www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Batut De Politisti In Sectia De Pe Lipscani


stelica
 Share

Recommended Posts

in noaptea de joi spre vineri,in jurul orei 3,ma indreptam catre casa dupa o noapte cu bere,dar pe picioare...si in dreptul intrarii pe lipscani,dinspre banca nationala,aud tipete ,galagie,scandal.este,sau era un tip acolo, masiv cu plete blonde si-o vesnica geaca de motor,care tot canta la chitara,facand un ban cinstit.ma apropii,tipul incoltit de-o gasca de cocalari,care se tot agitau pt ca omul refuzase sa le cante maneaua preferata.apare politia si fara prea multe intrebari il salta pe tip,cu tot cu chitara.m-am repezit si eu (cunoscand-ul pe tip,schimband din cand in cand cate un salut,o vorba,o bere) si am cerut cetateneste laumuriri: "ce-aveti fratilor cu el?!?! e un vesnic nevinovat,poti sa-l scuipi si nu riposteaza.cu ce v-a gresit?".politistii cu chef de scandal imi replica flegmatic ca nu e treaba mea si sa dispar mai repede din zona.revoltat si intrigat am scos telefonul si-am strigat " ok,atunci sa filmam intrega scena pentru a vedea daca se respecta procedura...".dincolo de filmat,ma gandeam ca gestul meu ii va intimida putin si-o vor lasa balta cu chitaristul.brusc ma trezesc cu un baston peste brat si imediat din spate doi politisti ma apuca violent de brate suierandu-mi la ureche "filmezi,esti smecher,mergi si tu cu noi" dupa cativa pasi imbrancit si lovit discret...in rinichi si ficat sunt impins la gramada pe usa sectiei de politie.cum intru mai incasez cateva lovituri ,tot discrete... si mi se ordona fioros "scoate tot ce-ai in buzunare,scoate ca te bat pana te ia dracu'" speriat si cam nesigur am scos ce-aveam,adica bani portofel,chei telefon,dupa care sunt impins intr-o alta camera.in tot acest timp chitaristul trecea prin aceeasi situatie doi metrii mai incolo de mine.deci,el impins intr-o camera,eu impins in alta.mi se spune sa ma asez pe scaun,mi se pun catuse si brusc incasez un pumn in stomac de mi-au iesit ochii din orbite.deci incatusat cu mainile la spate si lovit din senin fara cea mai mica posbilitate de aprare.dupa cateva momente apare un alt politist si instigat de cel care ma lovise, se repede si el si-mi infige un pumn in plex( probabil n-a nimerit,aplecat fiind eu),de -am zis ca mi-a explodat ceva in piept si bineinteles cautand aer.am omis sa va spun ca imediat dupa ce-am primt bastonul in brat pe strada,le-am adresat si eu nervos un "la 7 clase cate aveti,atata puteti...".si asa se tot justicau politistii in timp ce ma loveau in plex-stomac,zbierand "cum ma ne-ai facut politisti cu 7 clase? mortii ma-tii ,etc!".bineinteles nu mai stiu nr exact de pumni incasati,dar cred ca au fost vreo 6-7,tot pe motivul asta cu clasele.iesea unul,intra altul,ma injura si ala si iarasi zdrang,pumnul de rigoare,tot in plex si numai in plex.dupa vreo ora vine un altul si cu un gest imperativ imi intinde o hartie,urland:"semneaza".nici nu mai vedeam bine in urma loviturilor si practic nu ma mai puteam concentra,asa ca habar ne-avand ce semenez si inspaimantat bine de vreun posibil urmator pumn in cosul pieptului,am semnat.dintr-o data pace...sunt luat pe sus,descatusat si hai sa-mi ridic obiectele:telefon,portofel,chei.sunt intrebat daca-mi lipseste ceva,dar totul e ok,plec catre casa.tarandu-ma bineinteles cu mare greutate pe picioare,scot telefonul sa sun pe cineva,ma uit buimac in telefon,,parca nu era telefonul meu.adio numere,mesaje,adio setarile personale,si mai ales adio poze si filmulete.resetare generala,sters tot.

 

despre chitarist nu mai stiu nimic,n-am nici nr lui de telefon.stiu ca l-am vazut prin usa intredeschisa ,deoarece camerele in care ne aflam erau paralele si usa in usa.cred ca a incasat-o mult mai rau decat mine pt ca era trantit pe jos si incatusat parea ca agoniza putin,privind in gol.nici nu mai stiam de cine sa-mi fie mila ,de mine sau de el.

 

am ajuns in sfarsit acasa,si incercand sa ma prabusesc in pat constat ca nu ma mai puteam misca,intoarce,aseza firesc pe pat decat cu dureri crancene in piept.ei si cu ajutorul unui prieten am ajuns seara la IML si in urma expertizei s-a constat ca am nevoie de 7 zile ingrijiri medicale.nu mi-au eliberat inca expertiza,dar am vazut ca pe foaia eliberata de spital,unde am fost trimis pt radiografie,ecografie,etc,era mentionat,7 zile ingrijiri medicale.

pe procesul verbal scrie ca le-am adresat,citez:" injurii ce nu pot fi reproduse in prezentul proces verbal,de natura sa lezeze integritatea si onoarea organului de ordine" si pac,2 milioane amenda.

 

in masura in care (doamne fereste,totusi!),ati trecut careva prin asa ceva,sau va pricepeti la treburi juridice,poate ma invatati,sfatuti,indrumati si pe mine,cum sa fac sa-mi apar drepturile,din punct de vedere juridic!

