www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce corzi folosim ??


Guest Razz
 Share

Recommended Posts

ramurel se referea, cred, la faptul ca poate canalul pt una sau mai multe corzi, de obicei cele groase, poate ajunge sa fie prea stramt, si coarda noua poate sa alunece afara, sau chiar sa nu intre. sloturile nutului sunt gandite de obicei pt dimensiunile "standard" 09-42 010-46.

se poate largi canalul sau se poate schimba nut-ul, cel standard fiind de multe ori dintr-un material mai prost decat ce poti pune, cu o investitie minima.

la fel se poate intampla ca dimensiunile corzilor noi sa fie mai mici, si sa existe un joc in slot, ceea ce poate duce la aparitia de sunete ciudate sau pierdere in sustain.

daca exista probleme de agatare a corzii se poate remedia usor, cu sculele necesare. si intotdeauna e ok sa pui niste mina de creion pisata, in cantitate mica, pt ca faciliteaza alunecarea corzii.

Link to comment
Share on other sites

ramurel se referea, cred, la faptul ca poate canalul pt una sau mai multe corzi, de obicei cele groase, poate ajunge sa fie prea stramt, si coarda noua poate sa alunece afara, sau chiar sa nu intre. sloturile nutului sunt gandite de obicei pt dimensiunile "standard" 09-42 010-46.

se poate largi canalul sau se poate schimba nut-ul, cel standard fiind de multe ori dintr-un material mai prost decat ce poti pune, cu o investitie minima.

la fel se poate intampla ca dimensiunile corzilor noi sa fie mai mici, si sa existe un joc in slot, ceea ce poate duce la aparitia de sunete ciudate sau pierdere in sustain.

daca exista probleme de agatare a corzii se poate remedia usor, cu sculele necesare. si intotdeauna e ok sa pui niste mina de creion pisata, in cantitate mica, pt ca faciliteaza alunecarea corzii.

 

Salut ai mare dreptate despre nuturile care sint ori prea mari ori prea mici.. dar daca are cineva probleme de genul asta e clar ca este vorba despre o chitara foarte ieftina. asa cum zic eun coleg aici.. cele din os sint foarte bune - depinde si de os si de cit de bine sint facute / masurate / executate. etc..

Link to comment
Share on other sites

nu neaparat. nu am incercat, dar cred ca ai probleme sa pui corzi de 052,056 sau mai mult pe un gibson les paul, fender stratocaster, prs etc (cu nut-ul standard)

sau poti sa ai un signature al unui artist care folosea sa zicem de 013 si tu vrei sa treci la 008.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

ramurel se referea, cred, la faptul ca poate canalul pt una sau mai multe corzi, de obicei cele groase, poate ajunge sa fie prea stramt, si coarda noua poate sa alunece afara, sau chiar sa nu intre. sloturile nutului sunt gandite de obicei pt dimensiunile "standard" 09-42 010-46.

se poate largi canalul sau se poate schimba nut-ul, cel standard fiind de multe ori dintr-un material mai prost decat ce poti pune, cu o investitie minima.

la fel se poate intampla ca dimensiunile corzilor noi sa fie mai mici, si sa existe un joc in slot, ceea ce poate duce la aparitia de sunete ciudate sau pierdere in sustain.

daca exista probleme de agatare a corzii se poate remedia usor, cu sculele necesare. si intotdeauna e ok sa pui niste mina de creion pisata, in cantitate mica, pt ca faciliteaza alunecarea corzii.

M-am prins de asta și ai perfectã dreptate, dar mã îndoiesc cã rãmurel vrea sã facã o schimbare radicalã de calibru. Iar întrebarea a fost pusã prost; de-asta am și reacționat.

Hai norock și dacã vinzi vrun Wolfgang din colecție (preferabil cu Floyd și D-Tuna) știi unde mã gãsești. :)

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

nu neaparat. nu am incercat, dar cred ca ai probleme sa pui corzi de 052,056 sau mai mult pe un gibson les paul, fender stratocaster, prs etc (cu nut-ul standard)

sau poti sa ai un signature al unui artist care folosea sa zicem de 013 si tu vrei sa treci la 008.

 

Salut,

 

Nu ai de ce sa ai probleme daca este o chitara buna.. chitara mea este din 1996 este un model aniversar destul de scump si pot sa pun orice fel de corzi fara nici o problema trebuie daor sa imi refac unghirile si octavele... lucru cere nu il voi face.. ma refer la schimbatul corzilor de 16 ani folosesc acelasi tip de corzi si sint foarte multumit si de grosime si de raspunsul lor la bend-uri si la sunet, etc.

