www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Humbucker Prajit Pe Jumãtate


chris_27
 Share

Recommended Posts

salut!am nevoie de ajutor din partea voastra . e vorba de o doza Gibson humbucker Classic 57 plus.Din nu stiu din ce motiv s-a ars jumãtate de humbucker.Credeti ca ajung la vreun rezultat daca înlocuiesc jumãtatea arsa cu o jumãtate de doza Ibanez ,Epiphone sau altele?Asta doar ca sa ai gãsesc o intrebuintare pt o alta chitara.Ca doza sa sune bine trebuie ca cele doua spire sa aibe același omaj sau magnet?Ma gândeam daca folosesc jumate de doza Epiphone cu jumatea de Gibson doza va suna mai bine decât o doza epiphone in starea ei initiala.In primul rând sunt curios daca e o idee buna sa fac încercarea asta.Poate se gãsește cineva care a experimentat așa ceva si ma poate ajuta cu un sfat.va multumesc!!!

 

Link to comment
Share on other sites

poate a bagat cablul chitarei in locul difuzorului din amp :))

@chris_27, mai bine cauta info pe net cate spire si ce diametru are sarma din doza. mai bine o rebobinezi - gasesti pe youtube cum se face.. altii folosesc split pt pt sunet singlecoil. daca e gibson original, eu cred ca o vinzi usor si in starea asta.

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

Cum adica ai prajit o jumatate de doza ? Dozele nu se prajesc. EVER.

 

Ai conectat-o la baterie or what ?

 

Cel mai probabil ai facut wiring gresit si ai conectat o singura bobina, cealalta fiind ramasa "in aer". Alternatively, ai taiat sau rupt accidental firul care conecta doza la "cablul" ei.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

[...] Dozele nu se prajesc. EVER [...]

 

N-am probat, dar intuitiv eu zic ca daca tii neaparat sa prajesti o doza reusesti. Cea mai sigura metoda ar fi demontatul de pe chitara, legatul la 2 fire cu stecher si bagatul in priza. Cred ca va functiona principiul 'cel mai destept cedeaza', in cazul asta doza sau siguranta de la tablou.

Link to comment
Share on other sites

.....Imi plac ironiile faine dar nu am avut parte acum de cele mai faine ironii.doza s-a stricat in timp ce cântam dupa doua ore de cantat.si culmea ca nu am bãgat chitara in priza nici la microunde....hai mai o poanta si poate dupa se indupleca cineva la un sfat.

 

Ma gândeam la rebobinat dar si atunci exista riscul sa nu mai sune cum suna si nu stiu daca merita efortul.multumesc de sugestie!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

tu cand zici ars, e chiar arsa, la propriu? adica se vede prajit bobinajul? sau e doar o intrerupere?

ca sa se arda bobinajul la propriu, daca erai in split rezistenta DC e cca 16k, pt o sarma de 0,07 mm diametru, iti trebuie cca 160V.

eu ti-am scris mai sus s-o rebobinezi sau s-o vinzi asa daca merge cealalta jumatate. altfel strici si alta doza si nu obtii una f buna.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@chris_27: N-am vrut sa sune ca si cum te-as fi luat la misto. Postul meu initial era mai mult o discutie cu vektor care sustinea ca dozele nu se prajesc.

Ar fi trebuit sa completez cu "in conditii normale."

 

Oricum, sunt aproape sigur ca problema e de natura mecanica la origine, nu electrica [te asigur ca, daca s-ar fi "prajit" in timp ce cantai, ai fi simtit-o]. Poti incerca sa o rebobinezi, dar rezultatul are mari sanse sa te nemultumeasca.

Link to comment
Share on other sites

salut!am nevoie de ajutor din partea voastra . e vorba de o doza Gibson humbucker Classic 57 plus.Din nu stiu din ce motiv s-a ars jumătate de humbucker.Credeti ca ajung la vreun rezultat daca înlocuiesc jumătatea arsa cu o jumătate de doza Ibanez ,Epiphone sau altele?Asta doar ca sa ai găsesc o intrebuintare pt o alta chitara.Ca doza sa sune bine trebuie ca cele doua spire sa aibe același omaj sau magnet?Ma gândeam daca folosesc jumate de doza Epiphone cu jumatea de Gibson doza va suna mai bine decât o doza epiphone in starea ei initiala.In primul rând sunt curios daca e o idee buna sa fac încercarea asta.Poate se găsește cineva care a experimentat așa ceva si ma poate ajuta cu un sfat.va multumesc!!!

