www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Debaraua Muzicalã -Sugestii, Reclamații, Mulțumiri


AddRien
 Share

Recommended Posts

Foarte bună ideea.

 

Câteva idei aş avea şi eu:

1) Să se desemneze un moderator în special pentru "Debara", care să poată sancţiona persoanele care nu îndeplinesc condiţiile. Ban permanent dacă nu dai alt obiect după ce adjudeci o donaţie;

2) Să se facă categorie separată, vizibilă doar persoanelor care îndeplinesc condiţia minimă de 50 de post-uri. Pentru a se evita post-hunting-ul;

3) Să se stabilească ca obiectele donate să fie de specialitate. Ar fi aiurea să iau o pedală şi să dau mai departe carpeta cu răpirea din Serai.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Foarte bună ideea.

 

Câteva idei aş avea şi eu:

1) Să se desemneze un moderator în special pentru "Debara", care să poată sancţiona persoanele care nu îndeplinesc condiţiile. Ban permanent dacă nu dai alt obiect după ce adjudeci o donaţie;

2) Să se facă categorie separată, vizibilă doar persoanelor care îndeplinesc condiţia minimă de 50 de post-uri. Pentru a se evita post-hunting-ul;

3) Să se stabilească ca obiectele donate să fie de specialitate. Ar fi aiurea să iau o pedală şi să dau mai departe carpeta cu răpirea din Serai.

 

1. Mă voi ocupa eu plus oricine e dispus. Eu mizez totuși mai puțin pe „măgăreli” și mai mult pe bunul simț al fiecăruia.

2. Asta e mai greu de făcut. Ar trebui contactat un admin, dar se răspunde mai greu pe forum, în ultimul timp.

3. Asta e specificat deja în regulament. Scrie acolo clar: numai obiecte din sfera muzicală.

Link to comment
Share on other sites

Foarte bună ideea.

 

Câteva idei aş avea şi eu:

1) Să se desemneze un moderator în special pentru "Debara", care să poată sancţiona persoanele care nu îndeplinesc condiţiile. Ban permanent dacă nu dai alt obiect după ce adjudeci o donaţie;

2) Să se facă categorie separată, vizibilă doar persoanelor care îndeplinesc condiţia minimă de 50 de post-uri. Pentru a se evita post-hunting-ul;

3) Să se stabilească ca obiectele donate să fie de specialitate. Ar fi aiurea să iau o pedală şi să dau mai departe carpeta cu răpirea din Serai.

 

1. Cine primeste o donatie se presupune ca nu prea are obiecte, mai ales de dat. Daca el are o chitara acustica si primeste un acordor, ce sa dea mai departe, pielea de pe oaie? :lol: Cand va avea ceva de prisos, pe baza bunului simt si a constiintei morale, probabil ca va face o donatie.

Link to comment
Share on other sites

1. Cine primeste o donatie se presupune ca nu prea are obiecte, mai ales de dat. Daca el are o chitara acustica si primeste un acordor, ce sa dea mai departe, pielea de pe oaie? :lol: Cand va avea ceva de prisos, pe baza bunului simt si a constiintei morale, probabil ca va face o donatie.

 

N-o lua ca pe o donaţie, ia-o ca pe un joc. N-ai ce da în schimbi, stai pe margine. Am folosit si eu greşit termenul.

 

Din punctul meu de vedere, chiar nu m-am gândit la iniţiativă şi chiar o s-o folosesc. De multe ori am cumpărat chestii de pe-aici mai mult pentru că erau la preţ mic şi de curiozitate, nu de necesitate. Pe urmă am rămas cu ele şi mi-a fost greu să le mai vând. Nu are rost să fie "cand va avea ceva de prisos". Ia ceva, următorul obiect introdus în joc e de la el şi tot aşa.

Link to comment
Share on other sites

Well, ideea topicului nu este chiar de a deveni un capitol de Mică Publicitate destinat schimburilor, ci mai degrabă un fel de "pay it forward"...