 

deocamdata zac cam imobilizat in pat,dar pana una alta,toate bune! :rcain:

Edited by stelica
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dar cum de te-ai lasat dus? Nu stiu exact ce as fi facut, dar pe viitor daca va fi cazul nu o sa ma duca decat inconstient... Da-i in judecata. Ai dovada de la spital ca ai fost agresat fizic, injuriile nu se platesc sub nici o forma cu pumni. Bani sa ai. As fi dispus sa particip la o cheta daca as stii ca si-ar pierde slujba macar. Poate le mai vine mintea la cap. E plin de golani periculosi pe strazi si ei se distreaza cu oameni de treaba. Sunt indignat!

Link to comment
Share on other sites

in principiu infractiunea de care se fac politistii vinovati este purtare abuziva (nu loviri si alte violente, aceasta fiind absorbita in prima infractiune).

cu raportul medico-legal in mana, mergi la un avocat si povesteste-i ce s-a intamplat, p-v semnat de tine = 0 daca poti dovedi violenta la care ai fost supus. in caz ca nu ai bani de avocat, mergi la parchetul de pe langa judecatoria sectorului 1 si depune o plangere penala impotriva agentilor respectivi, in prealabil ar fi de preferat sa le cunosti identitatile.

asta e tot cu ce te pot ajuta, dar nu sta degeaba, singurul care pierde esti tu daca nu faci plangerea, ca daca te mai vad pe acolo, probabil vei avea acelasi tratament din partea organului.

cauta pe net model de plangere penala si depune-o la pachet (sa ai o copie cu tine pe care sa iei stampila de la registratura) si in 30 de zile sunt obligati sa dea curs plangerii tale.

bafta si asteptam updates.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Contestatie la procesul verbal in termentul legal, evident in cazul in care nu l-ai semnat deja. Daca l-ai semnat se considera ca ai recunoscut fapta si atunci nu mai ai ce sa contesti. Daca ai refuzat sa-l semnezi, legea ii obliga sa gaseasca un martor. Nu martor al scenei, ci a faptului ca refuzi sa semnezi. La ora aia ma indoiesc ca existau prea multi 'trecatori' prin sectie dispusi sa stea de povesti d-astea. Normal ca nu se accepta martori tot agenti de politie. Asta vizavi de procesul verbal si de amenda. Depui contestatie la judecatoria de care apartii sau ceva de genul, primesti termen in 100 de ani, vor face recurs, in final daca cele relatate de tine sunt reale nu ai cum sa nu ai castig de cauza.

 

Cat despre agresiune, lovire si ce s-a mai constatat pe acolo, vorbeste cu un avocat. Daca ti-ai luat-o nevinovat asa cum spui, esti slab daca lasi lucrurile asa. As merge pana in panzele albe, cu tot consumul nervos, financiar si de orice alta natura.

 

Edit: Daca il gasesti si pe chitarist si e si el de acord sa faca aceleasi demersuri, e cu atat mai bine. Se numeste cumva treaba asta cand mai multi depun plangere in aceeasi speta, dar imi scapa acum. Nu sunt de meserie oricum, dar am avut cateva procese pe rol cu terminati d-astia, majoritatea castigate. STOP abuzurilor de orice natura comise de institutii ale statului! Sunt platiti din banii tai, f@#$ in g%$^!

 

Daca stai acasa si nu faci nimic esti praf!!!

Edited by sam
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Contestatie la procesul verbal in termentul legal, evident in cazul in care nu l-ai semnat deja. Daca l-ai semnat se considera ca ai recunoscut fapta si atunci nu mai ai ce sa contesti. Daca ai refuzat sa-l semnezi, legea ii obliga sa gaseasca un martor. Nu martor al scenei, ci a faptului ca refuzi sa semnezi. La ora aia ma indoiesc ca existau prea multi 'trecatori' prin sectie dispusi sa stea de povesti d-astea. Normal ca nu se accepta martori tot agenti de politie. Asta vizavi de procesul verbal si de amenda. Depui contestatie la judecatoria de care apartii sau ceva de genul, primesti termen in 100 de ani, vor face recurs, in final daca cele relatate de tine sunt reale nu ai cum sa nu ai castig de cauza.

 

Cat despre agresiune, lovire si ce s-a mai constatat pe acolo, vorbeste cu un avocat. Daca ti-ai luat-o nevinovat asa cum spui, esti slab daca lasi lucrurile asa. As merge pana in panzele albe, cu tot consumul nervos, financiar si de orice alta natura.

 

Poţi să conteşti orice proces verbal, indiferent dacă l-ai semnat sau nu.

 

 

Acum, vizavi de poveste:

1) Ăla, la 3 noaptea nu "făcea şi el un ban cinstit", ci făcea zgomote, cel mai probabil, deranjante pentru cei din jur, de-acolo şi prezenţa poliţiştilor;

2) Având în vedere starea de ebrietate în care te aflai, observând şi faptul că ai constatat "durerile" la ceva timp după, eşti sigur că n-ai pus mâna pe ei? Şmecherii de genul palme peste caschetă, tras de mânecă. În cazurile astea, sunt îndreptăţiţi să te bastonească.

 

Cel mai probabil, asupra amenzii, nu ţi se va accepta contestaţia. Dar vei putea depune plângere pentru abuz. Se vor trata oarecum separat. Una este că ai luat amendă pentru că le-ai vorbit urât, alta este că te-au bătut. Se şi leagă oarecum, cât timp nu ţi-au întocmit PV separat pentru agresiune asupra lor sau pentru împiedicarea de a-şi îndeplini obligaţiile, sunt mai mici şanse să fi fost nevoie de corecţia fizică pe care ai primit-o.