 

jumatatea INTRERUPTA , o desfai si desfasori firul .. usor cu rabdare ,,,,si il pui pe un "mosor"

mare din ceva material ca sa nu deteriorizeze firul ...unde-i intrerupt lipesti sau "sudezi" ....infasori /torsadezi cei doi capeti intrerupti ale firului si co o bricheta cu flacara /in flscara sudezi ....se face un mic "glob/picatura de cupru topit " la capatul liber al firelor torsadate asa se sudeaza incerci usor daca tine sudura ..apoi ..dai cu ceva lac de unghii sa izolezi firul apoi bobinezi la loc ...cu rabdare ...

 

daca doza a fost izolata cu ceara e mai nasol ..poate trebuie fir nou de undeva ...

 

 

humbucker nu are doi magneti !! do cu un singur magnet ar doua bobine ! deci cu o bobina ce are caracterisici la fel poti inlocui linistit partea intrerupta .

 

 

 

se intrerupe de la oxidare ...daca intr-un loc lacul Email-ul este deteriorat acolo ataca umezeala si cocleste ..pana se intrerupe ...

 

asa poti sa patesti si l cu difuzoare si cu capsule de casca ...ai ales la sculele care au obina cu sarma subtire la care otzara de cocleala a si mancat tot cuprul ...si gata se intrerupe ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Da se intampla des sa cada picuri de transpiratie pe chitara inclusiv pe doze.nu credam ca se poate strica doza si astfel.Tind sa cred ca asta a fost.Umezeala.Referitor la rebobinat as incerca la cineva care sa aibe ceva sculeVa multumesc!

A...încã ceva.daca încerc si varianta de a desfacere un alt humbucker pt a lua un coil ma gândesc ca daca rezultatul nu e unul satisfacator pot pune coilul înapoi nu ? @Vector nu stiu nici acum cu s-a întâmplat exact dar am simțit in timpul cantarii cum a cãzut doza la jumate de volum.

Edited by chris_27
Link to comment
Share on other sites

@ karpyi

Si daca jumatea care o inlocuies are omajul mai mic se intamla ceva?Sau va avea doar outputul mai mic dupa ce le leg impreuna. chstie care nu ar fi atat d grava cred...Ma gandesc ca e posibil sa am surpriza de a suna chiar bine...

Edited by chris_27
Link to comment
Share on other sites

chris, daca inlocuiesti bobina cu totul, sa ai macar grija neaparat de sensul in care noua bobina e bobinata - invers decat cea buna - altfel nu o sa fie humbucker.

nu e vorba doar de "ohmaj", trebuie sa ai aceeasi grosime a firului si acelasi numar de spire. daca sunt diferite, o sa sune altfel, asta nu inseamna mai rau sau mai bine. dar neaparat tine cont de sensul de bobinare, inceputuri, etc.

ia-o pe cea stricata ca model.

bafta!

ps: pe cea defecta n-o arunca. poate vreodata ai timp si chef sa faci ce ti- a recomandat arpi- sa scoti bobinajul de pe cea veche si sa-l pui la loc corect.

Link to comment
Share on other sites

Ca doza sa sune bine trebuie ca cele doua spire sa aibe același omaj sau magnet?

Magnetii sunt vitali . Ar trebui sa gasesti pe cineva care are o punte RLC cu care sa masori inductanta de la diferite bobine si sa o compari cu jumatatea buna care a ramas . Daca bobinele nu sunt la fel ca rezistivitate ("ohmaj") vor apare probleme . Aproape sigur doza va raspunde numai cu frecvente medii .

