www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Care E Formatia Voastra Preferata?


Dan Damian
 Share

Recommended Posts

Nu am gasit un astfel de subiect pe forum si m-am gandit sa rezolv problema :)

 

Formatia mea preferata este The .. The ... The Doors!

 

Pentru mine se diferentiaza de toate celelalte formatii si este singura la care nu se aplica discutia comercial/non-comercial pentru ca ei pur si simplu transced acest concept. Este singura formatie la care ma intereseaza si ascult versurile. Stiu ca cel care canta acele versuri chiar credea in ele pentru ca a si pus in final in aplicare una dintre piese, stiu ca nu erau ipocriti. Formatia are o putere si cateodata o agresivitate extraordinara, fara sa incerce sa fie agresivi. Au niste linii melodice geniale, iar pentru cineva care cauta linii melodice in muzica (de la electro-pop la rock progresiv) asta e o mina de aur. Nu ii consider cea mai buna formatie din lume, nici cea mai mare, dar sunt formatia MEA preferata.

Edited by 24fret
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Topicul nu cred cã este idiot, doar cã trebuia postat la "Recenzii de trupe", nu aici ... **... ;)

 

Reacția lui CIocãnel sunt sigur c-a fost vis-a-vis de "analiza literarã" la The Doors, un pic ... sã-i zicem derutanto-amuzantã ( nici Morrison, în zilele lui "bune" n-ar fi zis-o mai cu patos :P )... Iar restu' care-ați sãrit ca arºi, v-ați bãgat ca muºtele la kãcat ºi v-ați gândit cã-i rost de fãcut scandal ºi de-ngropat topice.

 

Poate se baga un admin la fãcut curat pe-aici...

Zic ºi io...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

** ( Juma' de forum e acum în cãutarea topicului "Recenzii de trupe" :) )

Link to comment
Share on other sites

Stii care e faza cu formatiile?

 

La noi oamenii nu stiu sa asculte muzica. Nu sunt in stare sa ia un album de la cap la coada, sa il toace, sa asculte TOATE piesele cu atentie, de multe multe ori, ca sa il inteleaga.

Si apoi ... daca le-a placut ..sa treaca si la alt album al formatiei respective, si tot asa.

Din cauza asta ... se ajunge la cliseele alea muzicale prin discoteci si baruri: aceleasi 3 hituri over and over and over and over again.

Si de aia nici nu prea e nimeni la noi in tara in stare sa compuna muzica calumea, pt ca, defapt, nimeni nu are radacini!

 

Evident, ii jigneste pe multi intrebarea asta pt ca defapt mai nimeni nu a ASCULTAT vreo formatie, nu i-a trait muzica de la A la Z ca sa poata sa zica vreo preferinta.

 

Ce daca e o intrebare puerila? Voi nu ati fost vreodata copii? Unii poate ati fost, si e mare pacat ca nu mai sunteti. Rock'n roll-ul vine din suflet de copil.

Cine se considera prea matur pt asemenea prostii, inseamna ca a pierdut toata esenta de fi chitarist si a ajuns un simplu lautar mort pe dinauntru.

 

Eu raspund la intrebare simplu: Sabbath. Motivul? Pentru ca fiecare fibra a fiintei mele vibreaza cand ascult orice piesa a lor din orice epoca si cantata de orice componentza.

Edited by Matei Negriu
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Care E Formatia Voastra Preferata Si De Ce?

 

 

La mine e Gojira. Pentru că fac dum-dum-dum, gj-gj-gj şi pe urmă, trlll, trlll şi iar dum-dum-dum, gj-gj-gj, şi acum ţiu-ţiu, şi iar dum-dum-dum. Şi mai au fazele alea: gighi-gighi-gighi-gighi-gighi-gighi-pauză-ţiuuuu şi iar gighi-gighi-gighi-gighi-gighi-gighi.

LE: A, da, şi vibrează-n mine transcendenţa pieselor. Sunt agresivi, cu toate că sunt francezi.

Edited by 'mnezãu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

S-au făcut multe topice pe RGC de la înființare, în ordine cronologică, din amintiri și pe sărite (la unele recunosc că am cooperat, cu plăcere, la timpul lor):

 

- câte corzi are o chitară?

- cine ascultă metal?

- cele mai bune chitare, păreri opinii...