 

Sper totuşi că ai tras şi o învăţătură şi înveţi să-ţi vezi de treabă în situaţii de genul, că dai peste tot felul de nebuni...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dl.Stelica, buna seara.

Am citit postarea dvs, si regret sincer cele intamplate. Dvs ati facut ce trebuia, ati vrut sa luati apararea unui om care avea nevoie. Neacordarea de ajutor unei persoane aflate in pericol se pedepseste prin lege.

Imi dau seama ca starea dvs de bine-dispozitie a contribuit (desi nu ar fi fost necesar) la amplificarea evenimentului, insa acesta nu este un criteriu, atat timp cat intentiile dvs au fost perfect justificate, uman si legal.

In acest moment, va sfatuiesc ferm sa evitati doua lucruri

- Sa va culpabilizati sau sa aveti regrete pentru ce ati facut ("alta data imi vad de treaba"), asta este treaba noastra pe lumea asta, sa fim oameni, altfel o lasam pe mana celor care nu stiu sa fie oameni, care ati vazut cum stiu sa se comporte.

- Sa culpabilizati "la gramada" Politia, pentru cateva uscaturi care, odata ce nu au respectat prevederile legale privind conduita lucratorilor de politie, au intrat sub incidenta legilor civile si penale pe care le-au incalcat. Fapta lor este extrem de grava, si trebuie pedepsita exemplar.

Nu va trebuie un avocat.

In primul rand, mergeti la IML, si obtineti o adeverinta despre leziunile provocate. Apoi mergeti la Politia Capitalei, fara nicio retinere, veti vedea ca exista oameni de incredere acolo (nu va luati dupa prima impresie, de ex. cel de la poarta), si depuneti o reclamatie scrisa, cu absolut toate amanuntele, cerand identificarea lucratorilor abuzivi. Cereti o audienta la comandant, eventual faceti o programare, si descrieti-i totul. Veti primi tot sprijinul, Politia nu are nevoie de astfel de specimene in randurile sale, care fac de rusine uniforma si seamana neincredere in onestitatea acestei institutii.

Astfel de asa-zisi politisti trebuie exclusi din randurile Politiei, nu au nicio acoperire legala pentru ceea ce au facut, actiunile lor ii categorisesc drept infractori. Au incalcat cu buna-stiinta Legea pe care au obligatia sa o apere, in litera si spiritul ei. Astfel de indivizi sunt refulati, au multe de ascuns, si sunt extrem de fricosi, stiind bine ce repercursiuni grave ii asteapta. De aceea devin agresivi. Daca va lasati coplesit sau intimidat dupa aceasta intamplare, le faceti jocul. Nu uitati, dvs sunteti cel care a avut dreptate si a actionat ca un OM, iar ei si-au batut joc de increderea acordata de societate. Daca luati masuri imediate si ferme la adresa lor, le faceti cea mai mare surpriza posibila. La lumina zilei, si intr-un cadru oficial, nu vor indrazni nici macar sa va priveasca in ochi.

Pe baza declaratiei date, va adresati Judecatoriei Sector 1, cu o plangere in care descrieti toata intamplarea, cu faptele respectivilor, care se incadreaza in art 180 C.P. (agresiune), art.205 C.P. (insulte), art.246 C.P. (abuz in serviciu contra intereselor persoanelor). Nu uitati sa precizati si cuvintele mai putin placute spuse de dvs (mentionand si regretul pentru impulsivitate), punand accent pe starea de indignare produsa de actiunile ilegale ale politistilor, ce se va constitui astfel intr-o circumstanta atenuanta, pentru ca, altfel, poate constitui un punct negativ pentru dvs. Precizati cu toata fermitatea ca ati fost fortat sa semnati, prin procedee abuzive, si prin amenintari grave la adresa integritatii dvs fizice, o hartie al carui continut nu v-a fost adus la cunostinta.

Daca ati pastrat legatura cu domnul caruia i-ati luat apararea, va sfatuiesc sa faceti impreuna aceste demersuri legale.

Va doresc succes, eu am avut litigii si de ordin civil si de ordin penal, 100% solutionate favorabil, si am toata increderea in organele abilitate. In majoritate, in aceste institutii sunt oameni de incredere, si, tocmai de aceea, nu trebui sa lasam astfel de indivizi sa le polueze. Daca mai vedeti astfel de incidente, nu uitati sa sunati la 112 si sa le semnalati, chiar inainte de a va implica direct. Imi dau seama ca in acest moment va vine sa nu mai va bagati niciodata in asa ceva, insa eu chiar va rog sa o faceti. Nu lasati stricatii sa va strice si pe dvs, altfel au castigat deja. Si nu e permis - noi, oamenii cu constiinta si cu suflet suntem cei care ducem lumea mai departe si ii caram pe ei, uscaturile, in spate. Trebuie pusi cu toata autoritatea in banca lor, altfel ajung sa creada ca isi pot permite orice.

Sunt alaturi de dvs, si veti vedea ca vor fi si altii. Luati-o ca o experienta de viata, si o datorie morala pentru viitor. Al dvs, al copiilor dvs. Al unei vieti mai bune si mai moderate. Poate ati exagerat putin in anumite sensuri, si Dumnezeu v-a dat de lucru, ca sa vedeti mai limpede. Fiti sigur ca va va si ajuta sa faceti ceea ce trebuie.

