www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vlahopol Guitars


Capitanul_Nam
 Share

Recommended Posts

Pentru ca suna altfel, dar banuiesc ca nu ai de unde sa sti...

 

Sigur ca da, in special single-coil-ul ala din mijloc ala face totul si e cel mai important. Eu nu inteleg nici la Steve Vai la ce-i trebuie, sau poate e doza de la sustainiac? Nu-mi dau seama, dar oricum la pretul ala chitara trebuie sa fie dotata si cu sustainer... parerea mea... si tot ar fi nejustificat de scumpa

Link to comment
Share on other sites

Nu te supara, dar aberezi. Singel coilul ala din mijloc chiar contribuie la sunetul chitarei. E folosit pentru splituri. Si nu o sa vezi chitara cu sustainiac pus in alta pozitie decat in neck, pentru ca nu poate sa functioneze altfel. Trebuie o anumita distanta minima de la bridge pana la sustainiac.

Sunt uimit ca singurii care comenteaza, sau, mai bine zis, "se baga" sun cei a caror opinii, cel putin aparent, nu sunt relevanta. Nu am vazut vr-un chitarist cunoscut, caruia i-au mai trecut cateva sute de chitare prin mana sa comenteze in mod negativ de aceste chitare. Nu te cunosc si nu stiu ce experienta ai, dar faza cu de ce sa cumpar Vlahopol cand pot sa cumpar Ibanez e ca si cum ai zice de ce sa cumpar Suhr cand pot sa iau Fender. Raspunsul e simplu: chiar daca seamana ca aspect, suna diferit. Daca iti place sunetul ala aia iei. Ti se pare ca Suhr au revolutionat chitara electrica? Mie nu, dar este o marca foarte respectata, cunoscuta pentru sunetul deosebit si cu pret piperat pe care lumea e dispusa sa il plateasca.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Urmaresc mai mereu chestiile facute la noi de curiozitate si uneori poate descoperi ceva ce chiar poate fi "utilizabil"sa avem si noi frate' ramanii cu ce sa ne mandrim, de aceea am si colaborat cu multi oameni de pe forum (ampuri,pedale si alte gageturi)...totusi Domnule Mike nu inteleg ce doriti de la aceste chitari?Vreti doar sa va stranga mana si sa va felicite "zeii chitarelor" sau doriti sa aveti si clienti si sa si vindeti ceva?ca dupa cum invartiti sabia belica pe aici numai customer-oriented nu sunteti, cu tot respectul desigur...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu cant pe Gibson, cant pe.......Ibanez :))). Face parte din categoria medie, dar este foarte buna pentru ce fac eu cu ea.

Intrebam de pret, deoarece orice producator isi expune preturile liber, iar de la dumneavoastra domnule inginer de chitare, nu am primit nici un raspuns relevant la intrebare.

Spor la dezvoltarea afacerii, cel mai frumos pe lumea asta e sa faci ce iti place si sa scoti bani din asta.

 

P.S. - nu intrebam de pret ca sa vad daca imi permit o chitara de acest gen, ci doar ca sa vad cu merge piata la noi, deoarece nu am avut tangente cu producatorii autohtoni, in afara de Reghin, iar acestia au preturile afisate.

Link to comment
Share on other sites

Are preţurile aici:

http://www.vlahopolguitars.com/index.php/en/

 

Amuzantă treaba cu "list price", cât timp el e singurul care le vinde. 

 

Eu unul tot nu înţeleg treaba cu "custom" prea bine, dar asta vine de la marii producători, că ăia au luat chitare de serie pe care le-au numit "custom" ca să se vândă mai bine. Aici la fel, 5 modele "custom". De ce custom şi nu doar 5 modele, nu-mi dau seama şi nici nu mă aştept să fiu lămurit.  :lol:

Edited by 'mnezău
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu te supara, dar aberezi.

 

Hai ca m-am uitat si eu putin pe sait...

 

"Licenced Floyd Rose: - Low Profile - Chrome MADE in Korea"

"Pickups:

 Bridge: Shark Bite - white

 Middle: Great White Shark II - white

 Neck: Blue Shark - white" (??? sunt naucit)

List Price  - € 1,869

Special Offer € 1,425  (Pfoai ce lovitura, fug la banca sa scot banii sa o cumpar, mai ales ca asta "model 003" are un pickguard taiat parca cu brisca)... si m-am uitat doar la un model, sa continui?

 

Acuma serios, daca asta-i o oferta avantajoasa, eu imi arunc toate sculele!

Edited by alinu_tau
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu te supara, dar aberezi. Singel coilul ala din mijloc chiar contribuie la sunetul chitarei. E folosit pentru splituri. Si nu o sa vezi chitara cu sustainiac pus in alta pozitie decat in neck, pentru ca nu poate sa functioneze altfel. Trebuie o anumita distanta minima de la bridge pana la sustainiac.

Sunt uimit ca singurii care comenteaza, sau, mai bine zis, "se baga" sun cei a caror opinii, cel putin aparent, nu sunt relevanta. Nu am vazut vr-un chitarist cunoscut, caruia i-au mai trecut cateva sute de chitare prin mana sa comenteze in mod negativ de aceste chitare. Nu te cunosc si nu stiu ce experienta ai, dar faza cu de ce sa cumpar Vlahopol cand pot sa cumpar Ibanez e ca si cum ai zice de ce sa cumpar Suhr cand pot sa iau Fender. Raspunsul e simplu: chiar daca seamana ca aspect, suna diferit. Daca iti place sunetul ala aia iei. Ti se pare ca Suhr au revolutionat chitara electrica? Mie nu, dar este o marca foarte respectata, cunoscuta pentru sunetul deosebit si cu pret piperat pe care lumea e dispusa sa il plateasca.

 

Pe mine ma scoate din sarite doza de la jumate. Dupa ce ca nu o folosesc, ma mai si impiedic cu pana de ea. Deci pentru mine doza din mijloc e un minus, nu un plus si sint sigur ca nu sint singurul care are parerea asta.

