www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce V-a Determinat Sa Va Apucati De Chitara?


Guest crocodil
 Share

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
Guest Radu White

m-am apucat de chitara ca vroia un coleg sa invete si nu avea slujitor care sa tina ritmu...:lol:)

 

glumesc, de fapt nu avea chef sa se duca singur la Palatul Copiilor. Intre timp s-a schimbat situatia cu Palatul Copiilor si am invatat singuri sa terorizam vecinii la bloc. Eu cu ritmu, el cu solo-urile. :) :) :):lol:

Edited by Radu White
Link to comment
Share on other sites

Guest WolfRain

uitati`va la semnatura mea si va dati seama de ce m`am apucat de chitara :)

a mers,apropo

 

 

 

 

bine, ce m`a determinat pe mine a fost trupa liceului cand eram a 9a si la zilele scolii au cantat Fuel, Smoke on the Water si Iron Man si am crapat de ciuda ca`mi placea metalu` da` habar n`aveam sa cant, asa ca am imprumutat o clasica de la un prieten si m`am apucat sa`nvat singur, tipele care`au urmat au fost doar o consecinta placuta :-"

Edited by WolfRain
Link to comment
Share on other sites

Guest DefLeppardRomania

O pana prinsa de la Phil Collen la sfarsitul concertului de la Bucuresti !!! 2008 ... ce an !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest amen

Slash :)

 

Si sa nu radeti, jocul Guitar Hero III. Sa numai zica lumea ca din cauza lui nu se apuca lumea de chitara, ca la mine a fost exact pe invers :))

Link to comment
Share on other sites

Si sa nu radeti, jocul Guitar Hero III. Sa numai zica lumea ca din cauza lui nu se apuca lumea de chitara, ca la mine a fost exact pe invers :) )

:) bravo domne!

Cand am vazut jocul ala in america si cat de popular era,nu mi-a venit sa cred ca asa o tampenie poate prinde asa bine.Insa mi-am dat seama totusi cat de benefic si educativ poate fi determinandu-i pe copii sa se apuce de chitara.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Guest Zpk.

Poi... o chitara sprijinita de perete, nevoia, lipsa de ocupatie, ROCK-ul anilor '80(mai bine zis metal :):) ) ºi prima melodie de la MetallicA( :lol::lol: ) Nothing Else Matters o interpretare de Phil Colwill pe o acustica :):lol: . Dupã asta pasiune dedicație ºi... degete tocite! :D (sunt începãtor ;) ...încã).

 

Aaa...ºi sã nu uitãm de Slash :) .

 

 

 

 

Cristi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Radu.

Anul asta ni s-a schimbat profesorul de muzica si a venit unu obsedat de instrumente.jumate de clasa canta la ceva si mi-am luat si eu chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest JamesCicio

La inceput, cel mai bun prieten ma invitat sa vad o trupa , "Disturbed" eu fiind mic 14-15 ani daca imi aduc bine aminte, am zis "OMG! Satanisti :) " a trebuit sa treaca o gramada de timp pana sa realizez ca nu e vorba de satanism, si al 2-lea motiv bineintelesul motiv "dragostea" ( :) ) . Dupa asta realizasesm , placerea pentru mine nu consta prin cluburi de "smecheri" si in timpul liber ar trebui sa fac ceva creativ, problema se pune ca prima chitara mi-am luat-o la 18 ani, incepusem sa cant cate ceva , parintii mi-au stat impotriva bombardand cu fel si fel de idei "what will x say etc." si la un moment dat a dat "Crestinismul (sau cretinism)" peste mine si m-am decis sa cant praise to god :) (glory moment)haha. A trecut timpul si incet incet ma descurc si nu mai imi trebuie fotbal etc,just a couple of good songs .