Edited by project
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

merci pt sfaturi! voi cauta un avocat si bineinteles voi merge mai departe.am semnat procesul verbal,dar repet,nu doar sub amenintarea cu bataia ci batut pur si simplu,dovada fiind certificatul medico-legal.asta nu e un motiv solid de contestatie ?

si da trebuie sa-l gasesc pe chitarist,pt ca el e singurul martor la cele intamplate,la randul meu,eu martorul lui.

banuiesc ca am nevoie si de martor,nu ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

merci pt sfaturi! voi cauta un avocat si bineinteles voi merge mai departe.am semnat procesul verbal,dar repet,nu doar sub amenintarea cu bataia ci batut pur si simplu,dovada fiind certificatul medico-legal.asta nu e un motiv solid de contestatie ?

si da trebuie sa-l gasesc pe chitarist,pt ca el e singurul martor la cele intamplate,la randul meu,eu martorul lui.

banuiesc ca am nevoie si de martor,nu ?

 

De ce ar fi certificatul motiv "solid" de contestare? Cum demonstrează faptul că ai suferit nişte lovituri faptul că nu le-ai adus injurii poliţiştilor?

Nu ai nevoie de martori, nu ai nevoie de nimic. Poţi face plângere oricui, oricând. "Chitaristul" poate spune doar că te aflai în seara respectivă în acea zonă, iar el, la rândul lui, a fost altoit. Aţi putea faceţi împreună plângerea, respectiv acţionarea în instanţă, dar n-o să aveţi nici unul calitate de "martor", ci de părţi vătămate.

Edited by 'mnezãu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poţi să conteşti orice proces verbal, indiferent dacă l-ai semnat sau nu.

 

Nu te contrazic pentru ca nu am studiat in amanunt nici dreptul civil, nici cel penal ca sa discut cu legea-n mana. Insa am la activ cateva procese verbale contestate, si repet, majoritatea castigate. Unele cu avocat, altele fara. La momentul ala (acum cativa ani) nu se putea contesta un proces verbal semnat, decat daca era intocmit gresit sau invocand alte vicii de procedura. Semnatura tinea loc de recunoastere a acuzatiei. Ah, pe procesul verbal ai spatiu pentru observatii si poti scrie: "nu sunt de acord cu sanctiunea" si semnezi. In cazul asta normal ca il poti contesta.

 

Sper totuşi că ai tras şi o învăţătură şi înveţi să-ţi vezi de treabă în situaţii de genul, că dai peste tot felul de nebuni...

 

Presimt ca o luam de la capat cu polemicile :facepalm:

 

Care-i invatatura?!? Cand vezi o nedreptate, intoarce capu' si mergi mai departe? Au mai fost discutii d-astea p-aici relativ similare....

 

Apropo, tot ce discutam aici e valabil daca subiectii (chitaristul si 'stelica') s-au comportat civilizat. Daca erau morti de beti (a nu se confunda cu 'bausera 2 beri'), daca au facut scandal, daca s-au luat de Garcea, i-au injurat samd, atunci vina se cam imparte.

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dl. Stelica, odata ce demareaza actiunea ca urmare a plangerii dvs, se vor verifica documentele sectiei unde s-a petrecut incidentul, si se va identifica persoana in cauza. Desigur, este si mai bine sa vorbiti si dvs cu dlui, un martor este necesar, insa nu obligatoriu. Daca in zona respectiva puteti gasi si alti martori (locatari, camere de supraveghere, etc), e cu atat mai bine. Va fi necesar sa ii identificati pe agresori, faceti-o cu toata convingerea, si pastrati-va demnitatea, dreptatea este de partea dvs. Evident, veti auzi minciuni, poate si calomnii la adresa dvs, nu uitati ca dvs nu aveti nimic de pierdut, iar ei au totul de pierdut. Pastrati-va ferm punctul de vedere si increderea in adevar, si veti vedea ca se va rezolva totul.

Va doresc inca odata succes,

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Care-i invatatura?!? Cand vezi o nedreptate, intoarce capu' si mergi mai departe? Au mai fost discutii d-astea p-aici relativ similare....

 

Depinde de situaţie. În situaţia lui Stelică, dacă nu se băga în seamă, nu avea nici o problemă, nu?

Îi era teamă că amicul lui păţeşte ceva, fiind înconjurat de gaşca de manelari, dădea telefon la 112, că dacă se băga, slabe şanse să nu şi-o ia şi el şi "chitaristul". Dacă nu te bagi direct, ai mai puţine şanse să ajungi victimă. Dacă vrei s-o ardem "moral", băgaţi-vă în toate scandalurile pe care le întâlniţi, din partea mea, salvaţi oamenii nevinovaţi, fiţi Superman. Culmea, am auzi o grămadă "m-am băgat să-l ajut pe prieten şi mi-am luat-o". De ce? Pentru că pe prieten l-a durut în cur. El a scăpat, problema ta de-acum.

 

Apropo, tot ce discutam aici e valabil daca subiectii (chitaristul si 'stelica') s-au comportat civilizat. Daca erau morti de beti (a nu se confunda cu 'bausera 2 beri'), daca au facut scandal, daca s-au luat de Garcea, i-au injurat samd, atunci vina se cam imparte.

 

Păi cântă om treaz la ora 3 dimineaţa pe stradă? S-a gândit el că la ora aia e profitul maxim...

Link to comment
Share on other sites

multumesc Project-cristian pt indrumare! imi pare foarte explicita si la obiect si probabil asta e calea pa care o voi urma.

