www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Este In Regula Sa Cumperi Fake-Uri?


horisca
 Share

Recommended Posts

Uitati, as dori sa imi exprim parerea in legatura cu un aspect "picant", daca doriti sa ii spunem asa.

 

 

Si anume, fake-urile.

 

 

Este in regula sa cumperi produse Fake, cum ar fi un Fender fake sau un Gibson fake? Este in regula sa vinzi fake-uri?

 

 

Eu sunt total, 100% impotriva cumpararii sau vinderii fake-urilor, oricat de bun ar fi acesta. Aici ma refer la acele fake-uri facute in Asia , cu un logo fals Gibson(care arata jalnic, de altfel) , cu cutaway-ul gresit, doze proaste, metric bridge , etc.

 

Astea-s chitari pe care eu unul, nu le-as putea cumpara, si pe care nici nu le-as putea vinde, pentru ca asta ar insemna sa sfidez o companie reala, importanta , de instrumete muzicale care chiar produce ceva de calitate.

 

Ce as face daca in posesia mea ar intra un fake? Ei bine, l-as dona impreuna cu un amplificator mic de studiu plus un cablu unui orfelinat sau unei scoli, sau unui copil tare pasionat care ar dori sa studieze pe una "care chiar arata ca no.1 -ul lui Page!"..

 

Nu cred ca o replica de les paul, cu un logo propriu , construita fara ganduri legate de vanzare ar trebui considerata fake. Mai ales daca logo-ul este unul fara legatura cu Gibson.

 

 

Ce pareri aveti?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si de fapt dilema ta care e?

 

Atat timp cat nu esti inselat cumparand un fake crezand ca e original sau nu vinzi un fake pretinzand ca e original, personal nu vad o problema. Poate doar una morala, respectiv inselatoria pe de o parte sau incuranjarea pirateriei pe de alta, dar asta e doar o poveste frumoasa de cand exista China pe harta.

Mai periculoase pentru necunoscatori mi se par decal-urile cu logo-uri Fender sau Gibson pe care diversi 'Gigei' le cumpara de pe net si le aplica pe Squier sau Epiphone cu scopul clar de a insela...

Edited by sam
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Din explorările mele recente prin lumea chitaristică (cei ce intră pe RGC măcar sunt în stare să completeze formularul de înregistrare) mi-am dat seama că brand-ul e totul. Degeaba e o copie 100% corectă, care sună exact la fel, dacă e Chibson e de aruncat la orfelinat.

 

Io zic ca s-au mai schimbat lucrurile. Stiu mai multi chitaristi care dupa ce au pus mana pe reproduceri ale unor instrumente si-au schimbat parerea. :)

 

Eu am pus mana doar pe 3 reproduceri exceptionale, un Jazz bass, un Ibanez din ala de jazz si un Les Paul. :D

 

Oricum, calitatea reproducerilor chinezesti a crescut.

 

Drept urmare mai nou au aparut si review-uri pozitive pentru astfel de reproduceri chinezesti ceea ce inseamna ca nu sunt chiar asa prosti chitaristii cum crezi tu.

Edited by ADIDAS
Link to comment
Share on other sites

Pentru câți "chitariști" știm noi mai sunt cel puțin încă zece care știu că poți cânta Rock doar pe LP și Marșal, Metal pe Ibanez și Miesa, Bluz pe Fendăr și... Fendăr ș.a.m.d.

Am devenit convins că nu contează cum sună, contează ce scrie pe scule. Și, evident, trebuie să conțină cât mai multe lămpi.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

dacă e Chibson e de aruncat la orfelinat.