 

folosesc 0.9 - 0.42

 

si daca vreodata voi folosi un acordaj mai jos cu un semiton sau cu un ton voi trece la 0.10

Link to comment
Share on other sites

M-am prins de asta și ai perfectã dreptate, dar mã îndoiesc cã rãmurel vrea sã facã o schimbare radicalã de calibru. Iar întrebarea a fost pusã prost; de-asta am și reacționat.

 

 

Dar eu mã îndoiesc periodic, ºi destul de des, de câte ori aflu câte o informație nouã, pentru cã nici mãcar n-am descoperit mãrimile de corzi care sã mã ducã nici nu ºtiu unde, încã în cautarea nici nu ºtiu a cãrui sunet sau ton... iar întrebarea nici n-aº ºti altfel cum s-o pun...

 

Acuma sunt pe 10-52. Acu 3 luni eram 11-48, nu mai ºtiu exact... Ce sã zic ? Încã mai caut.

 

Chitara, în altã ordine de idei, e perfectã, cã întreba un coleg... N-are absolut nimic. Eu însã, încã am...

 

Numai bine !

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

hey doc :)

i'm takin'em to the grave with me, my friend, so no chance :lol:

 

ramurel, trebuie sa gasesti marimea care iti place cel mai mult si in functie de aia sa faci setarile pt octava si pt actiune, ca altfel mereu se schimba datele problemei. de obicei pe scala 24.75 merge cel mai bine 10-46 sau 10-52 la tuning standard sau 11-52 la 1/2 step down. corzile mai groase dau un ton mai puternic, mai carnos. dar trebuie sa te descurci cu bend-urile si vibrato in bend, chestie care devine tot mai dificila, necesitand mai multa forta, cu cat corzile sunt mai groase

Link to comment
Share on other sites

ramurel, trebuie sa gasesti marimea care iti place cel mai mult si in functie de aia sa faci setarile pt octava si pt actiune, ca altfel mereu se schimba datele problemei. de obicei pe scala 24.75 merge cel mai bine 10-46 sau 10-52 la tuning standard sau 11-52 la 1/2 step down. corzile mai groase dau un ton mai puternic, mai carnos. dar trebuie sa te descurci cu bend-urile si vibrato in bend, chestie care devine tot mai dificila, necesitand mai multa forta, cu cat corzile sunt mai groase

 

Pentru o perioadã cred cã am sã rãmân la 10-52 ( ar fi, din ce am citit, cea mai bunã variantã pentru ce aº vrea sã obțin ), n-am încã experiența folosirii diverselor mãrimi de corzi ºi nici nu o forțez. Am folosit de câteva ori ºi ½ step down cu 10-52 ºi au rãspuns destul de bine.

 

Nu prea am “lucrat” pe bend-uri ºi vibrato pânã acum ( mai “rãmân” o perioadã pe partea de ritm ) . Las asta pe mai încolo, când ar fi în "plan" o a doua chitarã, dacã totul merge ok ( în momentul ãsta sunt 100 % decis pe un Telecaster, modelul din imagine ):

 

post-10823-1284570458_thumb.jpg

 

Mulțumesc mult pentru suport ºi sfaturi.

Numai bine.

Cãlin

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 Acum am pe chitara  Dean Markley Jimi Hendrix . Sunt foarte multumit de ele.

 

Pana acum am mai folosit ieftinache:

 

D'addario, dar nu-mi plac pentru ca se rup mi-urile subtiri foarte usor, mi s-a rupt la 1 luna si ceva mi-ul subtire de .010;  Ernie ball, ok, moi si tin destul de mult.

 

Ce parere aveti? daca am corzi de .009 trebuie sa scot un arc de la tremolo(am 3 acum)? cu 2 mi se pare ca se scoala bridgeul mult mai mult de 3mm(atat scrie in manual). 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am luat si eu pe blind 12 seturi de astea insa 10-46 (aduse de un amic din SUA)

am un set pus de 2 luni si sincer is foarte ok, inainte aveam Elixir care imi placeau ...

ce m-a mirat ca stratul la EB e atat de subtire incat oricat m-am chinuit sa il vad si taind coarda la capat tot nu se observa, spre deosebire de Elixir, unde e clar vizibil si se exfoliaza dupa ceva vreme in zona in care panezi.

 

chiar se simt ca si corzile normale, daca nu stii nu cred ca ai cum sa iti dai seama ca is coated.

