www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fraude OLX


Alexandru Pitac
 Share

Recommended Posts

Salut,

In speranta ca nu vor fi pagubiti si altii, atentie la anunturile "prea frumoase ca sa fie adevarate" de pe celebrul OLX.

Eu mi-am furat-o de la un individ din Sibiu care postase un Gretsch la un pret neverosimil de mic (spunandu-mi ca a primit-o de la cineva din Anglia care a furat-o din magazin).

Fotografiile erau facute pe cearsaf, in casa, dand impresia ca sunt facute de user-ul in cauza, insa ele erau luate de pe ebay (am descoperit asta deja cand era prea tarziu).

Metoda e simpla, cer bani in avans pentru a fi siguri ca nu platesc transport degeaba.

Eu am mizat pe incredere, am discutat telefonic, mi-a dat datele contului, mi-a dat fotografii din fata bancii pentru ca omul isi uitase IBAN-ul si a fost nevoit sa mearga la banca, etc.

Toate acestea se potriveau insa chitara nu a mai ajuns.

In fine, anunturile curente de acest gen sunt:

https://www.olx.ro/oferta/chitara-cu-toc-IDbEWwY.html#8b2d7c8961

https://www.olx.ro/oferta/chitara-cu-toc-IDbEWwY.html#8b2d7c8961

In trecut au fost si altele. Eu am salvat datele de contact, locatiile in asa fel incat sa poata fi identificat de politie.

Nu imi e clar pana acum daca e o retea sau e doar unul ratacit care s-a apucat de manevre.

Zi buna! :rgcrules:

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, vektor said:

Intotdeauna, fara exceptie, cand cumperi ceva SH si nu alegi optiunea face to face, faci reverse image search pe pozele postate.

Just sayin'

 

Nu toti sunt intelepti sau isi fac temele cum trebuie, din pacate...

In cazul meu s-a dovedit inca o data ca prostia si naivitatea se platesc, scump cateodata.

Link to comment
Share on other sites

Acum 18 minute, Alexandru Pitac a spus:

Salut,

In speranta ca nu vor fi pagubiti si altii, atentie la anunturile "prea frumoase ca sa fie adevarate" de pe celebrul OLX.

Eu mi-am furat-o de la un individ din Sibiu care postase un Gretsch la un pret neverosimil de mic (spunandu-mi ca a primit-o de la cineva din Anglia care a furat-o din magazin).

Fotografiile erau facute pe cearsaf, in casa, dand impresia ca sunt facute de user-ul in cauza, insa ele erau luate de pe ebay (am descoperit asta deja cand era prea tarziu).

Metoda e simpla, cer bani in avans pentru a fi siguri ca nu platesc transport degeaba.

Eu am mizat pe incredere, am discutat telefonic, mi-a dat datele contului, mi-a dat fotografii din fata bancii pentru ca omul isi uitase IBAN-ul si a fost nevoit sa mearga la banca, etc.

Toate acestea se potriveau insa chitara nu a mai ajuns.

In fine, anunturile curente de acest gen sunt:

https://www.olx.ro/oferta/chitara-cu-toc-IDbEWwY.html#8b2d7c8961

https://www.olx.ro/oferta/chitara-cu-toc-IDbEWwY.html#8b2d7c8961

In trecut au fost si altele. Eu am salvat datele de contact, locatiile in asa fel incat sa poata fi identificat de politie.

Nu imi e clar pana acum daca e o retea sau e doar unul ratacit care s-a apucat de manevre.

Zi buna! :rgcrules:

Poza este de aici:

https://www.ebay.ca/itm/1990s-Gibson-The-Paul-SL-Red-with-Hardcase/123404702687?hash=item1cbb7e53df:g:Q3wAAOSw1SJbfSaj:rk:3:pf:0

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alexandru Pitac said:

Eu mi-am furat-o de la un individ din Sibiu care postase un Gretsch la un pret neverosimil de mic (spunandu-mi ca a primit-o de la cineva din Anglia care a furat-o din magazin).

Sincer nu vad de ce nu ar tb sa te raportam si pe tine catre politie, achizitia de bunuri furate este tot o infractiune.

In alta ordine de idei, eu am cumparat si vandut destule pe olx si nu am avut niciodata vreo problema. Insa ramane regula: daca este prea frumoasa oferta, atunci sigur nu este adevarata.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ai vrut sa cumperi cu buna stiinta ceva furat, deci ti-ai cam meritat-o

In alta ordine de idei, cand ai trimis banii trebuia scria acolo ce reprezinta, identificand obiectul cumparat, ca altfel poate intra in zona de spalare de bani sau evaziune. Ai scris? Daca da, atunci mergi la politie si fa dovada ca nu ti-a venit bunul (furat) cumparat. El tre sa restituie, ca e venit necuvenit, deci primesti banii inapoi. Dupaia vedeti voi cum e treaba cu instrumentul furat...

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am meritat-o fara doar si poate. Trebuia sa imi vad de treaba de cand mi-a spus ca o are de la cineva care a furat-o.

Instrumentul de fapt nici nu exista, fotografiile erau luate de pe ebay (aceeasi reteta ca aici).

Cu toate ca am nume, datele contului, nr. de tel, etc, nu este chiar asa usor sa fie identificat. Politia lucreaza in ritmul ei, banca m-a sunat si mi-a transmis ca nu a putut contacta detinatorul contului insa va furniza datele politiei la cerere. OLX se pare ca pastreaza datele de logare insa nu stiu daca stocheaza si localizarile conectarilor de pe aplicatia mobila.

In fine, scopul era sa nu cada si altii in plasa, tipul probabil e acelasi.

Anunturile nu mai exista, nici utilizatorul. Fie OLX i-a inchis contul fie a tepuit pe cineva si si-a sters urmele.

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Alexandru Pitac said:

Eu mi-am meritat-o fara doar si poate. Trebuia sa imi vad de treaba de cand mi-a spus ca o are de la cineva care a furat-o.

Instrumentul de fapt nici nu exista, fotografiile erau luate de pe ebay (aceeasi reteta ca aici).

Cu toate ca am nume, datele contului, nr. de tel, etc, nu este chiar asa usor sa fie identificat. Politia lucreaza in ritmul ei, banca m-a sunat si mi-a transmis ca nu a putut contacta detinatorul contului insa va furniza datele politiei la cerere. OLX se pare ca pastreaza datele de logare insa nu stiu daca stocheaza si localizarile conectarilor de pe aplicatia mobila.

In fine, scopul era sa nu cada si altii in plasa, tipul probabil e acelasi.

Anunturile nu mai exista, nici utilizatorul. Fie OLX i-a inchis contul fie a tepuit pe cineva si si-a sters urmele.

 

Daca ai datele referitoare la nr. de cont, banca deschide conturi doar pe baza de acte originale, deci ai sanse sa il prinda. insa faptul ca stiai ca este o chitara furata poate sa iti aduca alte belele. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, marius_nicolae97 said:

https://www.olx.ro/oferta/chitara-electrica-monarch-este-evaluata-la-peste-3000-euro-IDaCsJF.html

 

enjoy! :D

update: i-am propus schimb cu un apartament in drumul taberei, cica nu vrea ca e departe de metrou :/

Mama cum arata bassu asta ...  mai degraba 30 de euro

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.