www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
hihi

Cinema Club

Recommended Posts

Cam in asta consta colectia mea de filme in momentul de fata . S-au mai strecurat si cate unul , doua filme mai slabe insa in rest sunt filme foarte bune sau capodopere ....

Bre, Cristi ! Chiar m-am uitat pe listoiu' tău [ cam scurtă lista...:P... şi-am găsit şi "Lista lu' Şindlăr" pă "Lista lu' Cristi V" :) ]...

Ştiu cum e cu "gusturilii nu să discută" şi că ai dreptate, s-au mai strecurat şi pocnito...ăăă... filme mai slabe, da' ce-am remarcat că lipsesc două categorii importante din listă : comediile şi filmele româneşti...

Băgai şi tu "Nea Mărin miliardar" pe-acolo şi ocheai două categorii dintr-o lovitură ! :)

Na, o poză cu tine, râzînd :

original1.jpg

Cheers ! :beerchug:

PS : N-ai "Nea Mărin miliardar" pe listă, nu iegzişti ca cinefil ! Am zâs !

.

Bre, Cristi ! Chiar m-am uitat pe listoiu' tău [ cam scurtă lista... :P... şi-am găsit şi "Lista lu' Şindlăr" pă "Lista lu' Cristi V" :) ]...

Ştiu cum e cu "gusturilii nu să discută" şi că ai dreptate, s-au mai strecurat şi pocnito...ăăă... filme mai slabe, da' ce-am remarcat că lipsesc două categorii importante din listă : comediile şi filmele româneşti...

Băgai şi tu "Nea Mărin miliardar" pe-acolo şi ocheai două categorii dintr-o lovitură ! :)

Na, o poză cu tine, râzînd :

original1.jpg

Cheers ! :beerchug:

PS : N-ai "Nea Mărin miliardar" pe listă, nu iegzişti ca cinefil ! Am zâs !

.

Ramurele , aceasta este lista cu filmele pe care le am acum in calculator . Bineinteles ca nu este nici pe departe exhaustiva , insa totusi cred ca este un start destul de bun . Legat de comedii , sunt cateva comedii negre in lista mea dar nu numai . O lista anterioara ce am postat-o aici ,este cu filme in general mai cunoscute si am inclus mai multe comedii . Lista aceasta am copiat-o direct de pe word ,dupa ce am scris-o pentru cineva . Mi-e ciuda pentru aranjarea defectuoasa in pagina .

Am vazut ca e tot mai la moda sa fii snob, mincinos si sa te dai mare cu orice este sau pare cultural.

Foarte multi ca sa para cunoscatori in ale filmelor la orice titlu de film pe care il recita, mentioneaza si regizorul. Vezi Doamne, cica el e autorul desi de foarte multe ori regizorul a lucrat dupa o carte sau un scenariu scris de altcineva. Dar ei sunt cunoscatori bre, ce stii tu.

Si uite ca nu-s io primul care am depistat snobismul in materie de filme.

10 filme clasice despre care snobii mint cel mai adesea ca le-au vazut:

http://www.pajiba.co...nded-to-see.php

Te apuca des ?

Guest

Searching for Sugar Man (2012) - http://www.imdb.com/title/tt2125608/ - a Swedish-British documentary film directed by Malik Bendjelloul, which details the efforts of two Cape Town fans in the late 1990s, Stephen 'Sugar' Segerman and Craig Bartholomew Strydom, to find out if the rumored death of American musician Sixto Rodriguez was true, and, if not, to discover what had become of him. Rodriguez's music, which never took off in the United States, had become wildly popular in South Africa, but little was known about him there.

On 10 February 2013, the film won the BAFTA Award for Best Documentary at the 66th British Academy Film Awards in London, and two weeks later it won the Academy Award for Best Documentary Feature at the 85th Academy Awards in Hollywood.

http://www.youtube.com/watch?v=r0VI7TLLV3o

Ia mai vizionati si Finding Nemo , asta-i film la nivelul nostru de rgc.ro.

