www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grif Rupt Epiphone Sg G-400


Guest Spiri16
 Share

Recommended Posts

Gat rupt in acest fel inca nu am vazut !!

 

Lemn ce se rupe in acest fel nu este OK!!!

 

Deci nici nu merita lipit la loc ....lemnul nu este OK.

 

Odata ce schimbi gatul nu-i problema sa se frezeze materialul gatului rupt ca sa-l demnontezi ..sau cu o dalta scobesti frumos pana ajungi sa degajezi locul ptr un gat nou .

 

Sa scoti gatul intact e mai greu ..la chitara mea dupa 15 ani a cedat adezivul asa ca am scos gatul fara nici o problema...de atunci are trei suruburi ...chiar cand am observat ca se misca gatul aveam de cantat asa ca am fixat cu trei suruburi si este OK.

 

Un gat nou nu poate fi mai scump de 500 RON. ptr o chitara ce completa costa 1300 cu toate acareturile .

 

Cu tastiera recuperata de la gatul rupt sa se faca un gat nou din material bun ..

 

Nu vad de ce sa coste mai mult de 500 RON cand "o chitara + statie mica " costa 500.

 

Deci!

tatsiera o ai ,

bara de otel o ai ,

cheile le ai ...

 

ai nevoie numai de lemnul ptr gat care se prelucreaza .se lipeste tastiera se lacuieste apoi se pun cheile .se lipeste in locas ......nu vad de ce sa coste mai mult de 500 si ai un gat intact .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

imi e mult mai simplu sa lasa chitara la reparat pe mana unui profesionist,decat sa ma complic cu un gat nou la care sa pun tastiera si cheile...de altfel e si mult mai sigur asa,pentru ca nu ma pricep si cine stie ce traznaie mai scoteam din gatul ala nou...

Link to comment
Share on other sites

Un prieten chitarist din orasulu meu a patit acelasi lucru acum cativa ani (doar ca pe a lui nu a rupt-o zana maseluta,a trantit-o din greseala) la un epiphone standard plus.Stiu ca il intrebasem de curiozitate cat l-a costat,si imi zisese de 300 de ron,tot la domnul Ursu,insa asta era prin 2008 mi se pare.Din cate am vazut pretul serviciilor se mareste treptat in fiecare an :nay: .

Link to comment
Share on other sites

imi e mult mai simplu sa lasa chitara la reparat pe mana unui profesionist,decat sa ma complic cu un gat nou la care sa pun tastiera si cheile...de altfel e si mult mai sigur asa,pentru ca nu ma pricep si cine stie ce traznaie mai scoteam din gatul ala nou...

 

Mai repet odata :

 

Chitara noua 1300 RON ...un.gat nou nu poate fi mai mult de 500 RON ..mai ales ca ai toate componentele numai recuperarea componentelor lemnul nou si prelucrarea te costa ,

 

Lipitura /imbinare ptr 500 RON la o chitara de 1300 RON ???????

 

Cum am mai scris restaurare merita numai o chitara cu valoare istorica ,unicat ,,piesa de muzeu ..,

 

 

 

GuitarParts:

http://guitarandbass...epiphone/sg.php

 

SG Neck Replacement

http://jimsstrings.b...eplacement.html

 

 

Replacement Neck:

Gat folosit 35 $ cu tot cu tunere !!!! deci aprox 22 Ruro = aprox 100 Ron !!!!!!!!!!!

http://www.ebay.com/...em=390406573856

 

Nu am cautat dupa exact gat de SG dar maxim pret la gat de chitara EPI am vazut 49 $

 

Idea ar fi ca poate la 500 RON ai gasi un gat de Gibson SG . si nu gat din acesta de EPI cu "autodistrugere " carpit.

 

Daca asculti de mine faci cum vrei !!!

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Cumparati.cumparati ...PROMOTIE ...valabil numai ..ACUM....NOW !!

 

Chitara EPI cu gatul gata rupt de la sine ...

 

NonFlying V cu aripile rupte .

 

O zi zboara o zi nu zboara

Astazi ieste ziua in care nu zboara ..

 

 

Cina a mai lucrat cu lemn vede ca asemenea ruptura nu poate fi numai in cazul unui material FOARTE PROST !!!

 

Nu se rupe lemnul in acest mod numai daca este putred , are vre-un nod etc ...

 

Materialul gatului rupt de le aceasta chitara arata ca si cand ar fi din polistiren expandat .sau din placa aglomerata ...adica materiale ce nu au fibre sunt din granule ..