 

"Chibson" nu e o chitara "plug and Play", adica mai ai de "bibilit" pe la bridge, nut, taste, etc. Cei ce le-au cumparat au zis ca primul lucru ce l-au facut dupa ce le-au incercat a fost sa schimbe dozele care nu aveau nici o legatura cu Gibson. Dar dupa aia a iesit o chitara chiar buna, cu care iti faci treaba la fel ca si cu originalul si care e mult mai ieftina

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din explorările mele recente prin lumea chitaristică (cei ce intră pe RGC măcar sunt în stare să completeze formularul de înregistrare) mi-am dat seama că brand-ul e totul. Degeaba e o copie 100% corectă, care sună exact la fel, dacă e Chibson e de aruncat la orfelinat.

 

 

eu nu ma refeream la copii 100% perfecte, ci la cele de calitate proasta din Asia..

 

 

Una e o replica de burst facuta de un master luthier, alta e o copie deloc exacta sau mai stiu ce produsa in Asia..

 

 

 

si nu e nicio problema, ci zic doar ca eu unul nu as vinde un fake..

Acum sa te intrebam daca ai windows cu licenta ?...

 

inteleg ce vrei sa spui, dar sunt doua chestiuni diferite, asa cred cel putin..

 

 

si da , ma refeream ca ar fi o problema sa vinzi un fake daca il pretinzi ca fiind original .

Link to comment
Share on other sites

 

"Chibson" nu e o chitara "plug and Play", adica mai ai de "bibilit" pe la bridge, nut, taste, etc. Cei ce le-au cumparat au zis ca primul lucru ce l-au facut dupa ce le-au incercat a fost sa schimbe dozele care nu aveau nici o legatura cu Gibson. Dar dupa aia a iesit o chitara chiar buna, cu care iti faci treaba la fel ca si cu originalul si care e mult mai ieftina

 

Probabil esti putin in urma cu stirile si ai vazut copii facute prin 2012. Cauta review-uri pe youtube care sunt mai recente sa zicem cele care au fost postate incepand cu Iunie 2013. O sa vezi cum desface americanu' cutia proaspat sosita din China, scoate copia si canta la ea si iti explica intr-adevar e buna asa cum e si ca o scoti din cutie si o bagi in amp si gata... canti.

 

 

eu nu ma refeream la copii 100% perfecte, ci la cele de calitate proasta din Asia..

 

 

Si noi vorbim tot de copile facute in China si calitatea lor a crescut si mai nou multe din ele sunt la acelasi nivel calitativ ca si cele americane dar cele chinezesti vin la preturi in jur de 350$ fata de cele americane care vin la 3500$. Americanii au gresit un zero. Asta e, se mai intampla.

Edited by ADIDAS
Link to comment
Share on other sites

Totusi, nu e cazul sa cadem nici in extrema cealalta. $3500 e pret de Custom Shop. Diferenta de calitate intre Gibson USA si Gibson Custom Shop e palpabila.

 

Diferenta de pret intre o copie chinezeasca si un Gibson USA e maxim de ordinul 2x-3x, si in functie de noroc (sau ghinion, care inseamna acelasi lucru), cele chinezesti pot fi la fel, sau si mai solide decat un Gibson "normal".

 

Dar n-am vazut, sau auzit despre, copii chinezesti la nivel de Gibson Custom Shop (ceea ce nu inseamna ca nu e nimic de lucrat / modificat si la un Custom Shop).

 

OK. Am exagerat putin e adevarat. LOL!

 

Totusi pretul copiilor chinezesti e cam pe la 350 $. As putea sa dau si site-uri de unde se pot cumpara dar nu stiu daca e voie. Ar putea fi considerata reclama.

Exista site-uri unde chinezul iti face chitara si iti arata cum decurge lucrarea in timp real. Unii chinezi ofera servicii foarte bune.

 

Si 350$ fata de 2000$ si ceva cat e un LP Standard e un pic mai mult decat 2x sau 3x.

 

Sunt absolut convins ca multi se vor supara daca cineva demonstreaza factic ca o copie chinezeasca de Gibson poate fi mai buna decat un LP Standard.