In prezent,la varsta de 20 de ani favourite band "Children of Bodom" :lol:) deci de la Disturbed (considerati satanisti de mine)-> Children of Bodom :lol:) care evident sunt mult mai heavy ;)). Heavy metal - chitara da sens vietii si culoare . Metal rockz :D:) . Poate am omis cate ceva,nenumaratele certuri pe tema de muzica cu ai mei etc . But i still love em 4ever.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

hmmm... primul meu post aici.. am cont de ceva timp si m-am uitat pe forum dar nu m-am incumetat sa postez... dar o fac aici :)

 

de 3 luni am chitara... nu iau lectii and stuff (desi probabil ar trebui) ce m-a determinat sa ma apuc... o sa povestesc mai pe larg

 

La inceput eram mort dupa clape... (Janne Warman is the best! Si Tuomas Holopainen.) urma sa imi cumpere fratemiu din Anglia... nu s-a mai intamplat. La un moment dat am dat peste un joc numit Guitar Hero (acum mai putin de 1 an) ma uitam la clipuri pe net... cum jucau oamenii... eu ma chinuiam la easy si cand vedeam ce faceau aia credeam ca isi rup mainile. In 3 luni jucam la expert fara probleme si a inceput sa imi placa dupa care am ajuns sa joc o melodie care o vazusem pe la inceput... la expert si dupa cateva incercari o facusem aproape fara gresala si binenteles am continuat sa joc. Am povestit asta deoarece e unul din motivele pt care mi-am luat chitara (la inceput ziceam ca nu o sa joc niciodata ca aia de pe youtube si iata ca am ajuns destul de aproape... pe forumuri am fost laudat de progresul meu intr-un timp foarte scurt la joc si poate si asta m-a motivat... cum s-ar zice from zero to hero). In prezent nu mai joc GH decat rar cand am chef.

 

Un alt motiv ar fi faptul ca vedeam pe YouTube o gramada de clipuri cu oameni care cantau la chitara de toate varstele si cantau f bine... unii luasera lectii, altii self taught... the point is, dupa ce am vazut nenumarate clipuri cu astfel de oameni, gandindu-ma la cum a fost cu Guitar Hero, mi-am spus, daca ei pot, eu de ce nu as putea? Ulterior m-am angajat, in primele luni mi-am cumparat ce am avut nevoie... un tel, o chestie una alta iar pt ziua mea (care a fost in februarie) am strans bani si mi-am luat chitara. Nu e cine stie ce... un Squier Bullet Strat HSS cu Tremolo si un amp Fender Frontman 15G dar pot sa zic ca, am prins-o buna! Intre timp am mai investit ceva bani... un strap, un tuner, un stativ, o husa si mi-am mai luat si o acustica...

 

Si ultimul motiv dar nu cel din urma, chitaristul meu preferat... Alexi Laiho - he's the most awesome guitar player ! ( :lol: ) (da... coincidentza... sunt fan COBHC exact ca prietenu de mai sus, nici mie nu imi placeau la inceput dar acum e trupa mea preferata :) )

 

 

Cam atat... :lol:

 

PS: O rubrica de "Welcome to the forum"... ceva de genul, nu e pe aici? Daca e ... eu nu o vad, v-as ruga sa imi dati un PM ca sa nu faceti off-topic aici. MS.

Link to comment
Share on other sites

Chitara m-a interesat in mod aparte fata de alte instrumente dintotdeauna.Dar cand am ascultat prima oara Joe Satriani - Tears in the Rain(acum 2 veri) am pus osul timp de o luna in vara respectiva( am lucrat la negru ) si de banii castigati mi-am luat o acustica, husa,pene,curea si tuner :) . De atunci s-au schimbat multe....

Link to comment
Share on other sites

Guest Scary shit
De ce atat de multi se apuca de chitara doar pentru a imita nu stiu ce chitarist care nu are nimic de transmis, doar arata ce poate el sa faca?

offtopic:Tu n-ai nimic de transmis momentan. Te lauzi cu vreo compozitie? nu doar ca nu ai compus nimic in viata ta, dar nu detii nici macar 10 % din tehnica lui Satch.

