www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce corzi folosim ??


Guest Razz
 Share

Recommended Posts

Guest Norberth

Salut! Detin o Hora Standard M ce inca are corzile originale. Mie mi se pare ca se aud ok, dar parca as vrea sa cant mai usor si sa trec la ceva mai calitativ. Deci, avand in vedere ca n-am habar de nimic in acest domeniu, ce recomandati? :)

 

n-am foarte multa experienta, dar as zice ceva de la D'addario, Ernie Ball, GHS de .010

 

se ia un Takamine eg320c cu niste corzi vechi Dunlop de .011, dupa cum mi se pare, aceeasi grosime ca cele de cand am cumparat chitara

 

1) Takamine-ul meu are actiune foarte joasa si pe .011 imi face pe casuta 2 sau la strumminguri puternice fret-buzz. Am dreptate cand zic ca as avea nevoie de corzi mai groase? gen .012? e important ca vine Craciunul si trebuie sa dau tare la colindat :))))

2) ce corzi coated recomandati? (avand in vedere si raportul calitate-pret) Fender 880l dura-tone, D'addario EXP, etc.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...

Sunt. Eu folosesc de-astea de vreo 3-4 luni. Adică na, dacă-mi dai chitara cu de-astea şi aia cu D'addario, nu observ diferenţe. Ţin acordajul foarte bine, nu ruginesc repede (chiar pot spune că ţin mai bine decât Ernie Ball), se intonează, corzi. :)

 

De-aici le-am luat. Dacă nu sunt pe stoc, mai greu cu comanda. Vorbiţi în prealabil, că eu cu Răzvan am aşteptat vreo 2 luni după seturile astea. Bine, s-au nimerit şi sărbătorile.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 4 weeks later...

Salut. Am si eu o intrebare si cum sunt mai incepator am nevoie de un raspuns. Fratemiu are o chitara cu 12 corzi, eu am una acustica normala, cu 6 corzi. Am ramas fara corzi la a mea si am gasit un set nou de corzi la fratemiu, numai ca sunt Martin Acoustic SP 12 strings. Le pot folosi la chitara mea? Ms

Link to comment
Share on other sites

Salut. Am si eu o intrebare si cum sunt mai incepator am nevoie de un raspuns. Fratemiu are o chitara cu 12 corzi, eu am una acustica normala, cu 6 corzi. Am ramas fara corzi la a mea si am gasit un set nou de corzi la fratemiu, numai ca sunt Martin Acoustic SP 12 strings. Le pot folosi la chitara mea? Ms

 

Da' frati-tu stie de combinatie? :lol:

 

In setul de 12 vei gasi ceva de genul:

.010 .014 .023 .030 .039 .047 (cele groase)

.010 .014 .008 .012 .018 .027 (cele subtiri)

 

Le poti lua doar pe cele groase si obtii un set normal de 6 insa e pacat sa-l descompletezi pentru ca seturile double-six sunt mai scumpe, nu se gasesc peste tot, plus ca din cele subtiri ramase nu prea mai ai ce alege. Mai bine du-te si cumpara un set de 6 si scapi si de cafteala :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut,

 

Am nevoie de corzi la 12 stringul acustic si nu stiu ce sa aleg, stock a venit cu elixir ( chitara lag) care mi-au placut, dar sunt 120 de lei si mi se pare cam exagerat, ce corzi imi puteti recomanda, se justifica pretul la elixir (n-am termen de comparatie pentru ele si nici nu stiu cat dureaza avand in vedere ca au fost stock)?

Link to comment
Share on other sites

Am fost foarte critic fata de D'Addario din cauza multor experiente rele cu ele . Ironia sortii pot sa spun ca in 2014 m-am indragostit de acest set pentru Les Paul , nu stiu daca au schimbat ceva in ''reteta'' sau ii doar acest set specific . Ii pur si simplu perfect . Nu am rupt nici o coarda in 2014 inca si suna super chiar si la foarte mult timp dupa ce schimb corzile    :)

 

tumblr_ndg9q5iNb01s1fmcoo1_1280.jpg

Edited by TheZKD
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

la cat costa cred ca best bet e sa le incerci si gata povestile :)

la subiect: am luat eu sapt trecuta setul de 7 tot dunlop, par sa nu difere ca si compozitie, doar ca pe ala de mai sus scrie Kerry etc

mie imi plac sincer dupa cateva zile cu ele , la mana imi par apropiate de Elixir, nu se simt asa "abraziv" corzile infasurate ca la alte brand-uri, de aia ziceam ca imi par similare cu elixir

ca sound nu is asa bright parca si high ouput cum sunt spre ex Ernie Ball Cobalt, poate putin mai birght ca elixir da nu mare diferenta.