Eventualele donaţii de obiecte, ce apar pe parcurs sunt binevenite şi devin un fel de "capital social" al Debaralei...

 

Cui îi face cu ochiul o sculă ce apare în Debara, n-are decât s-o solicite, cu condiţia de a lăsa acolo altceva în schimb ( de valoare aprox egala, conf. pct 2 ai regulamentului ).

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Eu as zice asa:

 

1. Un user poate primi cel mult un obiect fara a da ceva inapoi. Bunul simt te obliga sa pui si tu ceva la bataie, dar unii poate nu au ce. Fiind vorba despre obiecte de care nu mai ai nevoie, nu cred ca te-ar intepa inima daca cel care-l va primi nu ar da nimic inapoi.

Daca acelasi user vrea sa mai aiba acces la debara, atunci obligatoriu trebuie sa intre cu un obiect.

 

Exemplu: Ramurel da un Gibson SG Angus Young. Eu iau chitara de la Ramurel dar nu dau nimic inapoi. Dupa ce primeste prima de sarbatori, Ramurel da si un Marshall JCM 800. Eu vreau si Marshallul, dar nu-l mai pot lua, pentru ca am luat chitara si nu am dat nimic inapoi. Si atunci ce fac? Intru in debara cu un obiect (Mesa Boogie). Punind in joc acest Mesa, pot participa in continuare.

 

E ca si cum ai avea prima sedinta gratis.

 

2. Cum stabilim cine primeste ce?

Razvan S. da un Yngwie Malmsteen Stratocaster. Il vreau si eu, si George M., si Doctor-X. Il vrea si Hyplink. Cine il va lua? Primul abonat?

 

3. In "afacerile" de genul asta nu putem fi intotdeauna siguri ca discutam cu oameni cinstiti. Regula cu 50 de posturi e frectie la picior de lemn. Daca vreti sa fie cit de cit sigura treaba, ar fi bine ca la aceasta debara sa poata participa doar userii activi, care sint de ceva timp pe forum, pe care putem spune ca ii cunoastem. De exemplu, eu as avea mai multa incredere intr-un user pe care-l vad in fiecarezi p-aici, cu care am discutat de n ori, decit intr-unul care s-a inscris luna trecuta si care cum a facut 50 de posturi, apare aici.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

1. "Patrimoniul" deocamdată sărac al Debaralei nu permite regula asta... S-ar putea epuiza stocul şi ... Game Over.

 

2. Da ! Primul care o solicită !

 

3. ... ... Toate solicitările sunt publice şi trebuie sa fie conform regulamentului...

 

Trebuie un minim set de reguli, însă eu zic să-l păstrăm minim şi să acordăm mai multă încredere comunităţii...

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cui îi face cu ochiul o sculă ce apare în Debara, n-are decât s-o solicite, cu condiţia de a lăsa acolo altceva în schimb ( de valoare aprox egala, conf. pct 2 ai regulamentului ).

 

Un lucru nu inteleg, cand sa faca donatia, cand va avea ceva disponibil sau imediat ce a primit ceva?

 

 

3. In "afacerile" de genul asta nu putem fi intotdeauna siguri ca discutam cu oameni cinstiti. Regula cu 50 de posturi e frectie la picior de lemn. Daca vreti sa fie cit de cit sigura treaba, ar fi bine ca la aceasta debara sa poata participa doar userii activi, care sint de ceva timp pe forum, pe care putem spune ca ii cunoastem. De exemplu, eu as avea mai multa incredere intr-un user pe care-l vad in fiecarezi p-aici, cu care am discutat de n ori, decit intr-unul care s-a inscris luna trecuta si care cum a facut 50 de posturi, apare aici.

 

Am aceeasi parere.

Link to comment
Share on other sites

Un lucru nu inteleg, cand sa faca donatia, cand va avea ceva disponibil sau imediat ce a primit ceva?