 

---

 

Am impresia ca toti mesterii de chitare romani sint putin dusi cu pluta (ca sa nu zic batuti in cap - na ca tot am zis).

Pai taticu', tu, Strike, Bike sau Nike, crezi ca daca iei un model de Ibanez si-i aduci niscaiva modificari o sa-l poti vinde cu 1500 de euro? La preturile astea concurezi cu Fender si Gibson.

 

Daca am 1500 de euro de dat pe o chitara NU VOI ALEGE NICIODATA Whirpool atita timp cit imi pot lua Gibson, Jackson etc. Si dac-ar costa 500 de euro, tot as avea mai multa tragere de inima spre Epiphone sau LTD.

 

Traim in Romania, mosule, si sa ne ceri 1500 de euro pe o chitara e ca si cum ne-ai pune sa ne dam cu tesla in koaye - chestie pe care e evident ca nu o vom face. 

 

EDIT: M-am uitat acu' pe sait, la specificatii si preturi. Imi vine sa te bat. :))

Edited by Ironside
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu functioneaza site-ul.

Are preţurile aici:

http://www.vlahopolguitars.com/index.php/en/

 

Amuzantă treaba cu "list price", cât timp el e singurul care le vinde. 

 

Eu unul tot nu înţeleg treaba cu "custom" prea bine, dar asta vine de la marii producători, că ăia au luat chitare de serie pe care le-au numit "custom" ca să se vândă mai bine. Aici la fel, 5 modele "custom". De ce custom şi nu doar 5 modele, nu-mi dau seama şi nici nu mă aştept să fiu lămurit.  :lol:

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Cateva observatii:

 

- nu-mi displac chitarele. Recunosc, nu sunt fan JEM. 

- demo-ul nu suna rau... insa multa lume o sa-ti spuna ca vrea sa auda sunet captat cu microfon dintr-un amp relativ cunoscut. Fac si eu parte din aceasta categorie. 

- site-ul are o serie de probleme: merge greu, are greseli de ortografie (de exemplu gaura nu e whole) si sufera la elementul design. Daca ar fi dupa mine, primul lucru pe care l-as corecta/modifica ar fi greselile de limba engleza (si eventual adaugat versiune in romana, daca vrei sa-l promovezi in tara). Parca am vazut o romgleza si intr-unul din video-uri. 

 

Mi-ai dat o  IDEE de concurs...

Daca gaseste cineva o singura cota copiata de mine de pe orice alta chitara  in afara de SCALA grifului, pun la bataie o chitara MOCA.
Si in alta ordine de idei, ar fi mai bine sa cintam decit sa dezbatem aiurea si fara fond.

Va iubesc la fel de mult... insa cu stima si respect

 

 

Calibrul gaurilor de la cheite? Latimea santurilor din pragus? Pasul suruburilor? 

 

Glumesc, desigur, insa accept si chitara moca :)

 

Succes!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Urmaresc mai mereu chestiile facute la noi de curiozitate si uneori poate descoperi ceva ce chiar poate fi "utilizabil"sa avem si noi frate' ramanii cu ce sa ne mandrim, de aceea am si colaborat cu multi oameni de pe forum (ampuri,pedale si alte gageturi)...totusi Domnule Mike nu inteleg ce doriti de la aceste chitari?Vreti doar sa va stranga mana si sa va felicite "zeii chitarelor" sau doriti sa aveti si clienti si sa si vindeti ceva?ca dupa cum invartiti sabia belica pe aici numai customer-oriented nu sunteti, cu tot respectul desigur...

 

Salut,

Sa-ti explic...

1. NU am cum si pe cine sa respect cind NU sint respectat.. 

2. Exemplul cu acei chitaristi mari era doar ca sa subliniez ca toti care vorbesc aici urit NU au dreptate.

3. Cind ma jigneste un timpit, primeste ce merita.

4. Customer oriented sint foarte Customer oriented cu oamenii care NU jignesc.. deja ma repet.. Adica acei citiva care cred ca ei trebuie sa le suport eu sau altii TOT si eu sa le zic.. "va multumesc ca ma jigniti!, Apreciez faptul ca va bateti joc de mine? ... Trebuie sa fii cretin sa faci asa ceva.. 

 

Nu ma pot lasa improscat cu noroi de niste anonimi ascunsi in spatele unor poze.

 

Chiar si tu ai scris oarecum "impotriva mea" totusi deocamdata NU m-ai jignit, drept pt care incerc sa pastrez un ton cit pot de civilizat - se numeste dezbatere argumentativa. Nu ma astept sa-ti placa ce fac eu.. nu-ti place NU cumperi.. este ATIT de SIMPLU.. dar NU MA JIGNI... CLAR? / CORECT?

 

Semnati-va si voi ca sa stim cu cine vorbim.. Poate avem vedete printre noi si nu ii cunoastem  :)

Iti multumesc pentru atentie.

Mike Vlahopol

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Cateva observatii:

 

- nu-mi displac chitarele. Recunosc, nu sunt fan JEM. 

- demo-ul nu suna rau... insa multa lume o sa-ti spuna ca vrea sa auda sunet captat cu microfon dintr-un amp relativ cunoscut. Fac si eu parte din aceasta categorie. 

- site-ul are o serie de probleme: merge greu, are greseli de ortografie (de exemplu gaura nu e whole) si sufera la elementul design. Daca ar fi dupa mine, primul lucru pe care l-as corecta/modifica ar fi greselile de limba engleza (si eventual adaugat versiune in romana, daca vrei sa-l promovezi in tara). Parca am vazut o romgleza si intr-unul din video-uri. 

 

 

Calibrul gaurilor de la cheite? Latimea santurilor din pragus? Pasul suruburilor? 

 

Glumesc, desigur, insa accept si chitara moca :)

 

Succes!

