www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lampa Vs Tranzistor (Varianta Pe Scurt)


sam
 Share

Lampa VS Tranzistor  

62 members have voted

  1. 1. Ce tip de amplificator de chitara (electrica) preferati?



Recommended Posts

[...] sondajul propus e o mostră scandaloasă de discriminare: pe noi, cei care cântăm (prost, dar nu la asta se referea sondajul) pe amplificatoare digitale, cui ne lăsați???

 

N-am intentionat sa fac discriminari, imi pare rau ca nu am introdus in sondaj si optiunea 'DSP modelling' dar am considerat-o oarecum inclusa la tranzistori, chiar daca poate categoria asta de amp-uri trebuia tratata ca atare.

 

Atunci imi schimb votul pentru tranzistori. Ce, sunt nebun sa car head de 30 kg la fiecare cantare?

 

Pai nu prea e corect, intrebarea era pe ce ai prefera sa canti. Caratul nu cred ca are ce cauta in discutie. La fel nici pretul. Scenariul era unul ipotetic in care banii nu erau o problema, si implicit nici caratul :) Asa ca votul tau e si nu e corect daca preferi lampile si ai votat tranzistori doar din cauza greutatii.

 

Valabil si pentru lefmir care asa cum singur a spus e hipster si a votat tranzistor desi canta pe lampi... Daca tot votam macar sa reflecte si realitatea zic.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

 

Valabil si pentru lefmir care asa cum singur a spus e hipster si a votat tranzistor desi canta pe lampi... Daca tot votam macar sa reflecte si realitatea zic.

Cant pe amandoua. Nu imi tin marjall-ul in priza 24 din 24(ca sa vezi, cred ca as fi fost surd pana acum), de fapt folosesc un combo pe tranzistori mai mult pentru comoditate; la miez de noapte chiar procesor si casti. Nu-s puritan, daca am facut amplificatorul ala care suna bine, dupa parerea mea, nu inseamna ca il folosesc exclusiv. :)

Surpirza!

Ai descoperit America sa stii. =)))))

Link to comment
Share on other sites

Inca o data, poate nu m-am exprimat eu destul de clar de la inceput. Intrebarea nu era pe ce cantam din comoditate, din cauza vecinilor, a banilor, a spatiului, a greutatii sau din n-spe alte cauze. Ci ce anume preferam.

Daca ma intrebi daca prefer Audi sau Dacia sigur n-am sa raspund ca Dacia doar pentru in momentul asta conduc o Solenza. Intelegi? :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cititnd de-a lungul timpului nenumaratele discutii pe-aici legate de lampi si tranzistori traiam cu impresia ca sunt doua tabere relativ egale numeric.

Majoritatea înțeleg respectivele discuții cel puțin la fel de prost ca tine. Și nu știu cum se poate explica mai clar decât "Tu auzi sunete, nu lămpi sau brand-uri.". Evident pentru unii loialitatea e mai puternică decât logica.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Inca o data, poate nu m-am exprimat eu destul de clar de la inceput. Intrebarea nu era pe ce cantam din comoditate, din cauza vecinilor, a banilor, a spatiului, a greutatii sau din n-spe alte cauze. Ci ce anume preferam.

Daca ma intrebi daca prefer Audi sau Dacia sigur n-am sa raspund ca Dacia doar pentru in momentul asta conduc o Solenza. Intelegi? :)

Am inteles ce ai zis, dar votul meu e real. In momentul de fata as canta pe un amp pe tranzistori sau hibrid bun.

Apropos, un head pe lampa meh a devenit mai ieftin decat unul bun pe tranzistori, daca pune pe cineva pe ganduri acest fapt.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Majoritatea înțeleg respectivele discuții cel puțin la fel de prost ca tine. Și nu știu cum se poate explica mai clar decât "Tu auzi sunete, nu lămpi sau brand-uri.". Evident pentru unii loialitatea e mai puternică decât logica.

 

Daca maine voi gasi amplificatorul vietii care sa sune exact ca in visele mele erotice cu amplificatoare, si intamplator va fi produs de Dorel in bucatarie si va fi pe tranzistori, iti dau cuvantul meu de onoare ca imi voi vinde toate ampurile si voi canta pe ala. Pana acum insa, urechea mea e gadilata mai placut de sunetul produs de lampa. Ce sa-i faci, toti avem defecte :)

 

Nu ca as vrea sa te conving de ceva dar lefmir poate sa confirme ca la un moment dat voiam sa vand un amp pe lampi (made in USA) pentru a pastra unul pe tranzistori (made in China) pentru simplu motiv ca la volumul de care aveam nevoie in spatiul respectiv, cel pe tranzistori isi facea treaba mai bine. Deci ma confuzi, n-am treaba cu genul asta de loialitati daca (si) la mine te refereai mai sus.

