www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tasta Zero In Loc De Pragus


Toader
 Share

Recommended Posts

Am cintat mai demult pe o chitara a unui tip, era o chestie mica reconditionata la mosul din dorobanti.

Dar avea asa niste corzi joase si un grif drept am zis ca O VREAU PT MINE.

Secretul : tasta zero in fata pragusului.

 

Am mai vazut asta pe chitari de jazz si ma gandesc ca chiar ajuta la corzi de la 0.13 in sus

http://www.mjsguitars.net/wp-content/uploads/2010/11/oval_hole_headstock-copy.jpg

 

Vad ca unii oameni pun asa ceva si pe chitari normale

http://www.zeroglide.com/img/gallery-2.jpg

 

Si asa am dat peste siteul asta http://www.zeroglide.com/

 

Stiti pe cineva care sa faca rost de pragusuri de acest gen sau sa vanda taste la bucata... ?

 

Desi mi se pare ca ar fi o prioritate cand se cauta "garda la sol" redusa si sustain, vad ca nici un lutier nu are asta in lista de servicii


Ca sa nu mai zic ca lutierii ar scapa si de pilitul santurilor in "V" care creaza variatie în înaltimea corzilor si cantitatea de buzz in functie de grosimea corzilor

Edited by Toader
Link to comment
Share on other sites

acum inteleg. Avantaj este: ai un "nut" virtual cu cea mai joasa pozitie posibila (inaltimea e minima, deoarece e ca si cum chitara ar avea o scala extinsa, insa cu fret-ul acela deja "apasat". Deci nu ai nici buzz, pt ca e ca si cand ai avea un griff normal, cu o tasta apasata la un anumit fret, sa zicem 4), e si din metal, cu intonatie foarte buna, care nu se toceste, etc. deci ... avantaje sunt mai peste tot. Nu prea mai sunt daca se toceste (asta peste 1000 de ani de folosinta), pt ca trebuie retastat acel fret, lucru ceva mai greu (dar nu foarte) decat fabricarea unui alt nut la chitarele normale :)

 

In fine, treaba e ca intonatia e data de fret-ul 0, actiunea e minima, buzz-ul nu apare, uzura apare in zeci, poate sute de ani, iar nut-ul obisnuit e acolo doar pt ghidajul corzilor. Brilliant! :)

Link to comment
Share on other sites

M-a interesat subiectul acum ceva vreme, pentru ca urmaresc sa iau o copie a unei anumite chitare (celebre de altfel!) cu tasta 0. Din cate am inteles (de pe net!) castigi mult la intonatie, suna ca nota tastata, actiunea scade.

 

Pe de alta parte, se uzeaza tasta 0 rapid (e tot timpul apasata), si o data ce se fac santuri, devine interesant la benduri.

 

Repet, discutii de pe net, de utilizat cu circumspectie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La asta cu uzura nu stiu ce sa cred..

 

Ar mai pune producatorii tasta zero din fabrica pe chitari cu corzi titanice de 0.15?

 

Plus ca in ce poze am gasit eu tasta nu e batuta in tastiera cum sunt celelalte deci ar putea fi inlocuita usor.

 

Eu ma gandesc ca se prefera pragusul in loc de tasta zero ca prim punct de contact pentru ca mai salveaza din ce imperfectiuni pot avea tastele 1-3...

Pentru amatorii de folk care fac bataie violenta pe corzi libere cred ca buzz-ul e mult mai probabil cu tasta zero...

 

 

Eu clar m-am indragostit de idee, deci stiti pe cineva care face sau a facut? Sau aveti idei de improvizatii :yay: ?

Link to comment
Share on other sites

pentru cei care nu inteleg care e avantajul tastei zero:sunt 2 avantaje importante:1 ca nu ai uzura si alunecarea la folosirea sistemelor tremolo se face mai usor

2 ca ai string height foarte jos.practic e ca si cum ai apasa o coarda pe tasta 1 ca ex si te uiti la ce distanta ai la tasta 2.

si 3 sunetul la liber este acelasi ca la coarda apasata.

