www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce corzi folosim ??


Guest Razz
 Share

Recommended Posts

Guest rocksoad93

pana acum am avut daddario, si erau foarte tensionate

si acum vreau sa le schimb, ma gandeam la Ernie Ball.....

corzi PRS, unde se gasesc ?

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Vad aici pareri pro si contra vis-a-vis de acelasi brand de corzi in general...

E bine de stiut - zic si eu...

 

Daca ai un set de corzi - indiferent de model si grosime, am sa dau un exemplu generic pentru a elucida anumite inadvertente... de 0.09-0.42...

 

1. daca pui un alt set de corzi mai groase.. 0.09 - 0.46... sau chiar de 0.10 automat va trebui sa ii refaci de cele mai multe ori unghiul grifului, tensiunea din grif, inaltimea cordarului precum si octavele. altfel - "you're in for a big surprise" ;o)

 

2. Acelasi fenomen se intimpla si daca ai de exemplu corzi Ernie Ball de 0.09-0.42 si treci la 0.09-0.42 Dean Markley, 0.09-0.42 D'Addario sau orice alt brand de corzi.... Fiecare firma are un alt standard si tensiunile difera chiar daca de al un brand la altul acest lucru este insesizabil, diferenta exista.

 

3. cine nu face acest lucru va descoperi ca instrumentul ii va falsa la octave si daca are un whammy bar gen fender sau floyd rose si nu umbla la tensiunea din arcuri va avea mari surprize in functie de ce corzi avea si ce pune ulterior...

 

4. erau citiva colegi care spun pe buna dreptate sa incercati mai multe tipuri de corzi ca si grosime si/sau brand si in functie si de genul muzical cintat sa va alegeti ce va trebuie - e normal sa cauti sa vezi ce te face sa te simti mai comod si ce sound obtii cu corzile respective.

 

5. am citit la citiva ca li se rup corzile foarte repede de linga bridge... in 80% din cazuri sau mai mult chiar de obicei e o problema cu bridge-ul respectiv - e adevarat ca nu intotdeauna. asta se intimpla de cele mai multe ori la chitarile foarte ieftine. foarte rar am auzit de astfel de probleme la chitarile scumpe. de obicei e o problema de ungiul pe care il formeaza cordarul cu coarda care uneori poate fi prea mare sau cordarul sa fie prea ascutit in punctul de impact cu coarda care astfel este taiata.

 

6. eu imi schimb corzile la fiecare 4 concerte pentru ca trag foarte mult de vibrator. dupa concertul 5 daca nu le schimb deja ma astept sa se rupa in cintare mai intii E-ul iar apoi B-ul.. trebuie sa iti cunosti bine instrumentul si sa sti cit si in ce conditii de poti baza pe el... Intotdeauna am o chitara de rezerva. folosesc acealeasi corzi de 14 ani si sint ok cu ele pentru ca stiu exact la ce sa ma astept in orice moment, stiu cum suna stiu cit tine si asa mai departe.

 

sper ca am reusit sa elucidez anumite aspecte ...

 

respect la toti

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Eu am o nedumerire,

 

Primul set de elixir a tinut 6 luni (cantat excesiv) si le-am schimbat cu acelasi gauge, same manufacturer.

Al doilea set a tinut doar 3...

De la al treilea set si pana de curand, la 2 luni trebuiau schimbate

 

Setul pe care l-am avut pe chitara ieri, avea 2 saptamani de cand era pus...s-a rupt coarda sol...

 

Mi se pare mie sau devin din ce in ce mai proaste?

 

Cam asa am patit eu cu dunlop.Inainte foloseam zack wylde de 10-46 si le-am tinut 3 luni fara sa se oxideze deloc,doar ca li se cam dusese tonul.

Am pus de 9-46 si dupa o saptamana(adica ieri,la repetitie)mi s-au rupt corzile Si;La;Mi gros asa din senin.Am inlocuit corzile tot cu dunlop,ca doar de alea aveam cumparate,si dupa o ora si ceva de cantat deja coarda SI este portocalie pe unde s-a cantat.

 

Chiar ma gandesc la ce sa trec pentru a scapa de aceste probleme:-??

 

Pareri?(mentionez ca prea multe seturi nu am cum sa experimentez pentru ca nu sunt din bucuresti,si cand voi face comanda probabil iau mai multe seturi identice)

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea corzile de chitara sau d ebass dupa a treia sau a patra cintare se cam duc.. chiar dac anu se rup ele nu mia suna..

si daca tii la tonul tau atunci trebuie sa le schimbi... la trupele mari se schimba corzile dupa fiecare cintare... si asta e o lege la ei..