 

In ce priveste Custom Shop-urile de la Gibson nu ma prea intereseaza mai ales dupa ce stiu cum s-au fabricat modelele Ace Frehley si alte hibe care au fost la o chitara de 10K (povestea e pe toate site-urile inclusiv Wikipedia). Trebuie sa recunosc ca in toata viata mea am pus mana pe un singur Custom Shop pt aproximativ o jumatate de ora, nimic mai mult ceea ce e foarte putin dar nu m-a impresionat cu absolut nimic. Evident nu era un Ace Frehley, din ala am vazut doar in poze si pe youtube. :)

 

Poate nu ma pricep, nu am ureche, etc. Asta e, eu consider ca sunt sincer cu mine insumi si nu imi fur caciula de pe cap. Mi se pare ridicol sa dai peste 1000 Euro pe o scandura. In opinia mea un chitarist nu ar trebui sa aiba alta grija decat sa cante la chitara nicidecum sa faca rost de mii de coco pt o amarata de scandura.

 

Personal nu sunt interesat sa imi cumpar fake-uri. Modelele ieftine de la orice companie sunt suficient de bune pt mine. Asa cum am cantat pe Reghin Hora sau Doina pot canta si pe Squier sau Epiphone. Nu ma simt cu nimic mai tare daca scrie pe chitara mea Gibson sau Fender. Pe mine ma intereseaza armoniile, progresiile, intervalele si modurile, in nici un caz lemnele ca nu-s padurar.

 

Acuma io cred ca e OK sa ma opresc aici. Patriotii Fender si Gibson nu se vor lasa niciodata si nu am chef sa mergem mai departe si sa fiu considerat ofensator. Probabil nu trebuia sa scriu nici romanul asta.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

O sa vezi cum desface americanu' cutia proaspat sosita din China, scoate copia si canta la ea si iti explica intr-adevar e buna asa cum e si ca o scoti din cutie si o bagi in amp si gata... canti.

 

Nici cu una originala nu cred ca as face asta(cel putin un setup ii trebuie), in nici un caz nu ma iau dupa povestile de pe yutub

Link to comment
Share on other sites

Excluzând varianta de a țepui pe cineva cu așa ceva, părerea mea e că nu e nimic în neregulă în a cumpăra replici chinezești [ sau fake-uri, cum îi ziceți ], dacă vrei s-o iei pentru tine, in ideea că o upgradezi și obții o chitară decentă, la bani mai puțini decât una originală.

 

Problema va apărea, zic eu, în momentul în care o sa vrei s-o vinzi mai departe, deci tot pe tine te afectează [ la buzunar ], pt că nu iei mare lucru pe ea, cu toate upgrade-urile de pe lume.

Deci nu-i bună pt o eventuală investiție, să zicem. E subiectul cu brandul, ce să faci ...

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Adevarat, dar un Les Paul Studio (care e mai degraba ce putem compara cu o copie chinezeasca standard) e 789€ pe Thomann acum. Si exista si modele mai ieftine.

 

Aici problema ta e de apreciere si nu ma bag. As zice sa le compari cap la cap si sa vezi cu ce se compara mai bine. Multi oameni care au ambele instrumente au spus ca se compara cu un LP standard in special copiile recente. Eu nu le-am comparat cap la cap pt. ca nu sunt foarte interesant de sunetul unui instrument traditional si nici de faptul de a avea un instrument cu aspectul unui instrument traditional.

 

Daca tu consideri ca sunt la nivelul unui Epiphone pe mine nu ma deranjeaza deloc. Aici deja e problema ta personala.

 

Nici cu una originala nu cred ca as face asta(cel putin un setup ii trebuie), in nici un caz nu ma iau dupa povestile de pe yutub

 

Am cumparat recent un bass Eko MM-300 (copie italiana de MusicMan Stingray fabricata in China) din Italia si a venit cu un certificat de control al calitatii si peste tot pe unde era bifat nu a fost nevoie sa imi bag labutele.

