www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Humbucker Prajit Pe Jumãtate


chris_27
 Share

Recommended Posts

Nu inteleg ce legatura are magnetul, dar faci cum vrei

Pai se pare ca are legatura magnetul pt. un sunet bun!Chiar mai mare decat bobina.Am sa fac incercarea asta si daca iese ceva bun promit sa fac un video sa vedeti rezultatul.Daca nu iese ce trebe sunt deschis si la propunerea ta cu doza de la tine. Apreciez oferta ta!Thx!
Link to comment
Share on other sites

Nu conteaza, eu nu intelegeam ce vrei sa faci. Credeam ca vrei sa schimbi doar magnetul, nu si bobina intrerupta. Sa inteleg ca vrei sa le combini intre ele gibson/epi? Sa iei o bobina de epi si sa o inlocuiesti pe cea defecta de la gibson? Magnetii din cate stiu eu sunt cam la fel la ambele chitari, adica alnico, mare diferenta de sunet nu o sa ai.

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg ce legatura are magnetul, dar faci cum vrei

Se pare ca magnetul are legatura mai mare decat bobina pt un sunet bun.Am sa fac incercarea cu schimbarea magnetului.Daca iese ceva bun promit sa postez un video si daca nu ,raman deschis si la propunerea ta.Apreciez oferta!Multumesc deocamdata tuturor pt sugestii si nformatii!

 

Scuze am postat de doua ori crezand ca nu a functionat butonul de post topic.

 

Nu conteaza, eu nu intelegeam ce vrei sa faci. Credeam ca vrei sa schimbi doar magnetul, nu si bobina intrerupta. Sa inteleg ca vrei sa le combini intre ele gibson/epi? Sa iei o bobina de epi si sa o inlocuiesti pe cea defecta de la gibson? Magnetii din cate stiu eu sunt cam la fel la ambele chitari, adica alnico, mare diferenta de sunet nu o sa ai.

Nu !Vreau sa pun bobinele de la Epiphone pe magnetul de la Gibson.Asta e ultima varianta care mi se pare cea mai buna si mai simpla.Thx! Edited by chris_27
Link to comment
Share on other sites

Magnetii din cate stiu eu sunt cam la fel la ambele chitari, adica alnico, mare diferenta de sunet nu o sa ai.

Nu sunt la fel . Ponderea majora in pretul unei doze o constituie magnetii . Alnico (abrevieri de la Aluminiu,Nichel si Cobalt ) este o denumire generica referitoare la materialul feromagnetic si nu asupra proprietatilor magnetice ale materialului.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Te referi la faptul ca dozele reprezinta doar o parte din reteta unui sunet bun ? sau...?

Da la asta ma refer!clar ca si bobinele conteaza dar in cazul meu avand magnetul de la Gibson sunt dispus sa fac incercarea cu dozele Epi sperand ca aduc o imbunatatire dozei epiphone.Cred ca e mai complicat ca rebobinez doza intrerupta sau sa o inlocuiesc cu alta ...avand in vedere ca sunetul clar nu va mai fi acelasi.Asa incerc sa schimb magnetul de epiphone cu unul gibson.Deci pe soclul humbuckerului Gibson cu magnet cu tot voi pune cele doua bobine Epiphone .Sa vedem ce se intampla...
Link to comment
Share on other sites

Te referi la faptul ca dozele reprezinta doar o parte din reteta unui sunet bun ? sau...?

Și asta, dar considerând doar ceea ce determină paricularitățile unei doze, aportul magneților (material, geometrie, poziție, flux etc.) e mai puțin pregnant decât al bobinelor (numărul de spire, diametrul lor, densitatea și geometria înfășurării).

 

Asa incerc sa schimb magnetul de epiphone cu unul gibson.

Ce ai spune dacă ai afla că acei magneți sunt identici?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Numarul de spire si modul de bobinare este strict legat de proprietatile materialului feromagnetic . So....it's true! Magnetul este obiectul in jurul caruia se invart toate "socotelile" .

Banuiesc ca magnetii de la Classic '57 va face ca dozele de la Epiphone sa redea ceva mai multe frecvente de bass si inalte , plus ceva mai mult output .

