www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vocea României


ramurel
 Share

Recommended Posts

 

 

 

 

 

Bine, se grohăia şi înainte de '89, dar nu la postul national şi nici nu prea există filmări din acele perioade. Nu cred că e greu să înţelegem de ce. În orice caz, şi pe vremea Atomicului se grohăia la TV. Acum, că am ajuns mai civilizaţi, nu se mai grohăie la TV sau la radio în România.

Rămâne doar să ne întrebăm de unde au auzit celelalte trupe de grohăieli, dacă ne gândim la problema pusă mai sus că "nu sunt promovate trupele". Ăştia de grohăie cum reuşesc să se promoveze singuri, fără să apară la TV sau la radio, pe când ăştia de cântă coveruri Elton John nu reuşesc să facă nimic? N-o fi problema la creativitatea artistică? Nu ştiu, întreb şi eu...

Link to comment
Share on other sites

Rămâne doar să ne întrebăm de unde au auzit celelalte trupe de grohăieli, dacă ne gândim la problema pusă mai sus că "nu sunt promovate trupele". Ăştia de grohăie cum reuşesc să se promoveze singuri, fără să apară la TV sau la radio, pe când ăştia de cântă coveruri nu reuşesc să facă nimic? N-o fi problema la creativitatea artistică? Nu ştiu, întreb şi eu...

 

Aha ! Am priceput !

...

... Nu-i niciodată târziu pt update-uri ! :)

 

:olaf-dance:

 

Oricum, ai deviat de la idee, care era legată de fonetică ...

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Păi nu văd fonetica o problemă. O problemă o văd când alegi să cânţi în engleză când este clar că nu sună bine. De ce nu ai cânta în română? Un exemplu ar fi băieţii cu "Dragostea din Tei" care era cântată în nebunie de toţi străinii care habar n-aveau ce înseamnă cuvintele pe care le cântă.

Cei mai cunoscuţi interpreţi italieni cântă în italiană, cei mai cunoscuţi de prin America de Sud cântă în spaniolă, cei mai cunoscuţi din Franţa, în Franceză, etc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

poate ca o sa arunce unii cu pietre in mine... dupa ce o sa scriu aici ce gandesc...

 

intr-o asemenea emisiune NU AU CE CAUTA ABSOLUT DELOC NICI UN FEL DE MUZICIENI-VOCALISTI PROFESIONISTI ! ma refer aici la toti cei care canta deja intr-o trupa(fie ea si de coveruri) si care castiga bani din asa ceva(mai mult sau mai putini...) !

 

acest concurs ar trebui sa fie adresat STRICT AMATORILOR ! aia care canta acasa in camera lor... sau uneori sub dus, sau care se duc uneori la serile de karaoke... sau cei care cred ca au voce(si poate chiar au voci deosebite...???) si nu au avut niciodata ocazia sa se produca pe o scena... si care poate chiar vor sa se dedice muzicii !

 

IN NICI UN CAZ NU AR TREBUI SA FIE ACCEPTATI PROFESIONISTI INTR-UN ASEMENEA SHOW ! mai ales alaturi de amatori ! NU ESTE O DOVADA DE FAIR PLAY din partea organizatorilor ! Mai ales ca unii dintre cei care sunt deja in anumite trupe... sunt cunoscuti cumva de juriu... si nu e cinstita treaba !

 

parerea mea !

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Mda... Nu ştiu ce sa zic pe tema asta... Nu e nici "Daciada", nici "Cântarea României", nici "Steaua fără Nume"... E un show de televiziune şi, după mine, pentru unii ( pentru aproape toţi, cred ) e o bună cale de lansare sau promovare...

 

Ce chestie... Nici nu m-aş fi gândit vreodată că se va aduce asta în discuţie... Dar, na, dinauntrul showbiz-ului probabil se văd altfel lucrurile...

 

.

Link to comment
Share on other sites

Este evident ca nu e un concurs.

Este un spectacol care aduce bani televiziunilor(ca nu e sigurul!!) prezentat ca fiind concurs.

Cu investitii mici, mai mult costandu-i teatrul oferit de membrii 'juriilor'(habar n-am cat ia renumitul evaluator de concurenti Brenciu, sau oricare altul) decat 'concurentii', acest tip de spectacol aduna multa lume in fata televizorului.

N-are asta treaba cu prezenta ori nu a profesionistilor prin jurii sau printre "concurenti".

