www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Debaraua Muzicalã -Sugestii, Reclamații, Mulțumiri


AddRien
 Share

Recommended Posts

vreau eu dozele, daca mi se permite (nu am 50 posturi + 1 an + un negativ de la un frustrat), si pun la bataie un pachet format dintr-o husa de electrica ibanez, o gramada de cabluri de chitara + patch cables, un capodastru si un glass slide.

 

LE: + 1 alimentator 9V 150 mA cu mufa in unghi.

 

 

Dacă vom face excepții, tot vom face. Am pus regulile alea să le respectăm pentru buna funcționare a topicul, nimic mai mult. Asta, în primul rând. În al doilea rând, ce ai pus tu acolo nu face cât dozele de chitară.

Link to comment
Share on other sites

Participantul va trebui să:

 

2. ofere un obiect/obiecte, mai departe, dar donația să fie de bun simț (nu primești o pedală de efecte și dai mai departe o pană);

 

O husa e vreo 50 de lei noua, sa zicem. Probabil aia e mai putin, ca pare luata dintr-un pachet. Intr-adevar eu n-as folosi niciun cablu din gramada (cred ca doua sunt de-alea de vin cu chitara, deci surse babane de zgomot), dar omul s-a straduit sa puna in debara ce avea prin casa.

Regulamentul spune "de bun simt", nu "de valoare apropiata".

 

PS: Daca punea la bataie si ciorapul din coltul dreapta-jos al pozei cred ca se apropia de adevar. :)

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Donez Debaralei dozele din imaginea atasata. Functionalitate100%.

Doresc de la userul George pachetul donat.

 

Chiar daca nu avea numarul necesar de posturi tot i-as fi dat pachetul, cred ca dozele alea vor fi mai de folos comunitatii, mai ales pentru incepatori. E pacat ca obiectele sa stea nefolosite ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Chiar daca nu avea numarul necesar de posturi tot i-as fi dat pachetul...

 

Eşti un adevărat haiduc ! Un pirat al mărilor... :)

 

"Outlaw George - Rewards for capturing, dead or alive : 10 meters of guitar strings and one dusty harmonica" ;)

 

Orice propunere de modificare a regulamentului va fi atent dezbătută de colectivul oamenilor muncii de pe forum pe topicul administrativ al Debaralei, fără nici o problemă ...

 

Cheers !

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mai de folos comunităţii ar fi să ţinem Debaraua în viaţă, nişte reguli cât de cât clare şi stricte, dar să fie respectate de toată lumea fără excepţie, fără "vouchere" şi interpretări, nu de alta da' să nu-i dăm foc, că nu poţi lăsa la unu azi si mâine la altu' nu... Şi-aşa i-or cântat destui prohodu', încă de la inaugurare ( şi, cine ştie, poate îi mai pun unii şi azi "acatiste" :P )

 

Aşa că, mai bine, dacă vreţi, propun să modificăm la punctul 1 şi, la cele 50 de posturi, adăugăm ca alternativă, pentru cine nu le are, cel puţin o tranzacţie fără incidente la Mica Publicitate ( anul de vechime rămâne valabil ).

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Eu vreau sa zic STOP la ce s-a pus de catre Sloby. Evident, numai in cazul in care nu a reparat rahatul ala numit 'mixer'. Daca e in starea in care il stiam eu in urma cu vreo 2 ani, va puteti caca in el. Nu as da o cutie de chibrituri pe el.

Sloby, te rog sa demonstrezi ca functioneaza si ca este cu adevarat mixer. No offence, stiu mai multe despre el. Daca e reparat, ok. Desi nu cred.

Pana la proba contrarie considerati-l va rog la valoarea a doua sarme intrerupte.

Edited by Rãspopitu'
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu vreau sa zic STOP la ce s-a pus de catre Sloby. Evident, numai in cazul in care nu a reparat rahatul ala numit 'mixer'. Daca e in starea in care il stiam eu in urma cu vreo 2 ani, va puteti caca in el. Nu as da o cutie de chibrituri pe el.

Sloby, te rog sa demonstrezi ca functioneaza si ca este cu adevarat mixer. No offence, stiu mai multe despre el. Daca e reparat, ok. Desi nu cred.

Pana la proba contrarie considerati-l va rog la valoarea a doua sarme intrerupte.

