www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Care Este Cel Mai Bun Procesor Pentru Chitara?


halo3250
 Share

Recommended Posts

Ce-ti plac ,blondele sau brunetele ?

 

DA! :yay:

 

Da' Bruzli îl bate pe Vandam?...

 

Întrebarea ta (@halo3250) are acelaşi răspuns pe care îl au şi cele similare legate de chitară, amplificator şi, de fapt, cam orice pe lumea asta...

 

Depinde ce vrei să faci cu el, cîţi bani vrei să dai, la ce nivel eşti, ce gen vrei să cînţi... Fiecare lucru de pe lumea asta face ceva bine şi restul mai puţin bine, precum fiecare procesor poate suna bine pe un gen de muzică şi ca o b-ş-nă pe altul. Ca să nu mai spun că urechile fiecăruia decid ce şi cum...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunteti intr-adevar de ajutor:)) il cunosc pe cristi care vad ca-si vinde pedalele( care sunt foarte ok) din comoditate banuiesc. Eu unul iti recomand un boss gt-8 sau 10(daca vrei sa scoti ceva banuti din buzunar), Insa cu ampul pe care il ai acum si cu 2-3 pedale alese poti sa obtii rezultate mult mai bune decat cu un procesor. Daca vrei sa stam de vb ne gasim pe facebook. Noroc!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ia ce e mai eeftin, bergenbier, behringer, ce gasesti... :)

Acum pe bune, am un XV-Amp, desi nu sunt fanul procesoarelor, pot sa zdrangan la chitara la 12 noaptea cu castile pe urechi cand copilu' doarme, fara Guitar Rig si alte 7 mufe scoase si bagate. Pedala de expresie e complet varza, merge anapoda rau si am avut ghinionul atunci cand am luat procesorul de la esound.ro sa nu mearga chiar deloc. Dupa o saptamana de certuri si nervi cu ei, i-am pus sa-mi returneze banii si am luat din alta parte (inca nu am vazut nici un ban inapoi de la ei). Deci nu repetati aceeasi greseala, nu luati produse Behringer decat daca le testati la magazin si in nici un caz NU MAI CUMPARATI DE LA ESOUND.RO!

 

Link to comment
Share on other sites

Am zis ca-i recomand gt-8 sau 10. n-am zis ca-i cel mai bun procesor:) e un soi de standard(nici prea, nici prea). Cel mai bun procesor de chitara este "nici un procesor":)) Cat despre argumente pro sau contra, e plin rgc-ul de ele.

 

Alt sfat util, gandeste-te bine cam ce vrei sa canti si vezi daca se potriveste intr-adevar marshall mode four-ul ala. Nu e prea dulceag pt fineturi ci dintr-o bucata pt metale.

 

Paste fericit!

Link to comment
Share on other sites

K,pot da cam 3000 lei, sau mai mult,incerc sa cant muzica rock(whitesnake,joe satriani......),

 

 

Nici un procesor nu este bun , toate au probleme "ascunse" .

 

 

Nu de un procesor este nevoie ci de mai multe fiecare are o parte "tare" ce nu are concurenta , in acest fel ai cea mai buna combinatie .Este mult mai flexibila o asemenea combinatie .Decat sa ai toate intr-o cutie mare pe care sa o cari la cantat ptr un distors si un reverb sau ecou ...nu prea merita.

Live face fata un MiniKorg Pandora cand ai nevoie de maxim un distors /overdrive si un delay sau reverb/chorus.Chiar daca calitatea este mai slaba nu se simte pe statie de chitara in banda de 100Hz-5KHz diful de chitara le egalizeaza pe toate..

 

Ptr inregistrari este altceva..

 

De ex o combinatie incercata de mine :

 

un Zoom G1.XN.(ZFX3) un Korg G-FX ........ ..poti sa folosesti pitch control si chorus /detune etc simultan si ai si doua pedale de expresie .

Zoom G este net superior la calitate fata de acesta dar Korg-ul are un efect "Filter " ce se poate comanda din pedala de expresie si altele.ce Zoom nu are .)

Pandora Korg ...................................( deplasari la cluburi mici ptr un jamsession )

Digitech Jamman Stereo .............. ( looper stereo poti inregistra pana la 16 ore loop-uri )

Zoom H4...................... ..................... ( 2 canle simultan record ..mixer virtual 4 canale SD 4 GB ,,pana la 2 ore spatiu ptr inregistrare 96KHz/24bit , are DSP Zoom G2 cu ZFX3 96KHz/32bit)

 

Asa ai de toate ptr un mini studio si scapi de PC adica placile de sunet de tot rahatu convertoarele AD din Digitech si Zoom sunt net superioare convertoarelor AD din placilor de sunet .

 

De prelucrat in PC este OK dar inregisatrarea cu placile de sunet este o mare problema . Placile bune sunt foarte scumpe sio nu merita banii din moment ce poti cumpara la calitate mai buna recordere digitale standalone ptr aceiasi bani si nu mai esti legat de PC !!

