www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
karpi

Gibson Bankruptcy

Recommended Posts

12 hours ago, red said:

acum vreo 15 ani am testat in paris un silverbust custom din asta, din 78 sau 79. era vreo 3500 euro. ce imi amintesc sunt 2 lucruri...era un fretless wonder, nu stiu daca asa a iesit pe poarta fabricii, parea o chitara ingrijita si putin cantata, sau era rezultatul interventiilor asupra tastelor de-a lungul anilor. si (2) nu era nimic de povestit acasa :) cel putin la rece

Edited by barbarossa

Trebuie luat in considerare si faptul ca o chitara nu e intotdeauna speciala la prima vedere. Cred ca tuturor s-a intamplat sa se atasajeze de o chitara, si sa ii gaseasca calitatile in timp. Asa ca o comparatie de 5 minute pe 2 chitare dintr-un magazin nu cred ca ofera o imagine prea buna. 

Legat de asta imho este si faptul ca pana nu ai o chitara de nivel superior ceva timp si nu inveti ce o face sa fie la nivelul ala, nu-ti poti da seama de calitatile instrumentului. De asta cineva care canta de 1 an si are un Squier Strat o sa simta, poate, o diferenta fata de un Suhr Classic dar ceva nesemnificativ ce nu poate fi pus in cuvinte si cu siguranta nu destul sa se merite diferenta de pret. In schimb, invers, dupa ce a avut un Suhr timp de un an de zile, sigur, niciun Squier n-o sa i se mai para o chitara adecvata, si de data asta o sa aiba si argumente de ce :)

Edited by SKU
  • Like 3

43 minutes ago, barbarossa said:

acum vreo 15 ani am testat in paris un silverbust custom din asta, din 78 sau 79. era vreo 3500 euro. ce imi amintesc sunt 2 lucruri...era un fretless wonder, nu stiu daca asa a iesit pe poarta fabricii, parea o chitara ingrijita si putin cantata, sau era rezultatul interventiilor asupra tastelor de-a lungul anilor. si (2) nu era nimic de povestit acasa :) cel putin la rece

Cam tot pe-atunci am prins tot in Franta, in Nancy... nu stiu cum sa-i zic? expozitie itineranta? demo tour? ceva de genul, cu o gramada de lopeti Gibson. Atunci ne-a dus pe gratis universitatea, ca eram musafiri. Acum as plati bilet sa mai pun mana pe cazmalele respective, mai ales ca atunci puteam compara doar cu cateva doage, clone de strat... Dintre toate, imi aduc clar aminte de un LP Norlin, parca '70, grea bine, urata ca finisaje (cel putin comparativ cu cele de langa ea), muncita zdravan,  dar cu un sustain... Ca paranteza, aveau o grija tehnicienii de scule... Capatai animalul doar dupa ce erai pe scaun stabilizat, iti tragea cureaua peste cap, nimic in jur de care ai fi putut pocni zongora si, fireste, langa tine, cu ochii pe tine. La amp umbla el, nu era suficient de aproape ca sa reglezi ceva sau sa lovesti chitara/ampul.

• Like 1

13 minutes ago, apocapsile said:

Păi normal că nu poți compara, eu nici nu compar, zic că găsești scule faine cu care să înveți sau să te produci profesional/amatoricește cu mult sub scorurile alea - atât. Dacă ar face brand-urile low-cost modele la prețuri similare probabil că ar fi dezastrul și mai mare - banii s-ar duce în lemne alese pe sprânceană, hardware top de top, QC și setup bibilire profi, deja ar oferi cu mult peste un brand mare cu mână de lucru scumpă. Te-ai duce în magazin și tot cu modelul scump de la brandul low-cost ai pleca acasă în condițiile astea.

Iar țărișoarele astea au și ele fond forestier propriu, mai ales cele industrializate târziu - unde sigur găsești destui bușteni dornici să devină bibelouri muzicale. În rest, da, costurile sunt mai mari - ceea ce în SUA, unde ajung și copii accesibile de import alături de producția autohtonă reprezintă o situație cu mult mai tragică.