Parerea mea este sa pastrezi magnetii de la doza arsa . Daca nu ai mai bobinat nu stiu cat succes o sa ai ca sa refaci doza . Sarma este subtire cat firul de par si trebuie mare grija sa mentii tensiunea in fir . Nu vreau sa te descurajez dar nu este simplu . Succes ! :)

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

chris, daca inlocuiesti bobina cu totul, sa ai macar grija neaparat de sensul in care noua bobina e bobinata - invers decat cea buna - altfel nu o sa fie humbucker.

nu e vorba doar de "ohmaj", trebuie sa ai aceeasi grosime a firului si acelasi numar de spire. daca sunt diferite, o sa sune altfel, asta nu inseamna mai rau sau mai bine. dar neaparat tine cont de sensul de bobinare, inceputuri, etc.

ia-o pe cea stricata ca model.

bafta!

ps: pe cea defecta n-o arunca. poate vreodata ai timp si chef sa faci ce ti- a recomandat arpi- sa scoti bobinajul de pe cea veche si sa-l pui la loc corect.

Da...azi am aflat si eu chestia asta cu sensul magnetilor.Cred ca mai simplu ar fi sa inlociesc magnetul decat sa shimb un coil.Am postat deja ca am primit ieea asta.Thx!!!

 

daca alimentai doza asa,atunci se prajea

:) Pai cum crezi ca am reusit si eu sa o prajesc :)

Just kidding:)

 

Magnetii sunt vitali . Ar trebui sa gasesti pe cineva care are o punte RLC cu care sa masori inductanta de la diferite bobine si sa o compari cu jumatatea buna care a ramas . Daca bobinele nu sunt la fel ca rezistivitate ("ohmaj") vor apare probleme . Aproape sigur doza va raspunde numai cu frecvente medii . Parerea mea este sa pastrezi magnetii de la doza arsa . Daca nu ai mai bobinat nu stiu cat succes o sa ai ca sa refaci doza . Sarma este subtire cat firul de par si trebuie mare grija sa mentii tensiunea in fir . Nu vreau sa te descurajez dar nu este simplu . Succes ! :)
Da asta e cea mai buna varianta cred.Un prieten mi-a sugerat lafel. Edited by chris_27
Link to comment
Share on other sites

Am eu o jumatate de doza DiMartio superdistortion, 7,2 kohm, e partea cu polii "flat", nu cea cu poli filetati, daca te ajuta cu ceva ti-o pot trimite. Cealalta jumatate tot asa nu mai avea semnal, i-am refacut lipiturile dar degeaba, era intrerupta undeva inauntru.

Culoarea e un crem patat, pentru ca era o doza foarte veche, din anii 80.

post-9842-0-20165200-1380702615_thumb.jpg

post-9842-0-46151100-1380702636_thumb.jpg

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Am eu o jumatate de doza DiMartio superdistortion, 7,2 kohm, e partea cu polii "flat", nu cea cu poli filetati, daca te ajuta cu ceva ti-o pot trimite. Cealalta jumatate tot asa nu mai avea semnal, i-am refacut lipiturile dar degeaba, era intrerupta undeva inauntru.

Culoarea e un crem patat, pentru ca era o doza foarte veche, din anii 80.

Multumesc de propunere!!!Cred ca raman la ideea de a schimba magnetul.In cateva zile tra sa imi vina o chitara Epiphone ca sa nu mai terfelesc Gibsonul la toate cantarile si incerc pe doza de Epiphone sa bag magnet nou in ideea sa o fac sa sune mai bine.Thx!
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de propunere!!!Cred ca raman la ideea de a schimba magnetul.In cateva zile tra sa imi vina o chitara Epiphone ca sa nu mai terfelesc Gibsonul la toate cantarile si incerc pe doza de Epiphone sa bag magnet nou in ideea sa o fac sa sune mai bine.Thx!

 

Nu inteleg ce legatura are magnetul, dar faci cum vrei

Link to comment
Share on other sites

Vaguely related : Mie dozele Epi mi se par cele mai bune doze stock [as in, non-special-magical-famous-brand]

Sunt de acord cu tine dar nu suna chiar asa de hot ca si un Classic 57 plus si chiar as incerca sa ai dau acel kick (cat se poate)cu magnetul de care vorbesc.Daca merge...Imi place si mie sa mai experimentez ce sa spun... :respect:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.