www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Who is your biggest influence?


Guest Steven
 Share

Recommended Posts

Guest Vladsteen
a si baiatul alalalt Rick James.

 

ce remarc eu si nu mio luati in nume de rau. multi din cati cunosc nu asculta piese. asculta chitari. ceea ce din pdv al MUZICII e ff nasol. fratilor simtiti filingul ala nemaipomenit in piese. ala trebe lucrat. coeziunea. evident ca e necesar si un mentor dar nu e totul, si tehnica. porma ajunge sa auzim pe strada "ba am vazut o trupa f buna dar n-am retinut nimik" sau"mama ce solo avea da piesa era naspa" etc. sper ca am fost on - topic ct de cat.

probabil nu te intereseaza dar ai maxim de respect din partea mea acuma ...si Rick James e un zeu

Link to comment
Share on other sites

JOE SATRIANI

 

Am scris numele cu majuscule ptr. userul "blackmetalfever" pe care as vrea enorm sa-l intalnesc sa facem schimb de... feeling-uri, sa le comparam, analizam, si sa vad... (vorba maestrului Toma Caragiu in "Operatiunea Monstrul" ): "Unde am gresit?". Si apoi sa ma corectez, sa nu traiesc degeaba pe pamant!

Edited by drrond
Link to comment
Share on other sites

Guest Drojdier
Ignora-i pe cei precum cel amintit mai sus. Omul cauta scandal si vrea sa arate ca el e mai breaz (matur, nu se lasa impresionat usor, viziune completa, intelege lucrurile, vezi sa nu) sau neavand tehnica spune ceva de genul: "speed sucks, technique sucks, my heart gets out of my chest and plays my guitar". El isi scoate inima o pune pe chitara, si minune, inima lui canta la chitara.

 

Mojicia lui consta in faptul ca nu s-a rezumat sa spuna ce-i place si gata. A ales sa jigneasca fanii altor chitaristi.

 

RUSINICA.

E bine ca mai nou si feeling-ul a devenit ceva general si nu mai tine de fiecare persoana in parte. Sa-ti dau un exemplu plastic, daca am manca amandoi dintr-o shaorma picanta si eu as da intr-o grava pantecaraie si pe tine doar te-ar gadila in stomac, inseamna ca am mai mult feeling ca tine? Ce canta Satriani nu-i spune lui nimic, it doesn't click. Nu a jignit pe nimeni decat ca sunt unii ultra-sensibili si ultra-protectivi de parca sus-amintitii chitaristi ar fi fratii lor mai mici.

 

@drrond: nu inteleg dorinta asta de a baga cuiva pe gat gusturile proprii. "Gusturile nu se discuta dar..."...pai te cam c*ci in el principiu daca bagi dar-ul si incepi sa le discuti, nu-i asa? O semnam si o dam anonima?

 

si OT: ca si marea majoritate a celor care au scris deja aici (desi nu toti au admis-o), sunt mult prea mic si neinsemnat vis-a-vis de chitara ca sa pot spune ca m-a influentat un chitarist. Cred ca poti vorbi de influenta cuiva asupra cantatului la chitara abia in cazul in care ai sau iti dezvolti un stil propriu. Nu se cheama influenta daca inveti sa canti niste piese din repertoriul unui chitarist nici daca esti mare fan al lui. In cel mai fericit caz se cheama inspiratie. Ar fi ideal daca in loc de sarcasm unii si-ar dezvolta putina modestie si o doza de realism :)

Link to comment
Share on other sites

@Drojdier

 

Ca sa folosesc ex. tau "plastic" : daca eu ti-as spune ca mananc tort de ciocolata cu frisca in timp ce " ma gadila shaorma la stomac" tu ce ai zice? Aici nu e vorba nici de ultra-sensibilitate, nici de "bagat pe gat gusturi", nici de modestie sau realism, e vorba de un schimb de idei. Sigur e un lucru: ca in momentul asta nu ai de unde sa stii ce stil propriu avem noi "marea majoritate de aici".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest Marius Brigean

Jeff Loomis, Petrucci, Marty Friedman, Michael Romeo, Kiko Loureiro, Gus G, Eddie Van Halen, Steve Vai, Joe Satriani, Zakk Wylde, Luke Hoskin, Andy Timmons, Alexi Laiho...si mai multi da nu stiu pe moment, dar in general asa...

Link to comment
Share on other sites

Dave Mustaine , Tony Iommi si Jimmy Page .

 

Atractia pentru riffuri metal vine de la Mustaine ..

 

Riffurile acelea ... intunecate , joase - Tony Iommy

 

Si Page .. everything :) .

 

Trei chitaristi cam diferiti, ciudat...

 

In fine, atractia aia vine de la Mustaine, cum spui tu... banuiesc ca iti inebunesti zi de zi vecinii cu riff-uri metal cantate la un Ibanez acustic.

 

 

 

:)

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca :) 

 

 

 

 

Cum crezi ca am rupt E-u ? Cantand Symphony of destruction . Diferiti da ,dar daca observi , primii doi sunt creatori ai heavy metalului , iar mustaine .. am un respect aparte pentru omu' asta .. ce  facut cu Megadeth . Toate acele riffuri , solo-uri , tot compus de el ..

 

Deocamdata asta e .. ma bat cu acustica , poate in 3-4 luni fac rost de o electrica .. atunci fac asigurare pt geamuri etc .. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest oZz the little guitarist

Marius Furduescu,Alec Sandor,Vai...si mai multi:Dda astias principalii

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Sammy

Marty Friedman, Gus G, Kiko Loureiro, Yngwie Malmsteen, Vinnie Moore, Rafael Bittencourt, Jani Liimatainen

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

servus!

 

la chitara:

1-Nicu Covaci

2-Paul Ciuci

3-Cristi Gram

 

bass:

1-Ioji Kappl

2-Teo Peter

3-Stefan Boldijar

 

imi place muzica romaneasca, pe asta trebuie s-o promovam, bineinteles, DOAR cea care merita :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.