www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce corzi folosim ??


Guest Razz
 Share

Recommended Posts

Absolut Elixir... in rest toate corzile in maxim 1 saptamana oxideaza si se aud infundat... desi par mai scumpe, daca e sa facem un calcul mai atent, de departe cea mai buna varianta in raport de pret/durabilitate/calitate, sunt corzile Elixir.

Pe cuvantul meu ca la banii aia mai bine iau 2 seturi d Dunlop 9-46 si dau cu ultraglide pe ele....Seriously

A incercat cineva Snake Oil Brand?

Link to comment
Share on other sites

si eu zic la fel, daca nu poti sa le schimbi la 1-2 sapt clar corzi coated: Elixir , Ernie Ball

am mai folosit : Ernie ball slinkey, D'addario, GHS, Roton

dupa o sapt clar nu mai suna la fel, prefer clar coated desi par scumpe tare comparativ cu cele normale.

depidne de preferinte oricum...

 

Absolut Elixir... in rest toate corzile in maxim 1 saptamana oxideaza si se aud infundat... desi par mai scumpe, daca e sa facem un calcul mai atent, de departe cea mai buna varianta in raport de pret/durabilitate/calitate, sunt corzile Elixir.
Link to comment
Share on other sites

Guest deagle_alin

Eu folosesc Ernie Ball Power Slinky 11-48. Sunt singurele cu care ma inteleg bine ca ton.... cu toate ca sunt mai grele la solo merita pentru ton.

Link to comment
Share on other sites

A incercat cineva Snake Oil Brand?

 

Desigur

 

NU sunt cineva, dar cu experienta mea limitata am probat si aceste SOB-uri.

 

Daca nu ar fi inconsistente de la set-la-set si de la lot-la-lot, as putea zice ca sunt foarte bune, intrucat seturile care au fost bune, apai au fost ca "pastele cu uou", din reclama aceea. Foarte bune si moi la mana, suficient de rezistente, insa "electrificate" cu greu se compara cu DR sau PRS.

 

Iar la corzi nu imi place loteria, de aceea mi se par si scumpe pentru emotia pe care ti-o ofera, de la set la set.

 

Rock iON!

Edited by Gyzmo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Reptile

Salutare !

 

Am o chitara Clasica Spaniol II Hora Reghin si de cand o am intotdeauna coarda D mi s-a rupt prima dupa o saptamana de la montare. Am schimbat mai mult de 3 seturi, la toate dupa maxim o saptamana coarda D mi se rupea. Am citit ca chitara nu trebuie tinuta langa calorifer, n-o tin, am citit ca atunci cand montez noile corzi trebuie sa le tensionez cu mana dupa ce acordez chitara si tot mi se rupe aceeasi coarda.

 

Nu stiu ce sa mai fac, vreau sugestii, sfaturi despre cum sa am grija de chitara si cat de des s-o acordez dupa ce montez pentru prima oara corzile.

 

*Folosesc corzi de nylon.

*O intrebare auxiliara: pot monta si corzi de metal pe chitara mea ?

Link to comment
Share on other sites

am si eu o hora clasica 3/4 ... si pe ea am facut primele explorari in ale chitarii ... si pot spun ca deseori chitara sau corzile nu sunt problema ... incepatorii sunt. (ca si mine de altfel la vremea aceea rupeam in fiecare saptamana Re-ul ) am incercat si am pus si corzi metalice ( de chitara acustica ) insa am avut probleme cu acordul Fa major , si am trecut inapoi la corzi de nylon. dupa o vreme au inceput sa nu se mai rupa ...

...si pot sa spun ca, desi nu mai cant pe ea decat ocazional ( de 2 ori pe luna ) ...o chinuie frate-meo in schimb in fiecare zi, insa n-a rupt nici o coarda pana acuma desi da in ele ca la sapa.