Link to comment
Share on other sites

 

Majoritatea înțeleg respectivele discuții cel puțin la fel de prost ca tine. Și nu știu cum se poate explica mai clar decât "Tu auzi sunete, nu lămpi sau brand-uri.". Evident pentru unii loialitatea e mai puternică decât logica.

 

FiveseveN'e!!! Fi si tu mai ...polite . Nu se spune..."la fel de prost ca tine" . Ar reflecta mai bine intentiile tale daca ai spune ca discutiile sunt intelese gresit .

Toata lumea aude sunete , asa este . Numai ca ele pot fi si identificate prin ce tip de amplificator au trecut .

 

P.S. Zilele trecute ,jos la fumoar , cativa colegi care lucreaza la un etaj mai sus ,impreuna cu team-leader-ul,...

Sefu' zice : X-ulescu ! Da-mi si mie o tigara ca ti-o dau sus ! :D :D :D

Cam asa si cu intelegerea asta a discutiilor ...

Edited by ggg
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Lasati-l pe 57 in pace ca-i suparat. Tranzistorul a iesit mult prea sifonat din batalia cu lampa in poll-ul de mai sus si are nevoie de timp sa se reculeaga. Sa-l intelegem si pe el... :)

 

Cat despre cat de prost intelegem eu si majoritatea discutiile de aici, ce sa-i faci, atat ne duce capul...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Deci ma confuzi, n-am treaba cu genul asta de loialitati daca (si) la mine te refereai mai sus.

Nah, nu te viza pe tine.

 

Ar reflecta mai bine intentiile tale daca ai spune ca discutiile sunt intelese gresit .

Așa-i, "greșit" e un cuvânt mai potrivit.

 

Supărat n-am de ce să fiu, am spus de la început că prevăd rezultatul. E prea târziu sau mai e timp pentru pariuri? :D

 

ele pot fi si identificate prin ce tip de amplificator au trecut .

Tot aud adagiul ăsta dar dovezile care să-l susțină se lasă așteptate în continuare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tot aud adagiul ăsta dar dovezile care să-l susțină se lasă așteptate în continuare.

Chiar si aici ,in forum, au fost facute teste. Dar nu este nici o problema daca le mai faci si tu inca o data ca sa fie relevante pt urmatoarele intrebari :

Esti de acord ca semiconductorul limiteaza mult mai repede decat tubul ??? Sau sa intreb altfel , cine este in stare sa limiteze complet un tub ?? Sa fie semnalul complet si perfect dreptunghiular ???

Care armonice isi modifica amplitudinea in cazul limitarii semiconductorului ? Dar ale tubului ?

P.S. Atentie nu vorbim de circuite cu care vrem sa emulam tubul sau tubul sa simuleze semiconductorul. Intrebarile sunt vis-a-vis de o componenta activa care foloseste un PSF civilizat pt un semnal sinus simetric pe ambele alternante in tot ciclul de 360 de grade . Exact cum a facut AnalogSound testul comparativ dintre un tranzistor si un 12AX7 , cu ceva mai mult de vreo doi ani in urma.

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Esti de acord ca semiconductorul limiteaza mult mai repede decat tubul ??? Sau sa intreb altfel , cine este in stare sa limiteze complet un tub ?? Sa fie semnalul complet si perfect dreptunghiular ???

Care armonice isi modifica amplitudinea in cazul limitarii semiconductorului ? Dar ale tubului ?

Hai sa fim seriosi...si cati oameni sunt in stare sa auda diferentele(fara testat A/B) si sa zica cu ochii inchisi: asta e lampa! sau asta e hibrid! asta zicea si Mr.Vintage...multi "asi". Persoanele de fata se exclud.

 

semiconductorul limiteaza mult mai repede decat tubul ???

Asta s-ar traduce in dinamica mai mare, dar cel putin in domeniu HiFi am intalnit un amplificator de la o firma renumita japoneza(solid state) care avea dinamica de "orchestra", raspuns pe banda de bass de nu imi vine sa cred nici acum, am auzit trioleti pe toba mare pe care nu ii mai auzisem pana atunci pentru ca erau batuti mai incet. De departe cel mai bun amp pe care l-am auzit. Si am "HiFi" si pe lampa...

 

Si ar mai fi un lucru, la chitara nu prea e utila dinamica. Altfel de ce mai folosim compresoare??? Daca te infigi in ea ii reduci pe ceilalti la tacere si in caz de live, cam naspa.