 

Salut Leopold,

(considerind ca acesta este numele tau)

o sa-ti raspund punctual - sper sa nu omit nimic.

- iti multumesc pt faptul ca esti sincer si ca nu-tiu displac chitarele - te inteleg ca nu esti fan JEM - dar eu sint... sau am fost  :)

Acum trebuie sa-ti zic ca de la inceput mi-am propus ca primul model sa fie un fel de "tribut" daca l-as putea numi fata de VAI si fata de JEM care pe mine m-au marcat destul de mult din mai multe puncte de vedere.

Primele chitare au fost facute asa pt ca mi-a fost mult mai ieftin sa proiectez un model si nu 4-5 modele din prima.

In prezent am in lucru inca 3-4 modele in afara de cel existent deja. Lucrez de asemenea la 2 modele de bas cu 5 coarde, fiecare model cu o scala diferita.

 

- demo-ul stiu ca suna bine si iti multumesc. date fiind posibilitatile mele tehnice in prezent am facut acel demo tras prin linie... Oricum NU voi ramine la stadiul asta. Am zis ca pt inceput este bine ca oamenii sa vada si sa auda ceva. Deja am gasit niste locuri unde voi putea face filmari cum trebuie cu 4-5 ampuri diferite si tras si prin linie si prin micorfon. STIU exact ce spui si te inteleg.

- situl.... merge greu - dar nu pt mult timp... la greseli .. mi le asum eu am scris tot este acolo si am scris la ore din dimineata sau din noapte si de multe ori in fuga.. cum prind cite o greseala editez si schimb..  sint doar vinovat ca sint OM .. :)) dar nu gasesc o scuza.in asta.

 

- site in limba Romana?? NU.. nu ma intereseaza acest aspect. si aici poate comenta cine ce vrea.. piata sin Romania este aproape moarta si inexistenta. faptul ca voi vinde sau nu in Romania nu ma afecteaza cu nimic si nici nu ma atrage foarte tare. Daca cineva va dori il voi servi cu mare placere.

 

 

Cu stima,

Mike Vlahopol

 

Eu l-as incerca, mie imi place cum suna , insa sunt sigur ca n-as da 1500 euro pe ea

 

nu conteaza daca vrei sa cumperi sa nu. daca vrei sa pui mina pe o chitara te astept. Si apoi poate sa-ti placa sau poate sa nu-ti placa - ramine dreptul tau..  :)

 

Mike Vlahopol

Nu functioneaza site-ul.

 

 

poate nu-ti merge tine.. la mine vad ca merge.. ce-i drept uneori cam greu.. dar voi remedia asta.. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma scoate din sarite doza de la jumate. Dupa ce ca nu o folosesc, ma mai si impiedic cu pana de ea. Deci pentru mine doza din mijloc e un minus, nu un plus si sint sigur ca nu sint singurul care are parerea asta.

 

---

 

Am impresia ca toti mesterii de chitare romani sint putin dusi cu pluta (ca sa nu zic batuti in cap - na ca tot am zis).

Pai taticu', tu, Strike, Bike sau Nike, crezi ca daca iei un model de Ibanez si-i aduci niscaiva modificari o sa-l poti vinde cu 1500 de euro? La preturile astea concurezi cu Fender si Gibson.

 

Daca am 1500 de euro de dat pe o chitara NU VOI ALEGE NICIODATA Whirpool atita timp cit imi pot lua Gibson, Jackson etc. Si dac-ar costa 500 de euro, tot as avea mai multa tragere de inima spre Epiphone sau LTD.

 

Traim in Romania, mosule, si sa ne ceri 1500 de euro pe o chitara e ca si cum ne-ai pune sa ne dam cu tesla in koaye - chestie pe care e evident ca nu o vom face. 

 

EDIT: M-am uitat acu' pe sait, la specificatii si preturi. Imi vine sa te bat. :))

 

Salut

 - te scoate din sarite doza aia pentru ca habar nu ai cum sa o folosesti, nu stii cind si nici la ce foloseste - drept pt care te scoate din minti.

- fiecare merster de chitare face ce vrea el si cum vrea el - NU ESTE TREABA TA..  :) DACA AI BANI, DOLARI, EURO, LEVA, FORINTI... te duci la un mester din asta si ii zici cu fata aia din avatar.... "fratioare" mie imi faci o cobza asa cum vreau eu, poti sa faci? si vezi daca iti face sau nu... PINA ATUNCI..

 

- Strike, Nike sau Bike nu stiu sint - fiecare cu gasca lui.. chitarei i-am adus multe modificari nu doar unele... o vind cu cit vreau eu si concurez cu cine vreau eu. cumpara si tu un sistem tremolo LO PROFILE de la ScHALLER da banu si vezi cit costa si apoi fa-ti du doze custom  si vezi cit te costa.. daca ai banet si nu ai ce face cu ei..

- I-ati ce chitara vrei tu... i-ai de 150 de euro ca suna bine pt tine.. chitara mea NU este pt unul ca tine :)

 

EDIT...???? uite las aici un mesaj public.... hai sa ne vedem unde vrei tu si sa vedem daca ma bati... BA esti intreg la CAP?

 

IRONE.... CIND VREI TU SI UNDE VREI TU... spune ziua si locul...

 

PS NU mai exista moderatori pe RGC? Asta ma ameninta mai in gluma mai in serios.. si lumea de aici se asteapta ca eu sa tac sa sa o iau ca pe o gluma si sa fiu jovial, curtenitor, amabil cu astfel de INAPTI ?

 

:))))

 

ba pe tine NU pot sa te respect...

 

Mike Vlahopol

Hai ca m-am uitat si eu putin pe sait...

