www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Este Mai Important Cand Vrei Sa Cumperi O Chitara Electrica?


kapak
 Share

Ce este mai important cand vrei sa cumperi o chitara electrica?  

31 members have voted

  1. 1. Ce este mai important cand vrei sa cumperi o chitara electrica?

    • Corp tip: solid / semi-hollow / hollow
      19
    • Corp forma: Strat / Tele / LP / SG / Jazz / etc.
      19
    • Corp: materialul de constructie back / top
      16
    • Griff: lungimea scalei / "neck shape" / marime radius
      14
    • Griff: numarul de corzi 6 / 7 / 8 / etc.
      16
    • Griff: materialul griff-ului / materialul fingerboard
      13
    • Griff: numarul de taste 20 / 21 / 22 / 24 / altele
      12
    • Doze: Humbucker / Single Coil / Diverse alte combinatii
      17
    • Doze: producator EMG / Seymour Duncan / DiMarzio / Lace / etc.
      14
    • Bridge tip: fix / tremolo (floyd) / bigsby
      18
    • Chei: sistem clasic / auto-tunning
      10
    • Electronica: midi / synth / piezo / etc.
      9
    • Finisaj: culoare / tip / etc.
      18
    • Generic: Chitara pentru incepatori
      7
    • Generic: Chitara premium a unui brand cunoscut Cort / Washburn / etc.
      8
    • Generic: Chitara marca a doua a unui brand premium Epiphone / Squire / etc.
      11
    • Generic: Chitara brand premium Fender / Gibson / MusicMan / etc.
      12
    • Generic: Sfatul prietenilor
      7
    • Generic: Artistul preferat
      9
    • Generic: Confortabilitatea dupa probe
      23
    • Generic: Pretul
      22


Recommended Posts

Având în vedere că poll-ul se referă doar la chitarele electrice şi cum, după părerea mea, în calculul sound-ului "electricficat", aportul cel mai mare îl are ceea ce urmează după chitara electrică [ IMO - chitara electrică : 20% aport ] ...

 

Dacă se includeau şi acusticele în poll era altă treabă... Acolo era mai complicat, cred eu...

 

Părerea mea™ !

 

PS : De ce nu e şi GAS-ul inclus în poll ? :) Multe carenţe la poll-ul ăsta...

Link to comment
Share on other sites

Fara suparare dar mie unul mi se pare un pic aiurea pusa problema vizavi de 'ce e cel mai important'. Absolut toate sunt importante si mai ales se combina de asa natura incat nu poti spune ca pleci sa-ti iei o chitara hotarat ca importante sunt doar X si Y. Pentru ca dupa ce probezi mai multe, s-ar putea sa ti se schimbe un pic optica si eventual sistemul de valori initial.

 

Ah, daca se duce Clapton sa-si cumpere a 250-a chitara si stie exact ce vrea pentru ca i-au trecut prin maini alte 580, asa da. Dar un chitarist mai mult sau mai putin amator care a schimbat 5 chitare de cand se stie, nu cred ca poate pune problema asa.

E drept ca exista si oameni care treziti din somn stiu exact ce chitara si-ar lua maine, dar asta reflecta doar optiunea din momentul respectiv, peste 1 an probabil ca va fi cu totul alta.

 

Nu stiu daca am reusit sa ma fac inteles. Ideea e ca ce e azi important la o chitara, maine s-ar putea sa nu mai fie. Nu-i o chestiune permanenta de genul "imi plac blondele" sau "nu-mi plac stafidele" lucruri care cel mai probabil vor persista toata viata...

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cel mai important este sa ai bani , bani multi ca sa poti cumpara ce vrei ..

 

dar si daca ai bani nu trebuie aruncati pe orice ..

 

chestionarul ar trebuie regandit si refacut ..este foarte confuz ...

 

 

mie-mi suna cam in felul acesta ...( un pic exagerat LOL)

 

--Sa aiba chitara gat ? ...

--Sa aiba chei ?

--Sa aiba doze ?

 

--Sa ne intereseze ce are ...si ce nu ?

 

 

As fi curios ce a inteles fiecare di ce a bifat pe acolo in lista ...probabil fiecare ce a vrut .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Reborn din Bucuresti: raspunde la chestionar cine doreste. Exista deja 25 de raspunsuri, ceea ce, din punctul meu de vedere, este ok. Scopul chestionarului nu este acela de a avea "succes".

 

Karpi: ai dreptate, l-am facut cum m-a dus capul. Daca as fi initiat o discutie pe forum despre cum sa arate sondajul, nu am mai fi terminat niciodata. Sigur ca poate fi regandit si refacut, eu vreau sa vad rezultatele in acest fel. Cine doreste sa gaseasca alt tip de informatii, poate sa faca orice sondaj considera necesar.

Link to comment
Share on other sites

Eu am trecut peste aspect/culoare/forma la ultima achizitie. Nu prea indragesc chitarile negre (prima chitara epiphone standard ebony/ a 2a- jackson dk2s negru) acu din cauza ca unele modele sunt rare pe la noi prin tara, n-am putut sa refuz un Gibson standard ebony.

 

Confortul nu tine de culoare, pana acum am cantat cam pe toate formele traditionale (lp.strat, superstrat, pana si un hollowbody) inafara de telecaster, si toate mi se pare comode in ceea ce ma priveste.

 

N-am probleme nici in ceea ce priveste tastele, am trecut de la jumbo la medium la vintage, n-am nici o problema cu ele. Radius la fel pot canta la fel si pe radius de 9.5.

 

Cred ca lumea pune prea mult accent in faza incipienta pe forma/culoare/doze, la fel cum am facut si eu, nu am putut sa ma acomodez cu forma les paul tocmai de aia prima chitara a zburat dupa nici 2 luni insa acum dupa 2-3 ani ma simt comod pe LP. Despre doze, pentru exersat orice, is suficiente dozele stock, n-am schimbat nici o doza niciodata (eu is mai obsedat de schimbatul corzilor).

 

Si nu inteleg un lucru, daca ai o chitara cu floyd si nu-l folosesti, asta inseamna ca nu poti canta ca pe o chitara cu bridge fix? (sau tu toata ziua jonglezi printre acordaje?)

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.