 

Dupa o saptamina de joaca, ma impac excelent cu acestea:

602020.jpg

 

Sint imbracate cu un strat foarte subtire de email, nu suna deloc a corzi coated.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

La multi ani la toti si sarbatori fericite!

 

Am descoperit, oarecum surprins ca multi chitaristi din Romania nu stiu prea multe despre corzile D'Addario. Majoritatea dintre noi stim despre 2 maxim 3 feluri de corzi de la firma memtionata...

 

Oamenii au o gramade de produse - ma refer la corzi. Au cel putin 20 - 30 de feluri de corzi doar pt chitara... si nu ma refer doar la grosimea acestora ci la modele diferite de corzi.

 

Mai nasol ca in Romania nu prea se gasesc toate aceste corzi.. Personal astept un pachet cu citeva seturi pe care nu le-am incercat niciodata.. sa le vad al lucru... ;o)

 

detalii despre corzi aici.. http://store.daddario.com/category/144875?language_id=1&currency_id=1

 

abia astept sa aud cum suna EXP120 Super Light 9-42 - de exemplu

 

Am propus deja sa se importe mai multe feluri de corzi sa le putem testa.. ;o)

 

astept cu interes. ...

 

respect,

Mike

Link to comment
Share on other sites

Guest Alex Rosiu

Eu folosesc de cateva zile Ernie Ball Super Slinky 9-42 pe al meu Epi Les Paul Standard Plus Top. Pentru cat ma pricep eu, suna foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai ce am venit din oras, am luat 2 seturi Dunlop 9-46 :D , 2 pene Dunlop(iar), si inca un Dunlop Ultra Glide pentru corzi.

 

DUNLOP RULZ! B)

 

 

 

Eu am folosit Dunlop o buna perioada,dupa care in vara cand am "reinnoit stocul" am luat de 9-46.Am ramas cu un gust amar dupa ce aveam parte de "ziua si coarda rupta"...Ma bate gandul sa incerc din nou un set sa vad daca sunt ca cele de la inceput,si nu ca cele de asta vara...

 

Tocmai ce am venit din oras, am luat 2 seturi Dunlop 9-46 :D , 2 pene Dunlop(iar), si inca un Dunlop Ultra Glide pentru corzi.

 

DUNLOP RULZ! B)

 

 

 

Eu am folosit Dunlop o buna perioada,dupa care in vara cand am "reinnoit stocul" am luat de 9-46.Am ramas cu un gust amar dupa ce aveam parte de "ziua si coarda rupta"...Ma bate gandul sa incerc din nou un set sa vad daca sunt ca cele de la inceput,si nu ca cele de asta vara...

Link to comment
Share on other sites

Eu am folosit Dunlop o buna perioada,dupa care in vara cand am "reinnoit stocul" am luat de 9-46.Am ramas cu un gust amar dupa ce aveam parte de "ziua si coarda rupta"...Ma bate gandul sa incerc din nou un set sa vad daca sunt ca cele de la inceput,si nu ca cele de asta vara...

 

Stii cat forjez corzile cu bends largi si vibrato, si m-au tinut si asa 8 LUNI! acordat in Eb, deci uzare si mai si cu scallop, pt ca se macina mai tare la bends ca poti trage calumea de ele.

Ma mir ca ti s-a rupt

Link to comment
Share on other sites

stiu ca s-a mai pus intrebarea asta dar care este firma fruntasa mondial in domeniul corzilor?am citit multe pareri,ba ca elixir ba ca ernie ball ba ca d'addario,si as vrea sa stiu,poate o sa fie o diferenta mare de ton.

 

si imi puteti da exemple de cantareti rock care folosesc D'addario?Majoritatea folosesc Ernie Ball dupa cum scrie pe site.

Link to comment
Share on other sites

care este firma fruntasa mondial in domeniul corzilor?

 

Care țară are cele mai frumoase femei?

 

imi puteti da exemple de cantareti rock care folosesc D'addario?

http://www.daddario.com/DaddarioArtistsElectric.Page?ActiveID=1750&language_id=1&currency_id=1

 

 

Majoritatea folosesc Ernie Ball dupa cum scrie pe site.

 

Pe Situl Cântăreților Rock? S-a făcut recenzie? :)

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Stii cat forjez corzile cu bends largi si vibrato, si m-au tinut si asa 8 LUNI!

Da Razvan dar problema este in cat timp incep sa piarda din calitatile sunetului.Ca sound, D'addario mi se par cele mai bright and a lot of balls.Pacat ca sunetul asta tine numai doua saptamani daca si canti zi de zi . Ernie Ball sunt ceva mai rezistente dar sunt un pic mai "sarma de covrigi:" decat D'addario.Sunetul este ceva mai sec.Eu le-am folosit pe Fender Stratocaster.