Daca ziceti ca va tine un set de corzi 6 luni.. alea nu mai sint corzi dupa 6 luni, ci sirme de intins rufe, sa-mi fie iertata comparatia...

 

respect,

 

Mike

Link to comment
Share on other sites

Salutare, pun si eu o intrebare aici si imi cer scuze daca s-a mai postat(nu am rabdare sa caut tot forumul).

 

Vreau sa acordez LP-ul meu in drop B. Acum am 10-46 de la Erny Ball dar sunt prea moi in drop B.

 

Cam ce gouge ar sta bine in drop B pe un LP cu 24-3/4" scale ?

ma gandeam sa incerc 11(sau 12)-54.

Link to comment
Share on other sites

Salutare, pun si eu o intrebare aici si imi cer scuze daca s-a mai postat(nu am rabdare sa caut tot forumul).

 

Vreau sa acordez LP-ul meu in drop B. Acum am 10-46 de la Erny Ball dar sunt prea moi in drop B.

 

Cam ce gouge ar sta bine in drop B pe un LP cu 24-3/4" scale ?

ma gandeam sa incerc 11(sau 12)-54.

 

Eu fol. EB 11-54 in B standard pe LP. Deci e ok. totusi e destul de nasol cu acordajele astea joase pe chitari cu scala mica, pt ca mereu corzile groase nu vor suna asa cum ar trebui din cauza tensiunii.

Link to comment
Share on other sites

saptamana trecuta mi-am pus pe chitara corzi DR.sunt foarte bune, stau acordate foarte bine si suna bestial.am mai incercat Ernie Ball care de asemenea sunt foarte bune si Dean Markley si SIT, dar cele mai proaste mi s-au parut D'addario.dupa cateva ore dupa ce le-am instalat au inceput sa se oxideze, se dezacordau foarte rapid, si ma tineau doar cateva zile, chiar daca le curatam cu Fast Fret nu mai erau bune de nimic.si feelu s-a dus si sunetu.acum ma gandesc sa trec pe elixir, este adevarat ca sunt mai scumpe dar tin pana la 6 luni chiar, suna foarte bine si stau acordate mult timp.

Link to comment
Share on other sites

Guest oancius

tin pana la 6 luni dar din cate am auzit corzile trebuiesc schmbate la cel mult 3 luni :) stiu un basist care le schimba lunar :lol: si da 1 mil si ceva pe un set ..bn cabta si cel mai al dracu metal :lol:)

Link to comment
Share on other sites

tin pana la 6 luni dar din cate am auzit corzile trebuiesc schmbate la cel mult 3 luni :) stiu un basist care le schimba lunar :lol: si da 1 mil si ceva pe un set ..bn cabta si cel mai al dracu metal :lol: )

 

 

 

Oameni buni,

 

Daca cineva cinta zilnic.. dar nu numai acasa... ma refer la cintat intr-un cadru organizat - repetitie / cintare in club etc..

dupa 3-4 cintari de club deja nu mai are corzi ai niste sirme pe care sa intizi rufe..

 

daca cineva cinta acasa doar si studiaza 6 luni cu un set de corzi isi face un rau - dupa parerea mea... corzile se incarca cu grasime si cu praf.. si suna a.... suna infundar nu mai ai sustain coarda nu mai vibreaza la fel de mult si tot asa.

 

faceti un experiment si amestecati grasime cu praf... si puneti pe corzi ;o) ca e acelasi lucru

nu mai suna a nimic..

 

in alte tari corzile se schimba dupa fiecare concert.. stiu ca la noi e mai greu economic. dar nici la 6 luni..

dar fiecare face ce stie si ce vrea..

 

respect,

Link to comment
Share on other sites

tin pana la 6 luni dar din cate am auzit corzile trebuiesc schmbate la cel mult 3 luni :) stiu un basist care le schimba lunar :lol: si da 1 mil si ceva pe un set ..bn cabta si cel mai al dracu metal :lol: )

 

eu cand am avut corzi elixir vream sa testez cat tin si chiar m-au tinut atata, adevarat este ca atunci nu eram in vreo trupa si cantam doar acasa, dar de obicei eu imi schimb corzile o data la 3-4 saptamani.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare!