 

Printre altele setarea a fost exceptionala cum am scos-o din cutie. Am verificat intonatia si tot restul. Pana astazi nu a fost nevoie sa umblu la nici un fel de setare. Pretul total care include transportul din Italia, plus asigurare de transport a fost de 800 de lei.

 

Daca o chitara ieftina iese din cutie cu o setare mai buna decat una foarte scumpa atunci undeva este o problema.

Edited by ADIDAS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

....te duci la mall si-ti cumperi de firma (care de multe ori au defecte sau sunt finisati de zici ca-s din obor).

 

 

Ăsta, sinceri să fim, e subiect valabil pentru țara noastră ! Adică, asta e, suntem considerați țară din lumea a treia, în care se pot deversa produse ce nu trec de controlul calității pentru țările de top, dar merge la calitatea aII-a, a III-a ...

 

 

.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

BRANDUL NU OFERA DECAT O GARANTIE CERTIFICATA A CALITATII. cel care canta efectiv trebuie sa ajunga sa remarce singur diferentele, NU SA CUMPERE DIN SNOBISM un anumit brand. in functie de nivelul discernamantului atins, va opta pt. un anumit brand, dintr-o anumita categorie de preturi. nu va mai bateti capul cu diferentele intre fake-uri si originale. probabilitatea ca un fake sa sune la nivelul calitatii unui original tinde spre ZERO!

in general, o conditie primordiala, ca cel care face alegerea sa o faca cu succes pt. propria-i satisfactie, este ca el sa AIBA IN CREIER UN ANUMIT SUNET PE CARE S-IL DORESTE iar diferentele le va remarca singur, pe masura acumularii experientei necesare.

pot sa va spun ca, dupa umila-mi parere, nici ceea ce pretind anumite modele CUSTOM SHOP ca sunt (desi suna remarcabil), nu sunt, in realitate, ceea ce se pretind a fi.

sfatul meu este sa va indreptati atentia asupra atingerii unui nivel cat mai inalt in privinta cantatului efectiv, eu cunoscand destui muzicieni cu studii si tehnica remarcabile, care folosesc si sunt multumiti de sunetul instrumentelor pe care canta, fara ca acestea sa poarte numele unor modele scumpe si mai si suna foarte bine!

Edited by StratMan
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

da, sper ca lumea isi da seama ca aici nu este vorba despre brand..totusi.

 

 

fiecare chitara este pana la urma, unica, iar asa cum unele de brand sunt praf , si altele mai putin cunoscute sunt extraordinare.

 

 

Chitari foarte faine, extrem de fine , de care nu a auzit multa lume? DiPinto guitars.

 

 

Cautati-le..

 

 

aici nu era vorba despre brand, ci despre fake-uri..

 

 

eu unul mi-as lua orice epi fata de un chibson..dar asta e opinia mea.

 

 

Weekend placut in continuare!

Link to comment
Share on other sites

Am cumparat recent un bass Eko MM-300 (copie italiana de MusicMan Stingray fabricata in China) din Italia si a venit cu un certificat de control al calitatii si peste tot pe unde era bifat nu a fost nevoie sa imi bag labutele.

 

Printre altele setarea a fost exceptionala cum am scos-o din cutie. Am verificat intonatia si tot restul. Pana astazi nu a fost nevoie sa umblu la nici un fel de setare. Pretul total care include transportul din Italia, plus asigurare de transport a fost de 800 de lei.

 

Daca o chitara ieftina iese din cutie cu o setare mai buna decat una foarte scumpa atunci undeva este o problema.

Off-topic: Italienii de la Eko fac chitare foarte bune, au ceva ani de experienta in spate. Mi se pare ca prin anii 60 produceau si pentru Vox. Deci sa nu te mire!

Sa-l stapanesti sanatos si sa trantesti o poza pe la sectiunea de basi sa vedem si noi! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iti multumesc pentru ca mi-ai explicat problema mea personala. De unde stii ca nu le-am comparat?