 

Conform punctului 7 din regulament, trebuie sa ofere altceva Debaralei, în acelaşi post în care solicită un obiect din ea.

 

 

.

 

Am aceeasi parere.

 

50 posturi dar şi un minim de un an de activitate ( conform aceluiaşi regulament ) fără probleme de conduită ( aşa cum scrie în regulament ) prezintă o oarecare garanţie...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cum a observat ceva şi Partedăfier, a devenit cam aberant ce se întâmplă la debara. Se pare că majoritatea nu au fost în stare să citească rândurile alea din primul post.

 

Se cer chestii, se obligă schimbarea unor obiecte cu altele

- Hyplink, fă-ţi, prietene, post la mica publicitate dacă vrei să schimbi un tuner cu cabluri, nu-l obliga pe marcel să-ţi trimită ţie cabluri când el a spus clar că dă traf + cabluri, pachet întreg. Vrei să iei traf + cabluri, adjudecă traf + cabluri şi pe urmă mai pui şi tu la rândul tău altceva. Dacă ţii neapărat să te ţigăneşti, îţi trimit eu nişte cabluri cadou şi-ţi şi adjudec tunerul, ca să te scap de el, doar în speranţa că nu mai scrii prostii, nemaiavând nici un rost la debara

Se adjudecă şi nu se mai pune nimic în schimb

- probabil e George în tura de noapte

Se pun condiţii pentru punerea unui produs în joc

- tot la Hyplink. Nu, nu pui Digitech DF-7 dacă e cineva cu o pedală de wah sau volum pui doar dacă vrei. Dacă nu vrei, nu pui.

 

Încerc să mai explic, cu toate că s-a mai explicat. Voi, ăştia care aţi intrat prima oară, aţi intrat din proprie iniţiativă. Aţi pus nişte obiecte în schimbul cărora nu aveţi dreptul de a adjudeca nimic ulterior. Dacă luaţi un produs de la altcineva, va mai trebui să mai puneţi altceva în schimb.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mi-ar plăcea existenţa unui alt punct în regulament, care să sune ceva de genul:

 

Persoana care oferă un obiect Debaralei, are posibilitatea de a nu respecta punctul 5, în cazul în care constată o nerespectare a regulamentului din partea solicitantului.

 

Propun şi gândirea unei alte formulări pentru "Cei care nu respectă regulamentul, nu vor mai participa a doua oară.". Există multe posibilităţi de a încălca regulamentul, cum s-a întâmplat astăzi cu baltazar181, care nu a fost atent la vechimea lui pe forum. Se poate încălca foarte uşor, uitând să adaugi fotografie reală cu produsul, sau omiţând să specifici starea unui produs. Nu consider că ar trebui îngrădită participarea pentru asemenea erori. Marcel, de exemplu, nu a făcut o asemenea "eroare", când a pus un obiect, după care l-a dat în afara Debaralei. Văd că în cazul ăsta s-a dat repede cu radiera.

Propun înfiinţarea unei liste negre în acest sens. Să ştim şi noi cine are voie şi cine nu.

Edited by 'mnezãu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mersi Ramurel pentru chei :yay:

 

Cu mare plăcere !

Transmit şi eu, mai departe, mulţumiri Doctorului, pentru straplock-uri şi Gripmaster...

 

Le-am si montat pe chitară straplockurile, iar un Gripmaster de mult vroiam sa-mi iau, mai ales pentru serile când adoarme nevastă-mea devreme şi mă simt singur... :P

 

Cheers ! :beerchug:

 

.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Bune propunerile, însã, din ce remarc eu, cam toate pleacã de la unul din cele 7 puncte de regulament, deci ar fi acoperire, zic eu, în momentul ãsta, pentru majoritatea situațiilor... Nu ºtiu ce sã zic în legãturã cu afiºarea unei liste negre...