 

Toate le gasesti pe" tohmann"

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

TC Nova System, iti zice unu' care are o padure de pedale dar a indraznit si la procesoare sa plece urechile...calitate/pret/avantajos ca nu e cat casa...

acuma depinde desigur de buget si la ce vrei sa-l folosesti...

Link to comment
Share on other sites

in banii aia poti lua multe...poti incerca si varianta preamp pe lampa + un efect fara simulare de amp. recomand preamp gen mesa v twin/recording, marshall jmp1, soladno sp-77, engl + tc electronics nova system sau rocktron xpression. daca e cazul un pedalier ieftin gen behringer fcb sau rocktron midimate. daca pe scena ai nevoie si de amp si boxa si atunci altele sunt costurile...dintre procesoarele care fac de toate probabil pod hd500 e ok, nu am incercat...gasesti procesoare super dedicate sau multi gen eventide. cele foarte scumpe fac multe, sunt in general f. complexe. cele mai simple, cu unul sau cateva efecte doar sunt cele vintage din anii 80, 90. probabil cel mai cel in materie de orice e fractal axefx. ultra se gaseste inca, cred, la lichidare de stoc cu vreo 1600$+transport etc. axefx 2 e mai scump...eu am ultra si pot spune ca e tot de ce ai nevoie pt recording in materie de chitara sau bas.

daca te intereseaza simularea de amp si boxa dintre procesoarele mai low, mid/priced ia cat mai nou modelul. daca te intereseaza doar efectele ia tc-electronics, eventide, firmele astea mai specializate, inclusiv stomp-boxurile

Link to comment
Share on other sites

TC Electronic Nova System sau BOSS ME-70 pentru o alternativa mai ieftina si destul de eficienta (pe mine sincer nu m-a dezamagit si este muuult mai usor de carat decat un pedalboard, desi... nu prea ai cum sa compari un procesor cu un stomp-box de la mama lui). :rock:

Link to comment
Share on other sites

in banii aia poti lua multe...poti incerca si varianta preamp pe lampa + un efect fara simulare de amp. recomand preamp gen mesa v twin/recording, marshall jmp1, soladno sp-77, engl + tc electronics nova system sau rocktron xpression. daca e cazul un pedalier ieftin gen behringer fcb sau rocktron midimate. daca pe scena ai nevoie si de amp si boxa si atunci altele sunt costurile...dintre procesoarele care fac de toate probabil pod hd500 e ok, nu am incercat...gasesti procesoare super dedicate sau multi gen eventide. cele foarte scumpe fac multe, sunt in general f. complexe. cele mai simple, cu unul sau cateva efecte doar sunt cele vintage din anii 80, 90. probabil cel mai cel in materie de orice e fractal axefx. ultra se gaseste inca, cred, la lichidare de stoc cu vreo 1600$+transport etc. axefx 2 e mai scump...eu am ultra si pot spune ca e tot de ce ai nevoie pt recording in materie de chitara sau bas.

daca te intereseaza simularea de amp si boxa dintre procesoarele mai low, mid/priced ia cat mai nou modelul. daca te intereseaza doar efectele ia tc-electronics, eventide, firmele astea mai specializate, inclusiv stomp-boxurile

 

Axe FX este atractiv ...

 

Dar ca si alte efecte ce trebuie NEAPARAT sa le ai ajunge sub canapea sau in balcon intr-o cutie .

 

Muzica este un hobby scump mai ales muzica electroinica , sculele de inregistrare producerea sunetului etc ...

 

Practic nici un om normal nu ar investi in asa ceva ..dar...

 

Sa cheltui 5000-10000$ ca sa ai un efect care de fapt abea ca-l folosesti .

 

daca ai un studio de inregistrari care aduce bani si inchiriezi sculele este altceva.Numai asa se justifica o asemenea investitie .

 

Iar in loc de lampa se poate lua un KORG mini sau un VOX amplug ce se baga intr-un borcan mai pui si un LED albastru si gata minunea .Conserva in borcan.

Link to comment
Share on other sites

M-AM HOTARAT , MI-A PLACUT ZOOM G-1 N, TC NOVA SYSTEM

SI VOX VALVETRONIX TONELAB LE

 

Le-ai incercat ?

 

Probleme toate au !

 

Trebuie sa le incerci , dar sa si stii sa canti la un anumit nivel ca sa poti observa unde te retine pedala .

Daca nu stii sa canti la un nivel tehnic mai pretentios nici nu observi problemele .

 

Zoom G1 ..pret/calitate este pe departe ce mai bun ca si calitate diferenta se simte mai ales ptr inregistrari direct fara statie +dif....G2 este mai complex dar prea mare diferenta de pret !

Asta nu inseamna ca alte procesoare ieftine sa nu fie bune la unele efecte, iar cu statie pe scena mai toate sunt OK. .

 

 

Efectiv ca efecte speciale nici nu prea am auzit chitaristi in trupe normale sa aiba nevoie , ptr o muzica electronica experimental- ambientala este altceva ..dar si acolo aduni toate efectele posibile de care faci rost si le combini folosind fiecare efect unde-i mai OK.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.