www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cele Mai Bune Overdrive-Uri!


bandibalog
 Share

Recommended Posts

Dacă pot dezvolta nițel ideea lui Adrian, problema e că:

1. Același efect poate suna categoric diferit în funcție de restul lanțului și condițiile de înregistrare (care în demo-urile entuziaștilor de pe YouTube rareori sunt bine controlate sau măcar menționate).

2. Două efecte complet diferite d.p.d.v. constructiv pot suna similar în anumite condiții, e.g. dacă ce vine după (amplificator, cab, microfon) are răspuns în frecvență plin de "munți" și "văi" adânci, adicătelea "colorează puternic tonul".

 

Cine vrea să evalueze cât de similar sau diferit sună diverse pedale îl invit s-o facă în condiții controlate, double-blind. Poate în urma unei astfel de investigații va afla ceva interesant despre sine și putem reduce nivelul bullshit-ului de pe-aici.

 

PS: nu pot confirma că pedala de la JOYO e copie fidelă după Suhr Riot, nu că cea din urmă ar fi mare inovație.

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am postat link-urile ca fapt divers. Nu mă interesează în mod deosebit pedala Suhr, ci o varietate mai mare de pedale OD din care să aleg și să învârt de butoane.

Mi se pare totuși ciudat să apreciezi două pedale din clipuri diferite. Nu am o ureche formată probabil, deci nu insist asupra aspectului. Am pus alte

, în care sunt comparate direct, se poate distinge diferența dintre ele, însă să afirmi că nu au nicio legătură între ele, mi se pare exagerat.

 

Nu pretind că sunt expert sau cunoscător în echipamente audio. Mie îmi place să cânt. Dar dacă pot s-o fac și pe „un ton plăcut” asta e și mai bine. Eu mă retrag. :vader1:

Link to comment
Share on other sites

Dacă pot dezvolta nițel ideea lui Adrian, problema e că:

1. Același efect poate suna categoric diferit în funcție de restul lanțului și condițiile de înregistrare

Cum suna diferit ??? Din punct de vedere parametric ? Gain,volume,eq,...etc sau ca nuanta de sunet , de timbru ????Suntem atenti daca mai recunoastem ceva din tonul chitarii ?

Fac analogie cu orchestra simfonica. Este ca si cum ai spune ca o piesa muzicala se modifica daca-i schimi dirijorul si nu ca se poate schimba doar interpretarea .

Si ca sa fie conform procedurii...parerea mea TM :)

Edited by ggg
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Eu îmi amintesc de perioada când luat preseturi de soft de pe GuitarAmpModelling.com sau cum îi spune, unde erau prezentate cu sample audio ºi aveau în descriere " The real Lars Ulrich guitar tone" ( nu sãriți, ºtiu ca ãla-i tobar... sau "tobar" :P...era doar un exemplu )...

ªi-l descãrcam ºi intram cu chitara-n el ºi nu suna la fel cu sample-ul de pe site...

 

Asta ca sã nu mai zic de pedale, unde, de obicei, este un lanț mult mai lung decât în cazul unui preset soft. Intrã aºa : atac panã-doze-cablu ( îl trec ºi pe el, ca sã nu se supere împãtimiții cablurilor pe mine :) ) - pedala ( în discuție aici ) - canal amplificator - cabinet - microfon - DAW tips&tricks ;) ...

 

De mult nu mai am încredere în sample de Youtube...

 

Just sayin'... :)

 

 

.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Cum suna diferit ??? Din punct de vedere parametric ? Gain,volume,eq,...etc sau ca nuanta de sunet , de timbru ????

Ca timbru. Nu vorbim de diferența dintre un Rangemaster și un Tone Bender ci unele mult mai subtile.

 

Suntem atenti daca mai recunoastem ceva din tonul chitarii ?

Suntem dacă asta ne interesează și dacă l-a interesat pe cel care a proiectat efectul. Nu toate efectele au scopul de a fi "transparente".

 

Este ca si cum ai spune ca o piesa muzicala se modifica daca-i schimi dirijorul si nu ca se poate schimba doar interpretarea .

Nici o legătură. O analogie mai bună ar fi să compari sound-ul Kill'em All vs. Master of Puppets pe un radio portabil cu difuzor de 1" / să le compari pe un sistem Hi-Fi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca nu ai probat inca Suhr Riot, mi se pare un OCD, dar mult mai rafinat si mai versatil.

 

Mersi de hint! Planific sa fac o cutie mare cu toate astea strict pt mine, si as vrea numai bine sa adun una alta

 

Deci OCD, Suhr Riot, as vrea un Mudhoney sa incerc.