 

Momentan eu sunt plecat din tara. Pe la inceputul lunii martie ma intorc.

 

Inca ceva: am luat un reverb fara jackuri si by-pass, carcasa, mufa de alimentare, switch, etc. Practic e numai un circuit, arcuri, fire, componente mici de abia le vad(mama lor de ochi), toate astea perfect functionale. Dau un mixer cu potentiometre vai de ***** mamii lor, jackuri la fel, dar circuitul in stare perfecta de functionare. Abstractizezi putin astfel incat sa analizezi totul matematic, simplifici, si vezi rezultatul.

 

Trimite-mi un mesaj daca nu te-ai lamurit.

Link to comment
Share on other sites

Pentru asta am deschis gura. Daca l-ai reparat, ok. Daca nu, nu stiu de ce mai deschizi tu gura.

 

http://forums.rgc.ro...post__p__553132

 

DACA!

Speram ca intelegi sensul cuvintelor, propozitiilor si frazelor dand importanta fiecarui cuvant in parte si totodata exprimarii in sine.

Cu toate ca nu esti in tara, vezi in linkul de mai sus poze si comentarii vis-a-vis de ce descriai ieri ca electronica perfecta. O mai facuse unul.

Eu am zis doar ca DACA nu l-ai reparat are valoarea a doua sarme intrerupte, etc, etc.

L-ai reparat si poti pune niste poze (cand te intorci, evident, ca si celalalt plecase din tara tocmai atunci) care sa contrazica ce am pus mai sus?

Asa ca incearca sa lasi impertinenta la o parte si cand ajungi acasa convinge-te daca vorbim despre aceeasi gioarsa nefunctionala. Momentan se pare ca am poze a ceea ce ai tu acasa.

 

Acuma te intreb eu: la ce ai mai deschis gura?

Edited by Rãspopitu'
Link to comment
Share on other sites

Pentru asta am deschis gura. Daca l-ai reparat, ok. Daca nu, nu stiu de ce mai deschizi tu gura.

 

http://forums.rgc.ro...post__p__553132

 

DACA!

Speram ca intelegi sensul cuvintelor, propozitiilor si frazelor dand importanta fiecarui cuvant in parte si totodata exprimarii in sine.

Cu toate ca nu esti in tara, vezi in linkul de mai sus poze si comentarii vis-a-vis de ce descriai ieri ca electronica perfecta. O mai facuse unul.

Eu am zis doar ca DACA nu l-ai reparat are valoarea a doua sarme intrerupte, etc, etc.

L-ai reparat si poti pune niste poze (cand te intorci, evident, ca si celalalt plecase din tara tocmai atunci) care sa contrazica ce am pus mai sus?

Asa ca incearca sa lasi impertinenta la o parte si cand ajungi acasa convinge-te daca vorbim despre aceeasi gioarsa nefunctionala. Momentan se pare ca am poze a ceea ce ai tu acasa.

 

Acuma te intreb eu: la ce ai mai deschis gura?

 

Scuze pentru mai devreme; sunt cu nervii intisi la maxim si probabil din cauza asta am fost cam impulsiv.

 

M-a contactat Ramurel azi sa lamurim treaba, iata mesajul meu(copy-paste):

 

Salut Calin,

 

Mixerul ala l-am folosit eu pe post de amp timp de aproape 1 an. Vremuri grele fara amplificator...

 

Mixerul e luat de la mich in august-septembrie 2011 in urma unui schimb. El mi-a spus ca e terminat; i-am zis ca il fac eu. Cand a ajuns, m-am apucat sa il probez, sa vad care e treaba cu el si am observat ca, spre surprinderea mea, canalul 4 si 5 functioneaza. Am fost cu el la un electronist iar verdictul lui a fost ca sunt duse potentiometrele si jackurile si ca cine a pus alea 2 potentiometre rotative in locul celor 2 liniare a facut o treaba...

De asemenea, a mai spus ca in mixer s-a umblat. N-am avut bani sa il repar atunci, apoi problemele financiare s-au adancit si mai mult, deci nu am mai facut nimic la el.

 

Daca tot e si Edi implicat(si nu inteleg de ce): prin noiembrie 2011 a venit si el pe la mine sa vada de un bass ce il aveam la vremea respectiva; i-am dat bassul pe un Digitech Hod Head. Am probat pedala prin mixer cu el de fata. Chiar m-a intrebat de nu il dau si pe ala.

