www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Who is your biggest influence?


Guest Steven
 Share

Recommended Posts

Guest Acces_Denied

Nu am nici un stil avand in vedere ca sunt la inceput dar dupa ce am vazut un video cu Malmsteen la un G3 m-am apucat de chitara :)

Link to comment
Share on other sites

mereu m-au influentat chitaristii muzica mea preferata

 

deci, cronologic: hetfield, hammett, murray, smith, iommi, friedman, akerfeldt

 

aici prin influentat inteleg ca m-au impulsionat sa incerc chestii asemanatoare, daca s-a si lipit ceva de mine e discutabil...

 

acu incerc sa ma las "influentat" de petrucci's rock discipline, friedman's melodic control, si inca cateva de allan holdsworth, frank gambale etc :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

hehehe

pai sa incepem cu jason becker,george benson,Friedman,Eric Johnson,Malmsteen,Steve Vai,Ritchie Kotzen si GREG HOWE

 

eu i-am pus in ordinea in care eu ii apreciez (de la cel mai putzin la cel mai mult)

dar sincer sa fiu l-am uitat pe Zack Wylde si doresc sa va spun ca fiecare are ceva aparte

Steve Vai are "magia" aia ca iti da un chef de cantat...,greg howe nu stii ce mai poate inventa

ce eu as putea sa fac intr-un an el a facut in 3-4 luni

 

 

si nu sunt singurul care zice asta(intrati pe forumurile de dincolo si o sa vedeti ce gasiti acolo)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest novakane

Chuck Schuldiner (RIP) - Death, Jon Nödtveid / Set Teitan (ambii Dissection), Ishan - Emperor, si multi altii dar toata ideea e ca nu ar trebui sa te lasi "influnetat" ci ar trebui sa iti creezi stilul / tehnica ta, nu a celor care iti plac / apreciezi etc. Poti sa asculti / interpretezi creatiile lor pentru a intelege mai bine muzica, dar nu pentru a ti le insusi la un mod sau altul (inconstient ma refer de aia am specificat partea cu "stilul / tehnica"). Totul depinde de tine si nu de ei.

Link to comment
Share on other sites

La inceput de tot cand de abia pusesem mana pe chitara eram influentat de Hetfield si Dimebag, inca mai sunt de fapt influentat de ei ... la solistica, cea mai mare influenta a mea e Gary Moore :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

riff an rhy. evh!!...ma mir ca nu l-a mentionat nimeni.slash.joe perry.brad whitford.jimmy page.nuno bettencourt

 

....poate si ala de la motley cum i zice..?

 

soloing evh!!...ma mir ca nu l-a mentionat nimeni.slash.nuno bettencourt.zakk wylde.c.c.deville.satch.vai.morse.hendrix.gilmour.kee marcello.joe perry.brad whitford.scotti hill

imi place si chitaristul(i) de la ugly kid joe. nice riffs an solos

 

brian may

 

la inceput a fost si hammet, dar am mai crescut...nu pot sa zic ca-mi mai place.ma dezamageste soloistic vorbind.influente hammet?..eventual distortion si wah.

la fel si wylde, insa macar de la asta am preluat cateva "licks", ca si-asa p-aceleasi le foloseste mereu.insa are atitudine. asta imi place la el

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Mihaita

mie-mi plac steve hackett, steve vai, frank zappa, mike keneally si ma deranjeaza un pic ca am cam uitat de oameni de care as putea sa ma apropii mai usor cu knowledge-ul: page, blackmore, eagles,hendrix, vaughan, kirk, cobain - daca vreti. numai slide-uri cam ca la satriani si vibrato cam ca la vai. don't forget eric johnson si eric sardinas, pe care nu prea am avut de unde sa-l ascult dar l-am vazut in '00 la S.Palatului. take care! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

in completarea lui Mihaita , as dori sa mai pun cateva nume alaturi de Steve Hackett ( am cateva prelucrari de piese ale lui pe care le-am scos dupa ureche ) care m-au influentat mult si care merita oricum sa fie pe aici alaturi de multi alti preferati de-ai mei care au fost mentionati deja ...asadar ...Steve Howe , Ian Ackerman ( de la FOCUS - trupa mea preferata ) :( , Mark Knopfler ( all time my favourite , la care am si fost la concert in 26 iunie 05 la Wolf Trap in Washington DC )... deasemenea am fost la Nissan Pavilion in 16 iunie la Judas Priest , care m-au surprins prin conceptia showului in general si profesionalismul lor iar Glenn Tipton a trantit niste solo-uri care pe mine personal m-au lasat cu gura cascata :) ... asa , si Lindsey Buckingam si Peter Green primul actual , the second fost la Fleetwood Mac ... baieti de treaba amandoi ... Mike Oldfield B) , Gilmour , Page, Iommy , Robert Fripp (King Creamson ), Frank Gambale ,Pat Metheney , Steve Lukather ( from TOTO) Balckmore ...si Angus Young care e cam singurul chitarist care alearga in timp ce face solo ... :) Paul Stanley ( KISS) ... si nu in ultimul rand Dan Andrei Aldea si Sorin Tudoran ... probabil cei mai mari chitaristi pe care i-a avut tarisoara asta alaturi de Merca si Ochescu ....aaaa si era sa uit de Peter Framton !!!!! :) si sigur am uitat o gramada ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest doremi`

Malmsteen, John McLaughlin.... Al Di Meola si Paco de Lucia...ultimii doi m-au determinat sa pun mai mult accent pe jazz respectiv muzica clasica l chitara :)

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

poi ar fi petrucci si satriani...dar inca nu sunt atat de experimentat incat sa pot sa zic ca se vede acest lucru... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Goosalagupacup

sigur o sa para cam ciudat dar pentru mine santana a fost cel care m-a determinat sa iau chitara in mana.printre favoriti ar mai fi joe perry (aerosmith) :) si la solii slash :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

la inceput Kirk Hammet dar in timp am aflat ca sunt nascut in aceeasi cu Ritche Blackmore si miam mai schimbat si io chitaristu deci Blackmore rulzzz ii rupe pe toti.Satriani,Vai,Malmsteen nu se compara cu el

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Nervus

Sa ma bag si eu ca musca in lapte?

 

As zice ca cea mai mare influenta (poate fara sa-mi dau seama) au avut-o chitaristii de la Iron Maiden

 

Dave Murray,

Janick Gers,

Adrian Smith.

 

Altii cine sa mai zic...

 

Santana,

Mark Knopfler (Dire Straits),

 

Uite ca nu mai imi vine nici unu in minte...

 

nervus over and out.

Link to comment
Share on other sites

I'm glad all ye' people like Ritchie Blackmore :) He kinda IS the father of shred,un fel de missing link intre Hendrix si Malmsteen :)

Also,cineva a zis mai sus de Brian May,un chitarist foarte underrated. In nici un caz cel mai tehnic,da' cu un stil foarte personal si bine definit,and with a head for harmony.

 

Pentru stiluri mai nervoase,i'm going with James Hetfield,Chuck Shuldiner (R.I.P.) and Alexi Laiho,in no particular order.

 

... and that's a wrap :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Nu bun :). Adica Blackmore e mai prost decat Malmsteen ??? Gandeste-te ca Malmsteen s-a apucat la chitara din cauza lui Ritche.E foarte talentat Malmsteen,dar niciodata nu va fi mai bun decat idolul lui :).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.