 

 

 

 

 

 

1) in tigania asurzitoare pana dimineata,care a devenit centrul vechi,unde trebuie sa te strecori printre indivizi si individe care-si manifesta dantuind patima erotico-bahica in plina strada si-n vecinatatea imediata a clubului care-i gazduieste,crede-ma ca o biata chitara acustica nu se auzea decat la un metru de ea.plus ca in zona nu prea mai locuieste nimeni.totul e un club si alt club si shaorma si kebap si fuste mini mulate,pe tocuri extrem de lungi si chipuri ieftin "stilizate",cu iz de fata "miss fata de la tara" sau boarfa-n ferentari.

 

2)eram baut,nu beat si de felul meu la betie devin, nu ranchionos si zurbagiu,ci libidinos de prietenos.pup pe toata lumea,dau mana cu toata lumea,aproape ca cer voie necunoscutilor sa merg la toaleta.visez la pacea mondiala si-alte d'astea.si nici constututia fizica nu ma predispune la o parte-in-parte cu un individ in uniforma,utilat cu baston.sunt inalt,dar foarte slab.

si nu ma simt deloc smecher evoluand in secvente birjaresti,scuipand seminte,macho de stadion...

ma simt smecher da,atunci cand captez atenteia vreunei gagici facand pe spiritualul istet,stiutor dspre cate-n luna si in stele.

iar durerile nu le-am constat acasa dupa catva timp,ci au devenit mai agresive dupa ceva timp.crede-ma ca dupa ce iei in plin torace cativa pumni dati cu convingere,zona de impact amorteste o vreme.

Poţi să conteşti orice proces verbal, indiferent dacă l-ai semnat sau nu.

 

 

Acum, vizavi de poveste:

1) Ăla, la 3 noaptea nu "făcea şi el un ban cinstit", ci făcea zgomote, cel mai probabil, deranjante pentru cei din jur, de-acolo şi prezenţa poliţiştilor;

2) Având în vedere starea de ebrietate în care te aflai, observând şi faptul că ai constatat "durerile" la ceva timp după, eşti sigur că n-ai pus mâna pe ei? Şmecherii de genul palme peste caschetă, tras de mânecă. În cazurile astea, sunt îndreptăţiţi să te bastonească.

 

Cel mai probabil, asupra amenzii, nu ţi se va accepta contestaţia. Dar vei putea depune plângere pentru abuz. Se vor trata oarecum separat. Una este că ai luat amendă pentru că le-ai vorbit urât, alta este că te-au bătut. Se şi leagă oarecum, cât timp nu ţi-au întocmit PV separat pentru agresiune asupra lor sau pentru împiedicarea de a-şi îndeplini obligaţiile, sunt mai mici şanse să fi fost nevoie de corecţia fizică pe care ai primit-o.

 

Sper totuşi că ai tras şi o învăţătură şi înveţi să-ţi vezi de treabă în situaţii de genul, că dai peste tot felul de nebuni...

iar "in situatii de genul" voi continua(probabil cu ceva mai multa teama,macar pana uit...) sa nu-mi vad de treaba,neinvatand nimic.nu pt ca mi-ar pasa mie de bietul nefericit nedreptatit si batjocorit,ci pt ca as putea avea ceva probleme cu sinele,constiinta,etc si as adormi agitat,nemultumit.

vezi?nu de omul la necaz imi pasa (sa moara sa crape),ci,intr-un fel egoist, de constiinta mea nenorocita care s-ar innegura si mai tare,nevoita prin fata vreunei biserici in drum,sa se inchine falsa,ascunsa,bicisnica,constienta ca cere...fara sa fi dat!

deci,doar de mine-mi pasa si incerc pe cat posibil sa nu ma pun rau cu CERUL!

 

]

:ninja:

 

p.s. atentie! in procesul verbal nu scrie ca am opus rezistenta,scuipat pe insemnele sigurantei si protectiei..sau ca sugubat,le-am "salutat" sapca,ci doar ca i-am injurat de mama focului("indivizi cu 7 clase")chestie spusa la nervi.si de aia am si acceptat aproape benevol mersul la sectie,pt ca niciodata nu mi-am permis sa injur (fatis) organele si nici sa opun rezistenata retinerii,stiind ca asta se poate trasforma ca prin minune in Ultraj,implicit inchisoare.de aia am preferat mereu"ok hai la sectie,dezbatem acolo" nebanuind acum, ce va urma.

 

Depinde de situaţie. În situaţia lui Stelică, dacă nu se băga în seamă, nu avea nici o problemă, nu?

Îi era teamă că amicul lui păţeşte ceva, fiind înconjurat de gaşca de manelari, dădea telefon la 112, că dacă se băga, slabe şanse să nu şi-o ia şi el şi "chitaristul". Dacă nu te bagi direct, ai mai puţine şanse să ajungi victimă. Dacă vrei s-o ardem "moral", băgaţi-vă în toate scandalurile pe care le întâlniţi, din partea mea, salvaţi oamenii nevinovaţi, fiţi Superman. Culmea, am auzi o grămadă "m-am băgat să-l ajut pe prieten şi mi-am luat-o". De ce? Pentru că pe prieten l-a durut în cur. El a scăpat, problema ta de-acum.

 

 

 

Păi cântă om treaz la ora 3 dimineaţa pe stradă? S-a gândit el că la ora aia e profitul maxim...

 

fratele meu alb,sa dau telefon la 112 ?!?! pt ca sa vina politia ??? pai politia era acolo!

iar pe chitarist nu l-a durut in cur,el nici nu ma vazuse si nici nu stia ca ma bag.

 

acum vad esti din calarasi.deci nu cunosti centrul vechi si nu stii cum stau treburile.totusi te citesc si ma minunez!

esti nascutt de oameni,de-o mama?! ai fost crescut intre fiinte vii,calde (37 celsius)?