- prima mea chitară, cu poze;

- cine are reghin și de ce?

- hai să le numărăm;

.........................................

 

- folosiți pană, dacă da, de ce?

- ce acord este ăsta?

- mă doare degetul, am apendicită?

- ibanez toată lumea?

- cel mai bun chitarist?

........................................

- prima mea înregistrare (nu dați cu pietre, mă pricep mai mult la tastat);

- ce doză este mai bună (exclus bergenbier)

- azi am jucat la Lutierie, nici măcar un bilet câștigător;

- care e ce-a ma-i bună chitară?

......................................

- Gibsun, cine comandă?

- care procesor sună mai tare?

- vreau să cânt ca... mierla!

- de ce să nu scriem co-rect;

- only a Gibson is good enough!

...................................................

- DIY minigeniustehnicus: am lipit doza de pat, cum o dezlipesc fără să trezesc vecinii;

- azi iar am jucat la Lutierie, deși mi s-a zis că se câștigă doar în străinătate;

- e bună firma Epiphone?

........................................

- am uitat chitara-n taxi - semnalmente: șofer brunet, mașină galbenă, toc negru, eu beat?

- cel mai bun amplificator;

- cea mai bună pedală;

- dacă ar intra peștișorul auriu, pe horn, ce chitară ai alege?

...................................

- mă bate gândul să-mi cumpăr Vintage!

- de-ai fi tu dacie la deal (varianta cu multe cruci agățate de parbriz);

...................................

În fiecare zi apar topice... lumea vrea să comunice, să-și exprime ideile, părerile, să primească și mai ales să dea sfaturi. Mulți abia și-au făcut cont și imediat postează fără să mai aibă răbdare să caute informația care, de multe ori e înecată în discuțiile și disputele mai vechi ale colegilor de forum. Din punctul meu de vedere, topicul ăsta nu e cu nimic mai „prejos” decât celălalte. E doar o variație pe aceeași temă. Unul în plus sau în minus, e neglijabil. Atât timp cât apar în continuare colegi „mai mari” care inițiază asemenea topice, nu văd problema. Precum spuneam, suntem aici ca să discutăm. Dacă nu am avut topic cu formații preferate, nu înseamnă că nu am avut ceva asemănător sau că nu s-a discutat aspectul... înseamnă doar că avem chef de vorbă, de trăncăneală, de exteriorizare, de good ol' rgc, care ne suportă pe toți.

This topic stays.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Eu consider ca nu am ascultat suficienta muzica pentru a exprima o parere "absoluta". De-a lungul timpului totusi, au ramas mereu 3 trupe pe care le-am considerat "preferatele mele": Iron Maiden, Nightwish si Dream Theater. Pe deoparte, au versuri sensibile, profunde. DT au unele din baladele mele preferate. Pe de alta parte, au putere, energie si scot copilul din mine de fiecare data.

 

 

 

Un pic off-topic, ma gandeam sa fac si eu un topic in care sa vorbim despre melodiile noastre preferate din ani 2000 ( cum exista deja sute de astfel de topicuri, nu avea sens). Eu vroiam sa nominalizez "Count of Tuscany" ca fiind o melodie speciala. Poate ar putea parea curios pentru unii ca am ales tocmai aceasta melodie, dar mie mi se pare ca fiind una din cele mai "complete" melodii ale lor, cu niste versuri simple fata de alte compoziti ale lor, dar care te "lovesc" imediat pentru ingeniozitatea cu care au fost combinate cu melodia (acea trecere de la mijlocul melodiei iti invoca senzatia de transcendenta, ca si cum personajul isi retraieste viata cu incetinitorul inainte de un posibil sfarsit macabru).

 

Ma opresc inainte sa o dau prea mult in lirism si sper ca nu am poluat prea mult topicul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

... sa vorbim despre melodiile noastre preferate...

 

E şi dificil să nominalizezi o piesă sau o trupă ca fiind "one & only" !

 

Uneori îţi vine s-o "dai în clocot" şi pui discul cu "Powerage", alteori eşti cufundat în ciubăru' cu melancolie şi-ţi pui side-B-ul de la "Tatoo You"... Mai vine unu-altu pe la tine la o bere, mai bagi o "Bătută cu strigături"...

 

De toate, pentru toţi... :)

.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.