 

Chiar daca cade o chitara in orice mod si fel nu se rupe un lemn in asemenea mod .

 

Si la o coada de topor fortata etc.. numai in cazul materialului prost se intampla o asemenea ruptura !

 

Firma /magazinul era obligata sa schimbe chitara imediat, asemenea ruptura arata ca este materialul PROST .

 

Daca nu a profitat de termenele de garantie este treaba posesorului .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

 

Firma /magazinul era obligata sa schimbe chitara imediat, asemenea ruptura arata ca este materialul PROST .

 

Daca nu a profitat de termenele de garantie este treaba posesorului .

 

intr'o tara civilizata probabil as fi putut sa imi folosesc certificatul de garantie la asa ceva...

Link to comment
Share on other sites

intr'o tara civilizata probabil as fi putut sa imi folosesc certificatul de garantie la asa ceva...

 

Nu, zău ?!

Ai pus pe prima pagină citat din condiţiile de garanţie şi [ne]cazul tău se-ncadrează la "accidente"... Dacă, pe lângă garanţia de la magazin mai ai şi ceva acte de la Epiphone Company [ ceea ce sigur nu ai, pt că... în fine...] şi acolo se precizează alte treburi, legate de lemn de exemplu, mai se discută.

 

Aşa cum ai zis tu acolo, în acelaşi post, tu doar ai avut ghinionul unui lemn prost. Orice alte studii de-a lungul sau de-a latul despicăturii cred că-s inutile...

 

Sincer, nu consider normale şi în spiritul unui bun-simţ comun, tot soiul de condiţii care să permită unui cumpărător să abuzeze de tot soiul de reglementări şi-mi vine în minte cazul ălora din Spania, care şi-au luat aparatură audio-video din nu'ş ce supermarket înainte de sărbători şi după Revelion le-au dat înapoi, pentru că aveau dreptul, bazat pe o specificaţie din actul de vânzare. Mi se pare anormal !

Dar unde-i lege nu-i tocmeală... Probabil ăia din supermarket nu erau pregătiţi pentru genul ăsta de clienţi. Aşa cum nici austriecii când or pus lebedele alea în parcul public nu erau pregătiţi pentru...în fine...

 

Io-s mai optimist de felul meu, dar am impresia că ultimii ani mişto de pe planeta asta îs cam pe terminate... Ca senzor, cu cât se măreşte numărul paginilor din contracte, clauze, "terms&conditions", cu-atât mai scăzut e nivelul elementar de fair-play...

 

.

Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

Nu, zău ?!

... Dacă, pe lângă garanţia de la magazin mai ai şi ceva acte de la Epiphone Company [ ceea ce sigur nu ai, pt că... în fine...] şi acolo se precizează alte treburi, legate de lemn de exemplu, mai se discută.

 

 

nu am pentru ca atunci cand am cumparat chitara ,daca nu cumparam si husa fender ,o duceam in mana pana acasa:D...domnii de la GuitarShop afirma ca la ei toate produsele sunt expuse si nu au nimic sigilat...

Link to comment
Share on other sites

intr'o tara civilizata probabil as fi putut sa imi folosesc certificatul de garantie la asa ceva...

 

Sunt obligati !!!

 

Dar daca pierzi termenul asta e , ei au interesul sa nu-ti schimbe din diferite motive ..

 

Daca ai actele ai putea sa incerci sa scrii la firma si expui situatia .

 

Este enervant incomod etc etc dar asta e ,

 

asta din cauza ca animalele de la Epi nu fac crash test cu chitarile, altfel era daca ar fi avut airbag, abs, eps, sms, omg, rip, etc..

Probabil fac dar doar prin sondaje ..

Nu stiu daca testeaza lemnul inainte de a folosi ....dar ...

 

Daca ar fi cumparat baiatul o chitara Reghin ,,,garantez ca se poate duce la lupta cu ea ..o ia de gat si dai in stanga si in dreapta ,,nu se rupe !! A mea este foarte grea din mahon corpul si gatul din paltin......cate zboruri a avut din '73 si a cazut in toate felurile am cazut eu cu genunchiul cu toata greutatea pe corp cu chitara pe podea ..ii schimbam o coarda ..chitara culcata sta rezemata pe capatul corpului si pe ca[patul headstockului !!! ,,,no problem !!

Dar daca vor oameni chitare COSMOPOLITE ...asta e .