Edited by stelica
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.avocatnet.ro/ daca simti nevoia de asa ceva. Nu stiu ce legatura are un forum de chitara cu "aventura" ta.

 

Oricum, cu tagline-uri de genul " dementul din carpati" si "golanache dementu", nu-mi prea pari un personaj cuminte.

 

 

multa bafta.

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

http://www.avocatnet.ro/ daca simti nevoia de asa ceva. Nu stiu ce legatura are un forum de chitara cu "aventura" ta.

 

Oricum, cu tagline-uri de genul " dementul din carpati" si "golanache dementu", nu-mi prea pari un personaj cuminte.

 

 

multa bafta.

 

 

pe de-o parte parte, am zis sa postez aventura pt ca sa fac putin mai publica isprava politistilor si apucaturile unora dintre ei.pe de-alta parte ma preumblu pe forumul asta de vreo 8-9 ani.mai cumpar o chitara,mai vand un procesor,mai schimb cate-o parere despre chitara sau d-ale vietii.in fond am postat in "Cafenea".

iar cu "dementul din carpati" si golanache,citeste printre randuri... si pricepe putin autopamfletul,shaga,gluma!

 

si pt ca sa exemplific gluma din spatele impozantei mele titulaturi,iti povestesc scurt o chestie,reala.

pe una din usile lifturilor din blocul meu a aparut la un moment dat un afis scos la imprimanta, cu caractere mari,serioase...in care scria asa: "VA RUGAM NU MAI TRINTITI USA LA LIFT ATUNCI CAND IESITI DIN LIFT".

la cateva zile dupa asta apare sub afis,scris cu markerul c-o mana nesigura,in replica: "NU VREAU"

am cazut pe jos de ras ,gasind replica geniala si splendida.bineinteles eram invidios pt ca nu-mi daduse mie prin cap treaba asta.si jur ca n-am scris eu.

 

oricum,multumesc pt link! o sa rasfoiesc...

Edited by stelica
Link to comment
Share on other sites

Puteai sa fi paralizat de beat si sa ii injuri pe politisti de tot neamu. Din moment ce aveai catuse nu au ce sa dea in tine. Asta se rezolva cu amenda dosar sau alte masuri, dar nu cu bataie.

Bataie iei cand esti recalcitrant si prezinti un pericol pentru ei sau pentru cei din jur.

 

Parerea mea e sa il gasesti si pe Elvis si sa faceti plangere.

 

Daca aveai passcode la telefon erai smecher pentru ca nu ar fi putut sa ti-l reseteze si aveai ceva la mana pe langa certificatul de la iml.

 

Bafta si nu o lasa asa.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Certificatul de la IML este fix pix DACA ti se acorda sub 10 zile de ingrijiri medicale. NU se considera infractiune vatamarea corporala care nu necesita cel putin 10 zile de ingrijiri medicale.

 

Incercati sa nu va mai bagati unde nu va fierbe oala, mai ales atunci cand sunteti bauti.

Link to comment
Share on other sites

George M, vatamarea corporala este prevazuta de legea penala cand sunt necesare intre 21-60 zile ingrijiri medicale, sub 21 este loviri si alte vilente, fapta abosrbita in infractiunea de purtare abuziva (ce stii tu este vatamare corporala din culpa).

totodata procesul-verbal semnat il poti contesta odata cu plangerea penala, dat fiind faptul ca este un act intocmit prin constrangere(viciu de consimtamant).

de unde sa iei martori in sectia de politie? in cel mai bun caz gaseste pe cineva care te-a vazut ridicat de organ.in rest cu certificatul medico-legal in mana si plangerea penala la parchetul se pe langa jud sect 1 direct, nu la sectia de politie, ca pierzi timp pana o trimit ei pe cale administrativa la parchet....

nu uita de p-v, daca orgnul a fost atat de desptept incat "sa se acopere" mentionad faptul ca nu ai suferit nimic ce ar putea leza etc...cum ai tu acolo. este destul de important intrucat ce motiv ai avea sa faci o asa mentiune daca nu a existat vreo imprejurare de asemenea maniera?

spor.

Edited by alikantu
Link to comment
Share on other sites

In situatii deosebite, se pot obtine datele pe care le-ai avut in telefon de la furnizorul tau de srevicii telefonice.

Ma indoiesc de realitatea celor spuse de tine, ar fi interesant de stiut ce spune partea cealalta, ca adevarul se afla mai la mijloc.

Nu spun ca ai minti, dar esti subiectiv, asa-i tot omul, si erai si baut.

Ai aparat un om la ananghie, fa-o mereu, dar nu cand esti baut, ca atunci se complica lucrurile.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

asta ne e legea din pacate. Nu doar ca e super discutabil daca a dat, cum a dat in tine, daca ai dovezi, etc. dar sunt ATATEA si atatea situatii neacoperite de lege incat ramai bleg cand iti dai seama. Spre exemplu eu daca trec pe langa cineva, il injur, il scuip pe fata, arunc cu noroi in el, ii pun mana pe fund gagica'sii, eventual mai si urinez pe el, legea o sa spuna clar ca trebuie sa actionezi in instanta pe termen lung si sa suni la 112 pe termen scurt, dar problema e ca in 99% din cazuri te-ai alege injurat, urinat, scuipat, plin de noroi si cu gagica molestata, si nici n-ai mai da de tip, atat tu, cat si autoritatile. Deci ar scapa nepedepsit, ca de, tu dreptate singur n-ai voie sa iti faci ... nu e super?