Cine stie poate o fi ceva bad karma :)) la unii

 

Oricum aducand vorba de Elixir .. sunt printre cele mai bune corzi din cate am intalnit ... D'addario sunt prea tari si prea bright ... iar Fender tin putin ..am rupt 3 seturi intr-o saptamana , motiv pentru care am trecut pe 10-46 iar acuma vreau sa trec pe 10-52 care mi se pare ideal si pt solo si pt riff-uri (rythm) . Toate celelalte corzi in afara de Elixir nu tinea-u mai mult de 1 luna sau 2 .... Elixir pot sa spun ca am stat cu un set de 10-46 1 an X_X ...da 1 an ... si nu au ruginit si nici nu s-au rupt ...despre ton ..nu mie nu mi se pare sa se fi imbaxit dar se simtea o oarecare uzura fina.

 

Avand in vedere ca e criza .. declar Elixir corzi de criza ... dai un ban dar stai in fata.(parerile pot fi impartite)

 

P.S. Am uitat sa folosesc GHS , tare sunt curios de ele.

Link to comment
Share on other sites

Eu am o nedumerire,

 

Primul set de elixir a tinut 6 luni (cantat excesiv) si le-am schimbat cu acelasi gauge, same manufacturer.

Al doilea set a tinut doar 3...

De la al treilea set si pana de curand, la 2 luni trebuiau schimbate

 

Setul pe care l-am avut pe chitara ieri, avea 2 saptamani de cand era pus...s-a rupt coarda sol...

 

Mi se pare mie sau devin din ce in ce mai proaste?

Link to comment
Share on other sites

eu am revenit la elixir de 3-4 luni, am acelasi set , cant cam 1-2 ore media pe zi si is foarte ok si acum

cu ruptul nu am patit in veci pana acum, nu e si de la hardware -ul chitarii ceva probl?

 

tre sa imi vina 12 seturi de EB coated sper sa fie la fel de ok, sincer le prefer astea coated, sa nu schimb tot la 2 sapt corzile

 

 

Eu am o nedumerire,

 

Primul set de elixir a tinut 6 luni (cantat excesiv) si le-am schimbat cu acelasi gauge, same manufacturer.

Al doilea set a tinut doar 3...

De la al treilea set si pana de curand, la 2 luni trebuiau schimbate

 

Setul pe care l-am avut pe chitara ieri, avea 2 saptamani de cand era pus...s-a rupt coarda sol...

 

Mi se pare mie sau devin din ce in ce mai proaste?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

O intrebare pentru cineva mai priceput ca mine care ma poate indruma:

As vrea sa stiu daca acest set de corzi: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=2261, este potrivit pentru chitara mea, un Ovation 2771Ax.Obsesia mea este daca imi afecteaza sau nu griful, sau trebuie ajustat apoi.Corzile care sunt pe ea acum (cele care au venit cu ea) sunt D'addario, cred ca 0.12 sau 0.11

Link to comment
Share on other sites

Guest JunkMAN25

D'addario sunt cele mai bune pentru mine.Mai ales 009-042.Pana acum am avut toate marcile de corzi dar nici unele nu sunau la fel de bine ca si d`addario.Oricum va trebui sa ma reobisnuiesc cu corzile fiindca nu mam mai atins de o chitara de vreo 3 luni jumate :)

Link to comment
Share on other sites

Cumpara-ti corzi reghin...costa 1 leu bucata si iti permiti sa le schimbi des. Am avut si Elixir si in timp, isi pierd totusi elasticitatea. Ador bendurile full :), so corzile se uzeaza rapid si,in final se rup. Oircum ai face corzile sunt componente 'consumabile'. Sa nu veniti cu rahaturi gen : "vai, corzile reghin sucks; sunt ieftine, suna auirea". Noi, cam toate corzile(\cele contrafacute) suna ok.

Asha ca am mereu in caza 5-6 seturi reghin ptr zile negre.

 

Cat despre grosime/diametru(gauge) sa fie aceeasi ca a corzilor care sunt montate acum pe chitara. Altfel va trebui sa faci mici ajustari din trussrod.

Edited by Petrucci e tare
Link to comment
Share on other sites

Cumpara-ti corzi reghin...costa 1 leu bucata si iti permiti sa le schimbi des. Am avut si Elixir si in timp, isi pierd totusi elasticitatea. Ador bendurile full :) , so corzile se uzeaza rapid si,in final se rup. Oircum ai face corzile sunt componente 'consumabile'. Sa nu veniti cu rahaturi gen : "vai, corzile reghin sucks; sunt ieftine, suna auirea". Noi, cam toate corzile(\cele contrafacute) suna ok.