Uitam ca nu toti suntem chitaristi de scena si ca 90% din forumul e format din chitaristi de dormitor...la ce bun sa ai amplif de 5W lampa???

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Chiar si aici ,in forum, au fost facute teste.

Unde și cum?

 

 

Esti de acord ca semiconductorul limiteaza mult mai repede decat tubul ???

Ce înseamnă "limitează mai repede" ?(??)

Că permite dinamică mai mare, vorba lui lefmir? Dacă compari un tranzistor alimentat la 9 V cu o lampă alimentată la 400 V, cred și eu.

 

 

cine este in stare sa limiteze complet un tub ??

Ce fel de "tub"? Două triode? Ca într-un oscilator din 1920?

 

 

Sa fie semnalul complet si perfect dreptunghiular ???

Asta nu e posibil în lumea reală, nici măcar cu Pentium VIII.

 

 

Care armonice isi modifica amplitudinea in cazul limitarii semiconductorului ? Dar ale tubului ?

Depinde. De. Topologie. Care își modifică amplitudinea într-un amplificator în clasa A? Dar B? Dar C?

 

 

Atentie nu vorbim de circuite cu care vrem sa emulam tubul sau tubul sa simuleze semiconductorul.

Ah, bineînțeles, vorbim doar de cazurile care îți convin ție. E ca și cum ai spune că locomotivele pe abur sunt mai puternice decât cele diesel. Da, ar putea fi adevărat într-un regim, e.g. dacă compari asta cu asta.

"Regimul" relevant pentru discuția asta perpetuă e "tonul". Spectrul tonurilor posibile e vast și diverse variații sunt preferate de diverși indivizi, cu anumitele congruențe și trend-uri specifice oricărui fenomen estetic-cultural. Iar falsa dihotomie se naște dintr-o simplă credință nejustificată: că ar exista tonuri ce pot fi reproduse doar de amplificatoare ce folosesc (exclusiv) lămpi. Probabil a fost adevărată cândva premisa, acum vreo 20 de ani. Dacă e încă adevărată și chiar dacă ar fi mereu, există o soluție simplă: pentru a obține respectivele tonuri folosești amplificatoare pe lămpi. Pentru tot restul spectrului de posibilități există alte două categorii: a) amplificatoare care nu folosesc lămpi dar le simulează caracteristicile și B) amplificatoare care nu folosesc lămpi și nici nu pretind sau încearcă să sune ca un amp pe lampă. Mi se pare că lumea nu e foarte conștientă de existența categoriei din urmă.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Ah, bineînțeles, vorbim doar de cazurile care îți convin ție.

Din pacate , nu este pe ce si cui convine . Doar trebuie sa testezi o configuratie clasa A , ca sa fie treaba clara . Testeaza si dupa aceea chiar te rog sa expui concluziile tale .

Nu ar trebui adusa discutia despre "ton" si nici care este "cel mai bun" pt ca vor apare alte discutii care nu au vreo legatura cu topicul curent .Ci despre ce poate face diferenta dintre tub si semiconductor. Pt ca sunt diferente , chiar daca ambele produc atat armonicele pare cat si impare . Este foarte limpede ca unii prefera un ton , altii, cu totul altceva,...nu are importanta . Oricum nu ma bag in astfel de discutii.

P.S.Sunt sigur ca daca esti curios vei cauta prin postarile lui AnalogSound si vei gasi si testul facut de el .
Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca semiconductorii sunt la fel de buni sau mai buni ca lampile de ce cele mai mari marci de amplificatoare sunt facute pe tuburi?

Si de ce marii chitaristi folosesc ampuri pe tuburi?

lampa.... fac lampa!

 

https://www.youtube.com/watch?v=-qT55h3D7JQ

 

"la fel de buni sau mai buni"...fara semiconductori nu aveai pe ce sa scrii reply-ul ala, decat daca ti-ai fi luat un calculator pe lampi, intins pe 3 terenuri de fotbal.

Edited by lefmir
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Doar trebuie sa testezi o configuratie clasa A , ca sa fie treaba clara .

De ce trebuie dacă nu aplicația asta mă interesează? De ce n-aș compara cu așa ceva de exemplu? Nu tot tranzistori folosește?

 

Nu ar trebui adusa discutia despre "ton"

Despre ce ar trebui discutat atunci? Nu ăsta e scopul amplificatorului? Ai impresia că sam era curios despre care tip de amplificator e preferat pe post de șemineu? Acvariu? Halteră?

 

Daca semiconductorii sunt la fel de buni sau mai buni ca lampile de ce cele mai mari marci de amplificatoare sunt facute pe tuburi?

La fel de buni la ce? Ca dispozitiv pentru amplificat au avantaje obiective copleșitoare, de asta sunt folosite peste tot de când s-au inventat.

