www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce V-a Determinat Sa Va Apucati De Chitara?


Guest crocodil
 Share

Recommended Posts

Guest Angel Dust

pai,acum vreo ...un an ca sa zic asa,m-a traznit sa vad daca ma pot exprima prin muzica,am inceput sa strang bani si am luat o electrica(mare greseala pentru prima chitara)dupa care a urmat acustica,si acum clasica,pur si simplu m-a traznit ...nimic special prima oara ce e drept,dupaia s-a lipit de mine,si acum daca stau mai mult de o zi fara chitara .. well .. sa zicem ca nu e prea placut :)),dar nicidecum nu m-am apucat pentru agatat,asta vine cu timpul :>

Link to comment
Share on other sites

am avut o tentativa nereusita cu o chitara clasica Reghin,acum vreo 25 de ani...mintea imi era la sport asa ca am renuntat rapid

iar acuma la batranete ,vinovatii din cauza carora doresc sa invat sunt Tommy Emmanuel, Eddie Wedder , Steve Vai...si altii :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Morbidawn

Respectul pentru muzica, dorinta de a invata un instrument, dorinta de aprofundare a teoriei muzicale si nu in ultimul rand Dream Theater si Yngwie Malmsteen

Link to comment
Share on other sites

viata....suferinta :)

de la 10 ani am inceput de la chitara veche a lu bunicu clasice si dupa cativa ani am inceput cu metalele pe ibanezul primit de ziua mea si de atunci nu am lasat chitara din mana

 

 

story of my life :)

Link to comment
Share on other sites

Guest andrew24

cand am inceput sa ascult progressive.. pana atunci nu ma prea interesa, bineinteles au fost si oameni care m-au influentat, tot felul de chitaristi pe care i-am vazut in concerte

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Hmm...dorinta de a castiga respect...un concert cu Cargo....o chitara clasica veche (foarte veche) hora primita de la cel mai bun prieten al meu.

 

 

A trecut 1 an jumatate de atunci...si deja am avut 2 concerte sollo...si in primavara am un concurs si inca un concert...chitara electrica inca nu am (daca poate face careva vreo donatie,nu se supara nimeni!) dar am schimbat clasica si in fine...

 

Chiar si profesoara mea de chitara de la scoala populara de arte s-a mirat...mi-a spus ca nu a mai vazut asa ceva(in primul semestru mergeam cam la fel ca toti ceilalti incepatori...dar in al doilea semestru a spus ca parca a explodat ceva in mine (cred ca ambitia)....anyway...

 

Cel mai mult m-a determinat sa cant la chitara cand...acu fix 2 ani...am vazut un documentar cu Elvis Presley...care s-a apucat la 16 ani de chitara si nici macar nu a fost acceptat in corul scolii.. :) ...Bine inteles..am inceput cu binecunoscutul intro Come as you are,Smoke on the water,Enter sandman......Dar cand imi amintesc cat de noob eram la inceput(eram fericit ca stiam sa citesc o tabulatura gen 0-3-5--0-3-6-5--0-3-5-3-0).

Acum stiu destule melodii incat nu cred ca am la dispozitie 24 de ore sa le cant pe toate....sunt multe care nu le-am mai exersat de saptamani (Mai ales ca am downloadat 22000 de tab-uri pe care am inceput sa le studiez)

Metalele ca metalele...dar merge si pe clasica un Master of puppets sau un Symphony of destruction...credeti-ma

 

Sunt foarte ambitios si...

In the end....I wanna rule the world with the sound of my guitar

Link to comment
Share on other sites

Guest RydeOrDye
In the end....I wanna rule the world with the sound of my guitar

 

 

Bravo! Uite un om ambitios. Tine-o tot asa, o sa ajungi departe. Eu m-am apucat de la varsta de 20 de ani de chitara si nu ma plang ca am inceput tarziu. Totul e sa ai ambitie si sa-ti placa. Rock on dude !

Link to comment
Share on other sites

m-am apucat sa cant la chitara, si da cant ca jimi hendrix din pura placere, imi place sa cant, mai ales ca scap de dependenta de jocuri pc, cant de un an la un ibanez si deja devine din ce in ce mai interesant, toate tehnicile pe care marii chitaristi le-au dezvoltat

Link to comment
Share on other sites

m-am apucat sa cant la chitara, si da cant ca jimi hendrix din pura placere, imi place sa cant, mai ales ca scap de dependenta de jocuri pc, cant de un an la un ibanez si deja devine din ce in ce mai interesant, toate tehnicile pe care marii chitaristi le-au dezvoltat

 

:) Esti cam inconsistent in exprimare .

