www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Debaraua Muzicalã -Sugestii, Reclamații, Mulțumiri


AddRien
 Share

Recommended Posts

Ok, atunci nu mai folosiţi termenul de donaţie când puneţi ceva ! Donaţia-i... donaţie, la dracu' ! E ceva făra pretenţii ulterioare. Cine pune pentru schimburi ulterioare, să scrie "ofer la schimb" ( dacă se trece noua propunere în regulament ) şi gata...

Acum sunt confuz, m-aţi băgat în ceaţă, că nu mai ştiu sigur câţi din capii de linie au donat pe bune sau au pus ofertă în ideea că ulterior iau ceva... Nu mai sunt sigur despre fiecare, la ce s-a gândit, când a scris "donez"... De aia nici n-a fost prevăzută donaţia în regulament de nici un fel.

 

Adăugaţi acest punct cu solicitarea ulterioară, dacă doriţi şi să încheiem subiectul...

 

.

Link to comment
Share on other sites

george, nu este schimb... cred ca in regulament s-a vrut sa se sugereze ca nu este un loc unde se fac schimburi - dau asta pentru asta,,,

sunt doua posibilitai:

1. dau asta,,, si daca vad ceva care ma intereseaza il pot obtine

2. vreau lucrul asta si ofer DEBARALEI lucrul acesta, poate il doreste cineva.

formula din regulament e ok. chiar daca e interpretata ca fiind vorba de schimburi

Link to comment
Share on other sites

Scopul acestei debarale a fost de a crea o rubrică de donații, în principal, și de schimb, în secundar. Ideea e că poate dona oricine, problema apare doar când se solicită un produs. Am introdus reguli pentru solicitarea unui produs pentru că la noi (am mai spus asta) lumea nu este corectă. Nu poți cunoaște toate persoanele care postează pe un forum și nici intențiile acestora. Apare un Steaua212 care și-a făcut contul ieri și solicită ceva din debara, cu toate că poate mai are acasă ceva asemănător. Nu suntem polițiști să le știm pe toate. De asemenea, topicul a fost gândit (prost, ar adăuga răutăcioșii negativiști care postează numai să se afle în treabă pe forum) cu scopul de a atrage atenția celor care solicită să fie și ei „darnici” la rândul lor. Nu am vrut ca acest topic să se transforme într-unul de cerșetorie și nici nu e adresat persoanelor care nu au nimic de oferit în schimb și așteaptă doar „să le pice”.

 

Legat de cererea lui Septi. Mi se pare ciudat să donezi în primă fază ceva, iar, pe urmă, să soliciți altceva în schimb. Dacă într-adevăr ar fi avut nevoie de produsul respectiv, din prima ar fi trebuit să-l solicite. Acum, toți care au donat și nu au primit ar trebui notați undeva. Nu se știe când apare ceva pe placul lor, nu?

Fraților, voi chiar nu știți să dați și să nu vă mai uitați în spate?!

 

La aspectul ăsta nu m-am gândit până acum pentru că am considerat că oricine face o donație și nu are pretenții, nu se va întoarce mai târziu să zică: a, da știți, cred că mă tentează produsul ăla, se poate contoriza produsul meu (știți, l-am pus de bunăvoie), îl vreau! Nu e greșit, în fond și la urma urmei, omul a dat ceva în schimb. Cu toate astea gestul ăsta (deși nu în totalitate asemănător) mă duce cu gândul la un ins care trece pe stradă și aruncă un ban chitaristului care cântă la colțul străzii. După ce merge el două străzi își dă seama că nu mai are bani de pâine și se întoarce și-i ia banii. E dreptul lui, în fond și la urma urmei.

 

Precum am mai spus, există opțiunea de a face schimb direct: fac anunțul cu ce am și-l postez pe forum. Nu vin la debara și pun ceva ce n-am nevoie și aștept pe urmă să văd ce „pică”. Dacă ai „făcut imprudența” să donezi prima dată ceva, nu cred că s-ar pune problema să nu mai găsești și a doua oară ceva de donat. Aproape toți au înțeles că de fapt e vorba de schimb aici. Iau ceva și aștept să pice ceva ce-mi revine pe drept. Nu, nu asta e ideea.

„Dar știi, e aberant, omul a donat acum o săptămână produsul și să nu primească acum nimic?! Sunteți niște comuniști, așa nu se vor mișca lucrurile niciodată!”

