www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce V-a Determinat Sa Va Apucati De Chitara?


Guest crocodil
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Guest CryX.

Pe vremea cand aveam 7 anisori se apropia si ziua mea, si imi doream o chitara)din motive necunoscute inca) si tata ca sa nu plang imi ia o chitara Hora Laura(suck) si cu chitara in mana (era si acordata oare ?) imi arata niste acorduri(G, C, D parca). Dupa o saptamana de munca nu mai tineam fata si am lasat-o. La 12 ani ma apucasem sa ascult rock ( in tinerete ascultam Queen-singura trupa de rock pe care o stiam, fiindca nu fusesem informat  si  despre  MetallicA, Ac/Dc etc.- da' si jazz, country, clasica, blues unpic) pentru ca primisem un CD cu muzica adevarata (Alice Cooper, Scorpions, Ac/Dc, MetallicA etc), asa ca la sfarsitul clasei a -VII-a pun mana iara pe Laura (vreo doua zile prin luna mai) si o las iara. Asa ca pe 12 iunie imi iau o chitara Hora Acustica si de aici in colo vointa, rabdare si o metoda de chitara.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Pe vremea cand aveam 7 anisori se apropia si ziua mea, si imi doream o chitara)din motive necunoscute inca) si tata ca sa nu plang imi ia o chitara Hora Laura(suck) si cu chitara in mana (era si acordata oare ?) imi arata niste acorduri(G, C, D parca). Dupa o saptamana de munca nu mai tineam fata si am lasat-o. La 12 ani ma apucasem sa ascult rock ( in tinerete ascultam Queen-singura trupa de rock pe care o stiam, fiindca nu fusesem informat  si  despre  MetallicA, Ac/Dc etc.- da' si jazz, country, clasica, blues unpic) pentru ca primisem un CD cu muzica adevarata (Alice Cooper, Scorpions, Ac/Dc, MetallicA etc), asa ca la sfarsitul clasei a -VII-a pun mana iara pe Laura (vreo doua zile prin luna mai) si o las iara. Asa ca pe 12 iunie imi iau o chitara Hora Acustica si de aici in colo vointa, rabdare si o metoda de chitara.

Misto. Cam asa am inceput si eu.

Link to comment
Share on other sites

Distractie , curiozitate , entuziasm si dorinta de a face ceva de folos....am crescut cu muzica buna , de ce sa nu o si cant la chitara? :lol:

 

P.S. : O data ce ai invatat sa canti la chitara , trebuie sa te ocupi de ea mai decat de o femeie....singurul avantaj e ca nu iti mananca bani :lol:)) ....numa ca nu te lasa niciodata la greu daca stii sa o pui la punct :) (nu am vrut sa par misogin , asa ca sa nu ma intelegeti gresit :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest Nihilistul

Nu-ti mananca banii? Cum asa?

 

Intai iti iei chitara. Totu' fain, canti cu ea in ce apuci. Apoi, vrei distors si alte d-astea, iti iei amplug. Ala nu-i destul de versatil, iti iei procesor. Dupa ceva timp, vezi un amplificator, mori de dorinta sa-ti iei unul. Dupa care descoperi ca exista amplificatoare pe lampa, vrei si tu unu'. Mergi, il iei, n-ai efecte. Trebuie neaparat sa ai efecte, incepi si cumperi pedale. Ai pedale, n-ai sustain. Ii musai sa ai sustain, dai bani pe electronica, doze, montare. Gasesti trupa, nu te-auzi de tobe. Trebuie amplificator mai puternic. Dai o caruta de bani, iei amp serios. Incepi sa canti cu trupa. Esti dotat, nu-ti mai convine sa-ti scrie Squier pe chitara. Dai bani pe alta chitara. Si lista poate continua. :)

Link to comment
Share on other sites

Nu-ti mananca banii? Cum asa?

 

Intai iti iei chitara. Totu' fain, canti cu ea in ce apuci. Apoi, vrei distors si alte d-astea, iti iei amplug. Ala nu-i destul de versatil, iti iei procesor. Dupa ceva timp, vezi un amplificator, mori de dorinta sa-ti iei unul. Dupa care descoperi ca exista amplificatoare pe lampa, vrei si tu unu'. Mergi, il iei, n-ai efecte. Trebuie neaparat sa ai efecte, incepi si cumperi pedale. Ai pedale, n-ai sustain. Ii musai sa ai sustain, dai bani pe electronica, doze, montare. Gasesti trupa, nu te-auzi de tobe. Trebuie amplificator mai puternic. Dai o caruta de bani, iei amp serios. Incepi sa canti cu trupa. Esti dotat, nu-ti mai convine sa-ti scrie Squier pe chitara. Dai bani pe alta chitara. Si lista poate continua. :lol:

 

Adevarat , dar astea iti raman mereu :) (in caz ca nu le vinzi , desigur) , in schimb.......ea te poate lasa oricand pt unu mai "smecher" :). Ma rog....discutia nu prea isi are sensul.....cert este ca ne place si stim (oarecum , sau nu toti) sa cantam la chitara si asta e un lucru cu care ne mandrim :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Dr Slade Bladder

Ascultam de muuult timp Alice Cooper,  MetallicA, Ac/Dc, DP, Europe, Phoneix etc. si imi placeau(si inca imi plac ) muult de tot solo-urile lu' Angus :) . Un prieten avand o chitara acustica veche Hora :lol: i-am cumparat-o eu  dupa care i-am pus niste corzi noi, o husa si am cumparat de la un nene o metoda :) veche de chitara si azi mi-am facut curaj si mi-am facut si eu cont pe RGC :lol:

 

P.S. Azi implinesc sapte zile de cand cant si maine 14 ani :) !

Link to comment
Share on other sites

Guest JunkMAN25

aveam o chitara acustica veche de vreo 20 de ani :) era a lu` bunicamiu da nu aveam corzi la ea decat SI RE LA si MI :lol: si dupaia si-a cumparat fratemiu un bas.Si eu mi-am zis ca daca el are bas eu vreau o chitara electrica si sa ne facem formatie.+ ca eram si inca sunt mare fan metallica si vroiam sa ajung ca ei :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Dr Slade Bladder
aveam o chitara acustica veche de vreo 20 de ani :) era a lu` bunicamiu da nu aveam corzi la ea decat SI RE LA si MI :) si dupaia si-a cumparat fratemiu un bas.Si eu mi-am zis ca daca el are bas eu vreau o chitara electrica si sa ne facem formatie.+ ca eram si inca sunt mare fan metallica si vroiam sa ajung ca ei :)

 

Vroiai :lol: ?! Nu mai vrei ? :)

 

 

Scuze de off-topic :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest SHAFT
aveam o chitara acustica veche de vreo 20 de ani :) era a lu` bunicamiu da nu aveam corzi la ea decat SI RE LA si MI :lol: si dupaia si-a cumparat fratemiu un bas.Si eu mi-am zis ca daca el are bas eu vreau o chitara electrica si sa ne facem formatie.+ ca eram si inca sunt mare fan metallica si vroiam sa ajung ca ei :lol:

 

 

si eu aproape la fel ca tine numa` ca eu prima chitara am tinut-o in maini la varsta de 12 ani jumate si a fost dragoste la prima vedere :)

Link to comment
Share on other sites

Guest cosminerul

prin clasa a 10-11 aveam un baiat la liceu care stia sa cante melodii de alea de tabara :lol:

observam ca se bucura de multa atentie, in special din partea fetelor ... si m-am gandit, hei, nu e o idee rea sa inveti 3 acorduri ca sa te poti bucura de mai multe zambete :)

am invatat alea 3 acorduri, dar...tot ala era in centrul atentiei, ca stia, se pare mai mult de 3 ...sau poate mai erau si altele ^^

in fine, mi-am luat o chitara 'rece', m-am chinuit un pic la ea, a inceput sa iasa cat de cat...intre timp trecusem pe metallica, megadeth, slayer etc si am zis sa fac un upgrade - o chitara electrica (ceva sinistru, dar cu niste doze aruncate in ea acolo) trasa prin casetofon - distorsul se obtinea prin datul la maxim si haraitul difuzoarelor :)

ulterior , dupa ce am zis eu ca am mai invatat ceva, mi-am luat un jackson dinky, un amplif vox si un distors rusesc absolut incredibil (o mizerie ordinara daca era sa il judeci dupa cum arata, dar avea un sunet fenomenal)

la niste ani buni (cantatul devenise din ce in ce mai rar ...) am decis ca obiectivul prioritar era o...canapea...ca urmare mi-am vandut sculele si am cumparat cu banii aia o canapea...pur si simplu trebuia canapeaua aia :)

la niste ani si mai buni...respectiv in 2010 la inceput, m-a lovit brusc dorul de zdranganit si mi-am luat un jakcson kelly (entry level ofc), un roland 15x si un metal muff...si e cool :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Alex_Alfa

Fiind primul meu post la voi, tin sa va salut pe toti! E un forum pe care incerc sa il vizitez si sa il citesc cat mai des posibil, in limita timpului liber.

Pe scurt, de vreo 3 luni si ceva sunt in posesia unei chitari Ibanez S320 cumparata de la un bun prieten din Cluj ( :) ). Chitara a venit la pachet cu un combo si un procesor. Practic tot acum 3 luni a fost si prima data cand am pus mana pe o chitara, asa ca la ora actuala sunt la nivelul de legat niste acorduri, tinut niste ritmuri, batatorit de degete etc (stiti voi cum e..). Si imi place!!