asta vorbind de corzi noi, cat tin, cum suna in timp dracu stie :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Dupa ce am citit multe review-uri bune am incercat si eu seria noua de la d'addario: http://www.mcmusic.ro/chitara-bass-ro/corzi-ro/chitara-electrica/daddario-nyxl1046-corzi-chitara-electrica

 

Prima impresie unplugged: 1) se aude chitara mai tare. 2) sunt mai elastice la benduri, se simt altfel la mana. 3) nu au "rattle-ul" ala enervant de corzi noi.

 

plugged in: am ascultat doar cu pedalboard-ul in boxe momentan, cand ajung la sala o sa-mi fac o parere mai clara, dar la prima impresie imi e dor de brightness-ul corzilor groase pe care-l ofereau corzile elixir. Cantand 90% in clean-usor overdrive se simte destul de enervant diferenta momentan. Le mai dau cateva zile, poate ma obisnuiesc.

 

Daca au macar 75% din durata de viata a unui set de elixir si rezista intradevar mai mult la bend-uri as advertised, si-ar merita banii. 

 

Edit: si inca ceva, le ia mult mai putin sa se aseze pe chitara, nu trebuie sa le intinzi prea mult si sa reacordezi de inspe ori, asta e un plus mare.

Edited by SolDiez
Link to comment
Share on other sites

Folosesc numai Elixir,imi cumpar doua seturi.

- .012  .016  .024  .032  .042  .052

- .010  .013  .017  .026  .036  .046

 

Pe chitara principala tin - .010  .013  .017  .032  .042  .052

Pe chitara backup tin - .012  .016  .024  .026  .036  .046(sta tot timpul DADGAD o folosesc doar la cateva piese)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[...] la mine tine orice pachet de corzi 4-6 luni [...]

 

Sa-ti fac cunostinta cu unul din tipii cu care cant, la el e cantarea si setul. Nici nu se mai oboseste sa o schimbe doar pe cea rupta pentru ca oricum dupa 2-3 zile toate sunt uzate moral si sortite pieirii :))) Omul cred ca a dat pana acum pe corzi mai mult decat pe chitara. Initial am suspectat chitara (un Gibson de altfel) dar de fiecare data rupe alta coarda si in alt loc deci...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

da, dar probabil ca tu chiar cantismile.png.pagespeed.ce.6NyMHoRtUg.png

 

Meh,noi avem cate un ´´gig´´ in fiecare weekend,ne intalnim si cantam.

Si in rest,cant acasa mult,si inregistrez coveruri dupa ce invat piese noi,atat.

Si tot la 1 luna le schimb.

 

 

Sa-ti fac cunostinta cu unul din tipii cu care cant, la el e cantarea si setul. Nici nu se mai oboseste sa o schimbe doar pe cea rupta pentru ca oricum dupa 2-3 zile toate sunt uzate moral si sortite pieirii :))) Omul cred ca a dat pana acum pe corzi mai mult decat pe chitara. Initial am suspectat chitara (un Gibson de altfel) dar de fiecare data rupe alta coarda si in alt loc deci...

N-am ajuns pana acolo,dar cred ca am dat sute bune pe corzi,aproape cat am dat pe chitara =))

Exagerez un pic,nu stiu sa spunem...150 de cand am inceput sa cant calumea?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Daca vreti niste oxidate de noi va recomand Philippe Bosset, made in France :) Le gasiti la Senia. Nu pot sa generalizez ce-i drept pentru ca n-am avut decat un set/model. Am luat unul pentru un double-six acustic, poate or fi stat astea 20 de ani in magazin dar oricum, sa scot corzi noi din cutie gata oxidate n-am mai patit de la alea chinezesti gen 10 seturi la $5.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc ernie ball 10-46 de cativa ani si n-am avut probleme pana acum insa recent am patit de 2 ori cu seturi noi de corzi ca sau desfiletat de pe acel inelut  in timpul concertului. Asa ca ma gandesc ca trebui sa ma orientez spre alte corzi. Elixirul mia-r place insa e destul de scump si eu am o prostie in cap ca schimb corzile inainte de fiecare concert si daca am 5 pe luna..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.