 

Depinde ce chinezarii ai comparat, cand au fost produse, de cine au fost produes, etc. etc. etc. etc. Unele sunt mai bune decat altele.

 

Daca tu ai generalizat la toate chinezariile e problema ta.

 

Mingea ramane la tine in teren. Nu vad de ce insisti ca tu ai dreptate si ca parerea ta personala si subiectiva e universal valabila pt toate copiile chinezesti.

 

Io am doua chitari care sunt identice ca aspect si complet diferite ca sunet. Daca tu gasesti doua chitari care suna identic atunci o sa inteleg de ce ai ajuns sa generalizezi. :)

Edited by ADIDAS
Link to comment
Share on other sites

faptul ca doua chitari suna identic nu le face identice decat pentru ascultator.

 

Primul lucru pe care il observ e ca incepi sa trollezi.

 

Daca nu ai aflat inca reproducerile chinezesti au avut parte de o anumita evolutie in timp. Si in ultima vreme (un an sau doi) calitatea a crescut.

 

Tocmai de aia spuneam ca nu stiu ce comparatii ai facut cu ce fel de reproduceri produse cand si unde. Dar pt tine e irelevant. Toate pe care scrie China sunt la fel si suna la fel.

 

Zici ca ai facut media. Atunci cate reproduceri chinezesti ai pus impotriva a cate instrumente originale. Pentru studii si cercetari 40 de exemplare sunt irelevante si ma indoiesc ca tu ai facut media pentru macar 40 din fiecare grup de instrumente (originale si fake). In plus fara grup placebo si blind test rezultatele sunt absolut irelevante.

 

In plus testul tau trebuie sa vizeze un grup tinta care trebuie sa specifice in ce perioada au fost produse instrumentele. Adica am facut media unor reproduceri din perioada X impotriva unor originale din perioada X.

 

Io m-am plictisit de chitaristii pentru care cea mai buna demonstratie stiintifica e o comparatie nereusita Dacia vs Mercedes.

 

Inca astept sa imi spui in ce perioada au fost produse reproducerile care in capul tau sunt media.

 

Tot ce ai spus demontreaza ca te bazezi pe prejudecati si pareri personale, subiective. Nu ai altfel de argumente decat unele pur filosofice, subiective si nimic obiectiv. Si comparatiile de care vorbesti nu stiu daca chiar le-ai facut sau sunt unele imaginare.

 

Altii au filmat, au pus pe youtube, au avut un punct de vedere. Nu e ceva obiectiv si general valabil dar e mai mult deca prejudecatile expuse de tine.

 

Mi se pare o aroganta sa-ti expui prejudecatile ca pe niste axiome universal valabile. Cred ca discutia asta se va termina aici in afara de situatia in care vii cu argumente serioase si incetezi sa trollezi.

Edited by ADIDAS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

este distractiv cum in 99.99% din cazuri discutiile astea de genul "nu e fender/gibson peste squier/epi samd, platesti doar brand-ul" sunt provocate de posesori de instrumente din cea de-a doua categorie, asiatice, vuplea cu strugurii cum s-ar zice. apoi imediat vine cineva din cealalta tabara si apara onoarea "brand-ului".

 

si in cel mai scurt timp se contureaza cele doua tabere, iar discutia nu are nicio finalitate, pt ca, asa cum s-a scris mai sus, nici-o chitara nu suna "exact" ca alta, fie ea acelasi model...

 

acuma incercand sa privesc de la distanta, as tinde sa spun ca mai degraba as asculta pe cineva care are un instrument scump, de brand, evident, pt simplul fapt ca in majoritatea cazurilor, respectiva persoana a ajuns acolo experimentand, trecand prin modele mai ieftine. evident ca intervine poate uneori si putin snobism.

dar parca e mai avizata parerea lui decat a unuia care a luat-o de jos, s-a oprit acolo, si bombane despre ce nu poate avea.