Cele mai bune corzi, din punctul meu de vedere sunt Elixir Custom Light (0.09-0.46).

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

stiu ca s-a mai pus intrebarea asta dar care este firma fruntasa mondial in domeniul corzilor?am citit multe pareri,ba ca elixir ba ca ernie ball ba ca d'addario,si as vrea sa stiu,poate o sa fie o diferenta mare de ton.

 

si imi puteti da exemple de cantareti rock care folosesc D'addario?Majoritatea folosesc Ernie Ball dupa cum scrie pe site.

 

NU pe site-ul cantaretilor rock:D pe Wikipedia cauta Ernie Ball si o sa-ti dea mai jos rockerii care folosesc aceste corzi.

Link to comment
Share on other sites

stiu ca s-a mai pus intrebarea asta dar care este firma fruntasa mondial in domeniul corzilor?am citit multe pareri,ba ca elixir ba ca ernie ball ba ca d'addario,si as vrea sa stiu,poate o sa fie o diferenta mare de ton.

 

si imi puteti da exemple de cantareti rock care folosesc D'addario?Majoritatea folosesc Ernie Ball dupa cum scrie pe site.

 

Salut,

 

La multi ani in primul rind..

 

e greu de raspuns la intrebarea ta deoarece ca in orice piata.. fiecare producator isi alege niste standarde de calitate, target de piata, in functie de multe necunoscute noua... ;o)

 

sint insa citeva firme care au o calitate mai ridicata:

 

- unele sint mai rezistente in timp si se rup mai greu

- altele suna mai bine dar se rup mai usor

- altele suna mai deschis ca si ton

- altele suna mai inchis..

- mai sint si dimensiunile care difera in functie de genul muzical pe care il cinti..

 

alegerea unui set de corzi nu e tocmai usoara daca vrei sa faci o alegere profi...

 

alegerea se face si in functie de chitara si de soundul urmarit.. si mai mult ca sigur.. in functie de nivelul la care intentionezi sa cinti..

 

Daca cinti doar acasa nu-ti va conveni sa iti cumperi corzi foarte scumpe.

Daca in schimb din asta traiesti.. tre sa te obisnuiesti cu ideaa ca:

 

- ORICE FEL de corzi folosesti dupa 3 sau maxim 4 cintari corzile trebuiesc schimbate - indiferent daca se rup sau nu. Pentru ca ele nu mai suna - indiferent de brand.

- Afara chitaristii isi schimba corzile la fiecare concert - fara exceptii.

 

asa ca... trebuie sa incerci sa gasesti un echilibru intre mai multe variabile si apoi vei ajunge la un numitor comun care te va ajuta sa-ti alegi corzile in functie de ce vrei tu sa faci. E o mare greseala sa te iei dupa oricine - exceptie facind numai cazul in care tu gasesti pe cineva care face acelasi lucru ca si tine si aveti gusturi comune in ce priveste muzica, stilul, etc..

 

 

sper ca ti-am raspuns la intrebare incercind sa pastrez echidistanta intre multele feluri de corzi existente. Eu personal de aproximativ 13-15 ani folosesc doar D'Addario. odata ce iti faci unghiurile la chitara, octavele, tensiunea in arcuri (daca ai vibrator) NU este indicat sa schimbi brandul de corzi pt ca fiecare firma au mici diferente la tensiunile pe care corzile le produc cind chitara este acordata. Deci cara de ex folosesti D'Addario 0.9-0.42 si vrei sa schimbi ci GHS aceeasi grosime va trebui sa-ti refaci automat cel putin intonatia octavelor daca un si tensiunea din arcuri.

 

de aceea cind schimbi brandul fa-o cel putin pt 2-3 luni minim sa vezi cum este cu alta firma apoi schimba pina gasesti ceva care sa-ti placa si ramii cu alea.

 

Daca ai chef sa le schimbi lunar si te tin nervii sa faci mereu octave, tensiuni, unghiuri etc e o varianta... daca daca mai ai si concerte nu e indicat... pt ca nu vei fi obisnuit cu tensiunea noilor corzi si te vei trezii ca intinzi mai mult sau mai putin decit trebuie. ;o)

 

as putea sa continui dar ma opresc aici.. ;o)

 

http://www.daddario.com/DaddarioArtistDetails.Page?ActiveID=2049&ArtistId=41052 - uite un link ;o)

 

daca ai intrebari...

 

respect,

Mike

Edited by Crossroads
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.