Link to comment
Share on other sites

Io-s mai optimist de felul meu, dar am impresia cã ultimii ani miºto de pe planeta asta îs cam pe terminate... Ca senzor, cu cât se mãreºte numãrul paginilor din contracte, clauze, "terms&conditions", cu-atât mai scãzut e nivelul elementar de fair-play...

:biglaff:

Stai linistit, Ramurel, vanzatorii vor tine mereu ridicat nivelul elementar de fair-play.

Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

Daca ar fi cumparat baiatul o chitara Reghin ,,,garantez ca se poate duce la lupta cu ea ..o ia de gat si dai in stanga si in dreapta ,,nu se rupe !! A mea este foarte grea din mahon corpul si gatul din paltin......cate zboruri a avut din '73 si a cazut in toate felurile am cazut eu cu genunchiul cu toata greutatea pe corp cu chitara pe podea ..ii schimbam o coarda ..chitara culcata sta rezemata pe capatul corpului si pe ca[patul headstockului !!! ,,,no problem !!

Dar daca vor oameni chitare COSMOPOLITE ...asta e .

 

nu toti avem posibilitatea sa ne cumparam un reghin din 73...

chitare COSMOPOLITE?serios?hai sa ne luam acum toti cate un Reghin drept "chitara nationala" si sa dam cu pietre in cei ce cauta altceva...mai am o cunostinta care acum imi scoate ochii dupa modelul "Frate,vezi daca nu ti'ai luat Jackson?"..

sincer ma bucur ca ai parte de o chitara buna,romaneasca...ai luat'o pentru ca ti'a placut(tonul,aspectul,etc.),la fel am facut si eu,dar din pacate am avut ghinion de un lemn mai prost,in rest,de chitara, fara niciun fel de modificare, sunt mai mult decat satisfacut,si atunci cand o sa trec la ceva mai performant n'am de gand sa o vand,chiar si asa cu gatul bandajat...

 

LE:Paste Fericit!! Hristos a inviat!

Edited by Spiri16
Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

chitara a ajuns in seara asta acasa :D . reparatia este impecabila,pe langa asta am primit si ceva bonusuri cum ar fi:

-actiunea setata suuuuper mica

-grif vopsit satinat(lucru care imi place la nebunie,pentru ca vechea vopsea lucioasa imi crea probleme dupa ce incepea sa imi transpire mana)

-domnul Ursu mi'a luat 400 de ron,nu 500 :D

 

pe langa astea sustainul a crescut si cam atat mai multe nu scriu,pentru ca nu mai rezist fara sa o chinui putin :)),seara buna!

Link to comment
Share on other sites

Mmbuuun, felicitari, nu tie, meseriasului. Treaba minunata, noroc cu vopseaua, ca altfel s-ar fi vazut ca operatia de apendicita a bunica-mii.

 

Acum, ca sa-ti recuperezi banii, du-te la domnul Ursu si propune-i urmatorul pariu, ii zici: Sefu, ia uite matale ce-am vazut eu pa net! ;) - si ii arati pozele de mai jos.

 

Ia uite ce-a facut proprietarul Warwick & Framus Germania intr-un magazin cu un bas Warwick.

 

IA UNDE ERA PUNCUL DE SOLICITARE, CAM IN LOCUL DE UNDE A POCNIT SI CHITARA LUI SPIRI DIN MIZIL! AUD?? :banana:

 

images.jpg

 

Dar nu te opresti aici, ii zici: Prietene, iti mai dau o sansa, ca sa nu zici ca te pun la concurenta cu dita-mai high-quality Warwick, hai sa vezi ce a facut un rus cu un Rockbass (Rockbass pe langa Warwick e ca Squier pe langa Fender, doar ca Rockbass bate la cur oricand orice Squier, e si mai scump, desigur).

 

Rusul de vreo 90 de kile, urmand exemplul patronului din Germanica - evident, dupa vreo 7-8 litri de vodka, ca altfel nimeni zdravan la cap n-ar face asa ceva decat daca ar avea, asa, din intamplare, o fabrica de instrumente muzicale - s-a urcat, si anume - cocotat cu picioarele pe minunatul instrument. :olaf-dance:

 

x_a5575e69.jpg

 

Apoi s-a dat jos de pe el si ne arata ca griful se afla in stare buna. Nu ma intereseaza daca a mintit si poza a facut-o inainte de a se sui pe bas, pentru mine cel mai important este ca griful nu s-a rupt. :guitar:

 

x_bde09ff4.jpg

 

 

Hai, sa se-auda Epifoanele cum fac ca popcornul sub tensiunea corzilor!

 

 

 

POC!!

 

POC!

