www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Prima Chitarã, Prima Pedalã, Primul Amplif


cyfer
 Share

Recommended Posts

Amator :(1979) Chitara Reghin forma telecaster,pe care am taiat-o sa arate ca un SG si am vopsit-o in rosu :)

Pedala overdrive facuta de mine,si montata in gentutza metalica de merinde de la gradinita :) pentru cei suficient de batrani,era cea cu girafe si elefanti :D

Amplificator :Radioul bunicii,mare si cu lampi,sau magnetofonul mamei,cu tranzistori dar care se putea baga in distorsiune,dand nivelul de inregistrare la maxim,asa am gasit tonul de la "Samba Pa Ti " :)

 

 

Pro:(1984) Chitara Fender Stratocaster 1972,cu o doza Di Marzio Super Distorsion in bridge (mentionez ca nu erau mai mult de 10 stratocastere in tara la vremea aia )

Amp :HH de bass,100 de W,pe care l-am luat ieftin ,fiindca avea un defect,distorsiona.....al draq de bine :D

Pedala :fara,de cand am devenit pro,am renuntat la pedale,m-am reprostit la batranetze

 

 

 

Primul Marshall l-am achizitionat in 1990,iar in 1991 primul Gibson.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Incepator: o chitara rece, pe care am cantat metal si arpegii :))))))))))) vreo 2 ani;

- dupa 2 ani un Jackson PS4, un combo Taifun Rusesc, o pedala ruseasca de distors pe care scrie "Distorsan", adica scria pe ea exact cum se citeste in engleza precum si un Boss GT6 dupa ce pedala in cauza m-a lasat;

 

 

Pro: mai multe, Ibanez, Schecter, m-am oprit la Ibanez cu 7 corzi, pt amplif, in functie de ocazii si nevoi, folosesc un Peavey, precum si un GT8 pt cantarile mici; Engl Ritchie Blackmore cand activam in fosta trupa;

Link to comment
Share on other sites

Amator:

 

Prima chitara un Reghin "SG"

Prima pedala - un distors facut de un amic (schema aia celebra cu doua operationale)

Primul amp - casetofon rusesc al unui amic, intram cu semnalul direct in firele de la capul de redare, si distorsiona bestial :)

Au urmat diverse pick-up-uri, etc

 

Am trecut dup-aia prin mai multe scule, dar cred ca primul rig pe care l-am simtit "pro" a fost:

 

Chitara: Yamaha 311 MS cu doza SD

Procesor Yamaha DG Stomp - inca imi pare rau dupa el

Amp: Tech 21 Trademark 60 - o scula excelenta, cind l-am luat si le-am aratat prietenilor cum suna au ramas toti muti...

Link to comment
Share on other sites

La mine prima chitara a fost o acustica ruseasca cu corzi de plastic in stare destul de avansata de descompunere.

 

Prima electrica a fost un Reghin corp gen Telecaster cu 12 corzi (pe care bineinteles erau doar 6, nu de altceva dar o parte din cheite erau sparte si obosite).

Primul efect pe care l-am folosit a fost unul facut de un electronist prin 80 si ceva si care nu suna rau deloc (era de imprumut), apoi a urmat un Boss DS1.

Primul amplificator a fost un Hohner de 15W (cel putin asta scria pe el).

 

In epoca mai moderna prima chitara adevarata a fost un Ibanez RG570 japonez caruia ii schimbasem dozele cu DiMarzio. A fost o chitara foarte buna dar, din pacate nu era ceea ce cautam eu. Restul era reprezentat de un Line6 POD XT Live pe care il foloseam direct in PA.

 

Acum cant pe un Blade Texas Standard Pro cu dozele schimbate cu un set de la un Fender American Standard. Suna mai bine ca multe Stratocastere de la mama lor (l-am testat cu cateva Highway 1, doua American Deluxe, ceva mexicane).

Pedale folosesc ceva mai multe, ce am acum pe pedalboard sunt Korg Pitchblack, Boss SD1 (pentru ce vreau eu suna foarte bine), T-Rex Mudhoney, Artec Twinhead, Artec Analog Delay.

Amplificatorul este un Fender Supersonic Combo 60W cu doua 6L6 si un difuzor Celestion Vintage 30.