 

evident ca in discutie poate interveni talentul celui care canta la instrument, care poate face rahatul bici, sau invers. dar obiectiv vorbind, nu ar trebui aspectul asta sa intre in calcul atunci cand se face comparatia.

 

cum bine spunea stratman sus, sunetul pt ascultator poate fi aproximativ acelasi, si deci sa nu se justifice in ochii lui diferenta de pret, dar el nu are in mana instrumentul, nu il simte si nu poate face comparatia din punctul asta de vedere. plus ca vrand-nevrand, pe unii chiar si brand-ul in sine ii gadila, nu numai la orgoliu, contribuind psihologic la o stare de mai bine, de inspiratie samd... asta e.

 

din punct de vedere al costurilor diferentele sunt semnificative intre o bucata solida de lemn, mai ales daca e si din anumita specie sau e "figured", si placaj sau puzzle de bucati impachetate intr-un veneer, fie ca vorbim de fata, spatele sau lateralele corpului/gatului. conteaza sau nu pt ton, asta e alta discutie. hai sa ne gandim la cum produce una sau doua companii cu brand pe banda rulanta instrumente din lemn solid. apoi hai sa ne gandim la ce scara se produc instrumente in asia...si apoi hai sa ne gandim cam cati copaci sunt necesari pt toate instrumentele astea, si cam cati or mai exista pe planeta asta...parerea mea este ca pt fiecare dolar in minus se face un compromis la lemn si fiecare model sau brand inferior foloseste resturi de la unul superior. personal sunt adeptul teoriei conspiratiei conform careia inca de la un pret piperat pt instrumente asiatice, se foloseste placaj sau lemn inferior sau de alta estenta decat veneer-ul in care este imbracat. am vazut asta cu ochii mei.

 

restul componentelor sunt si ele clar diferite din punct de vedere calitativ, si daca aduni costul unora noi mai bune, cumulat cu costul muncii de montaj, usor-usor ajungi sa nu mai platesti asa de putin pt o jucarie chinezeasca.

 

si in final argumentul cu brand-ul pe care platesti un procent serios din pret tine si nu tine. pentru toata lumea e o afacere, si la felul cum fac chinezii afaceri nu as fi sigur cine ar profit mai mare. ala de la care cumperi ce vezi, inclusiv brand-ul si povestea, sau ala de la care habar nu ai ce iei, dar e impachetat superb...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Este in regula sa cumperi produse Fake, cum ar fi un Fender fake sau un Gibson fake? Este in regula sa vinzi fake-uri?

 

Ca să-ţi răspund la întrebare. Să cumperi e ok. Probleme pot apărea însă, la o vămuire, de exemplu. Cumperi un Chibson din China, ăla poate fi confiscat la vamă. Dar nu eşti tu tras la răspundere, cumpărătorul, ci vânzătorul.

Lucrurile se schimbă când vrei să vinzi. Teoretic, nu ai voie să comercializezi astfel de bunuri, e fapt penal, se sancţionează cu amendă sau mititica. Acum, în practică, vinde Gigel o chitară pe RGC, nu stă nimeni să se judece cu el, cât timp spune că e fals, ştii ce cumperi, nu-s probleme. Dacă-ţi faci însă magazin cu aşa ceva, sunt mari şanse să ai probleme.

 

Nu cred ca o replica de les paul, cu un logo propriu , construita fara ganduri legate de vanzare ar trebui considerata fake. Mai ales daca logo-ul este unul fara legatura cu Gibson.

 

Ce crezi tu nu prea contează. Au fost şi vor fi nişte procese mari pe tema asta. O proprietate intelectuală nu ţine doar de logo, sunt mai multe aspecte ce se iau în calcul.

 

Astea-s chitari pe care eu unul, nu le-as putea cumpara, si pe care nici nu le-as putea vinde, pentru ca asta ar insemna sa sfidez o companie reala, importanta , de instrumete muzicale care chiar produce ceva de calitate.

