www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cele Mai Bune Overdrive-Uri!


bandibalog
 Share

Recommended Posts

O idee pentru cine ar dori sa cumpere OD-uri de calitate (sunet, etc.)! ;)

Enumar cateva (ordinea nu e importanta):

 

FET Dream OD

GtrWrks bV Overdrive

Zendrive

Klon Centaur

Providence SOV-2 Stampede OD

Cmatmods Signa Drive

Xotic BB Preamp

Xotic AC Booster

Ibanez TS 808

Fulltone PlimSoul

JHS Sweet Tea 2

Fat Boy Overdrive (Goran Custom Guitars)

BJF Sweet Honey Overdrive

Wampler Paisley Drive

Timmy Overdrive

Luther Drive

Edited by bandibalog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sigur, am enumerat doar "cateva"! ;) Cred ca tine si de buzunarul fiecaruia! :)

tine de buzunar dar si de gargaunii din capul fiecaruia

un TS808 clonat costa sub 50% din pretul de magazin

"Berghenbier" :yay: a clonat tot ce exista pe planeta,in materie de pedale si ampuri,lumea nu se prea incumeta la ele (la noi),au carcasa de plastic DAR aceleasi componente ca originalul,pretul .... verificati voi

Mai sunt inca 1000000 de firme care fabrica diferite pedale-clona sub alte denumiri

La capitolul TS si OD schemele sunt cam aceleasi,difera unele valori de componente,atit,toate contin unu sau doua operationale ,cuplate ca amplificatoare de semnal,restul e simplu,facem o pedala,o setam pe gustul unui chitarist celebru,facem clip cu pedala,si gata afacerea,,simplu

Cine a construit asa ceva stie despre ce este vorba,in liceu am facut poate zeci de pedale,atunci se vindeau bine ,o clona de DS1 costa 1000lei!!!! un distors cu 741,387,381 ,costa cam 500lei,nu faceam fata la comenzi

La multe pedale nu se justifica pretul!!

Edited by viobio
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

tine de buzunar dar si de gargaunii din capul fiecaruia

un TS808 clonat costa sub 50% din pretul de magazin

"Berghenbier" :yay: a clonat tot ce exista pe planeta,in materie de pedale si ampuri,lumea nu se prea incumeta la ele (la noi),au carcasa de plastic DAR aceleasi componente ca originalul,pretul .... verificati voi

Mai sunt inca 1000000 de firme care fabrica diferite pedale-clona sub alte denumiri

La capitolul TS si OD schemele sunt cam aceleasi,difera unele valori de componente,atit,toate contin unu sau doua operationale ,cuplate ca amplificatoare de semnal,restul e simplu,facem o pedala,o setam pe gustul unui chitarist celebru,facem clip cu pedala,si gata afacerea,,simplu

 

Pai trimite-mi o pedala construita de tine s-o incerc si eu, ce zici? ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pai trimite-mi o pedala construita de tine s-o incerc si eu, ce zici? ;)

acum nu mai fac pedale,e munca patriotica,decit sa fac o pedala mai bine fac un amp la care cistig ceva,cine ma cunoaste stie ca eu nu traiesc din electronica,o fac din pasiune sau sa ma relaxez sa socializez

daca vrei sa scapi de cheltuiala si sa ai o pedala celebra,roaga un prieten sa-ti faca asta,e celebra ,costa destul afara

un sfat sa puna un operational modern ,nu 741

un 741 costa 2,3lei,nu prea se mai gasesc

post-7787-0-82348300-1361905524_thumb.gif

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

o singura dovada

aceasi schema ,doua denumiri diferite

eu prefer GREEN SCREAMER ,ptr ca e THRU

 

Văleu, numai două?! :lol: Era o listă pe undeva cu zeci de efecte identice cu sau puțin diferite electronic (e.g. frecvența filtrelor, de cele mai multe ori) de bătrânul Tube Screamer.

57 ,propun sa ne abtinem,noi stim cum sunt facute si cu ce se maninca pedalele,hai sa lasam si citiva colegi sa mai cistige si ei ceva,sa nu dam tot din casa

eu ma abtin,e ultimul post in acest topic

VA ROG SA NU MA FRECATI LA CAP CU INTREBARI DESPRE PEDALE ,NU RASPUND LA MESAJELE PRIVATE(CELE LEGATE DE PEDALE)

Link to comment
Share on other sites

Mă interesează și pe mine subiectul ăsta. Mă bate gândul să achiziționez niște pedale cu gândul de a experimenta cu preampul. Din link în link am ajuns în China: „surpriză”, există copii ale unor pedale celebre care își fac treaba și sunt și lăudate pe forumurile străine. Teoretic, o pedală de-asta nu e cine-știe-ce, însă ca să-i ceri cuiva să-ți facă un lucru de calitate, e. Nu merită efortul (discutam chiar zilele astea cu pfr), văd că a întărit și viobio, așa că cea mai bună soluție ar fi o clonă de-asta. Firmei îi zice JOYO. În Europa pedalele vin sub numele de Harley Benton, dar oferta e limitată la doar câteva pedale. Pedalele sună atât de bine încât unuia i-a venit ideea să le revopsească și să le vândă (în America se întâmpla treaba asta) cu un preț triplu, evident.

