www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amp Of Your Dreams


lightfrets
 Share

Recommended Posts

Nu stiu daca s-a mai discutat despre asta. Dar vin si eu cu o intrebare dupa cate topicuri stupide am citit pe forum. Care este amp'ul ( ce model, cum sa arate, cum sa sune ) viselor voastre ( sau macar cel pe care vreti sa-l cumparati ) ? :) De exemplu eu visez la un Marshall JCM 800 ( batran si puternic ).

 

post-10257-1267300794_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

"...Marshall JCM 800 " - va multumeste one trick pony ? - daca da, pt. cita vreme ? sau achizitionati citeva amp-uri preferate ?

De 8 ani incoace am un marshall plexi...inca nu m-am saturat si nici nu vad cum m-as satura in curand. Daca stii cum sa-l folosesti poate suna in multe feluri. De obicei sculele care nu sunt "one trick poney" aduc cu ele unul sau mai multe compromisuri de la ampuri cu mai multe canale care suna si a fender si a marshall si a mesa si de fapt nu suna exact a niciunul dintre astea pana la procesoare care 99% suna a varza creatza si culminand cu guitar rig si variax care suna a ce vrei tu, dar cu vitalitatea unei tzestoase de 300 de ani.

Link to comment
Share on other sites

daca te uiti atent la poza vei vedea semnatura lui Dimebag pe statie

 

 

 

 

Asta nu e ampu facut in colaborare cu Dimebag (RIP) in 2004?

 

ce model de plexi

 

 

?

De 8 ani incoace am un marshall plexi...inca nu m-am saturat si nici nu vad cum m-as satura in curand. Daca stii cum sa-l folosesti poate suna in multe feluri. De obicei sculele care nu sunt "one trick poney" aduc cu ele unul sau mai multe compromisuri de la ampuri cu mai multe canale care suna si a fender si a marshall si a mesa si de fapt nu suna exact a niciunul dintre astea pana la procesoare care 99% suna a varza creatza si culminand cu guitar rig si variax care suna a ce vrei tu, dar cu vitalitatea unei tzestoase de 300 de ani.
Link to comment
Share on other sites

Si am uitat sa scriu ca in graba de a face acesta a 1092-a intrebare despre aceiasi "tema"

ai postat la

 

Romanian Guitarist Community Forums > Chitara & Co. > Despre chitarã > Amp Of Your Dreams

 

Asemenea intrebari de "baraj" mai sunt o droaie si in alte sectiuni specifice .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

superb

I-am montat master (PPIMV) si bucla serial/paralel pe lampa si oamenii de la Dominance au facut o treaba de nota 10.

Bucla nu stiu cat era de necesara, ca nu folosesc decat un delay din an in pasti, dar sa-ti instalezi un master facut calumea merita pt ca is criminal de loud ampurile astea. In configuratia normala, fara master, nu ai ce cauta cu el decat la cantari mari in aer liber...in club nu merge, la repetitii nici atat...si cu atenuator am inteles ca risti sa-l strici ( pe asta, la alte ampuri merge si cu atenuator) ...nu cunosc explicatia exacta, dar am preferat sa nu risc.

 

L.E. Poate ne lamureste cineva mai priceput la electronica cum sta treaba cu atenuatoarele si de ce la unele ampuri e ok si la altele nu

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca m-as multumi cu un Mesa Boogie Mark V, mi se pare incredibil de versatil, asta ca sa raman in sfera normalului.

 

La fel ca si Rares mi-as dori enorm un Dumble Overdrive Special, sau macar un Two Rock Opal, dar deja vorbim de lucruri sfinte.

Ia-ti ceriatone OTS for now si vezi tu dupa ce mai dai 2-3 spargeri pe la banci sau lovesti jack-pot la 6/49 cum sta treaba cu Dumble :)

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.