Nu am avut pana ieri rabdare sa-l vizionez am tot auzit acest titlu l-am tot vazut peste tot deja ma enerva dar , cu lenea de zapada mieilor , nu am mai mutat canalul TV m-a prins la inceput imaginea minunata foarte realista al recifului de corali cu si asa am vazut si eu Finding Nemo ....hehe..

Minunat ..mai ales dupa ce nu de mult am vazut un documentar cu frumusetile subacvatice ale marilor sudului ..

Ptr chitaristi e super sa se uite la documentare cu " Hubble " stai cu castile in freza cu chitara-n brate i-ti pui un sound de metale cu ceva delay si intri in atmosfera infricosatoare ..sau linistitoare al imaginilor fantastice ..

Mdap, nu te-a nominalizat nimeni dar vad ca te simti ceea ce e bine. Poate iti revii.

Si daca iti revii poate explici ce ai vrut sa spui cu lista aia trantita aiurea in tramvai.

Care-i schema? Ce vrei sa demonstrezi?

Din ce am vazut pana acum fiecare povesteste despre cate un film vazut recent care l-a impresionat si mai explica si cate ceva despre filmul respectiv.

Tu ai trantit o lista asa tam-nisam. Vrei sa fim impresionati sau ce?

Nu , ma refeream la iesirile tale excentrice .Nu stiu ce legatura ai facut intre intre intrebarea mea si faptul ca mi-as fi asumat vorbele tale de duh .Oricum , vad ca persisti .

Lista in cauza am facut-o pentru cineva care m-a rugat sa ii scriu ce filme am vazut recent si le am in calculator .Eu i-am scris toate filmele care le am in calculator cu toate ca o parte din ele nici nu am apucat sa le vad .

Mi-am amintit de acest topic si am zis ca sa o postez si aici , poate starneste ceva interes pentru cineva .

Pe cine sa impresionez ? Pe tine ? :w00t:

OBLIVION-un SF corespunzator!

Am fost aseara la cinema ,l-am vazut(in 2D! ) si nu mi-a parut rau.Actiune buna,CGI,concept art,efecte bune , destule,scenariu acceptabil.....deci merita vazut la cinema.

Edited by andjar
  • Like 2

Guest andries.sara

bad education.a guid to recognize your saints.good night and good luck,underground.blow.kisses.kidulthood.chaos theory.cidade dos homens.dot the i

shortcuts Doar cateva:D

Am vazut aseara Inside Llewyn Davis...wow ! Il recomand tuturor rgc-istilor, si nu numai. Niciodata n-am empatizat atat de mult cu un personaj de film. Extraordinar de bine regizat, montat, jucat, etc. Un film EXCELENT despre conditia artistului anonim.

Ca tot se vorbeste de filme 'muzicale' recomand:

Once: coloana sonora de nota 10, recomand pentru momentele cand va simtiti mai melancolici, nu e chiar genul de film la care sa te uiti pentru a te distra, pe tiparul clasic al filmelor 'indie'

La polul opus, un film vesel despre anii 70, suprarealist (bonus efecte vizuale), pe coloana sonora Beatles: Across the Universe

The Commitments: un grup de oameni diferiti legati doar de pasiunea pentru muzica, care vor sa readuca "soul-ul" in orasul lor. bonus pentru glumele amuzante si pentru muzica buna); despre muzicieni si cum e sa fii intr-o trupa

http://www.youtube.com/watch?v=9MN02oTCOT8

Almost Famous: l-am vazut de mai mult timp, imi amintesc ca a fost amuzant si placut, atmosfera: anii 70 din nou, muzica rock

Si un film asemanator, Good Vibrations, dar pe muzica punk. Tiparul e cam acelasi cu The Commitments, un tip care vrea sa reinvie muzica punk. are un iz de film 'indie', putin se aseamana cu Once din punctul asta de vedere

Ray: despre Ray Charles, actorul l-a jucat exceptional, bonus faptul ca Ray Charles chiar s-a vorbit cu Jamie Foxx deci filmul se vrea cat mai aproape de realitate

Good morning, Vietnam: voie buna, Robin Williams-- spune tot. unele glume nu le-am inteles, din pacate, dar filmul e bun

O sa mai adaug pe parcurs :)

Edited by iulia_i