www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze Cu Amplificatoarele Si Efectele Noastre


Guest
 Share

Recommended Posts

Chitari:

- Fender Richie Sambora signature '92

- Gretsch Electromatic Solid Body G523 T Pro Jet Bigsby

- Taylor 114E electro-acustica

 

Microfoane:

- Shure SM57

 

Amplificatoare:

- Traynor YGM3 tube amp

- VOX AC15 vr

 

Cabluri:

- Planet Waves Paches

- Fender Guitar Cables

 

Pedalboard:

- Ernie Ball VP Junior 6180 Volume Pedal

- Korg Pitchblack - Tuner Pedal

- Boss NS-2 Noise Suppressor

- Boss CS-3 Compression Sustainer

- PRO CO RAT2 - Distortion Pedal

- Ibanez TS9 - Overdrive Pedal

- Xotic EP Booster - Clean Boster

- TC Electronic Nova Delay - Delay Pedal

- Boss RV-5 - Reverb Pedal

post-20047-0-46517000-1340099108_thumb.jpg

post-20047-0-34051000-1340099118_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...

Fain topic.O noua descoperire pe ziua de azi, asa ca ma bag si eu, daca imi permiteti :)

 

So...i like to keep it simple:

-Headul este un Ceriatone 1987 Plexi 50W

-Cab-ul este Marshall 1960AX cu Greenback 100W

-DigiTech Bad Monkey pentru solo si Van Halen :D

-Dunlop Slash Cry Baby wah wah

post-6186-0-51379800-1346933494_thumb.jpg

post-6186-0-19803600-1346933504_thumb.jpg

post-6186-0-90760000-1346933512_thumb.jpg

post-6186-0-53772700-1346933522_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

pfuuuaaa , aspru fecior, multumit de investitie? :P sau mai bine zis ai unde face profile-uri si la ce? :))))

multumit,exaltat...inca in luna de miere . :)

Eu cu profilatu' nu prea o sa am de-a face prea curand cred,ar fi o investitie prea mare intr-un rig decent de inregistrat amplificatoare fata de valoarea amplificatoarelor pe care le am sau la care as avea acces.Asta si in conditiile in care acum se gasesc profiluri bune si foarte bune pentru aproape toate amp-urile care-mi trec prin cap.

Pentru mine e o investitie antiinvestitie.Adica chiar cred ca a reusit sa-mi suprime orice dorinte/pofte/visuri/GAS legate de orice amplificatoare,pedale,efecte,difuzoare,mod-uri,lampi,etc...pentru muult timp,daca nu chiar definitiv.In schimb se deschide alta cutie a pandorei,mai mica...aceea a profilurilor pe bani,a monitoarelor,a poweramp-urilor :D .

Cam atat...poate o sa-i fac si o recenzie dar inca nu ma simt in stare.

Edited by andjar
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poti sa imi spui si mie cum se comporta te rog? Eu ma gandeam ca anul urmator sa imi iau un Orange OR 15, dar ma gandesc foarte serios sa investesc intr-un Kemper, mai ales ca sigur o sa gasesc un profil al ampului de la Orange. Am inteles ca poti sa simulezi si pedale, nu doar ampuri. Poti sa simulezi doar pedalele de drive?

Ma gandesc la fel, ca daca asta suna bine, nu mai ai nevoie de nici un alt amplificator, plus ca poti sa inregistrezi mult mai usor cu Kemper.

No, astept stiri de la tine.

Sa il stapanesti sanatos.

multumit,exaltat...inca in luna de miere . :)

Eu cu profilatu' nu prea o sa am de-a face prea curand cred,ar fi o investitie prea mare intr-un rig decent de inregistrat amplificatoare fata de valoarea amplificatoarelor pe care le am sau la care as avea acces.Asta si in conditiile in care acum se gasesc profiluri bune si foarte bune pentru aproape toate amp-urile care-mi trec prin cap.