Nu, nu se mișcă, pentru că toți vrem să ieșim cu ceva din „afacerea cu donatul”.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ok, I'm back !

 

M-am frământat un pic ieri, mai ales după ce mi-am dat seama că s-a abuzat un pic de termenul "donez" şi mi s-a creat aşa o confuzie, că am ajuns sa nu mai fiu sigur despre cine şi ce a pus pe aici...

 

Asa că, m-am mai gândit ce şi cum şi, ca să încheiem cu subiectul ăsta, eu aş propune sa lămurim cum e cu donaţiile. Şi, tocmai pentru ca nu-mi plac confuziile şi lucrurile lăsate-n aer, eu mă pronunţ împotriva acestei propuneri cu "depozitarea" sau cum să-i zic, în Debara de obiecte, iar ulterior, când apare ceva să se solicite... Mie mi-e teamă doar ca vor apărea tot felul de obiecte dubioase pe-aici şi asta va fi neplăcut.

Eu sunt sigur că aproape toţi din cei ce-au lansat liniile din Debara au donat complet dezinteresat şi nu s-au gândit la pretenţii ulterioare. Şi, în felul ăsta , neaşteptat de repede, recunosc, au aparut, în doar câteva zile, 4-5 linii din aceste donaţii...

Sorry sorin65, sorry ulfhendar, aşa consider eu ca e mai bine şi eu aşa propun... Facem cumva şi decidem împreună, într-un final. Vedem cum, poate votăm cu ajutorul sistemului de like sau cumva..

 

În cazul în care cineva a intrat cu ideea asta, greşit înţeleasă, îmi pare rău şi, ca să închidem subiectul ăsta deranjant, mă gândesc să lăsăm o derogare temporară în regulament şi cine consideră, poate să-şi ia obiectul dorit sau să-şi retragă "donaţia", fără ca sa fie penalizat ( deci va putea intra ulterior la "schimburi" de obiecte din Debara ) şi gata ! Şi eliminăm confuzia cu donaţia...

 

Şi pentru ca am adus vorba de "obiecte dubioase", eu aş propune să delimităm cumva ceea ce intră în Debara, ori prin donaţie, ori prin oferta de schimb... Sunt de acord cu obiecte cu un anume grad de uzură, că sunt folosite, ok, însă totuşi, să nu confundăm Debaraua cu depozitul de fier vechi... Aş propune sa se interzică obiectele care nu funcţionează, ofertele de genul "Pun un aparat defect în schimbul a xxx, poate-l doreşte cineva şi îl repară". Aici solicit sa ţinem debaraua într-o oarecare decenţă. CIne oferă ceva, să facă cumva şi să îl pună în stare de funcţionare. Îmi pare rău ca tre' să arăt cu degetul, însă eu încă aştept să văd situaţia cu acel mixer. Am înţeles ca Edy ( draugr ) l-a văzut odată ( asta ca să nu mai întrebe Sloby "Ce implicare are Edy?" ). Nu-s încă edificat ce s-a-ntâmplat cu schimbul de pe linia aia, omu' nu-i în ţară, reverbul ăla l-a luat nuştiucine, lăsat de Edy nuştiuunde, mixerul e la nuştiucare... Ar fi bine să funcţioneze mixerul ăla, altfel, sorry, coşul de gunoi e în altă parte...

 

Cam asta e părerea mea.

Edited by ramurel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cred ca ar fi bine sa se poata proceda asa:

- pot sa pun in debara un obiect pentru "donatie" deci fara pretentii de a lua ceva in schimb acum sau mai tarziu

- pot sa pun in debara un obiect pentru  "schimb" cu ceva existent sau ceva ce va apare.

- obiectele nu isi pot schimba "eticheta" din "donatie" in "schimb" sau invers.

- obiectele care nu au fost solicitate pentru a fi luate fie cele donate fie cele pentru schimb sa fie scoase din debara dupa un anumit timp, de exemplu 30zile

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

daca cineva DONEAZA o chestie, isi pierde automat dreptul de a solicita ceva ulterior?

 

Dreptul ?... Era un drept câştigat sau cum ?... :huh:

Sper să se lămurească odată treaba asta şi să vorbim cu toţii aceiaşi limbă pe topicul ăsta... Propun să vorbim româneşte !

 

"DONÁȚIE ~i - Act prin care o persoană transmite cu titlu gratuit și irevocabil un bun al său altei persoane."

