www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intalnirea Rgc 2014 - 25-27 Iulie, Conacul Vanatorului, Moeciu


sam
 Share

Recommended Posts

Ok, acum ca s-a stabilit data voi da mesaj privat tuturor celor de pe lista sa confirme prezenta si sa trimita un avans de 50 ron/persoana pana la sfarsitul lunii aprilie. Avansul se va depune intr-un cont deschis la Raiifeisen Bank pe numele meu - promit sa nu fug cu banii :)

In momentul in care toata lumea va achita avansul si vom sti exact pe cate persoane ne bazam, vom alege rapid o pensiune si o vom rezerva.

 

Pensiunea va fi aleasa in functie de numarul de persoane confirmate, daca suntem putini vom lua o pensiune mica, asa ca nu va bazati ca va puteti hotari pe parcurs pentru ca nu vor exista prea multe camere libere.

 

Din cate am inteles, exista si persoane care vor cu cortul. Asta va complica putin situatia dar incercam sa o rezolvam cumva, insa ii rog pe cortisti sa posteze aici ca nu vor cazare sa stim cum ne impartim. Statul la cort nu e scutit de plata avansului, acesta se va redistribui ulterior catre mancare/bautura respectiv se va scadea cazarea din costul total.

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Îmi anunţ şi eu intenţia de a participa. Doar intenţia, pentru că, sigur voi fi cu 2-3 săptămâni înainte de eveniment. Voi veni singur.

 

În legătură cu cazarea, cred că nu e musai să căutăm pensiune care să dispună de toate locurile. Pur şi simplu vorbiţi cu cineva de la o pensiune, de preferat cineva la care aţi mai stat sau pe care cunoaşteţi şi au sigur cunoştinţe/prieteni/rude prin zonă care fac şi ei agroturism la rândul lor şi ne putem răsfira în 3-4 pensiuni.

Link to comment
Share on other sites

Welcome aboard :)

 

In general toata lumea in zona aia se cunoaste cu toata lumea si cu siguranta daca vor exista 'intarziati' se va gasi o solutie de cazare, in cel mai rau caz prin vecini. Insa de preferat era sa stam toti intr-un singur loc. Normal, unde nu se poate sti din timp, asta e, vedem pe parcurs.

Link to comment
Share on other sites

Sam, vezi cati iti confirma si alegi o pensiune cu atatea locuri cate sunt, plus 1-2 camere duble, iar daca mai apar intarziati ii bagam in acele camere, daca sunt prea multi, cum a zis Decebal, la vecini. Nici nu putem sa ne intindem mai mult decat de permite plapuma.

Edited by George M.
Link to comment
Share on other sites

Iti dai seama ca n-o sa inchiriem Pelesul acum pentru o mana de oameni si oricum alegerea pensiunii va fi subiectul unui nou sondaj, sper ultimul :)

 

Trimit acum mass message. Enervanta treaba ca nu poti trimite decat un mesaj pe minut, n-am stiut asta pana acum, noroc ca nu suntem vreo 200...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Eu mai mult la treaba asta mă refeream, George, sunt multe pensiuni care au puţine camere, dar care oferă servicii foarte bune, mai bune decât cele mari, la preţuri mai bune. Chiar dacă, să zicem, o să fim 30 de participanţi, iar o pensiune pe care o ştie unul din voi că a mai stat acolo şi a fost ok, nu poate primi mai mult de 20 de oameni, nu ar trebui s-o eliminăm de pe listă. Ar trebui să ne uităm mai mult la ce au prin curte. Că sunt cu foişoare, spaţii de grătare, băncuţe, dar mai sunt şi altele cu o curte betonată, de 20 mp.

Link to comment
Share on other sites

Am fost intrebat care sunt costurile estimate ale excursiei si nu prea am stiut sa raspund. Cazarea va avea un pret mediu impus de zona Bran-Moeciu. Mancarea va fi probabil ceva de genul sandwich-uri si racituri dimineata, un gratar zdravan peste zi si oaresce seara (eventual tot un gratar, nu va cunosc preferintele culinare) + salate, cartofi, ciuperci si/sau alte garnituri.