Asha ca am mereu in caza 5-6 seturi reghin ptr zile negre.

 

Cat despre grosime/diametru(gauge) sa fie aceeasi ca a corzilor care sunt montate acum pe chitara. Altfel va trebui sa faci mici ajustari din trussrod.

 

Trebuie ajustat trussrod-ul chiar daca pun corzi cu diametru mai mic?

Link to comment
Share on other sites

Trebuie ajustat trussrod-ul chiar daca pun corzi cu diametru mai mic?

DA

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eu cam foloseam de toate, ce-mi pica in mana testam ca na, la multe chitari itzi potzi permite luxul de a pune pe fiecare alt brand si alt model, pe Strat de exemplu am tot pus D'Adario, ma iau dupa al nostru coleg de forum Gyzmo si pun de la el un set de Dean Markley Vintage Electric Re-Issue 1973, acuma nu o sa mai cumpar in veci D'Adario si clar o sa merg pe Strat doar cu Vintage 1973 de la Dean Markley, chiar simt diferentza si la calitate si mai ales la sunet ( acuma cat o sa tzina , o sa vad pe parcurs, D'Adario m-au tzinut ceva dar si-au pierdut repede prospetimea, dar asa ca durata de viata au fost ok, asta si datorita grijii avute de chitara si corzi, plus delasare si lasat chitara mai mareu in pauza de masa ), ashtept cu nerabdare sa incerc si corzile PRS de la el ca mi le-a recomandat cu caldura si pana acuma nu m-a dezamagit niciodata acest om, din contra.

Edited by Tintin
Link to comment
Share on other sites

petrucci e moale> lasa-ne

este adevarat ca pe o chitara de 50 euro merg orice corzi, daca i-ai pune corzi adevarate, i-ai dubla valoarea

Pe langa asta,la schimbarea grosimii corzilor,NU trebuie ajustat trussrodul,ci reglate octavele,doar in cazul variatiilor maaaari trebuie umblat la trussrod.

Link to comment
Share on other sites

Eu tot cu Elixir sunt de un timp si am patit precum comanel. Acum vreo 2 ani eram foarte multumit de ele si le schimbam la 3-5 luni necantand foarte mult iar acum dupa 2 luni parca-s alte corzi. Probabil m-ati face tampit deoarece 2 luni e deja mult pentru un set normal, dar inainte nu era cazul pentru Elixir.

Link to comment
Share on other sites

Pe langa asta,la schimbarea grosimii corzilor,NU trebuie ajustat trussrodul,ci reglate octavele,doar in cazul variatiilor maaaari trebuie umblat la trussrod.

 

Am inteles.Scuza-mi insa insistenta, dar daca acum am 0.11 si pun 0.09 e ok? Sau aici trebuie umblat la trussrod? Mersi!(Mentionez inca o data ca am chitara electroacustica (marca Ovation, dar nu cred ca firma este importanta :) )

Edited by Dhany
Link to comment
Share on other sites

Am inteles.Scuza-mi insa insistenta, dar daca acum am 0.11 si pun 0.09 e ok? Sau aici trebuie umblat la trussrod? Mersi!(Mentionez inca o data ca am chitara electroacustica (marca Ovation, dar nu cred ca firma este importanta :) )

 

citeste aici :

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=48048

 

am explicat cum se verifica. Pui corzile si verifici, daca nu e ok, reglezi trussrod-ul.

Link to comment
Share on other sites

ce corzi sunt mai flexibile (pentru bendinguri) ? si care se oxideaza mai greu ...

 

 

corzile PRS sunt unele dintre cele mai flexibile corzi, de aceea se si simt foarte bine la mana. La polul opus ar fi corzile de la producatorii daddario sau DR care au tensiunea mai ridicata (toate comparate la acelasi calibru). Ca si utilizatori, raportul e aproape 60-40 in favoarea corzilor mai moi, dar nu uita ca nu sunt deloc putini ceilalti care prefera corzi tari/ferme.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.