www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lampa Vs Tranzistor (Varianta Pe Scurt)


sam
 Share

Lampa VS Tranzistor  

62 members have voted

  1. 1. Ce tip de amplificator de chitara (electrica) preferati?



Recommended Posts

Overdrive = treci peste regimul/plaja liniara a caracteristici elementului activ .

 

In clasa A ..capetele caracteristicii nu mai sunt "drepte " (linia se curbeaza ) cand trece nivelul (varful de amplitudine ) semnalului de zona liniara acesta va fi distorsionat ...se produc armonice ,crescand amplificarea se ajunge pana la hard clipping = semnal rectangular ( aproape rectangular .)

Este foarte corect ceea ce spui . Numai ca eu nu ma refer la una sau doua componente active care nu functioneaza intr-un regim de amplificare liniara. Din pacate , amplificatorul nu se poate construi numai cu aceste componente . M-am referit de la bun inceput la functia de transfer a unui quadripol si nu la topologii de circuite sau izolat, la componente active . Din punct de vedere functional este de interes transferul de curent/energie de la "un cap la altul" al intregului amplificator. De exemplu putem scoate o componenta a preampului din clipping si sa avem surprize la atacul etajului final .

Despre cum folosim amplificarile pt anumite componente din anumite etaje de amplificare ,cred ca trebuie sa existe o alta discutie . Asta am sustinut de la bun inceput .

Proportional inseamna f(x)=ax[+b]. Daca apar puteri nu mai e nici o linie,

 

:D :D :D

Bre !!! Lasa-le p'astea .

Asta-i de pus la gazeta de perete :D :D :D la rubrica "Asa Nu" , bineinteles .

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

never ending love story....7 pagini! hai ca se poate!

Dupa , ...cum sa o numesc ca sa nu par rautacios?...hai sa zic cu maxim de indulgneta , ultra-mega-extra-"prostioara" asta

 

Proportional inseamna f(x)=ax[+b]. Daca apar puteri nu mai e nici o linie, cum ai observat ulterior.

 

...ar trebui foarte multe pagini de "dezintoxicare" .

Pt mine treaba este lamurita si intr-un final apoteotic am reusit sa-mi dau seama ca de fapt utilizatorii care se "sparg in figuri abstracte" nu posteaza avand niste convingeri fundamentate pe anumite ratiuni (ar putea fi chiar si gresite , nu ar fi o problema) ci doar o tehnica de copy-paste din care nu pricep nimic dar doresc a produce o "atmosfera plina de misticism" in jurul altor subiecte .

Stiam ca exista un buton de "ignore" pt ca-l folosesc si alti utilizatori. Dar cu ocazia asta am avut suficienta motivatie pt a avea rabdare sa-l gasesc .

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stiam ca exista un buton de "ignore" pt ca-l folosesc si alti utilizatori. Dar cu ocazia asta am avut suficienta motivatie pt a avea rabdare sa-l gasesc .

Aștept rezultatul cu aceeași nerăbdare candidă cu care-l aștept pe Moș Crăciun.

 

Iar în caz că mai există colegi care au uitat matematica de clasa a VI-a:

 

 

http://www.scoala.seitin.ro/grad1/index.php?pagina=te7&mn=menu2

http://www.matematica.com.ro/ro/Marimi-direct-proportionale--a2385.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Proportionality_(mathematics)

 

Dacă tre' să repetăm gimnazul pentru a putea discuta despre diferența dintre lămpi și tranzistori o să cam dureze.

Link to comment
Share on other sites

Proportional inseamna f(x)=ax[+b]. Daca apar puteri nu mai e nici o linie, cum ai observat ulterior.

Eu nu am facut altceva decat sa subliniez,scuza-ma ca o numesc asa dar altfel nu am cum ,... aberatia asta . Dar vad ca tu insisti sa devi din ce in ce mai ridicol.

La naiba!!! Karpi iti daduse "mura-n gura" cu ceva posturi mai sus. Dar tu,...Nu si nu, Batman,Batman :D :D :D

Daca linia este mai mult sau mai putin oblica , mai este linia ,...liniara ??? :D :D :D

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

 Poveste.