Uite, mie mi-ar plăcea ca Reghin să facă designuri ca lumea, cu piese ca lumea, fără bătaie de joc și jur că aș da mia de euro pe un LP făcut (ca lumea) de ei înainte să iau un Gibson, doar ca să susțin treaba asta la noi și desigur presupunând că e o chitară decentă. Dar nu, ei fac gioarse pe bandă rulantă - e și păcat de multe ori de lemnul bun care se duce și în viori, violoncele, contrabasuri sau în electrice dintre care multe sunt lucrate și concepute penibil. Pentru ce nu fac modele și la 1.000, 1.500, 2.500 de lei, nu înțeleg. De ce exportă tot ce le iese mai bine? De ce nu vând mai vizibil modele reușite și la noi? Mor de foame amărâții ăia acolo cu fabrică funcțională, când ar putea să reprezinte o sursă foarte bună de aprovizionare măcar pentru vecinătatea imediată a continentului, dacă nu și mai spre vest. Dacă ar fi fost oportunități ca lumea, păi m-aș fi angajat ucenic pe-acolo în loc să prestez outsourcing pentru corporații. Dar de ce să se poată sau să fie tentant...

Oricum la Gibson problema lor e că deja și-au stricat reputația (chit că o fi adevărat sau nu că per total calitatea s-a dus în budă) și singurele modele super căutate sunt alea vechi, cât mai vechi, care nu le mai aduc lor niciun venit :D

slabe sanse. nu s-ar intampla si pentru ca deocamdata si cred ca inca pt ceva vreme cel putin, prejudecatile privind china vs usa vs germany etc nu vor disparea si asta i-ar afecta.

plus ca la  volumele mari la care se produce in asia pt diferitele companii, nu ar fi profitabil si ar fi si foarte greu sa ai atatia oameni cu know-how capabili sa ia la selectat si bibilit bucata cu bucata, la nivelul la care se intampla la companiile boutique sau semi boutique gen music man, suhr, anderson samd. succesul afacerii chinezului e dat de volum + muncitori necalificati, care pun si iau de pe banda, de restul ocupandu-se masinaria (ce e drept, tot mai performanta), de unde si costurile si pretul...in momentul in care chiar ar fi relevant care angajat pune mana pe instrument pentru a indeplini una dintre etapele de productie, altul ar fi pretul si altul ar fi volumul. iar asiaticii (exceptie japonia hi-end) de la bun inceput nu joaca in liga asta. 

asa cum e si acum, la modelele mai high-end asiatice ( mai putin in unele cazuri pt japonia) poti spera sa ai parte de finish mai de calitate sau mai flashy/variat si hardware de calitate (adica american, german sau japonez).99% selectia de lemn e la minimum, din acelasi lemn ai si rg-ul sau ltd-ul de 300 de euro, si cel de 1500 de euro. si se apeleaza la solutii gen furnir la greu. ia vezi tu cat costa o chitara asiatica, cu top adevarat de maple, gros, si cati produc asa ceva in asia (pe j-custom-uri au topuri de doar 3-4 mm)...sau cat costa o chitara hand-made/ custom made acolo. eu din ce am vazut, cel putin la acelasi pret cu americanele, europenele, fara a lua in calcul transportul si taxele.

toate astea contribuie la pretul final, in the long run...

nu as vrea sa se creada ca tin partea gibson. daca ar fi sa tin partea vreunui brand, unde sa spun ca din propria experienta si din ce m-am documentat e mai mult hit decat miss, atunci acela e music man. dar si acolo preturile sunt sf in magazinele din europa...

nu tin, de fapt, partea nimanui, pt ca la cum a explodat comertul datorita globalizarii si online-ului, cu consecintele aferente, nu consider ca merita, in domeniul asta, sa cumperi nou, din magazin. eu sunt adeptul second hand...american sau asiatic. sau european

avantajul brand-urilor ca fender si gibson este ca, oricum o iei, valoarea unor astfel de branduri sta si in pretul pe care il obtii la revanzare, nu e ca si cum ai aruncat toti banii pe geam, recuperezi mai mult decat in cazul unei chinezarii. cum e cu vw sau audi la masini.

nu mai vorbesc de investitiile in hardware, care in cazul unu rg lesinat sau harley benton sunt 100% bani pierduti, in caz de revanzare.

21 hours ago, barbarossa said:

2.din experienta personala/parere personala, suntem un popor din lumea a 3-a, tratat ca atare...Piata romaneasca primeste produse de calitate inferioara fata de piata vestica samd...fie ca vorbim de distribuitori autohtoni, fie ca vorbim de achizitii de la comercianti straini, gen thomann, facute din tara.

esti roman, esti tratat altfel, get used to it.

de fiecare sfanta data cand am luat ceva, fie de pe thomann, fie de pe andertons, fie de pe musik schmidt, banzai etc, am primit produs blemished, cu zgarieturi, lovituri, imperfectiuni etc., chiar daca erau noi, nu retururi, nu b-stock... chitara, amp, case tot ce e nesigilat. chiar si cu preturi de 1000+ euro. 

asta e, mergem inainte... dar ca idee, daca vrei sa iti faci o parere despre un gibson lp nou, du-te in germania, franta, anglia, elvetia etc in magazin si o sa gasesti ceva finisat, lucrat si setat mai ingrijit decat la noi, sau decat ceva trimis unui cumparator online rroman...