 

Am incercat sa citesc cat mai mult din impresiile voastre de pe acest topic,insa cum parerile sunt foarte impartite,as incerca sa pun urmatoarea intrebare:

 

Pentru cei care ati folosit/folositi GHS Boomers 9-46(sau boomers in general);cum vi se par?

 

Eu schimb corzile cam la 2 luni sau mai devreme.Credeti ca daca as cumpara GHS am sanse sa ma tina atat?

 

Vroiam sa pun elixir,dar am inteles ca ar fi prea bright (am folosit demult pe acustica si intradevar,tonul de "corzi noi" tinea mult) si oricum nu prea imi place combinatia intre corzile noi plus distors-ul pe care il folosesc.

 

Am incercat Dunlop (Zakk Wylde sunt geniale! tin mult timp si au sii ton foarte bun insa vreau ceva mai subtire). In schimb corzile de 9 46 au murit dupa o saptamana si totusi...am 14 ani..nu imi permit sa le schimb saptamanal.

 

D'addario nu am putut sa le sufar niciodata.

 

Fendere nu prea am curaj sa incerc...

 

GHS am pe acustica de prin mai si inca suna genial si nu sunt nici oxidate,dar nu stiu cum sunt cele de electrica.

 

Astept pareri :lol:

 

Cheers :) .

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

GHS sunt cele mai durabile corzi pe care le-am folosit. Interesant e (sau e doar impresia mea) ca suna prost in primele 2-3 zile, iar urmatoarele 2 luni suna foarte bine. Am folosit 0.58, iar acum am trecut pe 0.70.

 

mersi mult pentru opinie!

Link to comment
Share on other sites

Interesant e (sau e doar impresia mea) ca suna prost in primele 2-3 zile, iar urmatoarele 2 luni suna foarte bine.

Am folosit 0.58, iar acum am trecut pe 0.70.

 

 

Auzi, apropo' de schimbatul mãrimii corzilor... Ar trebui sã schimbi ºi nut-ul când modifici dimensiunea lor ? Cã am rãmas cu ideea asta de când am schimbat nut-ul, ºi acu' pãstrez plicul corzilor, ca sa iau aceiaºi mãrime data viitoare...

Mã gândeam la ce ai zis tu, cu primele 2-3 zile, când sunã prost...

 

Sau nu are legãturã ?...

Link to comment
Share on other sites

Suna ciudat pana ce se "obisnuiesc" tu o anumita tensiune probabil, am observat ca se si dezacordeaza in primele zile, dupa care totul devine normal. Nu m-as duce la un concert cu un set de corzi mai nou de o saptamana. Am locking nut, n-am treaba cu schimbatul nut-ului.ChromeLockNut.1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Suna ciudat pana ce se "obisnuiesc" tu o anumita tensiune probabil, am observat ca se si dezacordeaza in primele zile, dupa care totul devine normal. Nu m-as duce la un concert cu un set de corzi mai nou de o saptamana. Am locking nut, n-am treaba cu schimbatul nut-ului.ChromeLockNut.1.jpg

 

Salut la toti,

 

observ ca sint multi aici care injura anumite corzi ca si cum corzile ar trebuie sa te tina 6 luni. Am mare respect pentru toti cei prezenti aici dar.. oameni buni sa nu intindem coarda. ;o)

 

Corzile se scimba la fiecare 3- maxim 4 cintari - si asta e deja mult.

 

faptul ca unii nu cinta si nu traiesc din asta si isi schimba corzile la o luna sau 6 denota ca nu cinta, sint amatori care nu traiesc din asta asadar nu au pretentii ca suna sau ca nu suna.

 

Dupa a 5 -a sau a 6-a cintare corzile nu mai suna. (PUNCT)

Eu imi pun corzile pe chitara cu 1 ora inainte si nu se dezacordeaza de loc, dar de loc. si asa cum am mai zis intr-un topic mai sus.. eu cint mult cu vibratorul/ whammy bar sau cum i se mai zice.

Ca si la difuzoare fiecare fabrica de corzi au niste retete pe care la aplica si fiecare chitarist este "obligat" sa vada ce tensiune de corzi ii place ce gorsime ce sound. tot asa cum anumite difuzoare sint mai liniare decit altele.

 

"Parerea mea" - zic in ghilimele - e ca toti oamenii astia.. de pe lista asta.. care urmeaza sint niste idioti - zic in gluma...

 

http://www.daddario.com/DaddarioArtistsEle...p;currency_id=1

 

observati va rog majoritatea numelor.. de pe lista respectiva..

Incepind cu Richie blackmore, Joe Sariani, Alex Skolnick si multi multi altii considerati tot de noi super tari..