 

Să facem odată pentru totdeauna delimitarea "depunerilor" de până acum, după cum a propus Eugen şi să lămurim cum mergem de-acum încolo...

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dreptul de a cere ceva din debara il au toti membri care intrunesc conditiile din regulament, ok?! Daca un astfel de membru DONEAZA ceva, nu mai poate cere nimic dupa aceea, fiind considerat ca trece la categoria "SCHIMB"?

Dreptul de care vorbesc eu este unul conform regulamentului si nu unul castigat prin donarea unui obiect, caci altfel e clar ca nu s-ar mai chema donatie actul sau. Stim asta cu totii.

 

L.E. Reiau si eu tema;

sa zicem ca DONEZ obiectul X. Dupa o saptamana vad ceva in debara ce mi-ar trebui si cer acel lucru. E in regula treaba asta sau e contrar regulamentului.

 

Corect (sau frumos) ar fi ca dupa ce am cerut acel obiect, sa DONEZ altceva, facand abstractie de primul obiect donat. Nu?!

 

Citez din regulament;

"X postează aici obiectul A (care are legătură cu muzica) de la el din casă, ce nu-i mai trebuie. Y se uită pe topic, vrea obiectul A. Anunță omul, prin mesaj aici, cade de acord cu transportul, și postează, la rându-i, în continuare obiectul B, de la el din casă, de care nu are nevoie."

 

Nu se specifica ce se intampla cu "X", ce drepturi mai are sau ce trebuie sa faca in continuare daca, dupa cum am spus, isi doreste un obiect, ulterior DONATIEI sale.

Interventia mea e dezinteresata material, deoarece oricum nu am dreptul de a participa. Vreau doar sa ajut la clarificarea situatiei.

Edited by impaiatu
Link to comment
Share on other sites

Ce intrebi tu se subintelege din regulamentyl actual. Iei un produs de la debara, esti obligat sa pui altul in schimb, indiferent daca ai donat sau nu in trecut.

Aici e buba. Treaba cu subantelesul nu e in regula si trebuie corectata. E mai bine sa se specifice asta in clar decat sa se lase loc interpretarilor.

 

...si ce te faci daca un donator doreste ceva dupa cateva zile de la donatie, dar nu mai are ce sa puna la schimb. Asta ar fi destul de frustrant pt. un tip darnic de fel, si l-ar face sa se razgandeasca inainte de a mai face asemenea gesturi.

Edited by impaiatu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Se rectifică regulamentul. Propunerea lui Eugen este bună, însă opțiunea de schimb o avem și la Mica Publicitate. Reflectăm totuși și asupra acestui aspect. Deocamdată eliminăm confuzia.

 

 

LE: Din regulament:

 

4. doneze obiectul/obiectele primului solicitant, din topic (fără PM) și să nu aibă pretenții de a solicita ulterior ceva în schimbul obiectului donat, atât timp cât nu a solicitat din prima un alt obiect;

Link to comment
Share on other sites

Citez din regulament;

"X postează aici obiectul A

Nu se specifica ce se intampla cu "X", ce drepturi mai are sau ce trebuie sa faca in continuare daca, dupa cum am spus, isi doreste un obiect, ulterior DONATIEI sale.

 

Ok, nu se specifică ! S-a considerat ( sau eu cel puţin aşa am înţeles ) că cel ce-a postat, fără să solicite ceva la momentul acela, a făcut o donaţie, indiferent de termenii folosiţi ... "vreau sa donez un ...", "Ofer debaralei...", "As pune si eu un...", "Pun la bataie un...", "Bag si eu in debara...", "Donez un..."

 

.

 

Ce intrebi tu se subintelege din regulamentyl actual. Iei un produs de la debara, esti obligat sa pui altul in schimb, indiferent daca ai donat sau nu in trecut.

 

Aşa văd şi eu lucrurile !

Link to comment
Share on other sites

Aici e buba. Treaba cu subantelesul nu e in regula si trebuie corectata. E mai bine sa se specifice asta in clar decat sa se lase loc interpretarilor.

 

...si ce te faci daca un donator doreste ceva dupa cateva zile de la donatie, dar nu mai are ce sa puna la schimb. Asta ar fi destul de frustrant pt. un tip darnic de fel, si l-ar face sa se razgandeasca inainte de a mai face asemenea gesturi.