 A fost odata ca niciodata un constructor de amplificatoare pe lampa, tatuca Peavey. Tatuca Peavey a inceput sa faca cu veselie si bucurie amplificatoare pe lampa (bineanteles) in anii '50-'60, impreuna cu alti constructori cunoscuti si renumiti. Dar ceva s-a intamplat, a aparut si a evoluat tranzistorul, iar tatuca Peavey (precum si alti constructori cunoscuti si renumiti) au incercat sa-si faca amplificatoarele cu dracovenia nou aparuta, undeva prin anii '60. Din pacate aceste amplificatoare sunau ca curu' din cauza problemelor de proiectare (sa zic asa) si a faptului ca tranzistorii inca nu au evoluat destul. Mai mult, in perioada asta calitatea lampilor de preamp produse in SUA a scazut, pretul lor a crescut, iar tatuca Peavey nu mai gasea mojo-u' ala in amp-urile care le facea. Dupa experimente mai mult sau mai putin reusite, odata cu evolutia tranzistorilor, tatuca Peavey si-a dat seama ca trebuie facut ceva, asa ca si-a sufulcat manecile si impreuna cu inginerii lui au stabilit diferentele dintre amplificatoarele cu lampi si cele cu tranzistori:

 

1 - Saturatia transformatorului de iesire. Fara prea multe amanunte plictisitoare ii sunetu' ala fain care apare cand ii dai blana la volum si intra ampu' in overdrive.

2 - Bias shifting. Chestie plictisitoare ce implica desene si grafice.

3 - Cliping asimetric. In mare ii chestia aia facuta si de legendaru' Tube Screamer 808, semnalu' cand trece de zero spre negativ o ia pe scurtatura sa ajunga din nou la zero.

4 - Transformatoru' de alimentare mai "nasol". Initial, in vremuri stravechi, proiectantii de amplificatoare de chitara nu s-au gandit ca chitaristii vor da volumu' in blana pentru perioade lungi de timp, asa ca piesele cele mai scumpe din amp, transformatoarele, din fericire nu erau dimensionate corespunzator (vezi si punctu' 1). Subdimensionarea transformatorului de alimentare producea un fel de efect de compresie.

5 - Factoru' de "damping". Poveste complicata ce tine de faptu' ca difuzoru' se comporta si ca un generator.

 

 Buuun, astea fiind stabilite tatuca Peavey si-a dat seama ca pentru o buna emulare trebuie indeplinite toate aceste puncte (cel putin). Asa ca s-a pus pe experimentat si patentat (multe patente are tatuca Peavey, muuulte). Si asa s-a nascut seria TransTube. Tatuca Peavey avea si simtu' umorului, s-a dus la niste ingineri de sunet dintr-un studio din Nashville cu 5 amplificatoare si le-a spus "ghiciti care-i solid state". Toti cei 6 au ales acelasi amp pe lampi de 5 ori mai scump ca Banditu' lu' tatuca Peavey. 

 Si v-am spus povestea-sa, si-am incalecat pe-o sa. Bine, de fapt a spus-o Tatuca Peavey insusi.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

nu, pt ca foloseste tensiunea de pe filamente.

poti aprofunda aici ceva asemanator:

http://milas.spb.ru/~kmg/tubeemulation_en.html

si o aplicatie simplu de construit:

http://milas.spb.ru/~kmg/sharpfet_en.html

 

 Problema o reprezinta tranzistorii 2SK216, nu tocmai usor de gasit sau inlocui cu succes.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 Mi-a mai sugerat cineva LND150 insa difera mai multe caracteristici, nu se preteaza aplicatiei.

 

 

 

Foarte tare!!!!!!

 

 

 
 Pe un forum de pedalisti constructoru' rus da mai multe detalii, mai ales legate de tranformatoare, plus inregistrari.

 

 

Link to comment
Share on other sites

tu ai impresia ca atunci cand scriu ceva sunt tampenii?