Pentru mine e o investitie antiinvestitie.Adica chiar cred ca a reusit sa-mi suprime orice dorinte/pofte/visuri/GAS legate de orice amplificatoare,pedale,efecte,difuzoare,mod-uri,lampi,etc...pentru muult timp,daca nu chiar definitiv.In schimb se deschide alta cutie a pandorei,mai mica...aceea a profilurilor pe bani,a monitoarelor,a poweramp-urilor :D .

Cam atat...poate o sa-i fac si o recenzie dar inca nu ma simt in stare.

Link to comment
Share on other sites

Poti sa imi spui si mie cum se comporta te rog? Eu ma gandeam ca anul urmator sa imi iau un Orange OR 15, dar ma gandesc foarte serios sa investesc intr-un Kemper, mai ales ca sigur o sa gasesc un profil al ampului de la Orange. Am inteles ca poti sa simulezi si pedale, nu doar ampuri. Poti sa simulezi doar pedalele de drive?

din cate stiu ..nu. Poti profila un preamp din cate am auzit...unii au zis ca au facut-o si suna bine si cu cabinetele virtuale din kemper.Cu Kemperul,in principal poti "copia" deocamdata un amplificator,cabinet sau combinatie de amp+pedala/pedale+cab/simulator de cab,patch-uri de axe fx+(poweramp+cab)/monitor,etc.

De exemplu in poza aia era setat pe un rig format in principal dintr-un hiwatt dr103 cu un klon centaur in fata, copiat(profilat) ca atare deci cu setarile pe care le-a gasit de cuviinta cel care l-a facut .Dar nu pot sa dezactivez klon-ul.In schimb pot salva cab-ul si sa-l folosesc in alt rig sau sa-l inlocuiesc cu alt cab de la alt rig(profil).

Asta e farmecul ... iti poti face de exemplu un profil cu amplificatorul tau de acasa,de ex or15 impins de pedala ta preferata de od ...un ts808 modat de tine sa zicem,setate cum iti place sau cum iti trebuie tie pentru un strat si iti mai faci altul cu alte setari mai potrivite pt un les paul si iei doar kemperul la sala sau in studio .

Sau bineinteles poti sa downloadezi un profil de jtm45 cu un fuzz si un booster...etc.

Dar nu poti face un profil care sa contina izolat doar un distors sau un fuzz...in general ai nevoie de un amp si un difuzor.M-am cam departat de la subiect...

In schimb kemperul,contine destule efecte care suna extraordinar de bine si autentic.Nu sunt atat de multe ca pe axe fx deocamdata dar o data cu update-urile de firmware ce vor veni sunt sigur ca se vor inmulti.

Legat de profilurile de orange poti cauta si vei gasi destule aici(inclusiv or15) :) :

http://kemper-amps.c...e_Download.html

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

multumit,exaltat...inca in luna de miere . :)

Eu cu profilatu' nu prea o sa am de-a face prea curand cred,ar fi o investitie prea mare intr-un rig decent de inregistrat amplificatoare fata de valoarea amplificatoarelor pe care le am sau la care as avea acces.Asta si in conditiile in care acum se gasesc profiluri bune si foarte bune pentru aproape toate amp-urile care-mi trec prin cap.

Pentru mine e o investitie antiinvestitie.Adica chiar cred ca a reusit sa-mi suprime orice dorinte/pofte/visuri/GAS legate de orice amplificatoare,pedale,efecte,difuzoare,mod-uri,lampi,etc...pentru muult timp,daca nu chiar definitiv.In schimb se deschide alta cutie a pandorei,mai mica...aceea a profilurilor pe bani,a monitoarelor,a poweramp-urilor :D .

Cam atat...poate o sa-i fac si o recenzie dar inca nu ma simt in stare.

 

Am fost saptamana trecuta la concertul Accept. Unul din chitaristii lor folosea un Kemper si a sunet bestial live. Chiar radeam ca oamenii sunt nationalisti. Unul avea Kemper si celalalt Engl :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.