Link to comment
Share on other sites

Teoria chibritului. Ca sa ai o semnificativa schimbare de ton ar trebui sa schimbi si polii de otel cu unii magnetici alnico, ceva de genul http://www.at-the-cr...pickup-set.html Altfel humbucker cu alnico sau ceramic bar e doar marketing (parerea mea), tonul e dat de felul bobinajului (daca dai un tur la fabrica seymour duncam de ex. o sa iti arate cateva rafturi pline cu diferite tiputi de sarma de bobinaj), impedanta cu cat e mai mare ai si output mai mare, dar joase si medii mai multe si inalte mai putine, dar nu intotdeauna.

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Pai experimentez acum cu ce am.Incerc sa vad daca pot sa fac ceva bun cu doza prajita.Daca nu imi place ce iese pot sa iau o doza noua care stiu ca suna bine dar deocamdata cred ca merita incercarea asta.Chiar suna bine doza Gibson 57 plus.Poate reusesc sa fac o imbunatatire dozei Epiphone.Intr-o saptamana sper sa pot face un video cu sunetul nou al chitarei.Sunt si eu foarte curios.Daca va suna prost,mai facem o gluma si cel putin am incercat :respect:

 

Și asta, dar considerând doar ceea ce determină paricularitățile unei doze, aportul magneților (material, geometrie, poziție, flux etc.) e mai puțin pregnant decât al bobinelor (numărul de spire, diametrul lor, densitatea și geometria înfășurării).

 

 

Ce ai spune dacă ai afla că acei magneți sunt identici?

Pai daca sunt identici as lucra fara sorti de izbanda :) (dar nu cred sa fie pe o doza Epiphone magnetul identic cu cel de Gibson)nici bobinajul si nici magnetii.Se simte diferenta de sunet intre ele chiar daca doza Epiphone nu suna rau.
Link to comment
Share on other sites

Pai daca sunt identici as lucra fara sorti de izbanda .

Nu sunt la fel si nici nu avem vreo sansa sa schimbam teoriile lui Maxwell . Parametrii coercitivii a liniilor de camp difera covarsitor (peste 100%) de la Alnico 2 la Alnico 5 , de exemplu . Adica cu cat magnetul este mai puternic , cu atat capata sens bobinarea mai multor spire la o doza . Daca magnetul nu are suficient camp magnetic, poti sa pui milioane de spire pt ca nu se va transforma in generatorul de semnal care trebuie . Asa ca ,... spor la treaba si asteptam un test sound :)

Edited by ggg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vaguely related : Mie dozele Epi mi se par cele mai bune doze stock [as in, non-special-magical-famous-brand]

Total de acord !

 

Ma gândeam ca a fost o greșealã de fabricatie sau o tensiune inversã

?What

Ce tensiune inversa?

Ce experimente cu "pun magnetu' de Gibson cu bobina de Epi,ca sa sune mai bine" vrei tu sa faci si in ce scop? Nu inteleg logica.

Link to comment
Share on other sites

?What

Ce tensiune inversa?

Ce experimente cu "pun magnetu' de Gibson cu bobina de Epi,ca sa sune mai bine" vrei tu sa faci si in ce scop? Nu inteleg logica.

 

 

I-a murit bobina de la doza din gibson. Va lua o bobina de epi si va completa doza de la gibson, Nu pingareste deliberat sacrul gibson...

Link to comment
Share on other sites

Tot chitaristul montator de doze a invatat prin clasa a X-a I=U/R

 

bagi 230V in doza de 6KOhm => 230/6000= 0,038A

 

In cazul unui un hmbucker cu 15KOhm =>0,022A .. deci abea de se lumineaza un LED mic

 

Asa ca mai lasatio cu tensiunile distrugatoare de doze .

 

Se ia o bobina cu tot cu piesele polare ( sunt din fier moale ) si se monteaza in locul bobinei intrerupte ..

 

diferente chiar daca nu-i 100% la fel bobina , no o sa se simta ..

 

Problema este una pshihica ...doar stii tu ca nu mai ai bobina originala ...

Edited by karpi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@karpi. Cu siguranta as rebobina doza dar nu am sculele necesare pt așa ceva.si sa invart cu mana 6000 de spire nu prea Imi vine.am dat cu presupusul la nr de spire...din cauza asta am ales varianta cu magnetul.Am fost mai demult la un lutier prin strãinãtate si am vãzut cum bobina doze.avea ceva scule omul.ma bucur ca am primit ceva idei de la voi.in cazul in care nu o sa meargã bine experimentul mai am varianta de a merge la cineva sa bobinez doza.Om vedea!A da Arpi...nu m-ar deranja daca as reuși sa repar bobina ,sa lipesc unde ar fii întreruptã chiar daca as pierde câteva spire ca sunt convins ca nu as simți diferența.Diferenta cred ca ar fi daca as rebobina toatã doza cu alta sarma .(ma refer la tipul sarmei si precizia spirelor)Thx Arpi!