 

E fix alegerea ta ce cumperi. Pe mine m-ar durea fix în dos de "sfidarea companiilor importante", cel puţin în domeniul ăsta. Cât timp vând acelaşi rahat de 50 de ani, la preţuri din ce în ce mai mari, în volume din ce în ce mai mari, ar trebui să fiu ipocrit să le port un deosebit respect. Eu unul consider că instrumentul ăsta nu evoluează tocmai din cauza companiilor de genul Gibson şi Fender. Şi îmbunătăţiri se pot aduce, au demonstrat-o mai mulţi producători mai micuţi. Dar n-au avut loc pe piaţă.

Edited by 'mnezãu
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Daca cumperi un "fake" la pretul unei chitare de luxe si dai 5000$ nu este sanatos .

 

Nu prea ai de unde sa stii ce cumperi , in zilele noastre tehnologia permite ca sa poti copia absolut totul .

Deci calitativ ar putea fi identic un fake cu originalul , facand doar paguba firmei "mama" iar muzicanntul este multuymit si nici nu stie ca are un "fake".

 

Este de rasul lumii cum vezu "tutoriale " la ce sa controlezi ca sa vezi ca-i originala o chitara ....

Pai odata desconspirat elementul de "siguranta" este moarta treaba , a doua zi toate "fake"-urile au aceleasi elemente de siguranta .

Firmele poriginale nu prea au ce sa faca iar noi chitaristi nici atat .

 

Pe de alta parte daca pe forumuri americane vorbesc baietii ca o chitaras la 5000$ este un moft o exagerare ( adica ei care au totusi un salariu mediu 2500 -3000$ ) este clar ca la noi cine-si cumpara asemenea scumpeturi le vor de fitze .

 

Tonul s-il face chitaristul .

 

Dozele de un anumit tip fie ele fake sau originale suna la fel eferctiv nu are ce sa le faca sa sune altfel .

 

Am vazut si eu pe unul pe iutub comparand un Gibson original si un "fake " de china .Singura diferenta era faptul ca cel 'fake" aratat avea corpul din 4-5 bucatri si headstockul ceva mai urat .Apoi ca nu era setata din fabrica ..iar binding-ul pe lateralul gatului nu "cuprindea tastele " .Aaa si cel fake avea fretboard-ul din rosewood ( "interzis" a se mai utiliza ) ..deci din aceasta privinta era mai aproape de "retzeta originala "..hehe .

La gata cand a reglat chitara suna OK , dar putea sa o deregleze chiar el inainte ca sa fie nasoala actiunea sa aiba otzara fretbuzz.Totodata putea umble usor la EQ al statiei pozitia microfonului ...sa nu sune la fel..etc

Apoi poti sa canti in diferite moduri sa zbarnaie si orice Gibson original ,

 

Asa ca in filmultete de reclama sau antireclama nu cred ..

 

Probabil singura rezolvare este sa primesti chitara cu actele ei din fabrica cu certificat de autenticitate /garantie .

Cum nu am vazut decat cateva chitare Gibson originale dar de fapt de diferite "tipuri": si de fapt numai "pe din afara " nu am desfacut /demontat niciunul nu as putea face diferenta la testare ptr cumparare ...doar privind actele de provenienta/garantie ..

 

In regula sau nu daca esti pacalit ,asta este eventual ajungi cu "nervii" ca ai dat o groaza de bani pe ceva ce este altceva .

 

Am vazut destule chitare de calitate dubioasa laudate ca si super scule ..atat in magazine cat si la chitaristi ,,,..ce sa-i spun user-ului .daca el nu vede observa problemele inseamna ca nu are de ce sa fie nemultumnit ...nu-i spun nimic sa se bucure in cea ce crede dar poate chiar si acestia stiu ce au doar ca "mentin" starea de confuzie ca sa aiba "valoare" ( ei sau instrumentul );

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.