Asta din pacate inseamna doar ca dumenavoastra so colegii dumneavoastra "chitaristi" nu aveti educatie, nu va cunoasteti drepturile si obligatiile. Tipic romanilor.

Tot timpul cand am cumparat ceva din strainatate daca nu am primit un produs corespunzator am urmat procedurile de reclamatie si retur si am primti TOTI banutii inapoi, in unele cazuri si despagubire. Asta poate se datoreaza si faptului ca am lucrat printre altele si pe call center pentru clientii din diferite tari si stiu foarte bine care sunt procedurile, drepturile si obligatiile.

Spre exemplu am returnat o pereche de pantofi cumparati online de la un magazin din Germania pentru ca talpa nu era perefct dreapta. Cand i-am pus pe masa, marginea calcaiului unuia din cei doi pantofi statea cu un milimetru deasupra suprafetei. Retur instant, banii inapoi. Si asa fac cu orice produs inclusiv instrumente muzicale si aparatura electronica, nici un fel de exceptie. Zagrieturi sau alte mizerii de genul se lasa cu chestii mult mai nasoale pentru compania respectiva. De obicei ma suna sa imi ofere tot felul de despagubiri.

Aveti lipsuri mari la fel ca multi cetateni de aici. Cum sa iti trimita un produs defect ca tu esti din Romania? Asta doar daca tu accepti in mod direct sau indirect. Dar nu ma mira avand in vedere ca am avut de a face si cu clienti romani si cu clienti straini. Strainii imediat stiu sa vina cu un serial si cu toate datele necesare cand sunau in call center. Romanii erau scandalizati ca trebuie ei sa dea serialul produsului, se presupunea ca trebuie sa il ghicim noi.

It's a bit late to get some education dude, but it's not all lost.

Edited by KLM

53 minutes ago, KLM said:

Asta din pacate inseamna doar ca dumenavoastra so colegii dumneavoastra "chitaristi" nu aveti educatie, nu va cunoasteti drepturile si obligatiile. Tipic romanilor.

Tot timpul cand am cumparat ceva din strainatate daca nu am primit un produs corespunzator am urmat procedurile de reclamatie si retur si am primti TOTI banutii inapoi, in unele cazuri si despagubire. Asta poate se datoreaza si faptului ca am lucrat printre altele si pe call center pentru clientii din diferite tari si stiu foarte bine care sunt procedurile, drepturile si obligatiile.

Spre exemplu am returnat o pereche de pantofi cumparati online de la un magazin din Germania pentru ca talpa nu era perefct dreapta. Cand i-am pus pe masa, marginea calcaiului unuia din cei doi pantofi statea cu un milimetru deasupra suprafetei. Retur instant, banii inapoi. Si asa fac cu orice produs inclusiv instrumente muzicale si aparatura electronica, nici un fel de exceptie. Zagrieturi sau alte mizerii de genul se lasa cu chestii mult mai nasoale pentru compania respectiva. De obicei ma suna sa imi ofere tot felul de despagubiri.

Aveti lipsuri mari la fel ca multi cetateni de aici. Cum sa iti trimita un produs defect ca tu esti din Romania? Asta doar daca tu accepti in mod direct sau indirect. Dar nu ma mira avand in vedere ca am avut de a face si cu clienti romani si cu clienti straini. Strainii imediat stiu sa vina cu un serial si cu toate datele necesare cand sunau in call center. Romanii erau scandalizati ca trebuie ei sa dea serialul produsului, se presupunea ca trebuie sa il ghicim noi.

It's a bit late to get some education dude, but it's not all lost.

Pe cineva l-au suparat clientii de la call center ieri :)

@barbarossa nu a dezvaluit daca a returnat sau nu produsul. A spus doar ca, dupa parerea lui, produsele care ajung in Emerging markets ( gen Romania  sau Norvegia, tari cu o economie mai scazuta si mai sarace ) sunt mai de proasta calitate. Spre exemplu a fost peste tot la stiri ca mancarea din estul europei, gen sandwichul pe care-l mananci la pranz de la tonomatul din call center ;), este mai de proasta calitate decat in vest chiar daca provine de la aceeasi companie. Nu vreau sa cred asta despre restul produselor, pentru ca-i trist, dar tinand cont ca nu-i singurul om care zice asta, poate e un sambure de adevar :) 