Am în vedere:

Joyo Dream US, copie de Suhr Riot:

 

Joyo Sweet Baby, copie de Sweethoney

 

Joyo Vintage OD, copie de TS808

 

 

Întrebarea mea e, poate cineva să aducă pedale de-astea la un preț rezonabil? :lol:

Aș lua vreo 6-7! :lol: Am găsit pe e-bay, dar prețurile variază. Între timp au realizat și chinezii că treaba e serioasă așa că au ridicat prețurile.

 

Site-uri de unde pot fi achiziționate: pedaltrader.com (dar nu trimit în Ro) și am mai găsit http://www.wtfaccessories.com/, dar nu mi-au răspuns la mesaj...

Link to comment
Share on other sites

Eu tot nu sunt lamurit cu homemade-urile astea ... vad ca se tot pun scheme identice, toti spun ca se pot face minuni la preturi mici, insa pana acum, eu, nu am vazut un homemade (amp, pedala, etc) cara sa sune identic cu un original ... Cred ca abia atunci putem face o comparatie reala , si nu pe scheme, culori, componente etc .... stiu ca intr-adevar exista criterii cuantificabile, insa din pacate doar "seamana dar ... nu rasare" ... Sau daca imi arata cineva un behringer care sa sune identic cu un ts 808 original, sau un amp homemade care sa sune identic cu un Marshall jcm 800 ... zic si eu ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu tot nu sunt lamurit cu homemade-urile astea ... vad ca se tot pun scheme identice, toti spun ca se pot face minuni la preturi mici, insa pana acum, eu, nu am vazut un homemade (amp, pedala, etc) cara sa sune identic cu un original ... Cred ca abia atunci putem face o comparatie reala , si nu pe scheme, culori, componente etc .... stiu ca intr-adevar exista criterii cuantificabile, insa din pacate doar "seamana dar ... nu rasare" ... Sau daca imi arata cineva un behringer care sa sune identic cu un ts 808 original, sau un amp homemade care sa sune identic cu un Marshall jcm 800 ... zic si eu ...

 

De acord, am avut si eu niste clone-uri dar bine ca am scapat de ele! :) Detin 3 OD-uri din cele enumerate de mine si nu le-as da niciodata. Sincer! ;)

Edited by bandibalog
Link to comment
Share on other sites

Asa este. Dar este probat si ca OD dar si cu boost.

Oricum, exista vreo asemanare de ton intre cele doua ??? Mie imi pare ca nu au nicio legatura una cu cealalta.

Dacă o să compari două pedale din două clipuri diferite, normal că nu au nicio legătură. Vezi că am postat mai jos alte clipuri. Există diferențe, însă, sună destul de apropiat, din punctul meu de... auzire. :)

Link to comment
Share on other sites

mie mi se pare ca cel mai bun OD este... ampul!

in sensul ca mai toate pedalele overdrive se aud bine pe un amp foarte bun. eventual se pot modifica in zona raspunsului pe medii, care conteaza f mult.

daca ai un amp mediocru, e doar o chestie de sansa sa dai de o pedala care sa se potriveasca.

din ce am mai observat, in cazul pedalelor pentru care efectul OD se obtine prin clipping, cele cu clipping asimetric se aud cumva mai bine in amplicatoarele clasa AB decat cele cu clipping simetric. in schimb se aud cumva deranjant intr-un amp clasa A.

Edited by sorin65
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Overdive /distors

 

Buffer (repetor pe " emitor") ->EQ (limiteaza joasele ca sa nu avem IMD prea pronuntat ->etaj amplifictor (de obicei comanda gain pe panou reglaj ) --> etaj distors / saturatie/limitator ...( in functie de cine cum vrea )+reglaje /selectare saturatie/overdive sau limitare ->reglaj nivel distors + reglaj simetrie semnal + eventual circuit comanda-dinamica al distors/overdrive /saturatie/limitare --> EQ ( limiteaza inaltele si selecteaza formantii doriti de chitarist ) --> etaj repetor de iesire adaptor impedanta ..

Din cauze financiare nu sunt toate adaptarile si circuitele perfecte ,Si aceste neadaptari "fac soundul " .

Multe sounduri vestite au aparut chiar din schemele "economice" cu adaptari incorecte ale etajelor ..si ale imperfectiuni ...cel mai cunoscut este ampliful de chitara Marshall cu schema "imprumutata de ici colo si cu piese ieftine .de unde se nimerea ..

 

 

Cred ca se vede cate reglaje pot influenta tonul /timbrul ..dinamica ,,

 

Cand fac baietii un video nu vezi ce foloseste .. sunt foarte multe circuite pana la inregistrare care toate schimba soundul .Este greu de intuit cam ce a fost folosit ..

 

Daca mai pune otzara reverb , otzara combfilter ,..exciter ...,aia e ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Eu tot nu sunt lamurit cu homemade-urile astea ... vad ca se tot pun scheme identice, toti spun ca se pot face minuni la preturi mici, insa pana acum, eu, nu am vazut un homemade (amp, pedala, etc) cara sa sune identic cu un original ... Cred ca abia atunci putem face o comparatie reala , si nu pe scheme, culori, componente etc .... stiu ca intr-adevar exista criterii cuantificabile, insa din pacate doar "seamana dar ... nu rasare" ... Sau daca imi arata cineva un behringer care sa sune identic cu un ts 808 original, sau un amp homemade care sa sune identic cu un Marshall jcm 800 ... zic si eu ...

 

Tocmai, ca n-ar trebuie sa ti se arate pedalele, n-ar trebui sa le vezi. Ci sa stea cineva dupa un panou si sa comute intre ele, iar tu, sa stai dincolo cu chitara si sa asculti diferentele.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.