www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Slabire


ADIDAS
 Share

Recommended Posts

Deci. Asadar si prin urmare.

 

Am observat ca am inceput sa iau in greutate si sa fac burta.

 

De saptamana trecuta am inceput sa merg la sala. Are cineva experienta cu asta si a reusit sa slabeasca?

 

Sincer as vrea patratele daca tot ma apuc de sala dar nu vreau muschi din aia mari. Vreau doar un corp atletic.

 

Daca are cineva sugestii despre cum sa faci sa nu ajungi sa arati ca un porc bun de taiat as fi recunoscator.

 

Va multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred, din ce-am remarcat până acum, totul depinde de metabolismul fiecăruia.

 

Nu există o rețetă unică, cred eu... Unii se-nfometează , alți trag la sală din greu, la alții mai multe mese mai mici cresc metabolismul, ceea ce ajută, etc

 

Cert e că sedentarismul este un inamic sigur !

 

 

.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Calculeaza.

 

Vezi ca exista o formula cu care afli cat ai nevoie in functie de datele tale.

Apoi cauti la orice mananci continutul de carbohidrati si proteine.

 

Apoi mananci cat sa fie sub. Dar sa ai si proteinele necesare pentru formarea masei muculare.

 

Poti opta si pentru diete bazate pe proteine sau bazate pe carbohidrati.

 

Depinde si de metabolismul tau, si ce-ti place.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mergi la sala:

 

1. Lucrezi cu greutati mari, lucrezi in piramida, cu repetari cuprinse intre 8 si 15, in functie de cresterea greutatii, cate 4-6 seturi pe aparat, vei "transforma" grasimea in muschi, prin urmare vei creste in masa musculara, deci te vei umfla.

2. Lucrezi cu greutati mici, multe repetari, intre 30-50, vei arde grasimea de pe muschi, deci te vei defini, fara a adauga foarte multa masa musculara.

 

Acum, pentru partea cu "patratelele", mai exact, este nevoie de regim alimentar. Poti face si 1000 de abdomene pe zi. Daca nu ti regim, degeaba. Bafta! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Problema e ca sunt multe diete si retete si nu stiu care e buna si care nu.

 

Era si acolo la sala un instructor dar era cat usa sau mai exact abia incapea pe usa. Mai avea si o ceafa uriasa si nu vreau sa jung sa arat ca el asa ca am preferat sa nu ii cer nici un fel de sfaturi. Adica avea muschi dar era un umflat si eu nu vreau sa ma umflu.

 

M-am gandit sa-mi fac un program de sport zilnic si o data pe saptamana sa bag o zi de post negru.

 

Ideea e ca vreau un corp atletic subtire dar in forma. Patratele si muschi dar nu la dimensiuni mari. Nu vreau sa ma umflu, nu vreau masa musculara mare.

Vreau sa arat ca un om normal mediu, fara burta dar cu patratele si cu muschii bine definiti. Deci nu mari, bine definiti.

 

O sa merg sa consult si un nutritionist. Cred ca asta e cea mai buna idee.

Link to comment
Share on other sites

Pentru cresterea masei musculare, este ideal sa ai 3 mese pe zi, bogate in proteine, din cate stiu eu. Pentru punctul 2, habar n-am... Oricum, sfatul meu este sa mergi si sa vezi ce te ajuta pe tine cel mai mult, pentru ca daca intrebi, fiecare iti va zice alte prostii, pentru ca, la fel cul a spus si Ramurel, tine si de metabolism si de corpul tau!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Era si acolo la sala un instructor dar era cat usa sau mai exact abia incapea pe usa. Mai avea si o ceafa uriasa si nu vreau sa jung sa arat ca el asa ca am preferat sa nu ii cer nici un fel de sfaturi. Adica avea muschi dar era un umflat si eu nu vreau sa ma umflu.

 

Poate sa-ti faca un program si pt. ce vrei tu, nu cred ca stie programe numa' pt. masa musculara.

 

Edit: ii bine sa mergi cu un prieten sau sa te imprietenesti cu cineva de acolo.

Edited by edy_wheazel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Problema e ca sunt multe diete si retete si nu stiu care e buna si care nu.