Dar si asa, au fost si sunt cateva voci bune, indiferent de regulile dupa care-si fac astia spectacole

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest Hipster

Cu asta nu pot fi de acord. Puteam fi acum câţiva ani, dar azi nu. Azi îţi poţi cumpăra un microfon de 150 de lei, un webcam de 200 şi îţi poţi prezenta talentul unor câteva milioane de oameni. S-au dus vremurile în care te trimitea profa de muzică să cânţi la zilele municipiului în faţa a 200 de persoane. Acum poţi cânta în faţa întregului glob cu investiţii foarte mici.

 

Participi la un Megastar de-asta, te vede un procent măricel din populaţia României. Poţi alege să te dai la fund şi să nu mai audă nimeni de tine în veci sau poţi alege să zici "sunt X care a cântat la Megastar, ascultaţi-mi piesele". Deja ai un public format din cei care ţi-au apreciat calităţile urmărind concursul, însă, dacă nu le alimentezi curiozitatea, prezentându-le alte materiale, piese, videoclipuri, uită de tine.

 

Intr-adevar, in mintea multor interpreti/trupeti de la noi ideea de promovare ia forma unei cutii mari si pompoase umpluta cu publicitate monstruoasa, postere, videoclipuri cu buget de Hollywood, concerte pe scene cat un stadion, bineinteles totul platit de o casa de productie.

Astea intra la categoria "vrabia malai viseaza", singurii care mai beneficiaza de 50-75% dintr-un asemenea pachet sunt, de fapt, falsii artisti. Vedetele de moment, care au un status trecator si care sunt ingropate in publicitate si alte asemenea trucuri de casele de productie pentru a masca non-valoarea si pentru a face un ban rapid si sigur pe barba prostimii ahtiate dupa bling-bling. Pe principiul "manelistic", ca sa ii spun asa: Fratemeleu, ai vazut ce videoclip nebunie are X, cu efecte video si cascade si artificii, si porci zburatori, oaiiii, tare frateeee, mergem la concert.

 

Bineinteles, mai sunt si 'batranii', exceptiile, dar acolo e alta mancare de peste. La cei de genul Metallica, Iron Maiden, AC DC, Tom Petty, Rolling Stones etc, etc, publicul este deja format, fan-base-ul exista, si doar trebuie 'exploatat', in schimbul actului muzical oferit. Desi si in cazul lor, daca ne uitam atent, marile productii si concerte nu prea se mai fac in State. Ci in tarile in care acei artisti nu au prea ajuns in perioada de varf a carierei lor....gen Romania. ^_^ La ei acasa, nu ca ar canta in crasma de la marginea soselei, dar, ca sa zic asa, nici amploarea nu e atat de mare, ma rog, cu cateva exceptii (exceptiile astea, mama lor :-))) ). Publicul e saturat de ei.

 

Revenind, subscriu, cred ca metodele de promovare online sunt

, multi artisti exceptionali au iesit din anonimatul casei lor (sau a tarii lor) in lume pe calea YouTube-ului, cu ajutorul unui minim setup. Au fan-base, cativa au devenit endorseri ai unor brand-uri de renume, isi profeseaza pasiunea, un adevarat win-win daca e facut cum trebuie.

Ca sa mentionez cativa: Terra Naomi (ce mai rapida lansare cu ajutorul YouTube-ului), Igor Presnyakov (era cunoscut doar in Rusia inainte de YouTube), Scream4vengeance (Jean-Christoph Duvivier, colaborator cu Ramurel daca imi aduc aminte bine...gg :-) ), Meytall Cohen (desi deja avea deschidere in industrie cand a inceput promovarea pe YouTube), Lux Drummerette (care si-a ridicat formatiile din scena underground prin aceasta expunere) etc, etc

 

 

Treaba asta cu Megastar/XFactor/Idol etc, e un produs de televiziune pentru mase, nu e o cale de afirmare, decat eventual pe plan secund. Multi artisti cu adevarat valorosi nici macar nu trec de preselectii, just like that. Publicul nu stie asta pentru ca de la preselectii mai mult incapabilii sunt difuzati. De ce? Simplu, ca sa rada lumea, sa se mai distreze si ei putin pe barba unor clovni. Face mai multa audienta caterinca si prostia decat un artist adevarat care se desfasoara. Asta e publicul, asta e audienta.