 

Cam atat

Link to comment
Share on other sites

amator - 98 - intai o clasica reghin, pe care o mai am si acum, apoi un squier affinity strat, un vox pathfinder si un boss sd2.

urmatorul pas a fost jackson performer japonez, la care i-am schimbat doza de bridge cu un dimarzio superdistortion, si pe cea de la mijloc cu un dimarzio brian may.

au urmat apoi, daca reusesc sa mi le amintesc pe toate:

korg ax1g

marshall guvnor

dunlop crybaby

peavey transtube 25efx

vox tonelab

peavey wolfgang special

epiphone lp standard

peavey kba100

rat

sd tweakfuzz

fender hw1

copie fender pt gk-2a si gr33

gibson lp standard faded

gibson lp standard faded

radio pe lampi

marshall dsl401

maxon rod881

peavey wolfgang special

gibson lp classic

fender american deluxe

ovation cse 48

preamp soldano sp77

godin xtsa

epi lps japan

rocktron xpression

washburn bantam bass

peavey wolfgang custom

gibson lp classic

bud-wah

schecter japonez sd2-22

music man axis

 

poate ca am uitat cate ceva pe drum. in principiu, lucrurile au mers progresiv, desi am mai luat cate ceva si din curiozitate.

 

pro nu sunt si nu am sa fiu niciodata :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest AlinMetallica

Amator

Chitara - Oscar Schmidt OX10

Amp - Marshall MG15CD

Pedala - Digitech Rp 50

 

dar ca sa fiu sincer prima mea chitara a fost o delson clasica.... si acum e un fel de acustica dar din fericire are necku' puternic si chiar si fara trus rod nu s-a strambat :)

 

PS - inebunesc cand vad care sunt primele scule ale unora si la cat timp si le-au luat

eu studiez chitara din noiembrie si abia acum putin timp mi-am cumparat amp-ul si pedala...

 

(observatie personala) totusi inca nu se vede de cat timp studiez chitara... sunt cam varza.... si in special lenes :)

 

AMATOR

Chitara:Hora chitara clasica, pe la 6 ani, dar nu stiam nimic de chitara p'atunci si a incalzit bine soba; Hora western, mi-a dat-o cineva pe la 12 ani, dar intr-o altercatie familiala i-a fost rupta cutia in jumatate si a incalzit si ea bine soba; Encore W250, am primit-o si credeam ca e a mea, dar nu e; Reghin Doina modificata, o dau acus unei prietene; Harley Benton Strat, acus o vand unui anarhist;

Pedala: Behringer TO100 (gone)

Amp: la inceput nu am avut nimic, cand mi-am luat chitara mi-a dat cineva un Coxx CB-15 si tre sa il vand si pe asta

 

frumos... :)

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

amator:

o chitara Reghin Star 3, cu o lopata mare in zona cheilor, lopata taiata ulterior cu shirezu', mutate cheile 3 pe-o parte si 3 pe alta, pe care am scris B.C. Reghin

placa cu doze era o placa de pick-up, neslefuita, se vedeau inca shantzuletele si chiar si partea centrala cu gaura de fixare pe pick-up, dozele nu mai stiu cum erau, dar cablam cu mufe cu 5 picioare.

am upgradat-o cu o placa de chitara electrica Reghin cu doze, potentiometre si toata cablaraia.

 

aceasta chitara era infipta intr-un radio Selena cu doua fire intepenite cu 2 bete de chibrit. aspra treaba. "ampul" a cedat la scurt timp dupa descoperirea riffurilor de metal.

 

pro 0:

chitara Hohner ST Custom

procesor Boss ME-5

amplificator hand-made copie Messa Boogie

 

pro 1:

chitara Ibanez RG 360

copie Fender Tween Reverb si copie Marshal JCM 800

Boss ME-8

 

pro 2:

chitara Ibanez FR 2620, Ibanez AF 105 F NT

head Ibanez TBX 150H cu cabinet Ibanez

Pedalboard: Boss CS-3, Boss DS-1, Boss MT-2, Boss SD-1, Boss OD-3, Boss GE-7, Boss AC-2, Boss NS-2, Boss DD-6, Boss RV-5, Dunlop Cry Baby, Korg DT-10, AMT SS-20, Boss GT-8

Edited by Neuro
Link to comment
Share on other sites

Amator: 2001

Prima chitara, 2002 - homemade :) (impreuna cu Gheghe - Buzau, daca-l mai tine minte cineva). O strutzocamila cu corp a la Ibanez si gat a la Gibson, dintr-un lemn asa de tare ca tija nu mai era necesara. Gheghe zicea ca-i par african. Hahaha...Eu ziceam ca e fag :) Cu o doza Dimarzio Paf f veche de la Sorin Chifiriuc. Dar rebobinata :D . Si inca una facuta de Gheghe al meu din niste suruburi mai magnetice, asa...bobinata vreo 8 zile de vreo 12 ori - ca suna a claxon de tricicleta. Si inca mai suna asa. Si montaj facut de electricianu' de la teatru. Care nu stia cum functioneaza o chitara electrica. Si un bridge a la Floyd Rose. Rusesc. Cu arcuri de la o sa de bicicleta (saracu unchiu'...dac-ar sti ca din cauza lui nu m-am mai atins vreodata de o chitara cu Floyd). Cu placa groasa de 3mm dintr-un plexiglas cu poliplan negru deasupra. Groaznica. Cu 2 switch-uri de la magazinul din colt. On/off pentru fiecare doza....WTF!! :) Vopsita cu lac dintr-un spray. Si chei de la un Takamine spart. Iar locking nut-ul era facut. Prost. Cu suruburi imbus de la o lada veche de armata. Cea mai grea si urata chitara ever! E inca p-acasa intr-un coltz...Daca nu s-o fi-ndurat vreunu' sa fac niste mici intr-o seara..