Cam care crezi că ar fi acele "cele mai mari mărci"? Sper că nu trăiești cu impresia că doar chitarele au nevoie de amplificatoare.

 

Si de ce marii chitaristi folosesc ampuri pe tuburi?

Probabil erai absent când s-a mai pus întrebarea asta de alte zeci de ori. Nu-i nimic, îți amintesc unul din răspunsuri. Și te-aș sfătui să verifici în timpul liber cam câți chitariști profesioniști încă mai folosesc amplificatoare pe lămpi astăzi, nu acum 15 ani când le-ai văzut tu poza în revista Bravo.

 

PS: clarificările cerute în post-ul anterior nu erau de formă. Nici toate celelalte pierdute în negura vremii.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

 

De ce trebuie dacă nu aplicația asta mă interesează?

Despre ce ar trebui discutat atunci? Nu ăsta e scopul amplificatorului? Ai impresia că sam era curios despre care tip de amplificator e preferat pe post de șemineu?

Man! Daca vrei sa faci un test trebuiesc aduse ambele tipuri de componente active in acelasi regim de lucru , chiar daca ele functioneaza diferit (unul in curent si altul in tensiune) . Era vorba de comparatii nu sa te puna pe tine cineva sa faci nu stiu ce fel de aplicatii :D

Sam a vrut ,foarte simplu , sa stie care sunt preferintele celor care citesc aici. Fara alte explicatii. Dar acum nah,...uite la ce s-a ajuns :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dar acum nah,...uite la ce s-a ajuns :D

Uhm... "s-a ajuns" pentru că tu ai început să vorbești despre o comparație care poate avea doar relevanță academică. Care amplificatoare pe tranzistori folosesc topologiile clasice găsite în cele pe lămpi? Abia pe ele le poți pune pe același cântar, dacă insiști. Dar cu restul de 90% ce faci?

Link to comment
Share on other sites

Uhm... "s-a ajuns" pentru că tu ai început să vorbești despre o comparație care poate avea doar relevanță academică.

Eeee....nah! Asta-i buna. Adica eu v-am stricat topicul ???? Ia pun'te si citeste ce s-a scris pe aici. De fapt , ce ai scris aici ...

Eu ma retrag. Sa fiti sanatosi , cu totii :)

Edited by ggg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu am vrut de la inceput sa blochez topicul la scriere, sa ramana doar poll-ul fara posibilitate de comentarii pentru ca intuiam ca veti ajunge sa va impungeti. Am trimis chiar un mesaj in sensul asta ieri unui moderator dar fara rezultat. Blocarea topicului inseamna si blocarea poll-ului.

 

Va aprindeti precum copiii mici care se cearta pe jucarii sa mor io. Zici ca unu' a inventat lampa si altu' tranzistorul si duceti o lupta pentru suprematie. Da-le dracu de fiare, fiecare canta pe ce-i place si cu asta basta.

 

Scopul poll-ului era de fapt o curiozitate personala si anume sa stiu si eu care sunt preferintele colegilor pentru ca la unii chiar nu-mi puteam da seama doar din postarile lor. Si cum am mai spus, traiam cu impresia ca cele doua tabere sunt relativ echilibrate numeric.

 

Acum ca am vazut ca sunt putini, ii batem de le suna apa-n cap :D:D:D (gluma, joke, haha)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Scopul poll-ului era de fapt o curiozitate personala si anume sa stiu si eu care sunt preferintele colegilor pentru ca la unii chiar nu-mi puteam da seama doar din postarile lor. Si cum am mai spus, traiam cu impresia ca cele doua tabere sunt relativ echilibrate numeric.

 

 

Și, la ce te-a ajutat ?

 

Dar, dacă tot ai ajuns pân-aici, n-ai ambiție dacă nu iei o hartă a României și-i pui pe toți pe hartă și faci așa o împărțire a României pe zone, cu culori și să tragi niște concluzii geo-economice și afli și fluxul de Wați de-a lungul și de-a latul țării ! Poate determini și zone seismologice noi ! :P

 

Ar fi păcat, dacă tot ai ajuns până aici !

 

:)

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oameni buni,nu contează pe ce cîntati!!!! Cîntati frumos si atît!Stiu destui cu chitari &ring de mii euro si tot nu cînta nimic.Faza cu tub vs tz.... o disputa veșnica,unii cîntă pe ampuri cu tuburi pentru ca așa da bine,alții pe tz/ss pentru ca încă nu au bani de tub sau din comoditate,dacă facem un test blind, sunt sigur ca nu se face diferența între ampuri,o fac doar cei cu ureche foarte buna si antrenată.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.