Edited by SKU

13 minutes ago, SKU said:

Pe cineva l-au suparat clientii de la call center ieri :)

@barbarossa nu a dezvaluit daca a returnat sau nu produsul. A spus doar ca, dupa parerea lui, produsele care ajung in Emerging markets ( gen Romania  sau Norvegia, tari cu o economie mai scazuta si mai sarace ) sunt mai de proasta calitate. Spre exemplu a fost peste tot la stiri ca mancarea din estul europei, gen sandwichul pe care-l mananci la pranz de la tonomatul din call center ;), este mai de proasta calitate decat in vest chiar daca provine de la aceeasi companie. Nu vreau sa cred asta despre restul produselor, pentru ca-i trist, dar tinand cont ca nu-i singurul om care zice asta, poate e un sambure de adevar :) 

A spus ca "asta e mergem inainte" si "get used to it".

Adica sa ne obisnuim cu asta. Iar eu am spus ca nu trebuie sa te obisnuiesti cu asta. Comanzi din Germania ceri calitate Germana si trebuie sa primesti calitate Germana. E dreptul tau.
Aia cu mancarea e cu totul altceva.

Daca nu intelegi romaneste pot sa traduc si in limba maghiara sau germana.

:facepalm:

man, io zic asa, hai sa nu punem in discutie educatia, a mea sau a altora...

apoi, nu stiu de unde ai dedus tu ca am acceptat mereu produsul.

de fapt iti GARANTEZ ca imi cunosc FOARTE bine drepturile si obligatiile, bag mana in foc, chiar mai bine decat tine.

dar totodata stiu si sa pun in balanta avantajele si dezavantajele cand vine vorba de o comanda online. Uite, am sa iti dau si exemple concrete, cu categorii mai importante de produse, dintre cele pe care nu le-am returnat:

1. chitara, zgariata usor pe spate, si cu un mic chip in binding la imbinarea din spate intre corp si gat...suna foarte foarte bine, dupa setat se canta extrem de bine...ce rost are sa o trimit? ca sa vina poate o leguma shinny? sau sa o rupa la transport? 

2. case zgariat, in valoare de 60 de euro...pot trai bine mersi si asa, pt 60 de euro nu imi bat capul sa il trimit. idem cu un rack case de 40 de euro...

3. amp cu zgarieturi f fine pe front panel, ce se vad doar de foarte aproape, dar sunt acolo. in rest nu are nicio problema, merge ca uns de vreo 5 ani incoace.

deci nu vorbesc de defecte de functionare, ci doar estetice.

cand a fost cazul, am trimis, am cerut si am primit, inclusiv accesorii si piese de schimb care costa cat le costa la unii chitara pe aici (am patit odata sa primesc chitara fara bara de tremolo, si cum nu au gasit doar bara noua pe culoarea potrivita, in timp util, mi-au trimis tot tremolo-ul nou, de 350 euro in loc de 60 cat era bara) :guitar:asa ca idee, dorm si umblu prin casa numai in tricouri de-astea cu firme si branduri guitar related, trimise cadouri sau appologies de pe la o gramada de magazine online...

dar oricum, multumesc pt lectia de la tine, total inutila :yay:

Edited by barbarossa

1 minute ago, barbarossa said:

:facepalm:

man, io zic asa, hai sa nu punem in discutie educatia, a mea sau a altora...

apoi, nu stiu de unde ai dedus tu ca am acceptat mereu produsul.

de fapt iti GARANTEZ ca imi cunosc FOARTE bine drepturile si obligatiile, bag mana in foc, chiar mai bine decat tine.

dar totodata stiu si sa pun in balanta avantajele si dezavantajele cand vine vorba de o comanda online. Uite, am sa iti dau si exemple concrete, cu categorii mai importante de produse, dintre cele pe care nu le-am returnat:

1. chitara, zgariata usor pe spate, si cu un mic chip in binding la imbinarea din spate intre corp si gat...suna foarte foarte bine, dupa setat se canta extrem de bine...ce rost are sa o trimit? ca sa vina poate o leguma shinny? sau sa o rupa la transport? 

2. case zgariat, in valoare de 60 de euro...pot trai bine mersi si asa, pt 60 de euro nu imi bat capul sa il trimit. idem cu un rack case de 40 de euro...

