pm.

 

Nu cred ca ai de ce sa te ocupi, era vorba de redirectionat banii de la voi catre pensiune daca ramanem pe varianta rezervarii colective, de vorbit cu proprietarul, etc. Daca fiecare isi rezerva camera lui atunci nu mai trimiteti banii la mine! Asta numai voi puteti hotari, eu mi-am spus punctul de vedere.

 

Singurul care poate ajuta la deblocarea rapida a situatiei daca ramanem la pensiunea asta cu avans de 2500 este Vio pentru ca ei sunt mai multi si banii de la ei vin grup. Ei sunt 13 x 100 ron = 1300 + 1050 care exista deja, aia-s banii. Mie insa nu mi se pare corect asa pentru ca daca restul se razgandesc si nu mai vin, cei care raman trebuie sa achite intergal pensiunea.

 

Corect mi s-ar fi parut sa ne asumam toti raspunderea si sa platim cazarea in avans. Repet, unde nu sunt bani momentan e de inteles. Unde e rea vointa sau alte motive, nu mai e de inteles, cel putin daca nu ni se explica.

 

 

Eu zic chiar de acum sa spunem cine poate sa dea 100 lei, mai mult sau cazarea in totalitate si cine nu poate si cand ar putea. Cred ca in felul acesta stim clar cum stam, daca mai e nevoie sa completam si etc. Eu am zis ca maine pun 275. Sam, George si ggg au platit, Vio e ca si cum a achitat. Mai e nevoie de un tabel nou cu cine si cat a dat? O sa iese geniala intalnirea si e pacat sa nu o facem sa se intample.

 

Eu se poate considera ca am pus toti cei 240. Am verificat acum contul si alti bani nu au intrat deocamdata.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Bag Vineri 2000lei,mai mult nu pot, am de plătit 2000euro pt niste piese,restul pîna la 2500 saptamina viitoare.

Acum am vazut discuția.

PLM atîta discuție... eu rezerv oricum 7 camere chiar daca nu vine nimeni tot am cu cine sa petrec,atîtea discutii.... parcă organizăm expediție în Alaska.

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bag Vineri 2000lei,mai mult nu pot, am de plătit 2000euro pt niste piese,restul pîna la 2500 saptamina viitoare.
Acum am vazut discuția.
PLM atîta discuție... eu rezerv oricum 7 camere chiar daca nu vine nimeni tot am cu cine sa petrec,atîtea discutii.... parcă organizăm expediție în Alaska.

 

Exact asta ii spuneam si eu lui George azi. Zici ca mergem in desert sa stam o luna, nu doua zile la 150 de km. Da-mi te rog un telefon Vio inainte sa pui banii, daca nu avem pana atunci un raspuns de la majoritatea nu are rost sa mai inchiriem toata vila si deci e inutil ca banii sa mai ajunga la mine. Daca nu, suna fiecare pentru el si isi rezerva cate camere vrea si cu asta basta, ne vedem acolo cati 'om ramane.

 

Eu totusi vreau sa cred ca a fost o neintelegere si ca vom merge toti in formula stabilita. Ar fi pacat...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Mai discut cu unul-altul prin mesaje private si-mi mai aduc aminte una-alta pe parcurs.

 

Diferenta intre a rezerva pensiunea colectiv sau individual se refera la:

1. un oarecare discount de cantitate (nesemnificativ). Poate eu sunt de vina ca n-am negociat suficient, mai putem discuta asta desi nu sunt genul care sa ma tiganesc.

2. a fi singuri in locatie (priceless)

 

De ce insist pe treaba asta... Daca te nimeresti in vila cu o familie cu copil mic, cu batrani, cu manelisti (tu nefiind unul dintre ei) sau pur si simplu cu cretini, aia vor suna la militie daca faci galagie noaptea tarziu. Nu o spun din filme, ni s-a intamplat si n-a fost prea placut. Plus de asta te calaresti cu ei pe terasa, in curte, in foisor, la gratar, la chestiile comune.