 

"Licenced Floyd Rose: - Low Profile - Chrome MADE in Korea"

"Pickups:

 Bridge: Shark Bite - white

 Middle: Great White Shark II - white

 Neck: Blue Shark - white" (??? sunt naucit)

List Price  - € 1,869

Special Offer € 1,425  (Pfoai ce lovitura, fug la banca sa scot banii sa o cumpar, mai ales ca asta "model 003" are un pickguard taiat parca cu brisca)... si m-am uitat doar la un model, sa continui?

 

Acuma serios, daca asta-i o oferta avantajoasa, eu imi arunc toate sculele!

 

 

vad ca ai scris ca esti naucit... nu stii ce inseamna WHITE ???  :)

de ce nu ai dat copy paste la toate specificatiile? Scoatem asa din context? Pai ce facem bre, ne batem joc?  :)

Link to comment
Share on other sites

Are preţurile aici:

http://www.vlahopolguitars.com/index.php/en/

 

Amuzantă treaba cu "list price", cât timp el e singurul care le vinde. 

 

Eu unul tot nu înţeleg treaba cu "custom" prea bine, dar asta vine de la marii producători, că ăia au luat chitare de serie pe care le-au numit "custom" ca să se vândă mai bine. Aici la fel, 5 modele "custom". De ce custom şi nu doar 5 modele, nu-mi dau seama şi nici nu mă aştept să fiu lămurit.  :lol:

 

 

LIST PRICE... este greu pt tine las-o asa.. invata si tu economie.. si vezi ce inseamna dubla impozitare... TVA UE / vs NON UE..  stai ca am scris deja prea multe litere...

 

CUSTOM inseamna CUSTOM... adica daca vrea Vasilica vine spune ce vrea si eu ii fac - cam asta inseamna CUSTOM...  dar si asta pare sa fie greu de inteles..

 

Faptul ca sint la inceput si trebuie sa fac niste chitare pe care lumea sa poata pune mina si sa le auda, sa le pipaie, sa le miroasa... m-a determinat sa fac niste chitare la inceput asa CUM am vrut eu. Cum ziceam sa ma reprezinte pe mine..

Nu sint doar 5 modele deocamdata daca erai mai atent "modelele" sint doar unul singur.. este acelasi model cu specificatii diferite.

 

Iaca ca fara sa vreau te-am si lamurit.. dar nu ma astept sa intelegi asa cum nici tu nu te-ai asteptat sa fi lamurit. 

Link to comment
Share on other sites

Mike, daca imi permiti o sugestie: cea mai simpla varianta astfel incat orice chitarist amator sau profesionist, care dispune de suma asta sau nu, iubeste ibanezul sau nu...etc sa isi poata face o parere obiectiva despre ceea ce oferi este sa faci o "degustare"...e simplu, cunosti, ai relatii, nu cred ca e greu sa faci rost de un spatiu, ceva amp-uri si ceva snack-uri si sa inviti lumea. Faptul ca se judeca dupa vizual/audio poate duce la pareri gresite, prejudecati etc. Cat despre a respecta sau nu sau a raspunde cu aceeasi moneda...inteleg si punctul tau dar trebuie sa intelegi ca pentru o mare parte din aceste reactii ai si tu o parte de vina: marketing gresit, informatii mai mult sau mai putin concrete etc...spor la treaba si sper sa reusesti sa aduci produse bune pe piata

Edited by Mister K
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mike, nu faci bine ce faci aici, iarta-ma.


Nu stiu cine esti, nu e treaba mea, iti vorbesc prin prisma uneia dintre specializarile mele. De-aia cu scoli si mastere prin Anglia.


 


Nu faci bine. Poate ca piata ta nu e aici, eu nu-ti voi fi client, tipul de chitare prezentat nu face obiectul interesului meu desi bugetul meu pentru ce cumpar poate sa depaseasca lejer plaja ta de preturi. Doar ca tu trebuie sa-ti cauti o piata, si aici si afara si sa te comporti prieteneste cu oricare potential client. Oricare, Mike! Tu esti pe o nisa, acolo trebuie sa-ti atragi clientii si acolo sa-ti faci un nume/renume. Pina sa ajungi la un "statut mitic" ca Suhr sau asa e de munca mult si nu exista vreo garantie ca vei ajunge vreodata. Pe forumul asta ai si dezavantajul de a fi roman (!), pari a uita asta. Se invata la studiul mentalitatilor.


Eu admir intreprinzatorii, oamenii cu idei, bune sau rele, asta-i alta discutie si doar piata ii valideaza sau nu. Ca e plina lumea de produse proaste care se vind in draci si cu siguranta exista multi producatori care nu-si vind marfa excelenta pentru ca nu au canale de distributie. Adica nu stim ca exista produsul respectiv necum sa si punem mina pe el. Nu spun ca produsul tau e bun sau rau, nu despre asta e vorba. E insa important sa convingi o piata ca merita sa cumpere ce faci tu. Atit si nimic mai mult. Iti sugerez sa te uiti atent la comportamentul altor producatori pe pe Rgc. Vei intelege, poate, ca pe nisa ta ori dezvolti o legatura personala cu clientul (il intelegi si-i vii in intimpinare, practic lucrezi cu el pe nevoile lui) ori nu existi.


Orice clinch public cu vreo persoana mai mult sau mai putin avizata de-aici sau de oriunde altundeva iti va indeparta multi clienti potentiali, indiferent ce vei fabrica. Nu uita vreun moment vorba: "clientul imi plateste mie facturile". Si mai e una: "clientii sint ca mustele. Vin una cite una si pleaca roi".


Bafta, iti doresc sa iti vinzi produsele si-mi propun sa urmaresc ce faci cu o discreta curiozitate profesionala, nu chitaristica :)


Edited by Posho
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ar fi multe de spus dar nu cred că are sens, până la urmă cred că esența e ușor de extras:
Zici că ai făcut niște chitare "așa cum ai vrut tu". Bun, foarte bine. Dar de ce ar trebui să ne intereseze pe noi? De ce ar alege cineva produsul tău și nu altul din aceeași gamă de preț? Cu alte cuvinte, unde-i pozișăningu'?