Mai ai alte sfaturi cu privire la altele? (eu personal nu am nevoie deloc de pedale de od sau boost , dar uneori prefer sa bag o pedaluta mica decat un ditamai pre cu 5 lampi....)

Link to comment
Share on other sites

- Andy, ti-as propune sa atasezi (iar) ceva cintat de tine cu OD-ul tau preferat, multam anticipat !

 

 

Aici am folosit BB Preamp + RC Booster, TC Nova Delay + Reverb din amp (un Hot Rod Deluxe II). Chitara e asta (am folosit doza de bridge - Seymour Duncan Pearly Gates): http://guitarshop.ro...le-hh_p789.html Sound-ul nu e inregistrat in DAW ci live cu un aparat foto Fuji Finepix E900. Atata tot! Nu numai BB Preamp e OD-ul meu preferat... ;)

Scuze, in videoul asta ampul e un Laney LV100 (l-am folosit ca practice amp) iar Reverbul e un TC Nova Reverb. Da, astea au fost! :)

BB, RC, TC Nova Delay, TC Nova Reverb si Laney LV100.

Edited by bandibalog
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

urmaresc discutia de ceva timp, si tot ce astept e sa se ajunga la o concluzie... asadar, care o fi diferenta intre buticarelile de sute de coco care s-au tot prezentat pe aici si o ieftineala chinezeasca, identica din punct de vedere al circuitului, si, ca sa vezi, identica sau foarte apropiata ca sunet de pedala care e de 10 ori mai scumpa...?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

O idee pentru cine ar dori sa cumpere OD-uri de calitate (sunet, etc.)! ;)

Enumar cateva (ordinea nu e importanta):

 

FET Dream OD

GtrWrks bV Overdrive

Zendrive

Klon Centaur

Providence SOV-2 Stampede OD

Cmatmods Signa Drive

Xotic BB Preamp

Xotic AC Booster

Ibanez TS 808

Fulltone PlimSoul

JHS Sweet Tea 2

Fat Boy Overdrive (Goran Custom Guitars)

BJF Sweet Honey Overdrive

Wampler Paisley Drive

Timmy Overdrive

Luther Drive

 

ON topic si adaugate la lista

 

BB preamp Xotic

 

Visual Sound Route 808 dar si Open Road

 

Suhr Shiba Drive (foarte rafinat si suna bine cu orice configuratie a setarilor butoanelor sale)

 

T-rex alberta (nu atat de rafinat ca Suhr)

 

OCD v.4 - destul de raw, suna bine de tot numai cu anumite ampuri

 

Si ultimul dar nu in ultmulr rand, pentru cat COSTA, mai ales SH...Bad Monkey-ul cred ca e cel mai bun!

Link to comment
Share on other sites

Mă interesează și pe mine subiectul ăsta. Mă bate gândul să achiziționez niște pedale cu gândul de a experimenta cu preampul. Din link în link am ajuns în China: „surpriză”, există copii ale unor pedale celebre care își fac treaba și sunt și lăudate pe forumurile străine. Teoretic, o pedală de-asta nu e cine-știe-ce, însă ca să-i ceri cuiva să-ți facă un lucru de calitate, e. Nu merită efortul (discutam chiar zilele astea cu pfr), văd că a întărit și viobio, așa că cea mai bună soluție ar fi o clonă de-asta. Firmei îi zice JOYO. În Europa pedalele vin sub numele de Harley Benton, dar oferta e limitată la doar câteva pedale. Pedalele sună atât de bine încât unuia i-a venit ideea să le revopsească și să le vândă (în America se întâmpla treaba asta) cu un preț triplu, evident.

Am în vedere:

Joyo Dream US, copie de Suhr Riot:

 

Joyo Sweet Baby, copie de Sweethoney

 

Joyo Vintage OD, copie de TS808

 

 

Întrebarea mea e, poate cineva să aducă pedale de-astea la un preț rezonabil? :lol:

Aș lua vreo 6-7! :lol: Am găsit pe e-bay, dar prețurile variază. Între timp au realizat și chinezii că treaba e serioasă așa că au ridicat prețurile.

 

Site-uri de unde pot fi achiziționate: pedaltrader.com (dar nu trimit în Ro) și am mai găsit http://www.wtfaccessories.com/, dar nu mi-au răspuns la mesaj...

 

Ti-au raspuns aia de la wtf? Pedaltrader nu trimite nici in Olanda deci ghinion ...

Dealul ala de $110 pentru 5 pedale mi se pare foarte interesant ...

Link to comment
Share on other sites

Gyzmo, de ocd V4, am observat ca multi comentau ca e mai nasol.