3. amp cu zgarieturi f fine pe front panel, ce se vad doar de foarte aproape, dar sunt acolo. in rest nu are nicio problema, merge ca uns de vreo 5 ani incoace.

deci nu vorbesc de defecte de functionare. 

cand a fost cazul, am trimis, am cerut si am primit, inclusiv accesorii si piese de schimb care costa cat le costa la unii chitara pe aici. sa ca idee, dorm si umblu prin casa numai in tricouri de-astea cu firme si branduri guitar related, trimise cadouri sau appologies de pe la o gramada de magazine online...

dar oricum, multumesc pt lectia de la tine, total inutila :yay:

Nu eu am zis "get used to it" si nici "asta e mergem inainte". Asuma-ti cuvintele scrise. Nu veni dupa aia sa o intorci ca la Posada.

Tine tot de educatie. Poti sa incepi cu un "m-am exprimat gresit" si 2 scuze.

Have a nice day.

5 minutes ago, KLM said:

Nu eu am zis "get used to it" si nici "asta e mergem inainte". Asuma-ti cuvintele scrise. Nu veni dupa aia sa o intorci ca la Posada.

Tine tot de educatie. Poti sa incepi cu un "m-am exprimat gresit" si 2 scuze.

Have a nice day.

Dude, si lectiile de logica fac parte din educatie. Nimeni nu a zis, sunt un roman umil si am acceptat produsul stricat. A zis doar ca sunt sanse mai mari sa PRIMESTI un produs mai de proasta calitate. Ce ALEGI sa faci, APOI, tine de tine. 

Ca Romania face parte dintr-un grup vazut mai prost economic nu tine neaparat de faptul ca ai returnat sau nu un pantof.

Edited by SKU
  • Like 1

concluziile mele sunt trase dupa mai multe comenzi, in urma carora am primit produse asa cum am spus. unele le-am returnat, altele nu. dar in momentul in care din 10 comenzi 9 iti vin intr-un fel, incet-incet tragi niste concluzii. eu mai degraba as aduce in discutie mentalitatea comerciantului neam strain, mai ales in conditiile in care romanul e de multe ori mai generos in cheltuieli decat alte popoare, "mai educate"

Edited by barbarossa

26 minutes ago, SKU said:

Spre exemplu a fost peste tot la stiri ca mancarea din estul europei, gen sandwichul pe care-l mananci la pranz de la tonomatul din call center ;), este mai de proasta calitate decat in vest chiar daca provine de la aceeasi companie.  

Ce am vazut eu e ca mancarea e DIFERITA de la o tara la alta, nu neaparat mai buna sau mai rea. Ca si masurile la haine, de exemplu.

Acum nu zic ca nu-s... lanturi de entitati care aduc produse substandard in Estul Europei. Firma X are un produs pe care-l vinde cu 1000 bucata. Are un lot prost si-l vinde ca defect la 100 bucata. Y cumpara tot lotul si-l vinde la 150-200. Z ia de la Y si-l plaseaza de bun in tari cu protectie slaba a consumatorului la un 900. Asta daca exista deja o piata, daca nu il vinde la 1500. Asa au facut bani buni multi dupa '89.

Revenind la subiect. Nu m-ar mira ca seful sa-i zica lui Hans de la Thomann cand vine o comanda babana din Germania: Hans, ia chitara, pune-i corzi noi, fa-i setup si trimite-o. Iar cand vine din Romania, Bulgaria, etc: Hans, ia chitara si trimite-o. NU cred ca zice nimeni: cauta a mai proasta chitara din depozit si trimite-o. 

Cu alte cuvinte, in prima situatie, Thomann mai investeste 30-50 Euro (cat cred eu ca ii costa corzi si-un setup rapid) in clientul din vest. 

E foarte posibil ca instrumente returnate cu probleme sa fie puse pe piata de dealeri mai dubiosi ca noi, nu zic...

• Like 1

1 hour ago, SKU said:

Dude, si lectiile de logica fac parte din educatie. Nimeni nu a zis, sunt un roman umil si am acceptat produsul stricat. A zis doar ca sunt sanse mai mari sa PRIMESTI un produs mai de proasta calitate. Ce ALEGI sa faci, APOI, tine de tine. 

Ca Romania face parte dintr-un grup vazut mai prost economic nu tine neaparat de faptul ca ai returnat sau nu un pantof.

Da, chiar ai nevoie de lectii de logica. Asta e evident.

Deja nu prea văd ce legătură are ce discutați voi cu subiectul, mai bine beți o bere și vă liniștiți - sunt șanse mici să fie vreunul geniu și celălalt ultimul oligofren, deci n-are rost să începeți micro măsurători de înaltă precizie.