Link to comment
Share on other sites

Acum serios, aveti un stil - de a "sugera" sau a scoate in evidenta greselile omului - ce contine aceeasi diplomatie ca si purtarea lui Mobutu Sese Seko. Si apoi toti se mira de reactiile de aici, de mistocareala de bodega cu bere ieftina si mici afumati. Clar omul nu are o strategie de marketing cu tot ce implica asta, nu are 100% atitudine de vanzator si alte cele dar subliniati problemele, propuneti solutii etc. Omul incearca sa faca ceva si pentru asta merita incurajat nu scuipat si injurat la o "samanta" in fata blocului

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

OK, și cum îl putem încuraja? Ar trebui să se "sacrifice" lumea și să cumpere chitare de la el chiar dacă n-ar fi fost prima opțiune?

Dacă există probleme evidente de design, marketing și comunicare nu trebuie aduse în discuție?! Până acum am auzit doar complexe de persecuție și despre cum îl jignește critica, pentru că el știe mai bine, că produsele au fost "lăudate" de niște chitariști cu nume mari. Asta ar trebui încurajat?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mike, daca imi permiti o sugestie: cea mai simpla varianta astfel incat orice chitarist amator sau profesionist, care dispune de suma asta sau nu, iubeste ibanezul sau nu...etc sa isi poata face o parere obiectiva despre ceea ce oferi este sa faci o "degustare"...e simplu, cunosti, ai relatii, nu cred ca e greu sa faci rost de un spatiu, ceva amp-uri si ceva snack-uri si sa inviti lumea. Faptul ca se judeca dupa vizual/audio poate duce la pareri gresite, prejudecati etc. Cat despre a respecta sau nu sau a raspunde cu aceeasi moneda...inteleg si punctul tau dar trebuie sa intelegi ca pentru o mare parte din aceste reactii ai si tu o parte de vina: marketing gresit, informatii mai mult sau mai putin concrete etc...spor la treaba si sper sa reusesti sa aduci produse bune pe piata

 

Salut,

Ce spui tu este deja in plan doar ca il tot amin din cauze obiective. trebuie sa temin mai multe chitare, ca sa pot arata macar citeva modele cu sub modelele lor.

Cine o sa vrea custom o sa poata face custom cine o sa vrea o chitara gata facuta va putea lua una gata facuta.

Workshop / prezentare - am mai facut si le-am anuntat pe facebook - cine a vrut a venit si a cintat.

Am in plan un soi de lansare intr-un club mai mare.cind voi figata cu tot ce mi-am propus.

Pot sa iau mai multe locatii mici sau mai mari oricind doresc, oamenii m-au invitat.

 

Cit despre raspuns cu aceeasi moneda.. cu oamenii mai putin pregatiti nu ai ce sa faci, am si eu rabdarea mea si ofer respect si cer acelasi lucru. NU eu am inceput aceasta terfeleala... Reactiile vin de obicei si in general de la invidiosi si / sau neaveniti. NICI un chitarist cu scaun la cap NU mi-a vorbit urit si nici pe un ton jignitor. TOTI si-au spus parerea frumos, cum este si normal sa se faca.

 

Am avut oameni care mi-ai zis citez: "Frate, suna foarte tare, doar ca nu imi place sa seamana cu Ibanezul" ... ce sa-i zic ca NU are dreptate? :))

Asta a fost ideea initiala, sa semene cu Ibanezul :))) Urmatorul model o sa semene cu "BMW"  ... :))  - glumesc.

 

Cu stima,

Mike Vlahopol

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

57....eu ma refeream doar la modul/forma sub care se aduc in discutie aceste probleme...cu eternele mistouri si glumite. nu zice nimeni sa ii cumperi chitara mai ales pe baza unor imagini/prezentari video etc, dar de aici pana a bascali omul e cale lunga...plus ca din ce vad lui Mike ii e greu sa faca distinctie intre statutul lui de chitarist si cel de vanzator si atunci se nasc din partea lui anumite reactii ce nu tin de un comerciant, reactii pe care "sacalii" abia le asteapta :)

Edited by Mister K
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Mike, nu faci bine ce faci aici, iarta-ma.

Nu stiu cine esti, nu e treaba mea, iti vorbesc prin prisma uneia dintre specializarile mele. De-aia cu scoli si mastere prin Anglia.

 

Nu faci bine. Poate ca piata ta nu e aici, eu nu-ti voi fi client, tipul de chitare prezentat nu face obiectul interesului meu desi bugetul meu pentru ce cumpar poate sa depaseasca lejer plaja ta de preturi. Doar ca tu trebuie sa-ti cauti o piata, si aici si afara si sa te comporti prieteneste cu oricare potential client. Oricare, Mike! Tu esti pe o nisa, acolo trebuie sa-ti atragi clientii si acolo sa-ti faci un nume/renume. Pina sa ajungi la un "statut mitic" ca Suhr sau asa e de munca mult si nu exista vreo garantie ca vei ajunge vreodata. Pe forumul asta ai si dezavantajul de a fi roman (!), pari a uita asta. Se invata la studiul mentalitatilor.

Eu admir intreprinzatorii, oamenii cu idei, bune sau rele, asta-i alta discutie si doar piata ii valideaza sau nu. Ca e plina lumea de produse proaste care se vind in draci si cu siguranta exista multi producatori care nu-si vind marfa excelenta pentru ca nu au canale de distributie. Adica nu stim ca exista produsul respectiv necum sa si punem mina pe el. Nu spun ca produsul tau e bun sau rau, nu despre asta e vorba. E insa important sa convingi o piata ca merita sa cumpere ce faci tu. Atit si nimic mai mult. Iti sugerez sa te uiti atent la comportamentul altor producatori pe pe Rgc. Vei intelege, poate, ca pe nisa ta ori dezvolti o legatura personala cu clientul (il intelegi si-i vii in intimpinare, practic lucrezi cu el pe nevoile lui) ori nu existi.