 

Era si acolo la sala un instructor dar era cat usa sau mai exact abia incapea pe usa. Mai avea si o ceafa uriasa si nu vreau sa jung sa arat ca el asa ca am preferat sa nu ii cer nici un fel de sfaturi. Adica avea muschi dar era un umflat si eu nu vreau sa ma umflu.

 

M-am gandit sa-mi fac un program de sport zilnic si o data pe saptamana sa bag o zi de post negru.

 

Ideea e ca vreau un corp atletic subtire dar in forma. Patratele si muschi dar nu la dimensiuni mari. Nu vreau sa ma umflu, nu vreau masa musculara mare.

Vreau sa arat ca un om normal mediu, fara burta dar cu patratele si cu muschii bine definiti. Deci nu mari, bine definiti.

 

O sa merg sa consult si un nutritionist. Cred ca asta e cea mai buna idee.

 

Mişcare, zilnic dacă s-ar putea, de preferat înot.

Cu mâncarea, noi avem o problemă. Nu ştim când să ne oprim din mâncat. Eu unul sunt mare gurmand, dar, când simt că iau în greutate, reuşesc să mă reglez, rapid, doar din alimentaţie. Nu ţin cont de ce mănânc, dar mănânc pur şi simplu mai puţin. Trei mese pe zi, ce vreau, dar în porţii care nu mă satură, dar îmi ţin de foame şi multe lichide, apă, cel puţin, vara, beau peste 4 litri pe zi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt constient ca sport zilnic va fi obligatoriu si o sa cer sfatul celor care vor sa inteleaga ce vreau.

 

Spun asta pentru ca au fost persoane cu care am discutat si imi dadeau sfaturi doar despre cresterea masei musculare si eu nu vreau asta.

Unii oameni cred ca toti vor ce vor ei.

 

M-am gandit si la inot, 'mnezau. E o idee buna. :)

 

Daca e sa fiu sincer adevarul e ca am si lucrat mult la calculator in ultima vreme si am devenit cam sedentar.

Edited by ADIDAS
Link to comment
Share on other sites

De slabit inca n-am reusit dar pot sa va spun cum m-am ingrasat ca un porc :) Lasat de fumat = 15-20kg de care n-am scapat nici acum (am vreo 4-5 ani de cand nu mai fumez).

 

In teorie, desi practic fac fix pe dos, fara alcool (in special bere), mese fixe (fara mancat/ciugulit intre ele si fara mancat seara tarziu), sport.

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai tu deja ai surplus cu grasime. Din grasimea aia se vor face muschi, in functie de cat consumi (daca consumi mai mult decat nu va mai fi si pentru muschi).

 

Nu exista riscul sa ajungi cat usa ca nu ajungi brusc. Te opresti unde vrei. Poti sa si scazi imediat dupa ce cresti.

 

Dietele de 'ingrasat' nu se tin mai mult de 3 luni. Culturistii se ingrasa o perioada apoi lucreaza intens, trasnforma grasimea in muschi si apoi mananca cat sa tina ce exerseaza si restu sa dea jos.

 

Conteaza si calitatea proteinelor. Se mananca si de 5 ori pe zi.

 

Ori consulti niste site-uri de culturisti, alegi o dieta (nu conteaza care, exista multe metode pentru ca exista multi oameni), ori iti iei un instructor si nutristionist.

Link to comment
Share on other sites

Taie berea din meniu. Trimite-mi-o mie.

 

 

:) ))) Best tip of the day !!!

 

 

Am umblat și io pe la sală cu ceva ani în urmă și eu, fiind tip ectomorf, nu puneam mai nimic deși făceam 4-5 pe săptămână, cu agendă bine pusă la punct, pe grupe musculare, serii și repetări, cicluri de masă și cicluri de definire, etc.... Mamă, ce eforturi, ca să nu mai zic de abonamente la revistele de profil [ toate ] de pe piață...

 

Dupa atâta amar de vreme, am rămas cu o singură certitudine : grăsimea, 'tui mama ei, întotdeauna pleacă ultima din corp [ nu transpirăm grăsime ! ]. Aia nu se duce doar cu antrenament, oricât de dur, ci doar cu eforturi și atenție mare la alimentație.

În produsele nutritive de pe la săli, nu prea cred !