 

 

Ca sa nu mai spun ca gusturile nu se discuta si ca nu intereseaza pe nimeni :)de pe forum ce artisti iti plac /iti displac. bdw ,esti offtopic"

ontopic: initial, tata a insistat sa invat sa cant la macar un instrument :) intre pian si chitara am ales chitara. am un profesor cu care ma intalnesc de 2 ori pe saptamana. Desi am fost mai mult fortat la inceput, acum ii multumesc tatei din toata inima.

Edited by Scary shit
Link to comment
Share on other sites

ontopic: initial, tata a insistat sa invat sa cant la macar un instrument :) intre pian si chitara am ales chitara. am un profesor cu care ma intalnesc de 2 ori pe saptamana. Desi am fost mai mult fortat la inceput, acum ii multumesc tatei din toata inima.

 

Tatal tau a fost foarte inspirat! :lol::)

 

...la mine a trecut atata timp de cand am inceput sa cant, incat aproape ca nici nu mai tin minte motivul exact... doar ca mereu mi-am dorit asta, si ca a plecat de la mine.

 

Prima chitara am luat-o pe o bere de la un vecin, peste care a dat 'femeia' si s-a lasat... :lol:

Edited by Bleeding Riff
Link to comment
Share on other sites

De ce atat de multi se apuca de chitara doar pentru a imita nu stiu ce chitarist care nu are nimic de transmis, doar arata ce poate el sa faca?

 

 

offtopic:Tu n-ai nimic de transmis momentan. Te lauzi cu vreo compozitie? nu doar ca nu ai compus nimic in viata ta, dar nu detii nici macar 10 % din tehnica lui Satch.

 

 

Ca sa nu mai spun ca gusturile nu se discuta si ca nu intereseaza pe nimeni :)de pe forum ce artisti iti plac /iti displac. bdw ,esti offtopic"

ontopic: initial, tata a insistat sa invat sa cant la macar un instrument :) intre pian si chitara am ales chitara. am un profesor cu care ma intalnesc de 2 ori pe saptamana. Desi am fost mai mult fortat la inceput, acum ii multumesc tatei din toata inima.

 

 

Cearta pe tema "E mai tare ala care detine 22% din tehnica lui Satriani decat ala cu 9%" poate continua in alta parte, adica aici: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=46238&hl=

 

Rog adminii sa scuze atat intrebarea mea cat si pe acest "revoltat de la prima postare pe forum". Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

De ce atat de multi se apuca de chitara doar pentru a imita nu stiu ce chitarist care nu are nimic de transmis, doar arata ce poate el sa faca?

 

 

Eu ma gandesc ca atunci cand cineva zice ca ii place chitaristul X si vrea sa cante la fel, nu se refera neaparat la a il imita pe acel chitarist. Cel putin la mine e in felul urmator:

 

dupa cum am spus imi place la nebunie Laiho dar asta nu inseamna ca vreau sa imit pe el cand zic ca as vrea sa cant ca el ma refer sa am skill-u si tehnica lui pt ca mai mult ca sigur daca o sa ajung sa cant... la un alt nivel nu voi canta melodiile lui, voi canta melodiile mele.

 

Banuiesc ca la asta se refera oamenii cand spun ca vor sa cante ca X.

 

PS: Scuati off-topicul :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Chr1st!@n.

Pe mine si-a pus semnatura MetallicA :) cu  piesa  Nothing Else Matters :) pe o chitara rece(cred, inca nu stiu ce si cum :) )  si mi-am zis ca trebuie neaparat sa cant,  asa ca acum vreo trei zile  mi-am achizitionat o chitara, niste corzii noi, 2 pene si de azi Rock On Dude!  :):D;)

 

:lol: MetallicA! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Pai am primit o chitara cadou ca imi placea mie cum arata , asta prin 2004-2005 , am zdranganit la ea nimic serios.

Dupa care am avut 2 colegi de liceu care cantau la chitara destul de bine si m-am ambitionat sa cant si eu.

Prin 2006 mi-am luat o chitara electrica si am vb cu un prof , am facut 1-2 luni dupa care nu am mai pus mana pe ea pana acum 1/2 luna.

Acum imi place am invatat o gramada de chestii si nu o sa mai renunt.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.