www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Who is your biggest influence?


Guest Steven
 Share

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
Guest Mourning Palace

Cel mai mult m-au influentat James Hetfield , Alexi Laiho , Eric Clapton ( stiu , combinatie ciudata :P ) , Dave Murray / Adrian Smith , Michael Amott .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

David Gilmour, John Petrucci, Thom Yorke(Radiohead) de la OK Computer spre inapoi. Pentru mine astia sunt oamenii care ma motiveaza sa iau chitara in mana.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Karacter

Cheful de viata si berea rece.

in sfarsit... dar sa nu uiti de tigari 'draugr'... not for the momment - pentru ca tigarile, berea(_in special cea rece_) si multe altele iti dau chef de viata+pofta de cantat

Edited by Karacter
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cu siguranta Kurt Cobain, John Frusciante, James Hettfield si Kirk Hammett - cei mai buni chitaristi ever .... sau nu ....

 

Greg Howe, Brett Garsed, T.J. Helmerich si Robben Ford.

Holdsworth e chitaristul meu preferat, dar nu pot sa zic ca m-a influentat deoarece cred ca nici peste 10 ani nu voi putea sa cant ca el.

Link to comment
Share on other sites

Nu cant la chitara de mult timp, un an jumate` mai precis. Dar in tot acest timp am analizat chitaristi precum Hendrix , Young, Rohads, Wylde , Frusciante, Page , si multi altii insa in muzica niciunuia din cei enumerati nu ma regasesc mai mult decat in cea a lui Buckethead `` Brian Carroll`` un chitarist in adevaratul sens al cuvantului ;) In opinia mea este cel mai bun chitarist la ora actuala, si nu va grabiti sa comentati ce am spus ci analizati-l mai intai;) Daca va intereseaza si veti cauta cum trebuie veti observa ca nu exista stil pe care sa nu il poata canta la perfectie ;).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Aaron Finth, Paul Gilbert, Satriani (in privinta efectelor, si a combinarii lor in cautarea si descoperirii unor sounduri noi, si interesante), si cel mai mult am incercat sa fur de la chitaristi care i-am vazut live, indiferent de stilul cantat.... pana la urma, fiecare chitarist are un stil propiu (abordat, ce-i drept, de la multi altii dinaintea noastra, dar cu un aport original si personal)

Link to comment
Share on other sites

Guest t3n13

nu glumesc deloc..Baladele celor de la Metallica mi se par geniale ( Fade to black, Nothing else matters, The unforgiven, Mama said etc etc etc..). Sincer nu am vazut vreo trupa sa aiba balade la fel de frumoase ca ale lor..Din 4 acorduri a facut riff`ul de la strofa pt Fade to black..(care nu suna prost deloc! )

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Astia posteaza ce asculta nu ce i-a influentat.

 

Esti influentat cand in ceea ce canti se regasesc lick-uri, tehnici sau alte elemente specifice unui anumit artist.

 

Si asta nu atunci cand ti se pare tie, mai degraba atunci cand si altii pot recunoaste asta.

 

Poate pe ei ii influenteaza dorinta de a imita cat mai bine ce canta altii, indiferent de genul muzical. Canta si Nirvana, si Led Zepp, si Slayer.

Prin "influenta" se intelege ca ar avea deja un stil propriu, in care integreaza tehnici folosite de cei a caror stil "i-a influentat". Nu imi plac cei care canta o piesa de jale marca "Gun's and Roses", dupa care baga "Raining Blood", doar ca sa isi arate vasta cultura muzicala.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Esti influentat cand in ceea ce canti se regasesc lick-uri, tehnici sau alte elemente specifice unui anumit artist.

 

Ai si tu dreptate...

 

Tehnica: Hendrix, pentru acordurile majore si minore care au root-ul pe mi-ul gros(luat root-ul cu degetul mare); R&B: Chuck Berry; Vibrato: Clapton; Strumming(ritm): John Lennon...

 

Licks: Cand mai improvizez(desi destul de rar) lickuri aduc un pic a Hendrix, B.B. King...cel putin in capul meu.

 

Alte elemente: la ocazie fac duck-walk :) .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Dennis Dullea-Bugs Henderson-Buddy Guy-Guitar Pete-Stevie Ray Vaughan

 

... si nu, nu fac cover si nici nu cant note... Influenta asta e ca un curent care iti intra si il asimilezi in felu tau... daca eu ascult o melodie, o interpretez si o zic mai departe in felu meu... bine, aici vine si alibiu cu bluesu....

Link to comment
Share on other sites

Guest Cristi.G

Influentele mele... In primul rand la aranjarea liniei melodice ( intro, vers.. etc.. ) ar fi Slash. Ca ton al chitarii ar fi Jack white, dar in lick-rui , riff-uri etc. este Mr. Jimmy Page ( cel putin asa suna in urechea mea :banana5::wee: ) . in felul asta ma simt confortabil cantand.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.