 

Vad ca diferentele dintre de exemplu V3 si V4 sunt micute

 

Dioda(germanium) face diferenta, si cam atat.

 

V3 - V4

 

@Razvan S

 

da, Razvan asa am constatat si eu, cel putin din perspectiva comerciala (cerere, pret, oferta mica la SH), cele mai cautate si rarutze fiind V3 si V2.

 

Eu nu le-am avut si p'alea, ca tare mi-as fi dorit sa le compar personal, diferenta majroa fiind se pare data de o componenta minora, ca sa zic asa.

 

OCD v4...are mai mult "grit"..e mai "zgariecios"...mai scooped decat celelate OD-uri insirate de mine mai sus.

 

Fulltone fac pedale excelente. Mai putin una rosie de distors care nu mi-a placut neam, desi era construita ca un tanc, si nu mai stiu cum se numea

Link to comment
Share on other sites

@Razvan S

 

da, Razvan asa am constatat si eu, cel putin din perspectiva comerciala (cerere, pret, oferta mica la SH), cele mai cautate si rarutze fiind V3 si V2.

 

Eu nu le-am avut si p'alea, ca tare mi-as fi dorit sa le compar personal, diferenta majroa fiind se pare data de o componenta minora, ca sa zic asa.

 

OCD v4...are mai mult "grit"..e mai "zgariecios"...mai scooped decat celelate OD-uri insirate de mine mai sus.

 

Fulltone fac pedale excelente. Mai putin una rosie de distors care nu mi-a placut neam, desi era construita ca un tanc, si nu mai stiu cum se numea

 

GT500?

Link to comment
Share on other sites

Ti-au raspuns aia de la wtf? Pedaltrader nu trimite nici in Olanda deci ghinion ...

Dealul ala de $110 pentru 5 pedale mi se pare foarte interesant ...

 

Cosmine, trei mesaje am trimis până acum, inclusiv pe facebook. Nimic. Bundle-ul ăla mă tentează și pe mine. Transportul e încă vreo 30 de dolari. Ar ajunge cam 28 de dolari pedala.

 

Investigând problema, se pare că JOYO sunt totuși clone.

 

”I got a Joyo US Dream here with me to make some modification, and i can confirm it's a Riot clone.

The clipping section is only asymmetric in the Joyo pedal.”

 

Pedalele disecate aici.

Link to comment
Share on other sites

Eu de ceva vreme caut un overdrive si (sperand ca are legatura cu topicul) vroiam pareri la urmatoarea chestie: folosind lista de overdrive-uri enumerate pana acum si nu numai, care merg pt un Les Paul cu un Marshall, care merg pe un Fender, cum influenteaza pedala EQ-ul (de ex ts808-ul baga mid hump, ar merge intr-un rig cu scooped mids, fie pe solo boost, fie pe ce-o vrea omul), care sunt "transparente" si etc. Eu avand tonul de chitara + amp, m-ar ajuta mult treaba asta ca sa stiu ce culoare vreau sa imi adaug la sunet.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Cosmine, trei mesaje am trimis până acum, inclusiv pe facebook. Nimic. Bundle-ul ăla mă tentează și pe mine. Transportul e ĂŽncă vreo 30 de dolari. Ar ajunge cam 28 de dolari pedala.

 

Investigând problema, se pare că JOYO sunt totuși clone.

 

â€I got a Joyo US Dream here with me to make some modification, and i can confirm it's a Riot clone.

The clipping section is only asymmetric in the Joyo pedal.â€

 

Pedalele disecate aici.

 

Am cumparat eu de pe marcmart, o pedala Mooer, a venit in Romania cam in 3 saptamini, cu transport inclus cum scria si pe site. Nu m-am mai uitat in ultima vreme sa vad ce stocuri au la pedale, dar imi aduc aminte ca aveau o gama destul de buna.

Link to comment
Share on other sites

Nu am absolut nimic de reprosat, nu arata si nu se simte in nici un fel ca o pedala "ieftina". Eu mi-am luat o copie Rat, Black Secret Distortion, dar nu am cu ce sa o compar ca sa iti spun cit e de aproape de original. Mi se pare insa ca suna f bine, comparabil cu toate demourile de RAT pe care le-am auzit. Stiu ca puteam sa iau una originala cam cu aceeasi bani second hand, dar a fost asa un moft, eram si curios care e faza cu chinezii, imi placea si ca e mica, asa ca am luat-o pe asta. Atunci cind am luat-o eu era valabil un cod promotional la marcmart, am luat-o cu 50% reducere, in total a fost vreo 50$ inclusiv transport. Am inteles ca acum nu mai tine faza cu 50% reducere, si imi pare rau ca n-am luat mai multe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.