 

Dacă vrei s-o ții sub control, grăsimea, din ce-am remarcat eu [ mai ales dacă ai un metabolism mai lent ], tre' să-ți impui în programul ZILNIC, obligatoriu, alergarea de dimineață. ! Aia este f importantă, zic eu, pentru ridicarea ratei metabolismului [ parcă așa-i zice ] pentru toată ziua !

 

Pentru că, sunt sigur, toți avem servici sau datorii "from 9 to 5" și mergem la săli după 6-7 seara. Ori, aici ar mai fi o problemă, cu antrenamentele târzii...

 

Deci, pt grăsime, eu zic să încerci să incluzi o alergare de dimineață, inainte de servici !

 

Cu ocazia asta, ma autocritic și eu, că m-am lăsat pe tânjeală și în multe dimineți, singurul exercițiu este flexii biceps cu ceașca de cafea ... A, mai fac mișcare : plimb câinele de la 7 la 7 jumate [ sau el pă mine ... ]

 

.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Deci, pt grăsime, eu zic să încerci să incluzi o alergare de dimineață, inainte de servici !

.

Sau, de ce nu, bicicleta in loc de masina pana la munca. Bineinteles, in ritm constant de pedalat, nu "spritzuri" cum numesc eu: ajuns pana la o anumita viteza(efort) si dupa..."coasting", bzzzz, nu prea ajuta. E foarte sanatos daca faci asta regulat si adesea e mai rewarding decat alergatul, pentru ca faci si miscare si te si deplasezi unde ai nevoie. Plus ca am auzit ca ciclismul e bun si la capitolul XXX... :)))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ketogenic diet. 35 kg(and counting) date jos in 6 luni, in conditiile ca am pus si muschi, plus baut bere din plin ^.^

 

for more info :

 

Edited by Cryptopsy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si mai e o chestie care am inteles ca poate fi cauza luatului in greutate: intoleranta la anumite alimente pe care daca le elimini pur si simplu din alimentatie nu trebuie sa te mai chinui cu diete si alte prostii. Exista un test de intorleranta despre care nu stiu mare lucru in afara ca mi-a fost recomandat si am citit una-alta despre el pe net, insa personal nu l-am facut: http://www.imupro300.ro/ro

 

Nu e chiar ieftin dar cica poate rezolva o gramada de probleme. Acum daca o fi bullshit nu ma injurati pe mine, nu-l recomand din proporie experienta.

Link to comment
Share on other sites

Pentru slabit : fara alcool, fara paine, fara mancat dupa ora 18.

 

Acum trebuie si o limita, ca totusi degeaba slabesti daca nu te si distrezi. Vorba aia - nu bei, nu f***i, nu fumezi, la ce Doamna iarta-ma mai traiesti ?

 

Totusi, nu am inteles niciodata la ce bun e un nutritionist pentru omul de rand. Adica eu stiu ce ii face bine corpului meu si ce nu; nu am nevoie sa vina cineva sa imi spuna "vezi ca galeata aia de 22 de bucati de pui de la KFC ingrasa". Pentru un sportiv, hai ca poate inteleg, dar acolo e un om care isi castiga salariul din faptul ca poate face mai multa miscare decat altcineva, plus ca depune mai mult efort intr-o zi decat altii in 7.

Link to comment
Share on other sites

sala e faina daca esti perseverent si ambitios. Io mi-am luat acasa o banca de forta si o haltera ~100 kg la care trag zilnic, plus inca cateva jucarii multifunctionale, suport de flotari, arcuri pentru antebrate si spate/gat etc. La cat am dat pe ele, am economisit cu sala, care nu e chiar ieftina in zona mea, ~140 ron lunar.

Link to comment
Share on other sites

Mie unu sala mi se pare plictisitoare .

 

De aia ziceam ca-i bine sa mergi cu un prieten.

Si io recomand un nutritionist care stie ce vorbeste. Un prieten ce batea maja lejer a avut o operatie la picior in urma unui accident si a trebuit sa slabeasca, asa ca s-a dus la un nutritionist. Ala nu i-a spus "tine regim cu laptuca si fluturi" ci din start l-a intrebat ce mananca de obicei si in functie de asta i-a dat un regim in care avea si carne + altele incat nu flamanzea tipu'. O slabit in vreo luna tipu' de nu l-am recunoscut, cum era chel cu ceafa lata dupa ce a slabit parca i s-a ascutit capu'.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.