Prima pedala, 2003 - Boss DS-1, Japan. Si-acuma regret ca am dat-o. Dar imi trebuiau banii pt Ibanez TS-9 DX. Care ulterior a plecat si ea.

Primul amplif, 2002 - Marshall Valvestate 8080. Si-a scos banii de vreo 10 ori. E perfect functional si acum la alt proprietar. Si nu suna rau.

 

Pro: 2003

Prima chitara: Fender Strat 40th Anniversary din 1994 - practic un American standard mai ingrijit. Au urmat Gibson LP, Fender, Charvel. Am ramas la 2 Fender - Strat si Tele.

Prima pedala: Ibanez ts-9 DX - plecata de mult. Pana recent am tot incercat o multime: Xotic, Trex, MI Audio, etc etc. Momentan am PREA multe (si cand te gandesti ca e de fapt asa de simplu - totul e intr-un amp bun. De obicei scump). Si mi-am dat seama de asta dupa ce am achizitionat un amp Cornford. RK 100. Folosesc zero, max una pedala, exceptandu-le pe alea de modulatie si tuner-ul.

Primul amp: Fender Hot Rod Deluxe. F potrivit pt mine. Folosit doar pt clean. Restul din pedale. Cu un loop bunicel. Dar cand am bagat delay-ul in loop-ul cu lampa al Corford-ului mi-am dat seama ca preset-urile mele sunt total gresite. Inca il am. Made in USA.

Edited by Jack Daniel
Link to comment
Share on other sites

Amator:

 

Chitara:Hohner HRG Std (pe care o mai folosesc si acum)

Pedala:Digitech Screamin' Blues, Zoom 707II

Amp:Marshall MG30DFX (luat cu mult dupa cele trei de sus)

 

Pro:

 

Chitara:Vintage Lemon Drop /w SD Alnico Pro 2, Epiphone G-1275 Custom.

Pedala:-

Amp:Marshall 1987x Ceriatone clone

Edited by slash93
Link to comment
Share on other sites

Amator:

Decembrie 1990: chitara Reghin clasica full size, cu cu neck lat de ma speriase atunci (apoi am aflat ca asa e la clasice...) Zdranganit la ea 17 ani cu pauze (nu am luat microbul suficient de tare) subtire la practica dar bagat oleaca in teorie.

Prima electrica: ieri pe 11 septembrie 2009 (data norocoasa pentru mine, exact cu un an in urma am ridicat Opel-ul de la dealer) UPS mi-a batut la usa cu una bucata starter pack Jack & Danny ST Black, un Digitech RP55, un cablu de rezerva si un set de corzi Ernie Ball slinky de 10-42 pe care o sa le pun cand o sa le merit :) . O sa incerc o recenzie realista, sa vaz daca ma descurc... Ah, toate comandate de la Musicstore.

Link to comment
Share on other sites

Guest boscamatei

salut eu am un amplif ibanez tbx15r de vanzare are 2 luni nu sa cantat pe el decat de 2 ori ca eu mam lasat de chitara am vanduto si nu am mai cantat ar fi pacat de el sa steie acolo plin de praf il dau la 320 neg id meu i ingerindian@yahoo.com spor in continuare a da am uiat lam achizitionat de nou de la mc music timisoara

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

BEFORE: UN reghin fat strat replica :), pedala dod fx55 supra distorsion, amp washburn sx15r

 

 

 

After(prezent): Fender stratocaster Made In Japan `87-`88, cateva pedalute ieftine (boss ns-2, dod yjm 308 modded by hariga,danelectro eq, si un digitech deathmetal avariat) , amp Marshall AVT50H made in Uk, cabinet harley benton 212 jalnic

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Amator: Prima chitara, primita cadou, in 2006, un Stagg Western. Prima electrica in 2007, Behringer luata la set cu un amp VTone de 15 W, care avea si ceva efecte pe el. La fix un an dupa, prima pedala: Digitech RP 350...si-a facut treaba cu sfintenie.

