www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze Cu Amplificatoarele Si Efectele Noastre


Guest
 Share

Recommended Posts

Vintage V100 Ice Tea ----- Blackstar HT-5s Vintage Mini Stack iar in loop intra Behringer TU300 --- Dunlop Orig. Wah --- Atrec Cjorus si delay .Mai este acolo FS de la Blackstar

0

Hello soniaxl ce parere ai despre sunetul de la Blackstar ? chiar am trecut pe la magazin si am vazut amplificatorul asta dar nu am avut timp sa ma opresc sa il probez

Link to comment
Share on other sites

Poi nush ce a-si [utea sa-ti spun avand in vedere ca eu deabia am trecut de la amp SS la lampi . Mie i-mi place foarte mult insa un Mesa m-ar satisface si mai mult desigur . La mine fiind mai mult pasiune e tot ce-mi doream pt apartament .... 5 wati pe lampa si atat !!!!

 

Pai si ieu vreau sa il utilizez doar acasa de asta lam remarcat ca are o putere mica si e pe lampi , eu am marshall Zakk Wylde de aceeasi talie head + 2 boxe dar e pe transistori de 15w un sunet pe lampi la putere mica miar placea si sa aiba o talie respectabila .

 

Dar ma intereseaza daca e liniste cind e in functie sau zbirnie ca un dizel ? si daca are egalizator fisie sau face ppsssssssss ca de obicei egalizatorul e galagios .

Mai am un amplificator tot de talia asta dar e de bas Ashdown dar cind dau egalizatorul mai pe inalte incepe sa fisie e enervant Marshallul e linistit nu fisie dar nu are egalizator ci un bas un trebel si un contur , si nici unul nu are bucla de efecte.

Are bucla de efecte.? Ce lampa are in dotare ? are egalizator ? pre sau after gain?

 

Lam vazut si pe ala Mesa Boogie transatlantic dar e puternic pentru appartement are 25w pe lampi si nu poti sa ai un sunet interesant la volum mic iar ca sa dai 15w la max in casa e nebunie dar sar putea sa pota fi divizata puterea dar inca nu lam studiat ci doar am trecut pe linga ele , era si un VOX night train 15w

 

ok merci , o zi buna

Link to comment
Share on other sites

Treaba sta asa : Putere 5w , 2 lampi 12bh7 in amplif , 12ax7 in preamplif , 2 canale care i-mi plac foarte mult si care sunt silentioase ( daca adaugi pedale , mai ales cele de gain , posibil sa ai sunet de fond ) , egalizator : inalte , medii si bass , un reglaj ISF pe care daca il rotesti spre stanga ai un ton mai British iar spre dreapta mergi spre modern US , bucla de efecte care nu prea i-mi place din cauza asta : http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?t=624537 ( poate ne explica cineva cu cunostinte mai vaste cat de greu e de rezolvat problema ) si mai vine cu footswitch inclus . Cabinetele au difuri Celestion de 10` dar nu stiu ce model .

 

Nu stiu daca egalizatorul e pre sau after gain ..poate ne spune cineva ca e schema pe situl pe care l-am dat 2 randuri mai sus . Numai bine !!!

Link to comment
Share on other sites

Salve, problema este ca bucla este pusa premaster, poturile de gain daca nu ma inseala privirea sunt undeva mai sus pe schema chiar in etajul de intrare. Noah, problema sta asa: daca schema data de tine este cea buna atunci se poate rezolva acest neajuns (eu il traduc printr-o eroare grava de design) cu modificarile indicate de tipul de acolo (se se cupleaza send si return si se face un alt insert point dupa potentiometrii master)

Si 2 la mana, singurele modele de celestion avand diametrul de 10" si folosibile la chitara sun Celestion Tube 10 care sunt in umila mea parere cel putin niste difuzoare extrem de decente (mai ales pentru acasa).

@RAY5 - Foloseste incinta de compresie si atunci o sa poti da un 15w tare ... si ca o mica paranteza, iti garantez ca nici 3.5w nu ii dai tare in apartament (ma refer la un amp cu tuburi) mai ales daca ataca un difuzor cu SPL mare si cu un diametru de 10 sau 12" (la 12" se cam termina jucaria) :)

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Edited by AnalogSound
Link to comment
Share on other sites

singurele modele de celestion avand diametrul de 10" si folosibile la chitara sun Celestion Tube 10 care sunt in umila mea parere cel putin niste difuzoare extrem de decente (mai ales pentru acasa).

 

 

asa de curiozitate ...crezi ca a-si putea alege ceva mai bun dintre astea ? : http://www.thomann.de/de/search.html?gk=palplkhi&bn=&pr=&kf=on&oa=pra&wgfid1=4260&wgfid2=4261&wgf4261=10%22&wgfid3=4262

Link to comment
Share on other sites

singurele modele de celestion avand diametrul de 10" si folosibile la chitara sun Celestion Tube 10 care sunt in umila mea parere cel putin niste difuzoare extrem de decente (mai ales pentru acasa).

 

 

Nu m-am putut abtine si am deschis unul din cabinete sa vad ce model de Celestion e inauntru ..... Celestion G10n-40 si care nu e chiar asa de rau , acuma eu nu am ascultat un Ragin Cajun insa eu sunt multumit cum suna chiar si la volum de camera . Ete si cateva specificatii pentru amatori : http://professional.celestion.com/guitar/products/classic/spec.asp?ID=34

Link to comment
Share on other sites

Nu m-am putut abtine si am deschis unul din cabinete sa vad ce model de Celestion e inauntru ..... Celestion G10n-40 si care nu e chiar asa de rau , acuma eu nu am ascultat un Ragin Cajun insa eu sunt multumit cum suna chiar si la volum de camera . Ete si cateva specificatii pentru amatori : http://professional.celestion.com/guitar/products/classic/spec.asp?ID=34

 

Hahahah incetul cu incetul il desfaci in bucati ! Poate iti mai ramin si citeva piese de rezerva

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Banuiesti prost domnu' George si stii si tu dar ce sa-i facem, unii ne alegem pedalele dupa cum suna iar altii dupa cat costa :respect:

 

WTF, e un comentariu la adresa mea, sau sint paranoic? Poate nu-mi dau seama de sensul pe care ai vrut sa-l dai cuvintelor, te rog explica-mi si mie ce ai vrut sa zici. Merci.

Link to comment
Share on other sites

Guest guitarlyn

Primul si de fapt actualul meu procesor este un Behringer V-amp3.

Fac chitara doar de 1 an jumate si am doar 13 ani asa ca nu am apucat inca sa-mi cumpar ceva serios ca un VOX Tonelab LE(desi am avut placerea sa cant pe unul)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.