Orice clinch public cu vreo persoana mai mult sau mai putin avizata de-aici sau de oriunde altundeva iti va indeparta multi clienti potentiali, indiferent ce vei fabrica. Nu uita vreun moment vorba: "clientul imi plateste mie facturile". Si mai e una: "clientii sint ca mustele. Vin una cite una si pleaca roi".

Bafta, iti doresc sa iti vinzi produsele si-mi propun sa urmaresc ce faci cu o discreta curiozitate profesionala, nu chitaristica :)

 

 

NO, in parte ai dreptate... nu pot sa te contrazic.. :)

 

Si eu stiu care sint specializarile mele... doar ca sint o fire cu mult mia vulcanica decit astia care isi bat joc si care si daca le place si dac aNU le place ei tot fac misto de ceva sau de cineva.

 

Cum ziceam... sa vina unul sa ma scuipe, sa ma injure sa-mi dea palmute, sa ma ameninte ca ma bate... si eu sa-i zic.. mai poftiti pe la noi, va multumesc ca m-ati batjocorit?  HAI sa fim seriosi.. :)))

 

Eu nu vreau sa ma adresez tuturor, dar asta nu obliga pe nimeni si nici pe mine sa fac misto sau sa fiu luat la misto si sa ramin mut si fara reactie.

L-ai citit pe ala care zicea ca m-ar bate??? pai eu aluia sa-i fac pe plac sau sa-i spun fiti amabil domnule, nu este corect cum procedati, eu as vrea sa va prezint noul meu model de "bita de baseball", eventual....

 

Scoli avem cu totii, mai mici sau mai mari si nu are sens sa imi scriu aici CV-ul, daca vrei vorbim pe privat. Ma gasesti pe facebook .

 

Am avut pe cineva de aici de acum mai multe luni cind tot asa au sarit hienele pe mine si care mi-a dat add pe facebook si mi-a zis: "si eu am fost unul care a zis nasoale despre tine si despre chitara ta, dar as vrea sa vin sa probez una daca se poate" ... si a venit... dupa ce a cintat, a plecat cu un zimbet pe buze..

Mie nu mi-e frica de nici o competitie si pun chitara mea linga orice chitara si va suna foarte bine... cu siguranta ca va suna altfel.. dar NU mai prost. materialele pe care le folosesc sint din cele mai bune cu putinta si nu fac rabat de la nimic. Asadar, NU am cum sa dau gres.

Iar ca si o completare, mie NU clientii din Romania imi platesc facturile.

 

Cu stima,

Mike Vlahopol

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

- iti multumesc pt faptul ca esti sincer si ca nu-tiu displac chitarele - te inteleg ca nu esti fan JEM - dar eu sint... sau am fost  :)

Acum trebuie sa-ti zic ca de la inceput mi-am propus ca primul model sa fie un fel de "tribut" daca l-as putea numi fata de VAI si fata de JEM care pe mine m-au marcat destul de mult din mai multe puncte de vedere.

Primele chitare au fost facute asa pt ca mi-a fost mult mai ieftin sa proiectez un model si nu 4-5 modele din prima.

In prezent am in lucru inca 3-4 modele in afara de cel existent deja. Lucrez de asemenea la 2 modele de bas cu 5 coarde, fiecare model cu o scala diferita.

 

- demo-ul stiu ca suna bine si iti multumesc. date fiind posibilitatile mele tehnice in prezent am facut acel demo tras prin linie... Oricum NU voi ramine la stadiul asta. Am zis ca pt inceput este bine ca oamenii sa vada si sa auda ceva. Deja am gasit niste locuri unde voi putea face filmari cum trebuie cu 4-5 ampuri diferite si tras si prin linie si prin micorfon. STIU exact ce spui si te inteleg.

- situl.... merge greu - dar nu pt mult timp... la greseli .. mi le asum eu am scris tot este acolo si am scris la ore din dimineata sau din noapte si de multe ori in fuga.. cum prind cite o greseala editez si schimb..  sint doar vinovat ca sint OM .. :)) dar nu gasesc o scuza.in asta.

 

- site in limba Romana?? NU.. nu ma intereseaza acest aspect. si aici poate comenta cine ce vrea.. piata sin Romania este aproape moarta si inexistenta. faptul ca voi vinde sau nu in Romania nu ma afecteaza cu nimic si nici nu ma atrage foarte tare. Daca cineva va dori il voi servi cu mare placere.

 

Servus!

 

Multam de raspuns. Am incercat sa vin cu ceva pareri constructive. 

 

Am zis (foarte sincer) ca nu-mi displac chitarele. Nu e o critica ci o apreciere personala, la fel as fi zis si de JEM-ul original. Pur si simplu mie nu-mi face cu ochiu' modelul. Pe de alta parte, nu imi displace :) Cu alte cuvinte, e de bine.

 

Greselile, na, sunt omenesti, doar ca trebuie remediate daca vrei sa dea bine pentru piata externa. Pe masura ce ai timp si disponibilitati o sa vrei sa umbli mult mai mult si la site, insa nu cred c-ar fi prima prioritate. Stiu bine ce munca dracu e sa scoti pe piata un produs mult mai simplu ca o chitara. 

 

Piata din Romania nu cred ca e chiar moarta, insa pentru un start-up care face chitare custom nu e foarte interesanta, intr-adevar. Ar ajuta probabil sa prinzi un endorser intr-o trupa cu vizibilitate... ceea ce din pacate nu-i neaparat tot una cu muzicieni buni sau originali... sau care-mi plac mie :)

 

Bafta!