 

Iar bautura.... Aici e o problema pe care nu stiu sa o gestionez singur pentru ca nu toti beau acelasi lucru, nu toata lumea bea la fel cantitativ, etc.

 

Asteptam sugestii si propuneri.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Având în vedere şi perioada, presupun că berea va fi baza. Ca şi cantitate, cât mai multă. :D

 

Măi oameni, dar vouă nu vi se pare cam scurtă toată treaba? Adică na, înţeleg, munci, nebunii, dar mi se pare cam pe repezeală o singură noapte, aşa. Nici n-apuci să te îmbeţi bine că te şi trezeşti mahmur pe drum spre casă. N-ar fi mai ok 25-27? Şi na, de vineri fiecare cum rezolvăm. Adică nu cred că ar fi probleme aşa mari pentru vinerea liberă pentru colegii de pe la distanţe mai mari, mai ales că ştim data de pe acum. Zic şi eu, 3 luni or fi de ajuns de aranjat treburile pentru o zi liberă. Voi din Bucureşti, de exemplu, dacă scăpaţi la oră rezonabilă de la muncă, nici n-aveţi nevoie de liber. Nu ştiu, zic şi eu. :)

 

Că na, de George mi-e milă, de exemplu, se pune el pe trotinetă sâmbătă dimineaţa din Iaşi, cu drumurile şi cu traficul de, ajunge pe la 3-4 obosât, doarme oleacă să-şi revină şi se trezeşte că trebuie să se urce la loc pe trotinetă.

 

Eu zic să nu vă faceţi planuri de mâncare şi de băutură, că na, ştiţi cum e, azi ai poftă de-o pastramă de oaie, mâine-ţi vine pofta de cârnaţi. Vom fi aproape de Braşov, probabil unii dintre noi cu maşinile, putem stabili la faţa locului ce vrem şi trage o fugă la cumpărături.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Vodka.

2. Bourbon

3. Whiskey

4. Whisky

5. 2/3/4+Amaretto

 

 

Whichever, but in that order.

 

Bucataria imobilului sa fie echipata cu un ibric. (no, a cheap espresso machine does not make good coffee, and a drip does not make coffee).

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Calculul la băutura e relativ simplu. Decat sa ne rămână, mai bine sa nu ne ajungă ;) Deci 10 beri de om + o juma' sau sfert de tărie inmulțit cu câți vom achita avansul. Așa, preventiv. Asta vine vreo de 30 lei de om la prețul mediu al supermarketului. La mâncare e mai dificil. Ca-s mai multe: pâine, mustar, ketchup, pulpe, aripi, vițel, porcușor, pește, mici, cremwuști, roșii, ardei, ceapă, usturoi, zacuscă, mămăligă, caș, telemea, gem, dulceață, unt, miere, ciorba de burtă, fasole cu ciolan, rasol, răcituri, drob, sarmale, etc...după preferințe. Aici cred că va fi decizia cea mai grea. Eu n-am preferințe la mâncare atâta timp cât există carne. :) Legume o să mănânc atunci când n-oi mai avea dinți.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acum imi pica si mie fisa... De-a lungul timpului s-a vorbit de un weekend, ceea ce din punctul meu de vedere inseamna doua nopti. O noapte e mult prea putin pentru o asa desfasurare de forte. Nici nu ajungi bine, faci un gratar, bei ceva si s-a facut seara. A doua zi abia te dezmeticesti si tre' sa pleci. Nu e ok...

 

Si eu votez pentru doua nopti. Sunt putini care pot sta mai mult din cauza muncii, dar vineri-duminica mi se pare obligatoriu.