Revenind, nu ai cum să vinzi nici la suprapreț Gibson dacă nu le pui și pe alea bune în magazin  altora decât celor care îl cumpără oricum. Restul văd prețul și poate un exemplar mai 'de bătaie' care nu-i convinge. Că le pui în vitrină securizată și se probează în costum din puf, să nu le lovești, scapi etc. - foarte bine, dar să fie, altfel tot second-urile pe care le-ai putea proba sau modelele de la brandul lor de buget ajungi să le cumperi.

14 hours ago, barbarossa said:

OK, dar nu asta era ideea. Ideea era ca nu e chiar adevarat ca Les Paul-urile nu sunt instrumente pentru metal. Trupe ca A Perfect Circle si Tool le folosesc aproape exclusiv, ba chiar Adam Jones sustine ca nu s-ar descurca fara a lui. In clipul cu A Perfect Circle, oamenii spun si ca le folosesc in acordaje alternative.

Mai mult:

Edited by red
  • Like 1

On 3/15/2018 at 11:27, barbarossa said:

ar fi fain ca in discutii de genul asta sa se angajeze persoane care au avut in posesie macar cateva gibsonuri, nu persoane care abia ce au avut unul, si ala obosit, entry level, sau doar au incercat in magazinul din cucuietii de munte, unicul exemplar, si ala adus din cine stie ce b-stock, ca apoi sa se intoarca la harley bentonul sau rg-ul de acasa...

Am trimis inapoi cu scandal unui magazin marisor din Germania un Gibson Les Paul Junior Billie Joe Armstrong cumparat nou si venit cu probleme estetice sub un Fender Mexican (mici aschii lipsa pe marginea fretboard-ului, finish deja "checked"), dar mai ales cu truss-rod-ul instalat gresit din fabrica - nu functiona, si a crapat gatul instrumentului. Dealer autorizat Gibson, chitara noua, nu era entry-level.

Mai am un Custom Shop (un model mai ieftin), care e excelent, insa dupa ce am schimbat potentiometrele si condensatorul "bumblebee" - care e doar un condensator ordinar vopsit ca un bumblebee (am pus un link intr-o postare anterioara). Potentiometrele trebuiau sa fi fost ca pe original, ca deh, "Historics", in schimb nu erau nici macar logaritmice. Din raspunsul Gibson:

"Custom Shop - Historics only (CTS)

Volume - 500k Linear – short shaft, even for LP

Tone - 500k Linear – short shaft, even for LP"

Deci Historic Historic, dar condensatorul doar arata ca cel original, n-avem 50s wiring, si potentimetrele nu sunt nici macar logaritmice, cum erau pe original. A trebuit sa-i schimb si pragusul de "Corian", in care intrau corzile ca in branza la fiecare bend mai serios. Era dezacordata chitara dupa 10 minute de cantat. Ce-i drept, acum e o chitara excelenta.

Mai multe Gibsonuri nu am, pentru ca dupa experientele astea m-am gandit ca as fi fraier sa am, dar sper ca e suficient cat sa am voie sa particip la discutie. :)

• Like 1

On 3/14/2018 at 20:15, Borsec said:

Am auzit ca vor sa scoata un model wireless mai bine zis stringless  ^_^

Gluma la o parte, toata lumea vad ca se plange ca nu au inovat ... intrebarea este : ce ati fi vrut voi sa aibe un Gibson, ca si element de inovatie ?

Personal mi-ar fi placut un model cu placa de sunet USB inclusa in corp, eventual cu niste efecte elementare pe ea. Pentru cei care s-au saturat sa care boxe si ampuri cu ei la treburi.

Am vazut ceva similar pe la Behringer si Line6 (?) ...

Sau un model cu doze single coil ?

Alte idei ?

Gibson au un model numit Firebird X. E o editie limitata. Are tot ce iti poti dori vreodata de la o chitara. Autotuners, imita o tona de alte ghitare, softcase, pedalier + expression pedal conectabile prin bluetooth in timp real cu ghitara etc.

8 minutes ago, Marquess of Orange said:

Gibson au un model numit Firebird X. E o editie limitata. Are tot ce iti poti dori vreodata de la o chitara. Autotuners, imita o tona de alte ghitare, softcase, pedalier + expression pedal conectabile prin bluetooth in timp real cu ghitara etc.