Plus, daca ar lasa sa treaca prea multi artisti adevarati, ar creea impresia ca acea scena e intangibila, ideea intregului concurs se bazeaza pe accesibilitate, oricine cat de cat talentat (sau nu.... :-)))) ) poate merge la auditie si are o sansa. Asta face audienta acestui show, si asta e tot ce conteaza pentru producatori. Nu calitatea actului artistic.

Link to comment
Share on other sites

Te felicit pentru coerenta, Hipster, ai sters din mintea mea tampeniile pe care le-ai spus cu alte ocazii. Accesibilitate, clar, avand ca tinta un public neavizat.

Si acum urmeaza o doza de patetism care lipseste din descrierea ta si care nu-mi e caracteristic, de la care m-as fi abtinut daca nu as fi prins vreo 15 minute dintr-un game-show popular pe aceasta tema, azi. Mereu, artisti, care nu se ridica deasupra pragului mediocritatii, sunt promovati la concursurile astea; nici rai, dar nici grozavi. De la debut si pana in finala, asteptarile sunt sa aplaudam artistul aspirant care se imbraca mai frumos, are o personalitate placuta, care nu falseaza prea mult, care alege o piesa pe placul juriului si al publicului, una contemporana, insemnand 2012, concurentul pe care l-a confirmat pana si maestrul Cheloo (von Parazitii), un fin judecator al talentului muzical, sa fim siguri.

Concursuri precum X Factor, Megastar s.a. sunt indicatori fideli ai urmatorului avatar al pop-culturii recente, dupa abolirea notiunii traditional-rigide de muzician si instaurarea democratiei in aprecierea actului artistic de aceasta natura: "mediocrul" este noul "excelent".

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ei vor să promoveze un entertainer, nu un muzician. Nu văd ceva condamnabil în asta. O faţă frumoasă alăturată unei voci mediocre va aduce, în general, mai mulţi bani decât o faţă urâtă alăturată unei voci excelente. Există şi concursuri la care nu contează aspectele astea, însă nu sunt promovate prea mult în media.

 

Imaginează-ţi chestia asta cântată de Cristi Minculescu:

 

Ar fi pur şi simplu macabru. Ceva ce n-aş vrea să văd când deschid TV-ul...

Edited by 'mnezãu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ei vor să promoveze un entertainer, nu un muzician. Nu văd ceva condamnabil în asta. O faţă frumoasă alăturată unei voci mediocre va aduce, în general, mai mulţi bani decât o faţă urâtă alăturată unei voci excelente. Există şi concursuri la care nu contează aspectele astea, însă nu sunt promovate prea mult în media.

 

Imaginează-ţi chestia asta cântată de Cristi Minculescu:

 

Ar fi pur şi simplu macabru. Ceva ce n-aş vrea să văd când deschid TV-ul...

 

Se mai intampla si accidente:

 

http://www.youtube.com/watch?v=8OcQ9A-5noM

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Hipster

Apropo de promovare, totul pleaca de la trupeti.

 

Usor subtirele articolele, dar au sens si directie buna. :-)

 

http://www.seymourdu...-1-the-mission/

http://www.seymourdu...rt-2-the-music/

http://www.seymourdu...rt-3-the-image/

http://www.seymourdu...4-the-branding/

 

Majoritatea celor ce vor sa cante, si la noi, si in afara, habar nu au de capul lor sau ce vor de la asta. De-aia nu merge. Promovarea ti-o faci in primul rand tu, prin ceea ce esti, faci si cum gandesti.

 

De-aia multi de pe Youtube au mai mult succes decat multi agarici care prind si ei un colt de scena si se dau in spectacol, degeaba. :-p

Edited by Hipster
Link to comment
Share on other sites

Guest nothing.matters1

Eu cred ca emisiunile astea , Vocea Romaniei, American Idol, Megastar, X Factor si altele asemenea nu sunt altceva decat un mijloc de a mentine ocupata mintea omului de rand,de a distrage atentia, de a da sperante false, un pic de stralucire, de a masca ceea ce se intampla in spatele cortinei. Sunt doar un mijloc de manipulare, de promovare a unor idealuri false. Aici intra practic orice tampenie de show care sta sub semnul comediei, entertainment-ului, etc. La propriu vorbind, televizorul este cea mai de succes arma de manipulare in masa.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca emisiunile astea , Vocea Romaniei, American Idol, Megastar, X Factor si altele asemenea nu sunt altceva decat un mijloc de a mentine ocupata mintea omului de rand,de a distrage atentia, de a da sperante false, un pic de stralucire, de a masca ceea ce se intampla in spatele cortinei. Sunt doar un mijloc de manipulare, de promovare a unor idealuri false. Aici intra practic orice tampenie de show care sta sub semnul comediei, entertainment-ului, etc. La propriu vorbind, televizorul este cea mai de succes arma de manipulare in masa.