Link to comment
Share on other sites

Guest KingLeonidas

 

 

 

 

poate daca n-ai fi discipol al satanei...

 

 

 

 

 

As vrea sa fie si tata asa de intelegator cu mine :)
Edited by KingLeonidas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Neagu Georgian

Acum ceva timp eram intr-o gara parca pe la munte, am trecut pe langa un grup petrecareti ascultau o chitara si dadeau din cap pe ritm, banuiesc ca acel baiat care canta la chitara se simtea forte bine pentru ca prietenii lui il ascultau si mi-am zis in gand ca mi-ar placea si mie sa-mi distrez prietenii dar de la distracti la dragoste a fost doar un pas.Mi-am chinuit parintii sa imi cumpere si dupa foarte mult timp am primit-o.Degetele mele erau mai tot timpul cu rani dar asta nu a contat, am facut scoala in domeniu si acum sunt fericit de realizare si daca as intalni din nou grupul acela de petrecareti m-as alatura lor cu inima deschisa.

 

 

Anul trecut pana in sarbatori mergeam cu tranvaiul in Ploiesti si intr-o statie se urca un baiat cu o chitara, (un baiat neingrijit,murdar si uratel),se aseaza la jumatatea tranvaiului si incepe sa cante " un copac cu flori",avea o voce fantastica si stapanea chitara la fel de bine.Nu a fost persoana in tot tranvaiul sa nu ii dea bani, la fel si eu l-am rugat sa coboare si am mers la un fast-food sa ii dau ceva de mancare,am vorbit cu el foarte mult si ne-am imprietenit,il ajut de fiecare data cand am ocazia doar din cauza ca iubesc chitara la fel de mult ca el.

Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea

Acum 7 ani, cand am ascultat pentru prima data concertul G3 (1996 - Satriani, Johnson, Vai) am ramas pur si simplu fara cuvinte. A fost primul pas in calatorie. Am pus mana pe o chitara clasica si am inceput sa invat principiile, dupa care am absolvit o scoala in domeniu.

Si in prezent continui studiile la chitara clasica, cu auditii constante si foarte placute! :)

 

De cand am inceput sa cant am vrut o chitara electrica, abia cu un an in urma am reusit sa-mi cumpar un model decent. Acum am revenit la vechea iubire...muzica rock instrumentala!

 

 

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

eram prin clasa 7-a la orele de muzica ale unui profesor care venea cu chitara clasica la ore si la sfarsitul orelor il rugam sa ne cante cv de la metallica:)

cand am auzit cum canta am ramas (wooow) si am leam zis parintilor sami cumpere chitar , dar nu sa putut pe atunci si a ramas doar o dorinta...

pana in clasa 9-a cand am vb cu un coleg si am zis (ba hai sa ne apucam de chitara) miam amintit cat de mult imi doaream sa cant in clasa 7-a

neam luat acustice si am invatat amandoi mergeam cu prieteni prin parc ,la palatul copiilor asa doar ca sa ascultam muzica

a trecut 1 an si am primit o electrica , este super asa ca va fi bine...

To be continued...:)) :)

Link to comment
Share on other sites

In generala, am cantat la mandolina. La un moment dat, a venit un tip cu chitara si a inceput show-ul. Inca de pe-atunci am zis k vreau sa invat sa cant la chitara.

Cu toate astea, iote ca m-am apucat abia acum un an.

[autodidact - dorm cu chitara in brate]

Link to comment
Share on other sites

Guest Black18

vara cu inca 3 nebuni si o chitara acustica (nu stiu cum se numea) 4 corzi avea, trezeam pe la 5 dim lumea dupa o noapte de hoinarit.Dupa asta fara sa vreau am luat electrica n mana.....un caliber de 100 euro(mega panarama) de acolo a venit placerea de a canta....a urmat o yamaha pacifica veche sd daca nu ma insel dupa care noul bc rich kerry king v2 recent

Link to comment
Share on other sites

Guest david_stevevai4ever

Am vazut cateva casete de ale lui tata cand canta la chitara si am zis trebuie sa o fac si eu este prea frumos. :):)

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea este cel putin retorica.Dar merita fiecare sa-si spuna motivele.