 

Asta doresc şi eu, să se specifice cât de cât clar, iar legat de a două propoziţie... tre' făcut astfel încât să nu apară vorbe din partea celor ce-au donat fără pretenţii. E bine cum a spus Eugen. Dacă se doreşte facilitatea de a alege ceva ulterior, sa specifice repectivul, de la început, că depozitează obiectul în scopul de a beneficia ulterior de altul, când apare ceva de interes...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Asta doresc şi eu, să se specifice cât de cât clar, iar legat de a două propoziţie... tre' făcut astfel încât să nu apară vorbe din partea celor ce-au donat fără pretenţii. E bine cum a spus Eugen. Dacă se doreşte facilitatea de a alege ceva ulterior, sa specifice repectivul, de la început, că depozitează obiectul în scopul de a beneficia ulterior de altul, când apare ceva de interes...

In circumstantele astea, toti isi vor rezerva dreptul de a alege ceva ulterior. Ceea ce nu inseamna ca e rau, e foarte normal si logic.

Daca eu donez ceva si pe urma imi doresc un obiect, n-ar trebui sa fiu lasat sa-mi cumpar acel lucru din alta parte. N-ar fi frumos din partea colegilor. FRUMOS nu CORECT.:)

Trebuie sa umblati la reglajele fine ale regulamentului.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tocmai pentru a preantampina asta am propus ca in baza obiectelor donate s anu mai poti cere ceva ulterior.

Doar in cazul obiectelor puse pentru schimb si care nu au fost obiectul unui schimb, deci ramase in debara, sa poti opta ulterior pentru alt obiect.

Totul trebuie sa decurga 1 la 1 in cazul schimburilor, in momentul in care eu care am pus ceva pentru schimb, am luat ceva, chiar daca obiectul meu este inca in debara, necerut de nimeni, nu mai pot lua altceva din debara pana nu mai pun un obiect, tot pentru schimb.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

.............

- obiectele care nu au fost solicitate pentru a fi luate fie cele donate fie cele pentru schimb sa fie scoase din debara dupa un anumit timp, de exemplu 30zile

 

Aici nu prea-s lămurit cum e bine, deoarece, dacă eu solicit un obiect din Debara şi pun altul, ar însemna că după, să zicem, 30 de zile... ce se întâmplă cu linia aia ? Se prescrie, intră în Faliment sau cum ?

Asta ar putea fi aplicată eventual doar donaţiilor iniţiale, ceea ce, dacă mă gândesc bine, nu-i o idee rea...

Link to comment
Share on other sites

Dacă donez un obiect dar doar cu ridicare personală (pentru că nu am posibilitatea să-l expediez) şi locuiesc în satul Scărişoara din Munţii Cernei sau în satul Paris din judeţul Olt cum procedez: pot lua un alt obiect din debara sau aştept întâi să ia cineva obiectul pe care l-am oferit?

 

Nu ai dreptul de a solicita decât un obiect pe care, de asemenea tre' să-l ridici personal, na ! Mulţumit ?

 

Are you double-parked ? :)

 

.

Link to comment
Share on other sites

... Defapt regulamentul era ok si pana acum . Oricat de transparent si super corect o sa fie regulamentul tot o sa existe : intrebari fara sens , bisnitari , smecheri , useri pur si simplu rautaciosi . Eu chiar admir rabdarea "sefilor" eu as fi avut atac cerebral pana acum .

Oricum se decide sa ramana cel vechi sau ce a fost discutat e ok . Defapt problema sunt "oamenii de business" care pana si aici cauta pomana ( o sa faca mare business cu un acordor sau ceva de genul ......) si o sa o caute orice regulament o sa avem , totusi suntem tara tuturor posibilitatilor .

 

 

 

Mhm, am observat că trebuie să plătesc eu transportul. No fun! :P

 

Chiar daca ai vrut sa fie gluma , nu e funny deloc . Parca avem in codul genetic cersitul si panditul la pomana .

 

 

 

 

Anyway , debaraua tot o consider idee buna . Ma mai uit prin chestii pe care le am si mai bag ceva .

Link to comment
Share on other sites

Ok ! Un update :

 

Am luat între timp legãtura cu toți cei ce au oferit obiectele inițiale. Absolut toți au precizat cã obiectele oferite se încadreazã, din punctul lor de vedere, la donație fãrã pretenții ulterioare. Deci, suntem ok cu subiectul ãsta pânã acum.

 

Pentru ceea ce s-a discutat zilele astea ºi ținând cont de propuneri ºi ca sã nu mai fie umbre pe tema asta, propunerea mea de regulament ar fi urmãtoarea :

 

........................................................................