 

eu m am apucat sa cosntruiesc la chitara mea casio un nut cu tasta zero,insa din lipsa timpului mai dureaza ceva.o sa pun ceva poze cand e gata

Edited by victor_petrescu
Link to comment
Share on other sites

majoritatea chitarelor electrice vechi aveau tasta "zero" - de acustice, mandoline nu mai vorbim, aveau toate. s-a vorbit mai sus de avantaje - dezavantajul principal este greutatea efectuarii bendurilor, mai ales in primele pozitii- coarda tinde sa alunece pe tasta zero si daca aceasta a capatat santuri, lucrurile sunt grave. pragusul normal e o optiune mai buna, daca e facut cum trebuie si nu e considerat de producator sau lutier ca un simplu ghidaj - acesta trebuie sa aiba unghiuri precise si in functie de inclinarea headstockului, pozitia de iesire a coardei din cheita.

am atasat doua poze - tasta zero la o chitara din 65, si alta, cu un sistem reglabil la o chitara din 91 :)

enjoy!

ps: actiunea joasa este o optiune! nu o necesitate!

post-19049-0-84912400-1396464436_thumb.jpg

post-19049-0-48564100-1396464455_thumb.jpg

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

Al doilea e roller nut, n-are treaba cu tasta 0. Tipul asta de nut e folosit aftermarket la chitarele cu sistem tremolo, nu tasta 0 cum zicea cineva mai sus.

Cat despre uzura, se uzeaza mult mai repede decat un fret obisnuit...din motive lesne de inteles.

 

De ce ai vrea sa faci o modificare lipsita de utilitate ca asta? Era facuta pe chitarele vechi din considerente financiare...

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

oh ba da :) nu-ti agata corzile for once (bun la orice chitara), poti regla inaltimea nut-ului din suruburi in 3 secunde, nu tre' sa sapi in nut si sa mai si risti sa gresesti, ca sa arunci nut-ul la gunoi (buna pt orice chitara), nu se toceste mai deloc fata de nut-urile obisnuite (bun la orice chitara), nu risti sa ai intonatie gresita fara sa-ti dai seama (gen nu risti sa ai o galma pe canal-ul corzii care sa-ti deplaseze punctul de contact mai inapoi - bun la orice chitara), iti suporta orice grosime de corzi, de la 08 la 13+ fara sa largesti canalele (bun la orice chitara) :P

Link to comment
Share on other sites

Pe langa multitudinea de avantaje pe care le-ati enumerat, :) eu am pus asa ceva la arpeggione, pentru a-mi iesi mensura si deci intonatia corecta... ;)

 

IMG_9786_zpsda6354f0.jpg

IMG_9749_zps8f07666c.jpg

 

De asemenea, la toate archtop-urile pe care le am exista aceasta extra tasta si din masuratori, am constatat ca are legatura tot cu mensura... ;)

 

IMG_3379_zps7de44207.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

leopold, pe site-ul ala american costa 30 de dolari toata tarasenia fara transport si tva

Plus ca e din SUA, deci ar trebui sa treaca si prin iubita vama de la pantelimon. E un chin!

 

Vb de un pragus low cost (asa scrie si pe wiki :) )

Iata cam cat ar fi de munca (dupa ce ai pilit pragusul vechi sa faci loc pentru tasta)

 

 

Intrebarea e se mai ocupa cineva de lucrari ieftine pentru chitari nu foarte scumpe? :D

Mie mi se pare un upgrade super util si, daca ai tasta si o pila, super usor de realizat!

O duceam la mosu acum 7-8 ani, dar in 2014 nu cred ca mai e in business... :mellow:

Link to comment
Share on other sites

leopold, pe site-ul ala american costa 30 de dolari toata tarasenia fara transport si tva

Intrebarea e se mai ocupa cineva de lucrari ieftine pentru chitari nu foarte scumpe? :D

Mie mi se pare un upgrade super util si, daca ai tasta si o pila, super usor de realizat!

O duceam la mosu acum 7-8 ani, dar in 2014 nu cred ca mai e in business... :mellow:

 

Well... sunt sigur ca poti obtine usor *O* tasta de la un lutier. Nu sunt convins ca se potriveste. In ceea ce priveste mosu... mai bine as incerca sa fac singur lucrarea, desi nu ma pricep.

Lucrarile ieftine... ce sa-ti zic? Timpul costa, know-how-ul costa. Daca meseriasul iti pune tasta mai asa, se duce naibii intonatia cu totul, si dupa aia reparatia te costa mai mult decat chitara.