Locuiam in Targoviste prin 1979 si aveam vreo 12 ani cand am realizat ca in casa aveam si un magnetofon SABA.Un amic de cartier,care-l cheama Laurentiu si care cred ca mai canta vocal si acum, mi-a adus la un moment dat o singura piesa cu Led Zeppelin, in concert la Madison Square Garden.Se numeste Dazed and confused.Dupa ce am ascultat piesa , care are vreo 20 de minute, am ramas exact ca si titlul piesei.Am fost atat de captivat de ce am auzit atunci,incat in mintea mea de copil s-a creat un fel de soc pentru ca incercam sa-mi imaginez ce atmosfera a fost in 1973,la acel concert din New York.Urmatorul pas a fost o chitara acustica care costa vreo 150 Lei(pe vremuri),o galena de telefon atasata de corpul chitarii cu un elastic, la care am lipit doua fire si infipte direct in preampul de microfon al magnetofonului.Asa am obtinut primul bazait(ca distors nu pot sa-i spun) dar care m-a facut sa-mi dedic urmatorii ani acestui instrument.

Link to comment
Share on other sites

Pai .... o chitara reghin veche de vreo 30 de ani cu griful dislocat de corp, care statea degeaba prin casa, o minte deschisa si visatoare, un spirit revoltat, o carte de muzica de clasa a 7-a, metal cat cuprinde, MULT timp petrecut inchis in camera mea .... si, evident .... incurajarile calduroase primite de la parinti ..."IAR ZDRANGANI ??" .

 

In cele din urma, muzica a devenit realitatea primara in care imi petrec timpul, iar in lipsa ei ... probabil mi-as fi luat gatul de multa vreme.

 

lol, "iar zdrangani"... oare de unde mi-o fi cunoscuta aceasta replica. Poate ca o aud cel putin de 3 ori pe saptamana. In fine hai sa zic si eu aci de chitara. Au fost 3 etape importante: 1 . primul meu contact cu chitara a fost la varsta de 5 ani cand a trebuit sa tin o chitara gigantica acustica in mana la serbarea de la gradinita pt ca eu aveam un rol de greiere care canta la chitara. 2 M-am indragostit de chitara cand am ascultat pentru prima data melodia "Still got the blues - Gary Moore" . 3 Un jitano din Valencia acum 4 ani canta flamenco pe strada.. artist ala m-a motivat pe mine sa-mi cumpar o clasica exact de acolo. Mi-am pus in gand daca ala poate, eu de ce nu? Si m-am dus la magazin si am cumparat o clasica neagra. Am ajuns acasa si zic " Da, si acum ce fac? " Nici nu stiam cum se a acordeaza defapt nu stiam nimic de ea. Normal ca in primele 3 luni mi s-a parut cel mai greu instrument din lume si imposibil de cantat. Vroiam sa o rup in 2 dar cu timpul a devenit ceva important bla bla bla... om trai si om vedea ce s-o mai petrece. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest equinoxe

N-am fost inspirat de un chitarist anume. Pur si simplu am vazut la teve, acum multi ani (6 sau 7 cred) piesa Outside de la Staind, varianta unplugged in care domnu' Durst face figuratie, si mi-a placut atat de mult incat m-am decis sa invat sa cant, fie si doar piesa aia. Never stopped ever since.

Edited by equinoxe
Link to comment
Share on other sites

Pai .... o chitara reghin veche de vreo 30 de ani cu griful dislocat de corp, care statea degeaba prin casa, o minte deschisa si visatoare, un spirit revoltat, o carte de muzica de clasa a 7-a, metal cat cuprinde, MULT timp petrecut inchis in camera mea .... si, evident .... incurajarile calduroase primite de la parinti ..."IAR ZDRANGANI ??" .

 

In cele din urma, muzica a devenit realitatea primara in care imi petrec timpul, iar in lipsa ei ... probabil mi-as fi luat gatul de multa vreme.

 

La mine este si "O melodie mai frumoasa nu stii" dupa ce beau o bere si bag un metallica :))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Audioslave

Pentru mine a fost Stevie Ray Vaughan.

 

Eu voiam de mic sa cant la chitara, dar pana nu l-am ascultat pe SRV nu m-am apucat.

 

Cand l-am ascultat, si mai important cand l-am vazut cantand am zis "vreau si eu".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.