 

 

Eu zic să nu vă faceţi planuri de mâncare şi de băutură, că na, ştiţi cum e, azi ai poftă de-o pastramă de oaie, mâine-ţi vine pofta de cârnaţi. Vom fi aproape de Braşov, probabil unii dintre noi cu maşinile, putem stabili la faţa locului ce vrem şi trage o fugă la cumpărături.

 

Teoretic ai dreptate insa gandeste-te ca nimeni nu cunoaste pe nimeni (cu mici exceptii) si oricum va fi un haos general. Asta ne mai lipseste sa lasam cumparaturile pe ultima clipa.

 

Cel mai bine cred ca e sa facem un meniu obligatoriu cu niste niste carne de gratar, ceva gustari, niste bere, etc pe care sa le luam la comun iar restul ce-i mai tuna fiecaruia mai vedem pe parcurs. Magazine de urgenta sunt si in Moeciu, dar nu m-as risca sa lasam grosul cumparaturilor pentru Brasov si cu atat mai putin pentru Moeciu unde sunt si mult mai scumpe decat in supermarket ca sa iei tot de acolo.

 

Nu stiu cati dintre voi au experienta iesitului in grup la modul asta. Eu o am si oricat de organizati am incercat sa fim de-a lungul timpului in diverse gasti, nu ne-a prea iesit niciodata. Si asta in conditiile in care ne cunosteam intre noi...

 

Hai sa ne organizam un pic din timp daca tot il avem si acolo sa stam la povesti si la bere, nu cu grija cumparaturilor si drumurilor. Parerea mea...

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok, pentru mine, 2 nopti= 10 beri plus 500 ml de absolut vodka, mititei 8 la numar, 2-3 carnati proaspeti sau neafumati, eventual si ceva porc transat (pulpa/ceafa/muschiulet, ce se poate), mustar dulce, paine de care se gaseste.

Obligaroriu 2l de Cola si o Milka cu lapte.

In Fundata stiu pe cineva care face branza afumata si de burduf foarte buna si ieftina, daca ne bagam si la asa ceva, iesim la jumatate din pret fata de magazin sau marginea drumului.

 

Eu cred ca o sa iesim cam pe la 200-250 ron de persoana, ceea ce e foarte ok.

Atat am avut de spus, iar daca mai vreau ceva, mai aduc eu pe langa.

 

Edit: poate gasim o locatie cu bucatarie, ca tot s-a adus vorba de o fasolica sau o ciorba de burta.

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

1) eu am crezut ca-s 2 nopti :) asa sincer, pt o noapte, eu m-as cam taia de pe lista

2) totusi trebuie sa stiim un cost estimativ, ba chiar apropiat de realitate ... ca daca dam avansu' si apoi vine nush cat de persoana ... poate multi se vor retrage si na ... mai ramai si cu avansu' dat

3) tot legat de costuri, ar trebui sa stiim in suma de X ron de persoana, ce se include si ce nu (adica na, ce-ti iei pt tine personal, de mancat, baut, etc.)

4) vis-a-vis de cazare ... eu spre ex. vin cu gagica'mea ... pt noi ar trebui na, camera separata ... se gaseste si cu asa ceva? bine, logic ca se gaseste, zic doar, se si poate rezerva pt noi 2?

5) eu zic intai sa se stabileasca bine punctele de mai sus, gen cazarea, cat va veni total de plata de persoana, etc. si apoi sa se stabileasca data limita pt avans. Nu mi se pare ok sa dam un avans pt o chestie care in mare, e inca in aer, cu toate ca da, am stabilit perioada si zona ... dar e prea putin. Adica eu unul nu pot confirma doar pe atat.

 

sorry daca sun ca o baba zapacita da' aia e ... imi plac lucrurile mai exacte din fire :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Les Paul 1960: LOL, ai uitat sa pui pe lista prezervative pentru Moece (sau cum s-or numi fetele din Moeciu) si corzi pentru chitara :) Nu prea merge sa ne facem fiecare cate un wishlist ca ajungem la balamuc.