 

 

repet.. fiecare set de corzi are niste proprietati... fiecare trebuie sa caute si sa descopere ce ii place lui si ce ii face lui bine la urechi , la mina, si la chitara si asa mai departe...

Dupa cum vedeti nu va zic sa cumparati corzi de la o anumita firma pentru ca tine de gust si de multe alte criterii.

 

In alta ordine de idei sint aproape convins ca aici se confunda nuts cu saddles .. cum sa "schimbi nut-ul"

 

Nut / nuts = pragus - ce sa schimbi la pragus ?

 

intonatia chitarii se face de la bridge si eventual de la Saddles = care tradus liber inseamna sa (adica sa de cal)

 

sint sigur ca putem invata unii de la altii o multime de chestii.. si bune si rele in acelasi timp.. dar cred ca e mai bine sa ne documentam inainte.

 

Repet eu imi pun niste corzi pe chitara cu o ora inainte de cintare ma urc pe scena si cint 3-4 ore fara sa fiu nevoit sa-mi acordez chitara. pentru ca stiu sa-mi pun corzile - dar asta nu se intreaba nimeni..

 

- Oare cum se pun corzile fara sa imi dezacordeze chitara..

- Sau am eu niste chei bune pe chitara?

- Am eu unghiurile bune la chitara?

- care este prima coarda de chitara care se rupe intotdeuan prima? - oare de ce?

- falseaza chitara mea?

- stiu sa-mi reglez chitara sa nu mai falseze la octave?

- de ce falseaza chitara daca schimb niste corzi cu latele de aceeasi grosime dar de la firme diferite?

 

astea sint intrebari constructive.. zic eu.. nu intrebari de genul

 

mi s-a rupt coarda dupa 2 luni si nu mai suna dupa 3 luni..

 

faptul ca sintem mai saraci decit altii din alte tari si nu ne permitem sa schimbam corzile atit ed des.. nu inseamna ca trebuie sa dam vina pe corzi..

 

 

respect la toti,

Link to comment
Share on other sites

In alta ordine de idei sint aproape convins ca aici se confunda nuts cu saddles .. cum sa "schimbi nut-ul"

 

Nut / nuts = pragus - ce sa schimbi la pragus ?

 

De multe ori, pragusurile ieftine, de plastic, cauzeaza dezacordarea chitarii respective. Corzile tind sa se intepeneasca in slotul de la pragus, mai ales dupa un bend mai "vanjos", si trebuie deblocate.

 

faptul ca unii nu cinta si nu traiesc din asta si isi schimba corzile la o luna sau 6 denota ca nu cinta, sint amatori care nu traiesc din asta asadar nu au pretentii ca suna sau ca nu suna.

 

Sau sunt Jeff Beck in tinerete, cand n-avea bani sa-si schimbe corzile asa des.

Also, tautologie.

Link to comment
Share on other sites

De multe ori, pragusurile ieftine, de plastic, cauzeaza dezacordarea chitarii respective. Corzile tind sa se intepeneasca in slotul de la pragus, mai ales dupa un bend mai "vanjos", si trebuie deblocate.

 

 

 

Sau sunt Jeff Beck in tinerete, cand n-avea bani sa-si schimbe corzile asa des.

Also, tautologie.

 

 

cum ie unii bre .. ce sa-i faci.. daca vrei sa subliniezi neste chestii,,, nu e bene.. daca o faci o dai in tautologie .. da' mai ie unii care nu vede ghilimele.. si si ce sa face si ei devine rautaciosi.. rautacios mic.. ai ceva din subtilitatea unui robinet.. incercind sa-mi demonstrezi ce... nici eu nu stiu.. Jeff Beck - hm (colaborez cu fostul tobosar a lui Jeff Beck daca tot l-ai mentionat) .. intram in polemici bre si o dam on of topic..

 

 

daca tot eu o dau in tautologie tu in ce odai cu .... "cauzeaza dezacordarea chitarii respective" - esti pe RGC si nu sti cum se scrie corect instrumentul respectiv..

 

nu vreau sa o dau in rautati ca e plin pe aici.. asa ca chillout...

 

Te respect prea mult asa ca lasa-ma sa respir. Sper sa nu continuam ca niste pusti de 16 ani care nu au ce face .. daca poti sa inveti ceva invata ..daca nu, nu.. si daca nu si nu.. invata sa respecti.. dar sper ca deja sti sa faci asta.

 

respect,

Edited by Crossroads
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.