 

 

 Departe de mine acest gand. Ma bazam pe urmatoarele elemente:

 1 - Capsulele diferite. Pentru emulatoarele de amplificatoare Milas foloseste capsule TO220 (2SK216) pe radiator, in timp ce LND150 are capsula TO92.

 2 - Capacitatea de intrare este un element important (din spusele lui Milas), iar diferentele sunt de 10pF (LND150) si 90pF (2SK216).

 

 Mai sunt unele diferente, pe un forum Milas a specificat caracteristicile necesare ale tranzistorilor echivalenti, nu le mai tin minte. In momentul in care am cautat un echivalent am folosit un site in care completam caracteristicile de baza si imi dadea echivalenti, comparam echivalentele cu tranzistorii comercializati de TME. LND150 a cazut in primu' rand datorita capsulei. 

Link to comment
Share on other sites

uff... ai 1mA curent de drena. despre ce radiatoare vorbesti? kmg a avut la dispozitie doar tranzistoarele acelea Toahiba, nici nu stia de supertex, a fost nevoit sa foloseasca tranzistoare de putere pt ca nu acea altele cu canal cu efect lateral.

iar 10pf se pisha pur si simplu pe cei 90pf. trebuie sa cauti tranzistoare cu capacitatea de intrare cat mai mica.

Link to comment
Share on other sites

uff... ai 1mA curent de drena. despre ce radiatoare vorbesti? kmg a avut la dispozitie doar tranzistoarele acelea Toahiba, nici nu stia de supertex, a fost nevoit sa foloseasca tranzistoare de putere pt ca nu acea altele cu canal cu efect lateral.

iar 10pf se pisha pur si simplu pe cei 90pf. trebuie sa cauti tranzistoare cu capacitatea de intrare cat mai mica.

 

 Multam fain de informatii. 

 Intrebare: ai facut si etaj/e finale sau doar preamp? 

Link to comment
Share on other sites

Fara sa incerc sa starnesc un razboi de transee pe tema asta... deci sa inteleg bine treaba sta asa: se incearca emularea unui tub cu dimensiuni de 4cm lungime (max) si 2 cm diametru(max) cu un pumn de semiconductori / feturi... si alte pasive .... insumand toate ca numar, mai mult decat ceea ce se gaseste intr-un amp cu tuburi monocanal si care suna bine de la mama lui...
Am inteles... nu am gasit alta rima...e bine si asa.

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Link to comment
Share on other sites

Fara sa incerc sa starnesc un razboi de transee pe tema asta... deci sa inteleg bine treaba sta asa: se incearca emularea unui tub cu dimensiuni de 4cm lungime (max) si 2 cm diametru(max) cu un pumn de semiconductori / feturi... si alte pasive .... insumand toate ca numar, mai mult decat ceea ce se gaseste intr-un amp cu tuburi monocanal si care suna bine de la mama lui...

Am inteles... nu am gasit alta rima...e bine si asa.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

 

+1.

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu-s fan al ideii de "emulare", din mai multe motive, dar tre' să luăm în considerare câteva lucruri:

1. În scopuri academice sau pentru propriul amuzament nu e relevantă simplitatea circuitului rezultant sau cât de practic e să-l integrezi într-un produs care face X. 

2. O sacoșă de siliciu e mai ieftină decât o lampă, și fără mare efort de integrare și miniaturizare tot îți iese o soluție mai compactă, chiar dacă folosești 10 elemente active pentru a "emula" unul.

3. Dezavantajele inerente lămpilor (căldură, dimensiuni, eficiență, durată de viață, fragilitate etc.), motivul pentru care au fost înlocuite în toate celelalte aplicații, constituie motivație suficientă pentru astfel de eforturi de emulare. Din nou, chiar dacă pare mai mare bătaie de cap decât merită (și e).

Dacă doriți precizie în simulare, împreună cu fiabilitatea tranzistorului, plus flexibilitate incomparabilă, DSP e probabil soluția cea mai practică. Dar a fi practic nu e o prioritate pentru toți.

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.