 

@otringal: Ai dreptate, nu prea poti da un avans daca nu stii pentru ce, macar in linii mari.

 

Ca sa putem estima niste costuri totale trebuie sa facem un meniu de persoana format din (mancare + bautura + cazare)/zi * numar de zile (nopti). Meniul va fi unul mediu, cine e mai fitos si nu mananca decat foie gras cu reductie de sos de portocale n-are decat sa-si aduca. La fel si cu bautura, cine vrea sa bea cognac de 20 ani sa-si aduca.

Nu vom putea multumi pe toata lumea dar o carne la gratar, un mic, o branza, o rosie, o maslina probabil ca mananca toata lumea + ceva bere si ala e meniul. Restul isi mai aduce fiecare dupa preferinte, in special bautura. Eu cam asa o vad...

 

O sa incerc sa ticluiesc cu George un meniu si revenim cu ceva mai concret sper maine. Eu ma retrag ca sunt rupt de oboseala si am o zi de tot rahatul maine. George, ai legatura :)

 

Edit: Daca vrea cineva sa faca meniul, nu are decat. Dar sa fie ceva concret si realist.

Edited by sam
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

eu propun sa-si faca fiecare un meniu aproximativ si apoi adunam cantitatile si alimentele. Ca degeaba punem 10 kg mici si 10 kg rosii daca o sa fie cererea de 30kg mici si rosiile or sa se strice :) la fel si cu orice alt aliment sau bautura. Sa luam asa dupa ureche si d-aia si d-aia fara sa stiim cat anume si daca se bea, e o risipa de bani si o privare de alte tipuri de alcool pt unii :lol: eu unu' stiu ca nu bag tarie orice ar fi de ex. In fine, as zice in linii mari sa faca fiecare un meniu pt el si la sfarsit vedem ce anume trebuie luat si cat. Va spun sigur ca daca nu facem asta o sa iasa prost rau, am experienta a nush cate revelioane ratate unde s-a luat bautura si mancare la modul general si 40% s-a epuizat instant iar de 60% nu s-a atins nimeni.

Link to comment
Share on other sites

Bai, sunteti culmea, noi discutam despre asta de la Craciunul din 2013, voi unde ati fost pana acum? ERA VORBA INCA DE ATUNCI DE DOUA ZILE SI CU NOPTILE AFERENTE. Deci, vineri primirea invitatilor, sambata eveniment in desfasurare, duminica ciorba de potroace si imprastierea.

 

Pentru cei pretentiosi:

La orice petrecere, nunta, intrunire, conferinta, serata, cumetrie si paranghelie ati merge, exista un meniu prestabilit, identic pentru toata lumea. Daca nu-ti plac icrele le dai deoparte, si nu cred c-ai sa ceri 4 lei inapoi fiindca tu n-ai mancat icre. De asemenea, si "taxa" de participare este identica pentru toti, exceptie cuplurile care vor sta singuri in camera (despre care am vorbit acum cateva zile/ saptamani, Razvan, camera dubla). Mai adaug ca, aici n-o sa fim fiecare acasa la el, deci va trebui sa lasam de la noi unele preferinte speciale (mofturi), ca nu poti face 30 de meniuri pentru 30 de participanti, cum s-a zis mai sus, vrei pate de gasca si coniac de 20 de ani, il aduci de-acasa, tu decizi daca dai si la altii sau mananci singur.

 

Fiti pe pace ca nu va ia nimeni banii ca sa mancati sandvisuri cu margarina.

 

Azi voi face un meniu pentru toate zilele, pe care il vom dezbate scurt si il vom aproba si, plecand de aici, vom face si estimarea cu costul total pentru fiecare participant.

 

VA FI MANCARE DE FASOLE (SAMBATA) SI CIORBA DE POTROACE (DUMINICA), eu le fac si invit si pe altii care se pricep, asta pe langa gratare si alte placeri.

 

:)emo35.gif

Edited by George M.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Cosu unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.