 

Ce m-a determinat sa imi cumpar o chitara? In primul rand fostul proprietar, care m-a bagat in boala din prima clipa in care s-a laudat ca si-a cumparat-o. Mai apoi melodiile care ieseau din corzile ei si tot asa, incet s-a conturat ideea si dorinta de a avea o chitara. Mi-am spus "how hard can it be..?". Si e, putin, dar cum am zis mai sus, imi place.

 

Am cumparat-o din pura satisfactie personala si nu am pretentii de compus sau de cantat in nu stiu ce concerte. Sper totusi sa invat cat mai rapid si mai eficient sa o folosesc asa cum merita.

 

 

Kipintaci si salutari la toata lumea :lol:

Link to comment
Share on other sites

1.Frate-miu primeste o chitara

2.Chitara nu se lipeste de el

3.Chitara sta pe dulap

4.Chitara este dezmembrata :-??

5.Acum 9 ani chitara e asamblata la loc , pus corzi .. am luat cateva lectii dar nu am mai putut sa ma duc

6.La biserica la mine cineva a venit cu initiativa de a da niste lectii de chitara acum vreo 5 ani am invatat cateva acorduri

in cele cateva lectii si apoi m-am mai interesat si am invatat eu acasa ... repetam mult pe atunci si biserica m-a sponsorizat cu o chitara acustica

7.Peste vreo 2 ani am vrut squier bullet , am strans bani si i-am spus unchiului meu din america ... se pare ca mi-a facut-o cadou si tata mi-a luat amp ! partea buna e ca nu aveau squier pe stoc si unchimiu mi-a luat epiphone les paul junior pe care l-am adorat ... inca plang dupa el ..

8.Peste inca vreo 2 ani mi-am luat Gretsch tot cadou din partea altui unchi si mi-am luat eu procesor

9. am vandut procesorul si mi-am luat amp VOX AD50VT :)

10. va urma ... vreau GIBSON... rock crestin rocks :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Sammy

cand au venit Uriah Heep in orasul meu si l-am vazut pe Mick Box cum canta la Les Paulul lui pe loc m-am indragostit de chitara

Link to comment
Share on other sites

Guest CryX.
Ai ținut morțiº sã fie 10 ? Eºti simpatic... "Cele 10 ...motive".

 

Dacã tot îți iei Gibson, "Highway to Hell" e un cântecel bun pentru exersat ritmul, când te apuci de chitarã...

 

Serios :) !? "Highway to Hell" ? Si eu sunt fan Ac /Dc, da' nu prea se potriveste "10. va urma ... vreau GIBSON... rock crestin rocks"==> Highway to Hell :lol::lol: .

 

 

Peace.

Link to comment
Share on other sites

Guest nettlesteen
Ce v-a determinat sa va apucati de chitara? Va place sa faceti asta? Eu am inceput sa cant atunci ca auzeam colegi de ai mei ca isi vor cumpara chitari.. aveam si eu una pe acasa.. apoi am inceput si mi-a placut :) . Nu vreau sa-mi fac NEAPARAT un mod de a trai din asta (cant din placere), dar cine sti ce se poate intampla in viitor. Asa ca spuneti-mi voi povestioarele voastre. [daca considerati acest topic inutil, gresala mea, am vrut doar sa aflu despre altii]

 

Evident... muzica si MetallicA.

Link to comment
Share on other sites

Guest S.T.A.L.K.E.R
Fiind primul meu post la voi, tin sa va salut pe toti! E un forum pe care incerc sa il vizitez si sa il citesc cat mai des posibil, in limita timpului liber.

Pe scurt, de vreo 3 luni si ceva sunt in posesia unei chitari Ibanez S320 cumparata de la un bun prieten din Cluj ( :) ). Chitara a venit la pachet cu un combo si un procesor. Practic tot acum 3 luni a fost si prima data cand am pus mana pe o chitara, asa ca la ora actuala sunt la nivelul de legat niste acorduri, tinut niste ritmuri, batatorit de degete etc (stiti voi cum e..). Si imi place!!

 

Ce m-a determinat sa imi cumpar o chitara? In primul rand fostul proprietar, care m-a bagat in boala din prima clipa in care s-a laudat ca si-a cumparat-o. Mai apoi melodiile care ieseau din corzile ei si tot asa, incet s-a conturat ideea si dorinta de a avea o chitara. Mi-am spus "how hard can it be..?". Si e, putin, dar cum am zis mai sus, imi place.