Edited by chris_27
Link to comment
Share on other sites

@karpi. Cu siguranta as rebobina doza dar nu am sculele necesare pt așa ceva.si sa invart cu mana 6000 de spire nu prea Imi vine.am dat cu presupusul la nr de spire...din cauza asta am ales varianta cu magnetul.Am fost mai demult la un lutier prin străinătate si am văzut cum bobina doze.avea ceva scule omul.ma bucur ca am primit ceva idei de la voi.in cazul in care nu o sa meargă bine experimentul mai am varianta de a merge la cineva sa bobinez doza.Om vedea!A da Arpi...nu m-ar deranja daca as reuși sa repar bobina ,sa lipesc unde ar fii întreruptă chiar daca as pierde câteva spire ca sunt convins ca nu as simți diferența.Diferenta cred ca ar fi daca as rebobina toată doza cu alta sarma .Thx Arpi!

 

Dacă "nu merge", cred că cel mai simplu ar fi să iei altă doză. La ce preţuri au chinezii la doze, poţi lua o sacoşă de diferite doze şi încerci la ele până o găseşti pe cea care-ţi place.

http://www.ebay.co.uk/itm/1-pc-White-New-Vintage-Humbucker-Double-Coil-Electric-Guitar-Pcikups-/261266601710?pt=UK_Guitar_Accessories&hash=item3cd4b3f6ee

Link to comment
Share on other sites

 

 

Dacă "nu merge", cred că cel mai simplu ar fi să iei altă doză. La ce preţuri au chinezii la doze, poţi lua o sacoşă de diferite doze şi ĂŽncerci la ele până o găseşti pe cea care-ţi place.

http://www.ebay.co.uk/itm/1-pc-White-New-Vintage-Humbucker-Double-Coil-Electric-Guitar-Pcikups-/261266601710?pt=UK_Guitar_Accessories&hash=item3cd4b3f6ee

:) Mai am si eu ceva doze...am de exemplu doua doze Vantage japoneze de prin"70 care au output de 14 ko.suna foarte bine pe dist.pe clean mai puțin.din cauza asta insist pe doza stricata Classic 57 + ca stiu cum suna pe dist. Si clean.
Link to comment
Share on other sites

output de 14 ko

Bateria din mașina ta scoate o tensiune de 0,06 mOhm?

Pentru a mia oară, rezistența la DC nu e o indicație concretă a puterii sau tensiunii pe care o doză e capabilă să o scoată. Și chiar dacă ar fi, nu doar asta determină "cum sună", inclusiv cât de "hot" sau care cristos vă închipuiți că ar fi antonimul e.

Link to comment
Share on other sites

 

Bateria din mașina ta scoate o tensiune de 0,06 mOhm?

Pentru a mia oarã, rezistența la DC nu e o indicație concretã a puterii sau tensiunii pe care o dozã e capabilã sã o scoatã. Și chiar dacã ar fi, nu doar asta determinã "cum sunã", inclusiv cât de "hot" sau care cristos vã închipuiți cã ar fi antonimul e.

 

Azi treuie sa ajunga chitara Epiphone unde voi monta doza de care vorbeam..

@Liviu.Pop Da ai mare dreptate in legatura cu inregistrarea care te poate pacali.Am de gand sa fiu cat mai obiectiv cand testez doza.Am sa fac o comparatie.Prima oara am sa inregistrez doza epifon sa vedem cum suna si a doua oara testez tot acea doza epifon upgradata.Am sa le si masor sa vad daca vor exista diferente.Daca voi avea o diferenta mica de volum ma refer ca upradeul sa urle putin mai tare (si mai bine sper) deja ar fi satisfacator experimentul.Cred ca testul asta va fi de folos aici pe forum.Vom sti toti putin mai exact despre cum sa facem o chestie de gen sau cum sa nu o facem .I n cazul in care va fi un fiasco mai facem o gluma si vom sti ca ideea a fost proasta.;) Sper din tot sufletul sa va pot uimi cu o reusita :respect:

Edited by chris_27
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.