 

Daca esti singur si mai ales in cazul unei pensiuni fara vecini, faci ce vrei, pana cand vrei, cu cine vrei. Cu proprietarul de la #5 am discutat si i-am spus ca o parte dintre noi suntem chitaristi, ca se va veni cu niste scule, ca se va face un pic deranj. A fost chiar incantat si mi-a spus ca nu e absolut nicio problema atata timp cat nu ne facem craci si ii demolam pensiunea.

 

De-a lungul existentei mele eu am intalnit si pensiuni unde daca vorbeai tare pe terasa strigau la tine de la balcon si a trebuit sa plecam 'prin sat'. Nu vreau sa fiu pisalog, ma repet pentru o n-a oara (si ultima), hai sa facem cumva sa fim singuri in pensiune. Nu ca vreau eu, ci spre binele nostru al tuturor.

Edited by sam
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu lasati omu sa tot traga de noi. Hai sa punem si noi mana macar cu cooperarea

 

Nu trag de nimeni, in vremea cand faceam asta dadeam mesaje private la fiecare in parte, unul pe minut (ca altfel nu te lasa rgc-ul daca le dai la rand si nici optiune de 'mass message' nu ai).

 

Spun doar ce-mi mai trece prin cap ca sa nu ne trezim acolo cu faze de genul "ah, pai eu n-am stiut ca-i asa..."

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Cum facem sa stim care poate da avansul si etc? Numere de telefon sunt necesare? Sa le lasam in mesagerie? Unii poate nu apuca sa intre pe forum cateva zile si nu toti au dat follow la topic. Cred ca asta e prima problema, cum ajunge informatia de aici cat mai repede la restul mai putini activi. Eu ma pot oferi sa contactez o parte din persoane si sa le pun in tema.

Link to comment
Share on other sites

Credeti-ma ca nu aveti pe cine contacta pe privat, informatia a ajuns la toata lumea.

 

- Eu, George, Mihai Souca, SausageAssassin, tudorzzz, maur, ggg, 'mnezău si cu Hyper10n au fost azi pe aici.

- Gasca lui Vio e reprezentata de Vio (Rothmans intra tot la ei). Vio stie deci e suficient.

- CorsairX e disparut in misiune, n-a confirmat si nici n-a dat avans, nu stiu de ce l-am uitat pe lista.

- Les Paulica 1960 a disparut si el dar a spus in nenumarate randuri ca vine, cred ca e plecat prin tara/lume/galaxie dar e baiat serios (sau cel putin asa cred)

- Cedrik e toata ziua pe forum dar aici nu retin sa fi avut vreo opinie zilele astea (scuze daca gresesc)

 

Pe cine vreti sa contactati pe privat? Feel free sa-i luati pe toti la rand dar nu stiu la ce ar ajuta.

 

Atasez pentru a zecea oara tabelul.

 

post-9969-0-85553000-1401917000_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

va incurc daca mai stau in standby o saptamana cu raspunsul?...saptamana viitoare aflu data din iulie ( inca nu stiu daca se suprapune cu weekendul intalnirii ) in care trebuie sa plec intr-o delegatie.

pe de alta parte aveti dreptate, nu-i ok sa platiti voi pt mine in caz ca nu apar.

oricum, orice ar fi...vreau sa vin!

chiar daca ma cazez in ultimul moment la alta pensiune.

Edited by tudorzzz
Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere situatia e clara, fiecare isi va rezerva camera pentru el si-am scapat de o problema. Cine vrea sa se retraga sa-mi trimita contul pe privat sa-i pun aia 50 de ron inapoi. Cine ramane, ne vom intalni oricum acolo deci putem folosi banii strasi deja pentru cumparaturi.

 

Voi vorbi azi cu proprietarul sa-i explic ca suntem batuti in cap si in 6 luni nu am fost in stare sa organizam o iesire de 2 zile si cu asta basta. Eu am sa-mi rezerv oricum o camera. Daca vrea cineva sa se combine cu mine la cazare sa-mi dea un semn.