 

PS. Bonus pentru site: in general lumea boteaza zebra humbuckerele alb cu negru. La tine sunt ambele aceeasi culoare :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

57....eu ma refeream doar la modul/forma sub care se aduc in discutie aceste probleme...cu eternele mistouri si glumite. nu zice nimeni sa ii cumperi chitara mai ales pe baza unor imagini/prezentari video etc, dar de aici pana a bascali omul e cale lunga...plus ca din ce vad lui Mike ii e greu sa faca distinctie intre statutul lui de chitarist si cel de vanzator si atunci se nasc din partea lui anumite reactii ce nu tin de un comerciant, reactii pe care "sacalii" abia le asteapta :)

 

Prietene,

Nu stiu daca ne stim ca nu te stiu dupa acest nick, dar tu ai insumat in 2 fraze TOT ce se intimpla aici...

 

Nistei unii "sacali" sau nu, cunoscatori sau NU (parerea mea este ca NU), care nu mia conteaza pe unde cinta si cum si mai ales daca cinta, ma ataca atit pe mine cit si brandul care imi poarta numele si apoi se asteapta ca partea comerciantului din mine sa le vorbeasca frumos cind ei ma fac ca la usa cortului.. Eeee, uite nu.. nu pot asa..  :)

 

Ei nu fac decit sa ma toace marunt chiar daca vin cu dovezi clare ca instrumentele / chitarele facute pina acum de mine NU sint proaste deloc. OK seamana cu o alta chitara si nu-i place lui X - sint de acord... dar pina la a ma jigni constant si fara oprire e cale lunga...

 

Si daca acesti oameni au sau nu dupa ce sa bea apa, nu e treaba mea si ei nu fac targetul obiectului meu de activitate. Am avut 2 chitaristi foarte mari care mi-au zis daca NU aveam contract pe X ani cu firma Y gaseam o varianta sa te ajut sa promovezi...

Nu ma mai ating aceste injurii pt ca stiu ca instrumentul meu NU este unul prost deloc este un instrument foarte bun care paote sta in orice clipa linga cele mai scumpe chitare.

 

O zic cu mult curaj si o fac oricind si al orice ora... spuneti-mi ora si locul. 

 

Iti multumesc si apreciez ca ai reusit sa zici in doua fraze chiar si ce nu am reusit eu sa zic.

 

Cu respect,

Mike Vlahopol

Servus!

 

Multam de raspuns. Am incercat sa vin cu ceva pareri constructive. 

 

Am zis (foarte sincer) ca nu-mi displac chitarele. Nu e o critica ci o apreciere personala, la fel as fi zis si de JEM-ul original. Pur si simplu mie nu-mi face cu ochiu' modelul. Pe de alta parte, nu imi displace :) Cu alte cuvinte, e de bine.

 

Greselile, na, sunt omenesti, doar ca trebuie remediate daca vrei sa dea bine pentru piata externa. Pe masura ce ai timp si disponibilitati o sa vrei sa umbli mult mai mult si la site, insa nu cred c-ar fi prima prioritate. Stiu bine ce munca dracu e sa scoti pe piata un produs mult mai simplu ca o chitara. 

 

Piata din Romania nu cred ca e chiar moarta, insa pentru un start-up care face chitare custom nu e foarte interesanta, intr-adevar. Ar ajuta probabil sa prinzi un endorser intr-o trupa cu vizibilitate... ceea ce din pacate nu-i neaparat tot una cu muzicieni buni sau originali... sau care-mi plac mie :)

 

Bafta!

 

PS. Bonus pentru site: in general lumea boteaza zebra humbuckerele alb cu negru. La tine sunt ambele aceeasi culoare :)

 

 

legat de PS... unde e cu zebra.. ?  ajuta-ma te rog :)))

 

EDIT 1:

Daca cineva nu a inteles si a facut misto.. e una.. dar sint doze ZEBRA care sint una crem si una neagra de obicei... doar ca la mine.. de exemplu.. toate dozele mele au nume de specii de rechini.. ;)) a fost o idee de-a mea.. si am o doza care se numeste Zebra Shark care este in mai multe culori... doze albe, negre, crem si zebra... 

 

NU stiu daca asta iti raspunde la intrebare..

merci frumos

 

http://www.vlahopolguitars.com/index.php/en/pickups/guitar-pickups 

Edited by Crossroads
Link to comment
Share on other sites

Mike multumesc pentru aprecieri, nu ne cunoastem, sunt doar un chitarist de dormitor. In tot topicul asta sunt multi colegi care au subliniat aspecte foarte foarte importante legate de ceea ce vrei sa faci: problema site-ului, problema textelor. slogan etc. Gandeste-te la toate, vezi ce consideri bun, cauta si alte pareri si mergi inainte...produsul il ai, dupa parerea ta si a altora avizati e bun so go for it

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

OK, și cum îl putem încuraja? Ar trebui să se "sacrifice" lumea și să cumpere chitare de la el chiar dacă n-ar fi fost prima opțiune?

Dacă există probleme evidente de design, marketing și comunicare nu trebuie aduse în discuție?! Până acum am auzit doar complexe de persecuție și despre cum îl jignește critica, pentru că el știe mai bine, că produsele au fost "lăudate" de niște chitariști cu nume mari. Asta ar trebui încurajat?

 

 

salut,

 

Nu am nevoie de incurajari, ci doar de decenta de a se vorbi frumos, daca poti (nu fac referire la tine) daca nu te poti ridica la un anumt nivel de decenta nu ai cum sa faci parte din cercul meu de amici si prieteni sau potentiali clienti - este simplu.

 

NU am probleme de design - poate nu place unora si sint liberi sa zica ca nu le place si efectiv sa nu cumpere pt ca nu le place asa cum mie NU imi place RENAULT nici daca mi-l dai gratis, desi unii vor zice cit de tare este.

 

Probleme de marketing si de comunicare?

Nu cred ca trebuie sa imi dea cineva astfel de sfaturi decit daca le cer in mod expres sau daca cineva se simte dator sa-mi zica o poate face la o bere sau eventual pe privat .. daca vrea sa fie prietenos sau chiar si in spatiul public, daca - AGAIN - poate sa vorbeasca civilitzat.