 

Poc!

 

 

Alea care nu se aud inseamna ca stau in husa. Spiri, te-ai panicat? :ok:

Edited by George M.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

@George M. ce'i drept, mi'a stat putin inima cand l'am vazut pe patron calare pe gatul de la bas...cat despre bani,chiar nu imi pare rau ca i'am dat(poate doar putin lu' tata:)) )...cat de curand o sa imi iau si un hardcase si sper sa ma mai tina mult si bine de acum :D...

Link to comment
Share on other sites

"Uuuu, mama,

Atat de mult mi-e de dor de tata..." (Timpuri Noi - Tata)

 

Nu ma laud, dar repet a nu stiu cata oara, atat pe RGC cat si pe XBass, ca poate va ramane ceva in urma mea, si poate tineretul o invata ceva din asta, desi nu sunt batran: cand eram de varsta ta, ba nu, aveam 17 ani, acum calc pe 23, mi-am petrecut vacanta de vara dintre anii 3-4 de liceu strangand bani prin munca la un atelier de tamplarie AL-PVC, pentru a-mi cumpara primul meu bas profi (si al doilea in total), pe care am platit in 2007 sau 2008 cam 22 de milioane (cumparat nou din SUA - Guitar Center, cu tot cu husa si un cablu scump), acesta:

 

mid__DSC8494-1.jpg

 

 

Acum, la un calcul simplu,

200 E - Epiphone

100 E - Ursu

100 E - Hardcase

diferenta.....

400 E + diferenta = iti luai un Gibsonete SG din ala adevarat

 

Numai asa, la o aruncare de ochi, am gasit pe Thomann unu la 600 E http://www.thomann.d...wb_egitarre.htm , dar la mana a doua sunt si mai ieftine.

 

Singurul lucru de regretat e ca aceste treburi le vezi singurel, abia dupa ce treci prin ce ai trecut tu, si oricum, dupa ceva ani de experienta si de cantarit decizii. Ca la inceput asa e, nu credem gogosile alora mai in varsta ca nu cumva sa ne bage ei pe gat vreo chitara ce eventual o au la vanzare si sa ne dea teapa. Si oricum, cand finantatorul suprem este tata, nici nu incape vorba ca obiectul sa nu fie nou si cu garantie. Iaca, s-a dovedit ca te caci in ea garantie.

 

Moralmente, viciile ascunse, fisurile ascunse, greselile de proiectare ce genereaza concentratori de tensiune (adica acolo unde materialul este mai solicitat) - cum e la SG - frezarea canalului pentru tija intr-o zona in care sectiunea grifului deja este mai mica, combinat cu un lemn mai poros sau cu niste fibre prost orientate sau cu noduri (care nu se vad sub frumosul strat de vopsea), ar trebuie sa fie acoperite de garantie. Daca o masina ar avea o fisura mica intr-un cordon de sudura care imbina doua componente ale sasiului, si presupunem ca ar merge cu 100 km/h, si ar lua nenumarate gropi, si fisura s-ar transforma in crapatura si crapatura ar determina ruperea sasiului, a cui este vina ca masina s-a dezintegrat la 100 km/h si 3 oameni + un copil + o batrana au murit in timp ce se duceau la Techirgheol, a fabricii de masini fisurate sau a companiei de drumuri si poduri gaurite? Eu zic ca a fabricii de masini. De aia Toyota a chemat nu-sh cate masini la reprezentate pentru a fi verificat nu-sh ce, si BMW lafel, si DACIA lafel, pentru un amarat de cric la Logan, care si acela e folosit de 2-3 ori pe an!!

 

DAR - problema - daca toate acestea nu sunt scrise in foicica aia de ti-o da magazinul cand cumperi chitara si tu o semnezi extaziat cu gandul la solourile lui Angus Young sau la cum ii vei da pe spate pe baieti cantand Thunderstruck, si ai ghinionul sa ti se rupa chitara, culmea, si in husa, ce pot sa faca baietii aia de la magazin mai mult decat sa zica ca nu intra sub incidenta garantiei? Sa faca ei cheta de 4 milioane sa-i dea lui Ursu sa ti-o lipeasca? Nu se poate.

 

Priviti cum a reactionat aceasta chitara la prima lovitura aplicata de Hetfield - n-avea nici pe dracu, cu exceptia vopselei, pe cand pe asta deja il dureau mainile. Epiphone SG cum s-ar fi prezentat?

 

http://www.youtube.com/watch?v=V_sy17qjN1c

Edited by George M.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.