 

Oricum, din ce-am remarcat pân-acum, comunitatea îºi face datoria, ca sa zic aºa, iar pentru treburi interpretabile, eu zic cã putem miza pe bunul-simț al comunitãții...

Iar în caz de rãzbel, conform tuturor constituțiilor din lume, se abrogã tot ºi preºedintele Addrien are dreptul sa instaureze legile marțiale... :)

 

[ Ai remarcat sper, cã pentru unii ºi 7 puncte de regulament îs multe ºi nu le citesc ?... ]

 

.

Link to comment
Share on other sites

vreau eu dozele, daca mi se permite (nu am 50 posturi + 1 an + un negativ de la un frustrat), si pun la bataie un pachet format dintr-o husa de electrica ibanez, o gramada de cabluri de chitara + patch cables, un capodastru si un glass slide.

 

LE: + 1 alimentator 9V 150 mA cu mufa in unghi.

 

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

Îmi pare rău, prietene, însă ne pui în situaţie delicată... Poate eşti un tip de treabă, însă regulamentul...

 

Însă, hei, am o idee pentru tine, dar să rămână între noi [ shush... ok ? ] : Nu cred că ar deranja pe nimeni dacă ai avea un prieten, coleg de-al nostru de forum, care se încadrează în toate cele 7 puncte regulamentare şi e de încredere pe forum şi l-ai ruga să faca asta în numele tău... Şi-ar pune el pielea la bătaie în locul tău... Nu cred c-ar fi o problemă, după mine...

 

Inconvenietul tău ar fi că ar trebui să plăteşti cam toate transporturile, adică să-i trimiti amicului ofertele pe banii tăi, să-i dai bani pentru ridicarea coletului, etc...

 

În alta ordine de idei, vă rog citiţi cele 7 [ seven, sept, sette, ziebăn, şepte] puncte de regulament şi dacă doriţi, propuneţi modificări, derogări, soluţii, speţe, aici

 

Thanks !

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Îmi pare rău, prietene, însă ne pui în situaţie delicată... Poate eşti un tip de treabă, însă regulamentul...

Am inteles, multumesc! Din pacate nu vreau sa apelez la un coleg, nu ca as fi de neincredere, dar nu doresc sa complic pe nimeni.

 

Carry on.

 

L-am cunoscut personal pe Cosmin (Cryptopsy), saptamana aceasta. Este un tip ok.

Acesta este textul scris de cel care i-a dat negativ "Mie nu-mi mergea userul si el imi da negativ ca nu-l bag in seama ... ce sa ceri", deci o cearta copilareasca, nicidecum o teapa. In rest, are 7 pozitive, e chiar asa de negru? :)

Link to comment
Share on other sites

L-am cunoscut personal pe Cosmin (Cryptopsy), saptamana aceasta. Este un tip ok.

Acesta este textul scris de cel care i-a dat negativ "Mie nu-mi mergea userul si el imi da negativ ca nu-l bag in seama ... ce sa ceri", deci o cearta copilareasca, nicidecum o teapa. In rest, are 7 pozitive, e chiar asa de negru? :)

 

E membru din 11 octombrie 2012, asta-i problema... Restul da, cu calificativul sunt de acord, e dat din răzbunare şi ar trebui să-i fie şters.

 

Dacă doreşte AddRien să se abată de la regulament în cazul ăsta, nu am absolut nimic împotrivă.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

L-am cunoscut personal pe Cosmin (Cryptopsy), saptamana aceasta. Este un tip ok.

 

Nu te contrazic, dacă tu zici... Am zis şi eu acolo asta, că poate fi... Citeşte tot postul... Dacă garantezi pentru el, ajută-l !

 

Dacă doreşte AddRien să se abată de la regulament în cazul ăsta, nu am absolut nimic împotrivă.

 

'Mnezo, fără excepţii ! Fără "preferenţiale" ! Fără precedente ! Dacă vrei, propune alte limite în topicul înrudit... Dacă-s acceptate de toată lumea e ok !

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.