 

1. Participantul trebuie sa fie membru RGC de cel puțin un an, sã aibã minim 50 de posturi pe forum ºi sã nu aibã "cazier" la Mica Publicitate

 

2. Cel ce solicitã un obiect din Debara, trebuie sã ofere, în acelaºi post, alt obiect funcțional ºi de valoare aproximativ la acelaºi nivel cu obiectul solicitat ºi sã ofere detalii cât mai multe despre starea obiectului oferit, alãturi de o pozã a acestuia.

 

3. Sã pãstreze obiectul pe care l-a oferit la schimb ºi sã-l ofere primului solicitant ( fãrã PM ), dacã obiectul oferit de solicitant respectã cele menționate la punctul 2.

 

4. Solicitantul trebuie sã plãteascã transportul obiectului solicitat ( dacã cei doi se înțeleg în particular asupra altor condiții de transport este problema lor )

 

5. Cei ce doresc sã posteze obiecte în Debara, în baza cãrora sã solicite ulterior alte obiecte la schimb, o pot face ºi trebuie sã precizeze acest lucru din start, iar obiectele depuse trebuie sã respecte toate condițiile din regulament.

 

6. Obiectul odatã postat în Debara, nu poate fi dat în afara ei.

 

7. Nerespectarea regulamentului, înseamnã excluderea din Debara, iar dacã obiectul postat în Debara nu se mai încadreazã în regulament, în cazul în care participantul are un obiect deja luat, este obligat sã-l returneze, pe cheltuiala lui.

 

DIn nou, donațiile nu sunt discutate deloc în regulament, pentru cã... la naiba, sunt donații. important e ca oferta lor sã respecte regulamentul Debaralei.

 

În timp, o sã vedem cum gestionãm obiectele din Debara ºi ce facem când o sã avem multe-multe-multe , de n-o sã mai facem fațã... :) Important e sã fie toatã lumea mulțumitã !

 

Ok ! Pãreri, precizãri, propuneri ?...

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E un punct de plecare. Mai sunt cateva chestii de specificat, cum ar fi; ce se intampla daca individul exclus din Debara nu inapoiaza obiectul?

Trebuie specificat masurile care se iau.Exista o vorba; necunoasterea legii nu te absolva de vina.

Se poate aplica si aici. De aceea trebuiesc foarte atent studiate toate aspectele, ca nimeni, din gresala, sa calce stramb.

Chiar daca Regulamentul poate parea rigid din cauza unor multor reguli, aparent dure,

asta e rolul sau si trebuie primit ca atare pt. evitarea neplacerilor.

Edited by impaiatu
Link to comment
Share on other sites

- obiectele care nu au fost solicitate pentru a fi luate fie cele donate fie cele pentru schimb sa fie scoase din debara dupa un anumit timp, de exemplu 30zile

Este o idee foarte proasta: voi lua tot ce e in debara si voi tranti lucruri de care stiu sigur ca nu are nimeni nevoie. Pare corect? Eu spun ca nu.

 

6. Obiectul odată postat în Debara, nu poate fi dat în afara ei.

Serios? Dozele INF pe care le-am luat de aici au fost facute cadou de ziua unui amic ce are un LP "in constructie". Se poate spune ca am procedat gresit?

Link to comment
Share on other sites

Serios? Dozele INF pe care le-am luat de aici au fost facute cadou de ziua unui amic ce are un LP "in constructie". Se poate spune ca am procedat gresit?

 

Nu, pentru că tu deja le-ai luat din Debara. Sunt ale tale, faci ce doreşti cu ele. Precizarea se referă doar la obiectele care nu au fost încă revendicate şi sunt "la ofertă" ! Eu cred că este destul de clar, în limba română, acest lucru.

Dacă nu este, te rog scrie tu formularea corectă şi am să corectez ! Mersi !

 

Nici eu nu-s de acord cu cele 30 de zile şi dealtfel nici nu apare în propunerea mea de regulament...

 

.

Link to comment
Share on other sites

Dacă tot mergem pe ideea originală a debaralei, iei un produs, pui altul în schimb, nu ar fi bine să ai posibilitatea să îţi retragi obiectul odată pus la debara şi să-l înlocuieşti cu altul? Că nu mi se pare normal să stai cu obiectul câteva luni, cât timp nu-l vrea nimeni. Îl scoţi şi-l faci cadou cuiva, îl arunci, naiba ştie...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.