 

Unii îl vedem ca divertisment, mijloc de informare, etc. Dacă ţie îţi e frică de televizor, nu te obligă nimeni să-l utilizezi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest nothing.matters1

Unii îl vedem ca divertisment, mijloc de informare, etc. Dacă ţie îţi e frică de televizor, nu te obligă nimeni să-l utilizezi.

Aproape ca am ras.. Nu mi-e frica de televizor si nici nu prea il utilizez.. Mi-e teama pentru lume in general, pentru ca se uita la tv de parca ar asculta slujba, iar ceea ce vad ii influenteaza, chiar daca ei nu stiu, sau nu vor sa creada asta.. Deci, oricum o dai, oricum o iei, avem amandoi dreptate. :) Si cu asta, basta.

Ati putea continua discutia pe marginea talentelor de la Vocea Romaniei.

Link to comment
Share on other sites

Aproape ca am ras.. Nu mi-e frica de televizor si nici nu prea il utilizez.. Mi-e teama pentru lume in general, pentru ca se uita la tv de parca ar asculta slujba, iar ceea ce vad ii influenteaza, chiar daca ei nu stiu, sau nu vor sa creada asta.. Deci, oricum o dai, oricum o iei, avem amandoi dreptate. :) Si cu asta, basta.

Ati putea continua discutia pe marginea talentelor de la Vocea Romaniei.

 

Ei vezi, aici e diferenţa, pe mine mă cam doare în cur de restul lumii.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Vocea din acest sezon arată ce greu e de intrat în lumea șoubizului românesc [ și nu numai ], dar odată ce ești acolo ... :) Altminteri bun chitarist Pocorschi...

 

 

LE : Ha ha ! Tocmai am ... noroc cu publicul, care sms-ește  și care-i total aiurea, părerea mea ... E ultima ediție la care mă uit !

 

În afară de blinduri nu-mi place nimic din șoul ăsta ! [ și playbackuri a la Loredana în live-uri ... :) ]

 

.

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Still better than Adrian Sînă (Akcent) și Mihai Morar, care au "jurizat" anul trecut.

 

Ai facut bine ca ai pus ghilimele. Redau din sursa sigura (persoana din staful X-factor) ca juratii nu au treaba cu deciziile. Acestea le ia producatorul si le "sopteste" in casca juratilor. Astia is doar de fatada, ca sa dea mai bine show-ul. Nici macar nu pot fi blamati pentru deciziile proaste.

Pe de alta parte nu se cauta cea mai buna voce ci o persoana care are ceva voce dar face show care se poate vinde bine. Ca de fapt asta e scopul, sa se vanda emisiunea.

Personal am renuntat sa ma mai uit la emisiunile astea, desi poti intr-adevar sa auzi si talente reale.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pai au dreptate unii .

Nu mai stati la televizor

 

Ia mergeti inexcursie prin Egipt ,vizitati teritoriile Incasilor , mai un Bahamas,Insulele Pastelui ,Coasta de Azur ...

 

Mergeti la Concerte in Royal Albert Hall ,Filmore East ,

 

La teatru pe Broadway

 

Faceti cursuri de pilotat jetplain , barci cu panze/cu motor , minisubmarin ,helicopter  ...etc

 

Stati mai mult in studioul personal ..inzestrat cu tot ce viseaza muzicantii/compozitorii/

 

Mergeti la cursuri de automecanic ca sa  nu ramaneti cu Suzuky in mijlocul desertului din cauza unei pene ...

 

Si intre timp la toate se poate adauga Foto /Video ..bineinteles inzestrat cu tot ce viseaza  amatorul ...profesionist.

 

deci ar mai fi multe de facut in loc sa stai la TV ...

 

Oricum preselectiile de la aceste "talent show" sunt BESTIALE ....restul nu mai este interesant .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.