 

Nu mai trimiteti banii de cazare la mine ca nu mai e cazul!

 

Pensiunea este asta si puteti lua legatura direct cu proprietarul: http://www.turistinfo.ro/moeciu/moeciu/cazare-moeciu/pensiunea_conacul_vanatorului-c51955.html

 

Eventual ii puteti spune ca faceti parte din grupul care ar fi trebuit sa rezerve toata vila ca sa ne grupeze camerele unii langa altii, macar sa nu ne intercalam cu straini.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

M-a sunat acum proprietarul ca l-a sunat ggg pentru rezervare si vroia sa-i confirm povestea. I-am spus ca timpul a fost prea scurt sa strangem banii de la toata lumea si am decis sa-si rezerve fiecare individual camera.

 

Pretul ramane acelasi 240 ron camera dubla/noapte cu mic dejun si cina incluse, perioada 25-27 iulie.

 

Avansul m-a rugat sa fie 240 ron de la toata lumea ca-i va fi greu sa refaca atunci puzzle-ul daca se vor plati sume diferite. Deci practic vrea avans pe o noapte. Mi-a zis sa va dau eu si contul dar nu-l voi face public aici, dati-mi PM si vi-l comunic acolo.

 

Mai ramane sa ne cuplam noi intre noi pe camere. Asa cum am spus mai sus eu voi rezerva azi o camera si caut coleg de suferinta :)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Ştiu că-s vremuri triste şi nu mai avem bani prin toate buzunarele cum aveam odată. :)

Dar ce poate fi mai fain decât să se ocupe cineva de organizare şi logistică pentru tine?

Şi tu doar să te prezinţi la faţa locului, să te enjoyeşti şi să pleci.

Şi mai ales că e ca şi cum am plăti în rate fără dobândă. Doar cu buletinul.

 

Nu daţi cu pietricele. Pls.

Link to comment
Share on other sites

Am sa fac o mica sinteza pentru cine nu a prins toata discutia. Pretul a ramas la 240 camera dubla pe noapte cu mic dejun si cina incluse (doua MJ si doua cine fiind vorba de camera dubla) iar rezervarile se fac individual. Pensiunea este asta, se poate oricand discuta cu proprietarul care e un om foarte deschis si care mi-a spus ca poate fi sunat pentru orice nelamurirle la numarul de telefon de pe site: http://www.turistinfo.ro/moeciu/moeciu/cazare-moeciu/pensiunea_conacul_vanatorului-c51955.html

 

Avans m-a rugat sa-i platim exact o noapte (240 ron) ca sa nu se incurce in bani ca unii dau mai putin, altii mai mult. Banii care s-au strans pana acum sunt in continuare la mine si vedem pe parcurs ce facem cu ei. Daca cineva se razgandeste, sa-mi trimita contul pe privat si isi primeste avansul inapoi.

 

Practic fiecare trebuie sa-si gaseasca coleg de camera pentru ca rezervarea si avansul de 240 ron se face pe camera dubla, nu pe loc. Cine da avans 240 ron plateste practic o camera dubla pe o singura noapte, deci ii trebuie si coleg de camera.

 

Sper ca m-am exprimat destul de clar. Contul IBAN vi-l dau pe privat la cerere.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Eu am discutat cu proprietarul sa facem rezervarea direct prin transfer bancar intr-un cont de ING pe care mi l-a dat la telefon (si pe care vi-l pot da pe prrivat). Nu faceti rezervari prin booking sau prin alte metode fara sa vorbiti cu el in prealabil si oricum spuneti-i ca sunteti din grupul mare care trebuia sa rezerve toata vila pe 25-27 iulie. Pe mine de Alexandru ma stie in caz ca nu vrea sa va dea camere. Din cate am inteles lui ggg i-a spus ca nu mai are camere libere :)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

  • Cosu unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.