 

Personal nu vad o mare utilitate in general la tasta zero, insa e doar parerea mea.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pai vezi ce-am zis eu mai sus :) uite, copiez aici, mai jos:

 

nu-ti agata corzile for once (bun la orice chitara), poti regla inaltimea nut-ului din suruburi in 3 secunde, nu tre' sa sapi in nut si sa mai si risti sa gresesti, ca sa arunci nut-ul la gunoi (buna pt orice chitara), nu se toceste mai deloc fata de nut-urile obisnuite (bun la orice chitara), nu risti sa ai intonatie gresita fara sa-ti dai seama (gen nu risti sa ai o galma pe canal-ul corzii care sa-ti deplaseze punctul de contact mai inapoi - bun la orice chitara), iti suporta orice grosime de corzi, de la 08 la 13+ fara sa largesti canalele (bun la orice chitara) xtongue.png.pagespeed.ic.m1Sg0i_FyV.webp

Link to comment
Share on other sites

acum inteleg. Avantaj este: ai un "nut" virtual cu cea mai joasa pozitie posibila (inaltimea e minima, deoarece e ca si cum chitara ar avea o scala extinsa, insa cu fret-ul acela deja "apasat". Deci nu ai nici buzz, pt ca e ca si cand ai avea un griff normal, cu o tasta apasata la un anumit fret, sa zicem 4), e si din metal, cu intonatie foarte buna, care nu se toceste, etc. deci ... avantaje sunt mai peste tot. Nu prea mai sunt daca se toceste (asta peste 1000 de ani de folosinta), pt ca trebuie retastat acel fret, lucru ceva mai greu (dar nu foarte) decat fabricarea unui alt nut la chitarele normale :)

 

In fine, treaba e ca intonatia e data de fret-ul 0, actiunea e minima, buzz-ul nu apare, uzura apare in zeci, poate sute de ani, iar nut-ul obisnuit e acolo doar pt ghidajul corzilor. Brilliant! :)

 

wot?

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea e se mai ocupa cineva de lucrari ieftine pentru chitari nu foarte scumpe? :D

Te-aș fi rezolvat eu dar distanța complică treburile. O chestiune gen Zero Glide nu-i greu de făcut dar nici nu-i precis același lucru ca la o chitară construită de la început cu zero fret.

For what it's worth, la chitarele mele cu tastă zero (2 sau 3) chiar n-am avut probleme de uzură. Și restul erau destul de uzate. Nu de către mine, evident.

Link to comment
Share on other sites

Foarte ciudate unele " pareri " .

 

Fret Zero ...

 

avantaje : actiune minima cu toiate avantajele ...

Cu un headstock inclinat plus acel "nut" de ghidaj cu unghiuri de "dirijare " corespunzatoare corzile vor ajunge "in linie dreapta " pe prima tasta dupa care daca apesi coarda pe primul interval va rezulta un "detuning" minimal .

Se canta foarte usor si in primele pozitii datorita "actiunii" minime este nevoie doar de o presiune minima ca sa sune curat fara buzz cate un ton ....Poate la band-urile in pozitia a doua se simte o "tensionare" mai mare .Daca "nut"-ul , ce asigura pozitia corzilor si distanta dintre acestea , nu este aproape de tasta zero si permite un mic joc la benduri se poate agata coarda de tasta zero permite un pericol ca sa nu revina ( nu aluneca la loc) apoi auzi un fel de pocnet cand mai departe in timpul cantatului acea coarda odata la un bend ,ce cauzeaza o tensiune mai mare, sare coarda la loc .Adica "sare " in pozitia corecta .

Detuning-ul este minimal cand coarda se agata de tasta zero in urma unui bend executat de obicei pe pozitiile 1sau 2 ...doar pocnetul dertanjeaza daca inregistrezi ,,..live nu se simte .

Daca faci armonie si tii acorduri masuri intregi in prima pozitie este super nu-ti obosesc degetele deoarece presiunea necesara pentru un ton curat fara "buzz" este minima deci poti sa tii timp indelungat corzile apasate corect .ca in timpul executiei unor arpegii "cu sustain" unde se lasa sa toate tonurile din acord fara sa apara "buzz"-uri si va suna acordul arpegiat pe masuri intregi curat si frumos ....si cu corzi groase !!

Cu estomparea este la fel , adica strangi ca sa sune coarda apoi si slabesti presiunea pana la estompare foarte usor fara efort la viteza de executie mare .La fel foarte OK in cauza utilizarii unor corzi groase .

In cazul chitarelor cu "nut" si cu corzi groase este relativ mai greu in primele pozitii sa canti arpegii cu "sustain" ce sa sune curat pe durata a mai multor masuri . chiar si cu distors /crunch se aude urat cum face "buzz" cate o coarda cand obosersc degetele .