Link to comment
Share on other sites

otringal, asta nu e o scapare a legii, este doar o neaplicare corespunzatoare a ei, ceea ce tu ai enumerat acolo este incriminat de lege, dar cine trebuie sa o aplice nu este tras la raspundere daca nu isi face treaba. cat cu datu in judecata, cine esti tu sa iti dreptatea in mana? e normal sa te judece un om abilitat pentru asa ceva, ce poti tu sa face este sa te aperi si sa anunti autoritatea competenta.

spor.

Link to comment
Share on other sites

Cand ti-ai luat bataie, vineri? Eram si eu prin centru, am stat cam pna pe la 2 si l-am vazut pe un baiat inalt, blond cu barba ce canta la chitara.

Abia il auzeai deoarece era postat langa un club cu muzica din aceea de rahat (house sau cum se mai numeste).

Daca ai vazut politia inainte sa te iei de tigani si tot ai facut asta.....hm.

Si eu mi-am luat bataie de la fatalaii aia ce pazesc clubul suburbia, acum vreo 3 ani si politistii se uitau la noi. La final ne-au spus ca nu au chef de noi si ca daca vrem sa facem plangere, sa venim dupa ora 7 am.

Iar aia ne-au batut degeaba, ca a venit un smecher la noi si ne-a spus ca masa e rezervata, asta dupa ce am facut o consumatie destul de mare.

Vina a fost putin si a noastra deoarece ne-am batut cam 2-3 minute cu malacii aia pana se ne luam bataia finala.

Link to comment
Share on other sites

In situatii deosebite, se pot obtine datele pe care le-ai avut in telefon de la furnizorul tau de srevicii telefonice.

Ma indoiesc de realitatea celor spuse de tine, ar fi interesant de stiut ce spune partea cealalta, ca adevarul se afla mai la mijloc.

Nu spun ca ai minti, dar esti subiectiv, asa-i tot omul, si erai si baut.

Ai aparat un om la ananghie, fa-o mereu, dar nu cand esti baut, ca atunci se complica lucrurile.

Succes!

 

 

da frate,acum baut,vin tot din centrul vechi.si da am sarit(baut) sa apar neconditionat un suflet nevinvat. ma faci sa intru in amanunte.nu ma cred vreun sfant,dar stiu doar atat,simplu,natural:.intre 94 si 95 am fost inchis la jilava pentru spargeri comise la betie,in timp ce la trezie pregateam la camera de comert actele de inmatriculare pt o firma care se vroia o rockoteca onesta.iar prima sparegre pt care am intrat la jilava s-a petrecut in noaptea de craciun,pt ca prietenul meu Peste,,un pictor mai neconventional si cu un singur parinte un tata alcoolic,altfel bun la suflet si uman de fel,n-avea ce pune pe masa de sarabatori.iar eu beat si visator dar fara bani am zis sa-i aduc in dar ceva de mancare.si i-am adus....dupa ce s-a ghiftuit vreo jumatate de ora m-a intrebat de unde am pana si ciocolata si banane.nu m-a rabdat orgoliul temerar si i-am povestit ca am spart un super magazin pt el ,chiar in centrul orasului,langa politie si primarie.chiar asa i-am si batut la usa: " a venit mos craciun

".

si iata iar: in seara asta tot in centrul vechi,la o bere,cineva a vrut sa bata pe altcineva pt ca i s-a parut ca se uita la prietena lui. scandalgii cu orgolii intamplatoare laocale si vremelnice la bere. si daca nu ma bagam ..."nu te iei de el pt ca e nevinovat si ti se pare.e ciudat,priveste dar in gol baut,n-are treaba cu prietena ta. nu te iei de el pt ca vei lovi un nevinovat" deci daca nu ma bagam il calca in picioare cu mult sange.

alta data ,acum ceva timp ,cu riscul de-a o lua urat de la indivizi cu zvastici cercei si fara vreun d-zeu ingaduitor l-am scos pe unul pe usa din dos...altfel sfarsea sigur in spital.ocazie cu care iar mi-am pus in cap tot clubul,dar am beneficiat de clementa pt ca : "iar ba ,tot tu?!

da,tot eu! pt ca atunci cand l-am vazut pe omul ala dintr-o data descumpanit speriat si cautand fara sansa ajutor in aer...mi-am spus ca sigur il scot de-acolo viu si nevatamat.

asa sunt eu,superb si sufletist,altfel cam betivan si panarama,plus ceva egoism comod.

suna asa romantios si rozaliu!

cui dracu-i pasa?!?

dar nu regret nimic din cele bune(desi ma dor acum coastele teribil si fara gluma) si le regret pe cele rele si mizerabile...mea culpa in taina!

una peste alta,noi popor de romani verzi ,legati de glie si cele pamantesti cu preocupari tare muzicale si spirituale,inghesuiti de ganduri care mai de care mai spalate si pline de sensuri (in ce sens nu prea pricep) ne tot intrebam cat am fost eu de indreptatit si legitim sa iau apararea ,chiar si asa pe ocolite,unui om aflat la ananghie.tipic romanesc! si dupa cum spunea Cioran despre natia noastra plina de slugi pioase....indraznesc si eu cu lehamite sa remarc ca suntem o mare natie de slugi si curve care se tot ascund indaratul oricarei nise mai caldicele si ferite...de ce sa indraznim sa intelegem ca IDIOTUL a luat aprarea unui nevinovat?nu mai bine (fanariot si fariseic) il luam la puricat si judecat,si-l tot chestionam legat de realele lui intentii si manifestari?"cine stie ce-a facut si vrut de fapt,acesr betivan descreierat care-si spala mainile...aici pe forum ,cautand clementa multimii!

