www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Who is your biggest influence?


Guest Steven
 Share

Recommended Posts

pe bune acuma, curt kobain era chitarist ?????

 

Pãi ideea topicului este cine te-a influențat cel mai mult în viațã, nu?... iar pe "linia" celor doi, dac-o luãm aºa, Keith Richards e mult peste ei deoarece omu' le-a-ncercat pe toate ! :lol:

 

Dacã vreo vietate va supraviețui vreunui eventual holocaust nuclear planetar, aia va fi gândacul de bucãtãrie ºi Keith Richards. :)

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Guest malakian
Dacã vreo vietate va supraviețui vreunui eventual holocaust nuclear planetar, aia va fi gândacul de bucãtãrie ºi Keith Richards. :lol:

 

:) funnypost.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Gig Bang
Pãi ideea topicului este cine te-a influențat cel mai mult în viațã, nu?... iar pe "linia" celor doi, dac-o luãm aºa, Keith Richards e mult peste ei deoarece omu' le-a-ncercat pe toate ! :lol:

 

Dacã vreo vietate va supraviețui vreunui eventual holocaust nuclear planetar, aia va fi gândacul de bucãtãrie ºi Keith Richards. :)

 

pai in cazul asta , de fapt cel mai mult m-a influentat ca si chitarist Chuck Norris

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca am trecut aproape total la cantatul la clapa si sintetizatoare.

 

Arjen Lucassen

 

Jordan Rudess

Keith Emerson

Jean-Michel Jarre

Klaus Schulze

Rick Wright

Rick Wakeman

Erik Norlander (desi asta presimt ca o sa ajunga in viitor undeva in capatul listei :))

Link to comment
Share on other sites

Ce ar fi daca a-ti scrie si cum v-au influentat pe voi acesti chitaristi?

 

Eu macar stiu ce si cum m-a influentat...

-bautura: cred ca eram beat cand m-am hotarat sa cant la chitara si nu la bass;

-bautura: cand se termina, plecam toti de la repetitii, fara ea nu se poate;

-bautura: toate riff-urile proprii bune au fost compuse dupa consumul unei cantitati ce ar fi bagat in coma o turma de elefanti.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ce ar fi daca a-ti scrie si cum v-au influentat pe voi acesti chitaristi?

 

Un procent mare din cei "influentati" habar n-au ce sa scrie.

 

Faptu ca ai ascultat un chitarist nu inseamna ca te-a si influentat neaparat.

In mod ironic, pe mine toti cei care i-am ascultat m-au influentat(pt ca se presupune ca ascult ceva ce ma AJUTA in cantatul la chitara)

Chorusy tone May style, vibrato malmsteen, viteza si corectitudine in panatie si digitatie, Batio; atacul si freshnessul, viteza, Impellitteri;

Hank Marvin, tremolo use , Dick Dale, tremolo picking in surf,Uli Jon Roth acel vibrato unic de vioara cu half bends la care daca nu esti atent suna fals, etc...

Cred ca fiecare preluam intr-un mod sau altul ceva.

In mod categoric Vai nu m-a influentat cu nimic, poate the gay use of the tremolo arm si sucky digital tone scos din analog :) si ca sa-l citez pe Zappa ,,Electric Ham Sandwich'' tone.

Cam atat

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ummm, se mai pune ca influenta, chiar daca nu se simte imediat si sunt mai multi? :lol:

 

* Chitara: Frank Zappa, David Gilmour (Pink Floyd), Steve Vai, Joe Satriani, John Petrucci (Dream Theater), Marty Friedman (desi mai mult la capitolul imagine :lol: ), Hetfield & Hammet (Metallurgica), Tony Iommi

 

* Muzica & Compozitie: Nine Inch Nails, Pink Floyd, Dream Theater, Annihilator, Frank Zappa, Evergrey, Paradise Lost (mai mult in atitudine - si ce daca am cantat pana acum groh-metal, e timpul pentru niste synthpop, bitches! :) ), trio-ul Black Label Society + Lamb of God + John5 la capitolul riffuri moderne, Faith No More

 

* Atitudine catre muzica, scena (haha), si instrument: Trent Reznor, Steve Vai, Alice Cooper, Mike Portnoy, Frank Zappa

 

* Mentiune speciala pentru influenta deosebita asupra caracterului si atitudinii mele generale: Bill Hicks si Hugh Laurie/House!

Edited by ShiverMeSideways
Link to comment
Share on other sites

Alexi Laiho all the way.... Ar mai fi Dimebag si Chuck Shuldiner.....Poate umpic Hetfield si Hammett (desi Hammett nu ma fascineaza.....Mustaine mi se pare mai bun).......Sau chiar , nimeni nu a pomenit de Chris Broderick sau Jeff Loomis......

Ah da , si amicii mei mi-au bagat in cap Malmsteen , Vai ,Satriani si mai nou George Lynch :lol:

Is WAY TOO MANY ca sa te decizi care e number one , sau care e most influential....da ma rog....:lol:

:) pentru Hendrix si multi alti chitaristi foarte buni

Link to comment
Share on other sites

Un mic addendum... Fara sa vreau sa par faux-intelectual, am observat ca uneori, artistul in sine, prin dorinta sa de a experimenta, de a-si extinde cunostintele si a-si analiza stilul si obiceiurile, devine la fel de influent asupra modului sau de a crea precum idolii sai. De exemplu, prima oara cand am folosit clape/orchestratii pe o melodie, nu m-am gandit la Nightwish sau la Pink Floyd, ci pur si simplu simteam nevoia sa extind piesa, sa o fac mai grandioasa, astfel schimbandu-mi fundamental stilul de a compune muzica de atunci pana in ziua de azi.

 

Just wanted to share with you guys. :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt inca departe de a avea un stil propriu demn de luat in considerare, dar Jimy Hendrix si Joe Satriani sunt motivul pentru care am inceput sa studiez chitara.

 

LIR

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.