Pacat ca arata ca un pom de craciun :rolleyes:

• Haha 1

Ca sa ma arunc si eu in discutie, poate multi ma vor injura pentru parerea expusa... Gibson au ajuns unde au ajuns datorita lacomiei (mai exact C.E.O.-ul a investit bani in multe branduri de care nu avea neaparat habar sa le gestioneze). Altfel au o tona de modele de ghitare pentru toate gusturile si buzunarele. Da imi par scumpe si sunt convins ca o parte din bani se duc in imaginea brandului (dar toate firmele de pe planeta taxeaza bani pt brand), dar pe de alta parte, merita banii dati. Sincer? Sunt convins ca de 3000 de euro iti cumperi Mayones si ESP, dar nu ai acelasi sentiment cantand pe ele.... iar asta o spun din proprie experienta. Am detinut destule chitare in trecut, in proportie de 90% Gibson, testate/probate, comparate inainte de cumparare cu modele similare de la alte companii. GIBSON au personalitate in comparatie cu alte ghitare. Am pus mana pe ESP Eclipse de 9000 lei, cu tastiera de abanos, corp mahon dintr-o bucata, humbucker-uri, locking tuners etc....comparat 1 la 1 cu un Gibson Custom Shop de 16000 lei cu aceleasi specificatii. NU SUNAU LA FEL, ca sa nu mai vb de diferente de greutate, pana chiar si miros. Deci cine spune ca ''uite exista si brandul X care o face mult mai ieftina'', nu inseamna ca are neaparat dreptate.

Exista diferite categorii de calitate a lemnului la Gibson:

- LP Special si SG sunt fabricate din 3 bucati de mahon

- LP Studio sunt din 2 bucati de mahon la modele vechi si 3 la modele noi

- Standard si Traditional sunt din 2 bucati de mahon

- Custom si Reissue sunt din 1 bucata de mahon.

Avand in vedere ca traim in mega poluare, cred ca e din ce in ce mai greu sa gasesti bucati de lemn fain si de aceea, chitarile se vor scumpi constant (parerea mea).

29 minutes ago, SKU said:

Pacat ca arata ca un pom de craciun :rolleyes:

Aici nu te contrazic :))

5 minutes ago, Marquess of Orange said:

Avand in vedere ca traim in mega poluare, cred ca e din ce in ce mai greu sa gasesti bucati de lemn fain si de aceea, chitarile se vor scumpi constant (parerea mea).

Asa ar fi daca interesul pentru ele s-ar pastra constant. Nu cred ca e cazul.

On 15.03.2018 at 11:27, barbarossa said:

trebuie avute in vedere 2 aspecte:

1. preturile relevante sunt cele din State. Acolo se face comparatia, vs Fender, Music Man, Suhr etc. Preturile din Europa sau alte continente sunt date pe langa politica de export a companiei si de taxarea, politica de export a americanilor, respectiv cea de import a UE etc, ca atare pt majoritatea produselor americane (gibson, music man dintre astea mai mainstream) preturile sunt exagerat de mari...

Probabil va fi si mai rau cu Trump la carma....

2.din experienta personala/parere personala, suntem un popor din lumea a 3-a, tratat ca atare...Piata romaneasca primeste produse de calitate inferioara fata de piata vestica samd...fie ca vorbim de distribuitori autohtoni, fie ca vorbim de achizitii de la comercianti straini, gen thomann, facute din tara.

esti roman, esti tratat altfel, get used to it.

de fiecare sfanta data cand am luat ceva, fie de pe thomann, fie de pe andertons, fie de pe musik schmidt, banzai etc, am primit produs blemished, cu zgarieturi, lovituri, imperfectiuni etc., chiar daca erau noi, nu retururi, nu b-stock... chitara, amp, case tot ce e nesigilat. chiar si cu preturi de 1000+ euro. 

asta e, mergem inainte... dar ca idee, daca vrei sa iti faci o parere despre un gibson lp nou, du-te in germania, franta, anglia, elvetia etc in magazin si o sa gasesti ceva finisat, lucrat si setat mai ingrijit decat la noi, sau decat ceva trimis unui cumparator online rroman...

eu personal nu am cumparat gibson nou in ultima vreme, nu ma pronunt, dar din ce am vazut sau citit pe forumuri etc,  sau ce am auzit de la un prieten care a lucrat la unul dintre cei mai mari distribuitori gibson din lume, da, calitatea si atentia la detalii a scazut simtitor. 

ce posed eu e din vremurile bune (anii 90), cumparat second si nu am ce reprosuri sa aduc, consider ca e ce trebuie, cu mentiunea ca am schimbat matzaraia si poturile si asta face mare diferenta.