multime,sila mi-a fost ,sila mi-a ramas.oricat ti-ai bate capul cu mare glagorie si intelighentie scotocind printre speculatii comode,dracul tot ve na lua pe toti. si buni si rai,nu scapa nimeni!

pune mana si fa ceva omenire.nu sta ganditoare si frematand de griji la o cafea sa te tot intrebi: "o fi bine, o fi rau ? o fi curat,sau alb? dar daca e nespalat? dar daca e beat ? dar daca si tot daca ?

natie ,ne-o meritam!

haleluia..."unde-i paharul toarna-mi paharul,da-mi sa chefuiesc..." nici asta nu stim. suntem asa de cocliti s i snobi si preocupati si interesati(intr-un fel vizibil interesant) si grabiti sa ne adapostim...

 

ba tata baaa!

 

apropo! eu n-am intrat aici sa ma cac pe mine cu ce mortii mamii mele din mormant am facut eu vitejejeste. am postat doar pt a face publica institutia MILITIEI,si-a gasi putin ajutor de la cei care stiu despre legi,ocazie cu care le multumesc sincer!

si cam atat

si-n rest: "unde-i paharul,toarna-mi paharul.... METALLICAAAAAAAA" :wee:

 

Schema nu te supara! n-am facut neaparat referire la tine,desi recunosc m-a cam infierbantat opnia ta. in fond ai tot dreptul sa te indoiesti,pt ca nu ma cunosti. sper sa ma crezi pe cuvant: sunt om om pe cat de zurbagiu cu ragete si bere si metallica, pe-atat de pasnic si pacifist in fapte.mi-e draga palarama si petrecerea nu sange si spital.

Edited by stelica
Link to comment
Share on other sites

Cand ti-ai luat bataie, vineri? Eram si eu prin centru, am stat cam pna pe la 2 si l-am vazut pe un baiat inalt, blond cu barba ce canta la chitara.

Abia il auzeai deoarece era postat langa un club cu muzica din aceea de rahat (house sau cum se mai numeste).

Daca ai vazut politia inainte sa te iei de tigani si tot ai facut asta.....hm.

Si eu mi-am luat bataie de la fatalaii aia ce pazesc clubul suburbia, acum vreo 3 ani si politistii se uitau la noi. La final ne-au spus ca nu au chef de noi si ca daca vrem sa facem plangere, sa venim dupa ora 7 am.

Iar aia ne-au batut degeaba, ca a venit un smecher la noi si ne-a spus ca masa e rezervata, asta dupa ce am facut o consumatie destul de mare.

Vina a fost putin si a noastra deoarece ne-am batut cam 2-3 minute cu malacii aia pana se ne luam bataia finala.

 

se intampla in noaptea de joi spre vineri.tipul era mediu ca inaltime,plinut,la vreo 40 si ceva de ani,cu plete blonde carliontate,vesnica lui geaca de motor si esarfa rosie la gat.imposibil sa nu-l stii.nu era langa vreun club,era chiar in intersectia strazii lipscani cu smardan.acolo tot zdrangane mereu.am trecut in seara asta si nu era pe nicaieri.l-au cam lovit bine si probabil probabil zace. si iarasi probabil nu se va mai intoarce acolo.si pacat! era un moment si personaj simpatic si potrivit locului.mai spala putin mizeria noului centru vechi.

Edited by stelica
Link to comment
Share on other sites

Cred ca stiu despre cine vorbesti, are o voce mai ragusita si "Italiano vero" neaparat in playlist ? Imi pare rau sa aud asa ceva, dar zona aia este de nefrecventat la 2 A.M.+ daca stii ce e bine pentru tine.

 

Dar tu prin ce crasma bei, ca de fapt divers ?

Link to comment
Share on other sites

Cred ca stiu despre cine vorbesti, are o voce mai ragusita si "Italiano vero" neaparat in playlist ? Imi pare rau sa aud asa ceva, dar zona aia este de nefrecventat la 2 A.M.+ daca stii ce e bine pentru tine.

 

Dar tu prin ce crasma bei, ca de fapt divers ?

Gata, il stiu si eu, mereu ii dam 5 ron si il rugam sa cante niste Pink Floyd. Era total inofensiv.

 

da,el este.

Link to comment
Share on other sites

Bine ca ai postat povestea asta pe un forum de chitaristi. Oricum nu cred ca e adevarat ce ai scris. La atatia pumni in piet cati zici tu ca ai luat nici rambo nu rezista. Doi pumni in liept bine plasati te pot ucide.

Probabil erai beat si te-ai atacat ca celalalt canta la chitara si a fost legitimat de politie, sau cine stie ce. Ai luat amenda si acuma suferi pe REGECE.

Barfe despre tarfe.

Link to comment
Share on other sites

Bine ca ai postat povestea asta pe un forum de chitaristi. Oricum nu cred ca e adevarat ce ai scris. La atatia pumni in piet cati zici tu ca ai luat nici rambo nu rezista. Doi pumni in liept bine plasati te pot ucide.

Probabil erai beat si te-ai atacat ca celalalt canta la chitara si a fost legitimat de politie, sau cine stie ce. Ai luat amenda si acuma suferi pe REGECE.

Barfe despre tarfe.

 

esti un mare investigator si doldora de istetime.

ah cum m-ai prins tu pe mine cu matza-n sac,analizatooooorule!

:ph34r:

si totusi "cainii latra,caravana trece!"

Edited by stelica
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.