 

E nasol ca ma faci complexat...  :)))  tie nu ti se pare ca este un mod de persecutie ( asa cum la-i numit tu) faptul ca ma iau toti idiotii in basica fara sa ma cunoasca?

 

Si da... acum aproape un an cind tot asa au sarit unii cu gura aiurea si faceau misto au vorbit foarte urit la adresa mea si a instrumentelor facute de mine, FARA sa fi pus vre-unul mina pe ele.. ACUM in schimb cind unii care chiar stiu ce este aia o chitara au cintat si au zis ca sint cool acum va legati chiar si de asta...  :)))

 

si una peste alta eu tre' sa tac .. :))) cam greu...

 

DAR... Cred sincer ca mai sint sanse de reconciliere...

 

AIA care au vorbit urit lasa ciocul mai moale, il las si eu, bem o bere si ne intelegem...  ca vorba aia..  "Ut sit bonum, et non malum" traducere aproximativa in Latina...

 

Iar ala care a zis ca ma bate, il astept face to face si o dam cum vrea el.. :) 

 

Cit de cocalar sa fie cineva care se crede muzician, unde muzician inseamna cineva care "gindeste cu sufletul", creeaza, are o educatie aleasa, vine si zice ca m-ar bate ca nu-i convine lui ca am eu o chitara care nu-i place lui...   CUM ?

 

Pe bune??? Asa ceva!!!...

 

 

 

 

 

 

 

Edited by Crossroads
Link to comment
Share on other sites

 

LIST PRICE... este greu pt tine las-o asa.. invata si tu economie.. si vezi ce inseamna dubla impozitare... TVA UE / vs NON UE..  stai ca am scris deja prea multe litere...

 

La capitolul "litere" eşti greu de întrecut, într-adevăr. 

"List price" ăla de care vorbeşti tu, e preţul recomandat de producător. Care este, mai mereu, mai mare decât preţul de la vânzător (scuze, dilăr, că văd că-ţi place engleza). E un preţ orientativ, făcut în ideea să acopere TVA, taxe, toate cele. Acum, de ce am spus eu că e amuzant, pentru că tu eşti şi producător şi vânzător. Ai tăiat preţul "de listă" şi ai pus alături preţul cu care vinzi. Preţul "de listă" e încă valabil. O să vezi peste tot, că ai preţul ăla trecut mai jos, doar orientativ, nu în ideea că ăla-i preţul iniţial dar s-a trezit vânzătorul să facă reducerea secolului. 

 

Eu asta spuneam, că nu înţeleg ideea de "custom". Să spunem că aleg chitara "001". Mi-o faci roşie, fără doza de mijloc, cu pickguard roz cu picăţele, fără inlay-uri, fără găuricile alea prin corp, fără logo-ul ăla pe headstock la preţul de 1450E, sau le aduni şi îmi ceri 3000, că na, "custom"?  Că până la urmă poate ne-ar interesa să ne clătim ochii şi cu chitarele tale "custom", că pe-astea cu peştişori le-am mai văzut.

 

Până la urmă nu înţeleg de ce eşti aşa agresiv în răspunsuri. Tu cu mâna ta ţi-ai pus link-urile aici, nu ţi le-am pus noi. Tu ne-ai invitat la dialog. Răspunsurile sunt pe măsura tonului impus de tine. Nu vrei clienţi români, cum ai spus mai sus, RGC-ul nu e locul potrivit de găsit clienţi străini. 

 

La fel şi cu ce ziceai tu cu lansări în cluburi. Care-i rostul dacă te doare undeva de români?

 

Cit despre raspuns cu aceeasi moneda.. cu oamenii mai putin pregatiti nu ai ce sa faci, am si eu rabdarea mea si ofer respect si cer acelasi lucru. NU eu am inceput aceasta terfeleala... Reactiile vin de obicei si in general de la invidiosi si / sau neaveniti. NICI un chitarist cu scaun la cap NU mi-a vorbit urit si nici pe un ton jignitor. TOTI si-au spus parerea frumos, cum este si normal sa se faca.

 

Şi aici greşeşti. Reacţiile au venit de la tine, odată ce te-am întrebat câteva chestii. Întrebări normale, de ce pickguard-ul e desenat cu stânga, de ce e nustiuce strâmb, pe urmă te-ai crizat. Că tu faci cele mai bune chitare, că eşti 'mnezău pe pământ. La fel şi acum. Tu de fapt vrei să fii pupat în cur. Nu vrei să-şi dea nimeni cu părerea. Tu fiind chitarist, te-ai dus să ceri părerea colegilor de meserie. Pe bune acum, tu te aşteptai să auzi lucruri sincere? Vă cunoaşteţi, vă sprijiniţi, vă încurajaţi. Cum spui nevestei că-i stă bine noua fusta, ca să n-ai scandal, aşa şi cu chitarele tale. Sunt superbe. 

La fel şi cu "marii chitarişti" care sunt aşa mari de ţi-e frică să le zici numele. Şi ei, să nu-ţi zică că nu le plac, poate că au aruncat şi ei "sunt beton... pfff, dacă n-aveam contract cu Squier..." sau ce-au zis ei acolo, să te încurajeze. 

 

Când te-ai pus în faţa unui public care nu te cunoaşte şi nici nu dă doi bani pe sentimentele tale, ai primit răspunsuri pe măsură. Şi tu nu apreciezi părerile astea, însă, să ştii că, generalizând, astea sunt părerile ălora către care vrei tu să vinzi chitare. Indiferent că vorbim de România sau altă ţară. Ăştia de n-au treabă cu cântatul la nivel profesional îţi bagă bani în buzunar. Chitariştii cunoscuţi sunt mai mult instrumente menite să prezinte produsul maselor. Nici o companie nu ar supravieţui dacă ar vinde chitare doar profesioniştilor.

Edited by 'mnezău
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.