 

Dezavantaj ...daca ai corzi prea subtiri si uzate .nu ai acel "twang" curat si cu sustain pe corzile 6 su 5 "libere " deoarece din cauza amplitudini mari coarda in oscilatie atinge tastele datorita actiunii foarte reduse ..

 

Oricum "tasta Zero" de obicei era una mai inalta /mai groasa sau pur si simplu aceasta nu se slefuia cand restul se "fasonau" ca sa fie in plan si sa fie netede .

 

La chitarele electrice moderne se utilizeaza "nut" din metal reglabil ca si inaltime ca sa regl;ezi dupa dorinta ..si in functie de grosimea /tensiunea corzilor ... unele au si corectii "pe orizontala" , unii au facut si reglaj ptr intonatie corecta ,,,,.

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Also, steinberger has

 

http://3.bp.blogspot.com/-ZrzGFueYM2A/UnwYFOR3vzI/AAAAAAAApx8/dSo1qMigSFE/s1600/steiner-3.jpg

 

problema e ca in timp se va uza fretwire-ul acolo de la benduri

Razvane te stiu om serios !

 

Dar cum nu ai utilizat 40 de ani o chitara sau mai multe cu tasta Zero trebuie sa te contrazic .

 

Am chitara ( si cateva gaturi de Framus vechi ) cu tasta Zero ...au varsta de 35-45 ani ....nu sunt uzate mai deloc .

 

Cum am scris mai sus poate nu am explicat exact/complet ...la corzile subtiri nematisate poate sa se faca un foarte mic "sant" in tasta zero cat o "zgarietura " ce este suficient sa tina coarda intr-un anumit loc , daca cumva intre "nut " si tasta exista o distanta "marte " la un bend foarte pronuntat pe pozitia 1 sau 2 se poate sa sara din acel "santz " ce se aude ca o pocnitura , apoi cand "sare.aluneca " coarda la loc iarasi "pocneste" ..

 

Cum de opbicei intre nut si tasta zero este o distanta doar de 2-3mm nu prea gliseaza coarda pe aceasta tasta .

Daca distanta este mai mare atunci portiunea pe care poate glisa coarda se mareste ..si sa zicem ca ar putea sa "toceasca " putin tasta zero .

 

Pe de alta parte chiar daca ar exista problema ,aceasta Tasta Zero se poate schimba de cate ori vrei doar inaltimea ei conteaza deci pui o tasta ceva mai "jumbo" si este OK .

 

post-902-0-15832000-1396592069_thumb.jpg

ia observa ca nu are unde sa "toceasca" la benduriu ,,,cu vibratorul poate (?) se slefuiestye otzara ..dar nu am observat nici-o problemas dupa 30 de ani de utilizare .

 

https://www.google.ro/search?q=guitars+with+ZERO+fret&client=firefox-beta&hs=Q2y&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=sb&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=CU0-U464H4PYtQb7wYDwBw&ved=0CD8QsAQ&biw=1024&bih=639#facrc=_&imgdii=_&imgrc=NJAJQnKOh3TJKM%253A%3BXMuC1ZeTXtAWXM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.zeroglide.com%252Fimg%252Fguitar-2.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.zeroglide.com%252Fdetails.asp%3B285%3B169

Link to comment
Share on other sites

 

 

Oricum "tasta Zero" de obicei era una mai inalta /mai groasa sau pur si simplu aceasta nu se slefuia cand restul se "fasonau" ca sa fie in plan si sa fie netede .

 

de ce s-ar face mai groasa? ca sa fie suprafata de contact mai mare si astfel sa fie mai multe sanse sa nu avem o intonatie corecta a chitarei inca de la inceput? :) mai inalta iar nu are rost, pt ca atunci invingi scopul tastei zero si te duci spre cazul pragusului. Intregul ei scop principal era de a fi la nivel cu celelalte, pt a oferi cea mai joasa actiune posibila, fata de un nut normal. Nu se slefuieste pt a fi neteda si in plan cu celelalte? Pai atunci o sa iasa o prostie totala, cu actiune variabila, locuri care vor agata, probleme de intonatie (ma repet), etc.

 

FFS, daca tot si-ar face cineva tasta 0, sa o faca la naiba ca si pe celelalte si sa o lucreze la fel de bine. Daca nu, mai bine nu-ti mai faci. Lucrezi 20+ taste si ti-e lene la una? :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.