 

Bottom line: nu am umblat la el, dar functioneaza.

 

Cand ma intorc, fac o inregistrare video cu el. Filmez chitara, cablu plecand din chitara in mixer, cablu din mixer in cabinet, si cant.

 

Cu respect,

Paul Bulai

 

PS: foarte tare inregistrarea voastra a piesei You shook me all night long

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mai simplu ar fi să renunţaţi la debandada debaraua asta şi să deschideţi topice pentru fiecare obiect unde să precizaţi "schimb cu orice". :lolsign:

Link to comment
Share on other sites

Legat de mixer, când se va întoarce Sloby acasă, va face o probă și va demonstra cum funcționează. Nu mai insistați pe problema asta.

 

@ huba buba and the slow mo - Nu e nimeni obligat să-și doneze aici obiectele. Are opțiunea, tot timpul, de a posta un anunț la mica publicitate. Dacă nu ai învățat în cele 4515 posturi pe care le-ai făcut până acum, uite cam așa ar trebuie să arate:

 

SCHIMB Atitudine românească cu procesor Gică Contra pe două doze de bun simț (în bridge) și cumpătare (în neck)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Nu înţeleg de ce există condiţii (regulament) pentru a intra în posesia unui obiect. Donaţia se face gratuit, fără a primi ceva la schimb şi fără a pune condiţii, nu? Nu înţeleg de ce sunt criticate obiectele oferite gratuit (donate). Dacă îţi place obiectul oferit îl ceri, dacă nu atunci stai pe margine. În fine, continuaţi, debaraua merge bine. :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

:banana5: pai aici nu primeste nimeni nimic in schimb . primeste ceva si da si el mai departe

 

daca nu ar exista conditii pentru intrarea in posesie a unui obiect as intra la mcmusic si plec cu ce vreau eu , sau poate deja as avea un death star construit sa spulber mentalitatea de 2 bani ce exista la noi :vader1:

Edited by TheZKD
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu înţeleg de ce există condiţii (regulament) pentru a intra în posesia unui obiect.

 

Îți dau un singur exemplu:

 

Tu donezi un reghin, o pană de chitară, altul un Vox Amplug

Gică, stă pe RGC toată ziua, care n-are ce face și vede topicul. Zice: le iau eu pe toate că și-așa casc toată ziua gura pe RGC și n-am nimic acasă. Sunt chitarist virtual. Mi le dați mie, hai vă rooooog, hai vă rooog muuult! I le dăm, chit că i-a luat tat-su un squier și vox mini amp.

 

În România știm cu toții că suntem puși pe căpătuială. Asta ne e specific. Și ăia care au bani, tot ar vrea mai mult.

 

 

Donaţia se face gratuit, fără a primi ceva la schimb şi fără a pune condiţii, nu?

Donația o poate face oricine. Apare problema doar în momentul în care cel care donează vrea să ia ceva donat de altcineva. Am pus condiția să ofere, în loc, ceva apropiat ca valoare. În felul ăsta dispar din peisaj cei care vin să cerșească și așteaptă doar să primească.

 

 

Nu înţeleg de ce sunt criticate obiectele oferite gratuit (donate). Dacă îţi place obiectul oferit îl ceri, dacă nu atunci stai pe margine.

Atât timp cât cineva are informații despre un obiect care ar fi defect, e bine de știut. Nu iau un reverb funcțional și pun în loc un mixer defect. Nu ți se pare logic?

 

În fine, continuaţi, debaraua merge bine. :)

Mulțumim, da știi cum e vorba „Câinii latră, ursu' trece”.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu înţeleg de ce există condiţii (regulament) pentru a intra în posesia unui obiect. Donaţia se face gratuit, fără a primi ceva la schimb şi fără a pune condiţii, nu?

 

In continuare exista Mica Publicitate unde se pot publica donatii, functie de preferintele fiecarui donator.

Nu este obligatoriu ca toate donatiile de pe forum sa fie facute la Debaraua Muzicala.

Debaraua Muzicala este un loc care functioneaza dupa niste reguli, dintre care, regula principala este primeste si da mai departe.

Ce e greu de inteles? :)

Edited by George M.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.