 

Am cumparat-o din pura satisfactie personala si nu am pretentii de compus sau de cantat in nu stiu ce concerte. Sper totusi sa invat cat mai rapid si mai eficient sa o folosesc asa cum merita.

 

 

Kipintaci si salutari la toata lumea :)

 

ce noroc pe capu' tau :lol: . eu vreau un S dinala de muult :) . oricum felicitari pt chitara :lol: si scuzati-ma pt offtopic

Link to comment
Share on other sites

Guest rough

a , si am fost la multe concerte si pur si simplu chitara mi se parea ca suna si arata cel mai misto si mi-am propus sa ajung si eu acolo :)

si sexul si drogurile si atentia :-" dar in primul rand sentimentele pe care le oferi publicului prin chitara , cand esti pe scena.

Edited by rough
Link to comment
Share on other sites

Se intamlpla cu multa vreme in urma, aveam 14 ani,...undeva prin '91, am pus prima data mana pe chitara, cu gandul de a invata acest instrument, la indemnul unui vecin, cu state vechi in ale muzicii (pian si chitara,...el,...vecinul, era omul care putea sa cante lejer un concert de Beethoven sau Trilogy Suite Op. 5 a lui Malmsteen). Pe el l-am vazut-auzit prima data interpretand un capriciu de Paganini la chitara electrica.

In '92 am avut norocul sa vad la TV, Guitar Legends - Expo 1992 Sevilla. Din acel moment m-am ocupat mai serios de chitara, ajunsesem la un moment sa studiez 7-8 ore pe zi(probabil ca aveam timp pt asta). Dupa ceva vreme am inceput sa-mi cumpar chitare, amp, efecte, si altele,...in limita bugetului,...s-au strans cateva de-a lungul timpului. Acum, am din ce in ce mai putin timp pentru studiu, ca deh...mai trebuie sa si muncesc. Dar un lucru e sigur: cand am sa invat sa cant la chitara, va anunt!

Link to comment
Share on other sites

uh..cu toate ca am luat o chitara pentru prima data in mana acum 2 zile si nu prea stiu sa cant(dar vreau sa mai stiu ceva ceva pana o sa ma duc la lectii in septembrie) cred ca am hotarat sa invat pentru ca imi place sunetul pur pe care il produce. De mult imi doream sa ma apuc odata si odata dar nu am avut de unde sa fac rost de chitara...deci asta e oportunitatea perfecta

Link to comment
Share on other sites

Guest HyunA

acum cateva luni mi-am luat o chitara dar deabia acum cateva saptamani am avut timp sa ma apuc de ea. nu am acces la cursuri de chitara deci invat singur.

de mic vroiam sa invat sa cant la chitara si acum am ocazia ^^

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest oancius

hm..in afara de muzica :))

 

o tabara la munte cu salvamountul si o saptamana de nopti nedormite pline de muzica folk :lol: si asa am facut 2 ani de chitara clasica miam luat o electrica si am intrat intr-o trupa pam pam :lol:

Link to comment
Share on other sites

De cand eram mic(10-11 ani) au inceput ai mei sa ma tarasca la concerte gen Holograf, Compact, Iris chiar si Cargo, concerte datorita carora am prins putin gustul muzicii bune si initial o atractie fata de tobe, dar care s-a transformat in atractie pt chitara acum aproape 3 ani cand am descoperit impreuna cu 2 prieteni un concert Iron Maiden(Rock In Rio 2001). Am strans bani si m-am facut cu o chitara noua. E un Squier acustic beginer pack parca, deci nu e mare lucru, dar am devenit astfel un mare fan Fender. Nu dupa mult timp am simtit ca este cazul sa trecem pe electric si am luat prima chitara electrica. Am luat un Harley Benton ieftin si slab dar de care m-am despartit abea de 2 saptamani. Am inceput sa ne formam o trupa si cu asta au venit bani bagati in ampuri, procesoare, si mai nou chitari scumpe pe care nu le stim folosi inca la maximul de potential. Perosnal ma amuza inceputul asta al mau ca si chitarist pe chitara electrica si totodata si inceputul trupei pt ca initial eram 2 chitari electrice si 1 voce. Aveam si tobosar dar nu avea decat o tamburina la vremea respectiva. Sala de repetitii era o camera de apartament de 2X4m si ca "echipament" aveam un cap de magnetofon TESLA, cei mai in varsta stiu despre ce e vorba, 2 boxe KASHTAN si un mixer de 100 de ani care avea cateva canala din care unul defect si baga distorsiune :) . Acum trecand asa de la una la alta avem sala de repetitii, scule, tobosarul are tobe, avem si bassist, un mixer de putere pt voce dar nu ne-am putut despartii de vechile Kashtane(mai ales din motive financiare).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.