 

Pro: Ibanez GRG 250 DX; Marshall JVM210H; Line 6 X3 Live

 

Am totul inca, nu am vandut nimic...chiar daca Behringerul si Digitechul nu mai sunt asa folosite, au valoare sentimentala. La un moment dat vor sta undeva pe un perete atarnate ca amintire :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
@Ramurel

Hora Clasic, exact asa am una acasa cu finish-ul sarit cam cat o moneda de 50 de bani pe modelul circular. Suna traznet, an de fabricatie '76, un refret, niste corzi, un calus si un cordar nou si back in bussiness cu ea (nu o s-o vand, o cand bineinteles)

 

Îmi aduc aminte cã i-am pus corzi metalice . Nu ºtiu daca le-a înlocuit de-atunci . Sper sa nu-i strice chitara...

Link to comment
Share on other sites

Amator:

-Reghin -nu stiu ce model e..dar e cel din poza :)

http://images.okazii.ro/auctions/2009/12/1...274-215_300.jpg

(nici macar nu era al meu,era al fratelui :) )

-distors rusesc

nu aveam amp(casetofon modificat -lipit mufa la capul de citire al casetei)

 

Acum am:

BC RIch custom V 7strings handmade USA

BC RIch custom USA warlock

BC Rich speedloader NJ modificat (EMG81 si Fernandez sustainer kit)

Washburn DIME 333

Amp-Marshall AVT50

Pedale...multe :)

Link to comment
Share on other sites

Inceput (nivel ultra-nashpete):

- Chitara Acustica Hora 3/4, Ceva ruseasca F-hole si cutaway

- Amplif ce gaseam, de la casetofoane, magnetofoane sau amplifuri de casa

 

Dup-aia (nivel nashpete):

- Electrica Vantage 118t

- Zoom 505

- Vox Pathfinder 15W

- Ibanez Tubeseamer TS10

Toate astea furate de un binevoitor si vandute in Baia Mare :)

 

Acum (nivel semi-nashpete):

- Epiphone Les Paul Standard

- Fender Stratocaster MIM

- Ibanez AW-10 (Acustica)

- Boss GT-5, Vox AmPlug "AC30" (stiu ca nu se pune da-mi place)

- N-am amplif da ma gandesc sa-mi iau un Fender Super Champ XD

Edited by vdanciu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

La inceput:

-Hora Reghin clasica ,student sau ceva de genu parca.

 

apoi:

 

-Reghincaster o copie de strat,rosie :)) ,suna nashpa o groaza de interferente ,un zoom 505II si le conectam la sistemul audio.

 

acum:

 

nu cred ca is pro dar nici chiar nasoale sa zic asa.

 

-o electrica Jolana de prin 60' care am reconditionato,suna trasnet,o electro acustica Landola tot de prin 60'la care inca lucrez dar acus e gata,un zoom gfx 3,Vox pathfinder 15r

Link to comment
Share on other sites

Primul amplificator: fender frontaman 15, model 1996.Am dat pe el 100 ron.

Prima chitara: stagg acustica

Prima pedala:DOD Fuzz flashback66 luat de la madmax .Am dat pe ea trei doze si niste poturi.

 

Am ajuns la amplificatorul numarul 5, doar pe doua am dat bani, restul schimburi (aici am avut noroc).

Ce amintiri placute,imi amintesc tot ce am facut in acele zile, abia asteptam sa aud cum suna noua achizitie.

Toate aceste instrumente intra la categoria praf spre incepator.

 

Pro? Poate peste 30-40 de ani, mai vorbim atunci.

Link to comment
Share on other sites

Prima chitara: o Hora acustica din '86 .(eu o am de prin 96 aveam 5 ani :)) nu stiam sa cant )

A doua chitara : o Hora acustica din '84 :) ( o am de prin noiembrie mi-a dat-o unchiul meu pentru ca o tinea degeaba )

A treia chitara : un Squier bullet strat ( care suna chiar f. bine dupa mine ) (cumparata pe 22 aprilie 2009 de la guitarshop )

 

Pedala : cred ca maine am sa-mi cumpar una, dau o fuga la muzica sa vad ce-au p-acolo :)

Amplificator nu am avut inca bani sa-mi iau in viitorul apropiat .

 

Per total echipament amator

Link to comment
Share on other sites

Primul set (1993) : chitara facuta manual (nu stiu de catre cine), forma flying V, doze de prin anii '60; Boss DS-1; casetofon rusesc, pe urma un combo Hohner Panther

 

Primul rig pe care m-am simtit bine (vorba lui dass101), dar pentru scurt timp (2005, asta era dupa o mare pauza de cantat) : Ibanez RG321MH, procesor Zoom GFX-5, combo Hughes&Kettner Warp 112.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.