www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Who is your biggest influence?


Guest Steven
 Share

Recommended Posts

Guest cobain67

iar ma bag eu unde nu'i treaba mea da tre' sa ma dau mare... la mine:

-kurt cobain :)

-james hetfield

-kirk hammett

-dave grohl (nu'mi ziceti ca a fost tobar la nirvana ca stiu, dar acuma e chitarist la foo fighters)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest arosulescu
Desi nu stiu INCA sa cant...(invatz)...mie imi place DINTRE TOTI CHITARISTII Slash.... (ma influenteaza, si o sa cant ca el!)

As exagera daca as spune ca il Venerez...dar sunt pe-aproape :)

 

ma .. serios vorbind .. si eu as da exact acelasi raspuns ca si tine cu exceptia ca as vrea sa cant ca allan holdsworth, dar slash inca ma bantuie

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Habar n-am cine ma influenteaza mai mult desi as vrea sa am: inspiratia lui Satriani, picking-ul lui Gilbert, viteza lui Malmsteen, "magia"lui Vai ( sustaineru' mai mult), agilitatea lui Young, contructia frazica a lui Gambale, constructia fizica a lui Wylde (just killing :( ), chitara lui Sykes, amplificatorul lui Hendrix si atitudinea unora de pe forum. :):) No off. and no ban please! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

EVH m-a facut sa vreau sa au chitara in mana(asa ca, banueisc ca el e influenta principala).

Ritchie Blackmore, Yng (he's the King), Gary Moore (killer sound/feeling), Tony Iommy(killer riffs).

Apoi la bass, Ioji Kappl, Geezer, Mark King.

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest stangaciu

E cam mult spus ca m-a influentat Petrucci, dar este clar ca ma face sa nu ma dezlipesc de chitara. Rock Discipline ajuta foarte mult. As mai spune si Knopfler si Jimi Page.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Hmm, pãi în primul ºi în primul rând ar fi Chuck Berry, care m-a fãcut sã vreau sã cânt la chitarã cu minunata sa melodie, Johnny B Goode. Probabil câ dacã n-aº fi ascultat-o, n-aº fi pus mâna pe o chitarã pânã acum.

Dar cu timpul, interesul pentru el a cam scãzut, iar pe primul loc a urcat Angus Young (lead guitar, AC/DC). Compune melodii ritmate,care parcã ți se imprimã în minte. Sunt uºor de cântat, dar în acelaºi timp extrem de plãcute la ureche. Îmi place ºi imaginea sa, elevul cu uniformã.

Sper cã sunt adevãrate zvonurile cum cã AC/DC vor scoate un nou album anul ãsta. Me can't wait for it :).

Edited by Xtazy
Link to comment
Share on other sites

Guest Anca Pavel

Influentele mele vin din zona unor chitaristi clasici, nu mai dau nume pentru ca sunt multi, si din zona formatiilor The Cure, INXS, U2.

A, si cateodata ma apuca "excesul de visare" ZZ Top, adica daca vreodata voi putea canta like one of them...super chitaristii de la ZZ Top. :):)

Eu zic ca oricate influente exterioare ar fi, in final toate influentele se vor uni in stilul nostru personal. Si chitaristii despre care noi consideram ca sunt super au avut la randul lor modele si influente, toate adunate formand un stil.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca am sau care sunt influente in cantatul meu...cel putin nu in afara de Steve Vai...daca il ascult si dupaia incerc sa improvizez un solo suna ca o melodie de-a lui chit ca n-are legatura cu niciuna...greu de explicat oricum he's the one I look up to...si Slash dar dupa el nu pot sa ma iau in stil.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.