oarecum offtopic...ar fi fain ca in discutii de genul asta sa se angajeze persoane care au avut in posesie macar cateva gibsonuri, nu persoane care abia ce au avut unul, si ala obosit, entry level, sau doar au incercat in magazinul din cucuietii de munte, unicul exemplar, si ala adus din cine stie ce b-stock, ca apoi sa se intoarca la harley bentonul sau rg-ul de acasa...( apropo - ibanez = pentru mine cea mai proasta companie, talk about overpriced!, daca vorbim de calitatea materialelor...concret, case luat nou, cu probleme, calitate jalnica, la banii aia luam de la o alta firma ceva premium... chitari hi-end zic eu - js1000/jpm100 cu finisaje dubioase, se ciobesc, decoloreaza, cojesc dupa cativa ani, dar! ce e drept, nimic iremediabil, si suna! + ce e cu adevarat important, gen taste, truss rod, e ok,  ceea ce pana la urma ma si intereseaza pe mine)

Pana acum nu am auzit sa pateasca asa ceva nici un posesor (din cati cunosc) de rg sau js. As fi curios sa imi arati niste exemple, pentru ca tind sa cred ca esti foarte ghinionist.

Si eu am folosit (probabil de peste 15 ani) si inca mai folosesc modele rg (de prin anii 95 - 99) si nu au avut nici un fel de problema.

Finisaje sau constructie mai proasta  am vazut doar la cateva modele chinezesti...

E vorba despre finishul cosmo black, care se sterge in scurt timp de la achizitie. E plin netul de exemple. Apoi cutitele tremolo-ului au lasat urme in trem posts. A trebuit sa le schimb, pt ca nu revenea tremoloul in aceiasi pozitie.Toate astea pe edge pro la js1000 de vreo 10 ani. Orice alt tremolo gotoh music man, schaller sau floyd original pe care il am, de 15-25 de ani nu are astfel de probleme...

La jpm finishul e foarte fragil. Chitara e din basswood, ok e mai moale, multe chitari le am asa, dar la niciuna nu s-a mancat asa lacul poly de la cablul tras pe langa curea. Plus se ciobeste f usor de la lovituri usoare, mai usor decat oricare alta chitara. Am sa incerc sa-mi fac timp de niste poze. Dar de curiozitate cauta pe net poze cu jpm100 si ai sa vezi ca multe par ca trecute prin razboi, desi e o chitara rara, detinuta in general de connaisseurs, apreciata si in general ingrijita...

Edited by barbarossa

Ia cu frasin sau mahon, ce să-i faci :) Mie chiar mi-a plăcut RG-ul 370 turcoaz; nu știu cât de bestial s-ar ține peste 15 ani dar nouț e impresionant și mult mai frumos decât multe alte finișuri ale oricărui producător. Și modelele mahon finisate natur în ulei sunt 'WOW'. Negrelile nu-mi prea plac oricum, la superstrat apreciez culorile mai câș și mai repede finiș natural. Dacă prind la probă unul anul ăsta sigur iau, mi s-a părut o chitară foarte cinstită în banii ăia.

^^ asta e adevărat, superstrat-urile arată ca niște mașini sport neglijate, celelalte ca niște bolizi clasici trecuți prin multe. Dar, lasă, am văzut 'relic'-uri intenționate de-ți venea să plângi, nici un Bullet nu merita bătaia aia de joc.

Edited by apocapsile
  • Like 1
  • Haha 1

OMG ce terminat arată omul. Îmi inspiră milă, chit că teoretic are super standing. Oricum nu știu dacă are săracul ceva necazuri, dar mi se pare printre cei mai slabi chitariști care au ajuns atât de sus. Sare note, n-are treabă cu ritmul, atacul e aiurea și despre finețuri și nuanțe nici nu prea poate fi vorba. Nu e vorba de clipul ăsta 'casual', zic în general. Că are ojă și vorbește/gesticulează ca o mamaie, astea rămân cele mai mici probleme.  Păcat că s-a dus Cliff și că nu au putut rămâne cu Dave, ar fi fost perfect - deși Trujillo e un mare simpatic. Măcar Mustaine în locul ăstuia și tot ar fi fost mai bine.

Păcat de chitara aia, sunt sigur că ar fi destui pe forum aici care să o întrebuințeze cu rezultate mai bune :D

Edited by apocapsile
  • Thanks 1
  • Haha 1
  • Confused 1
  • Sad 1

7 hours ago, apocapsile said:

Sare note, n-are treabă cu ritmul, atacul e aiurea și despre finețuri și nuanțe nici nu prea poate fi vorba.

Muzica vazuta ca sport de performanta, boala RGC-ului.

7 hours ago, apocapsile said:

Că are ojă și vorbește/gesticulează ca o mamaie, astea rămân cele mai mici probleme. 

Nu sunt probleme deloc.

• Like 3