www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grif Rupt Epiphone Sg G-400


Guest Spiri16
 Share

Recommended Posts

Priviti cum a reactionat aceasta chitara la prima lovitura aplicata de Hetfield - n-avea nici pe dracu, cu exceptia vopselei, pe cand pe asta deja il dureau mainile. Epiphone SG cum s-ar fi prezentat?

 

Acuma te-ai ambalat prea tare cu Epifoanele. Daca e sa fim cinstiti, chitara din clip nu ar fi rezistat la fel de bine daca dadea cu headstockul de pamant, plus ca ala voia s-o infiga in stativ, nu s-o izbeasca de pamant in mod corect si stiintific.

Si ce-i cu atat rosu? Mai e pana la 1Mai! Te-ai prins? "Mai e pana la 1 Mai", damn', i'm good :biglaff:.

 

chitara a ajuns in seara asta acasa :D . reparatia este impecabila,pe langa asta am primit si ceva bonusuri cum ar fi:

-actiunea setata suuuuper mica

-grif vopsit satinat(lucru care imi place la nebunie,pentru ca vechea vopsea lucioasa imi crea probleme dupa ce incepea sa imi transpire mana)

-domnul Ursu mi'a luat 400 de ron,nu 500 :D

 

pe langa astea sustainul a crescut si cam atat mai multe nu scriu,pentru ca nu mai rezist fara sa o chinui putin :)),seara buna!

 

Felicitari, chiar a fost recuperata frumos. Cu toate aventurile astea o sa fie o relatie speciala intre tine si chitara asta.

Link to comment
Share on other sites

5.26, schimba fenderu cu un affinity, pana nu da cu ea calumea de coltul boxei, it holds up nicely

pacat ca nu a dat cu ea ca si james, eram si eu curios :D

 

http://www.youtube.com/watch?v=jhJqPNbuoaY&feature=related

 

Inspirata decizie, desi stim cu totii clipul acela facut in studio la el - cum trata stiva de Fendere, totusi inteligenta Britanica lucreaza. :1st:

 

 

Acuma te-ai ambalat prea tare cu Epifoanele. Daca e sa fim cinstiti, chitara din clip nu ar fi rezistat la fel de bine daca dadea cu headstockul de pamant, plus ca ala voia s-o infiga in stativ, nu s-o izbeasca de pamant in mod corect si stiintific.

Si ce-i cu atat rosu? Mai e pana la 1Mai! Te-ai prins? "Mai e pana la 1 Mai", damn', i'm good :biglaff:

 

Felicitari, chiar a fost recuperata frumos. Cu toate aventurile astea o sa fie o relatie speciala intre tine si chitara asta.

 

Rosu, pentru ca azi e prima zi de lucru dupa sarbatori si nici nu-ti inchipui, si chiar daca iti inchipui, nu iti doresc sa treci prin asa chef ca al meu. :rcain: Mi-a luat mai bine de doua ore sa-mi revin, si pana la ora 22 mai am de tras.

Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

epiphone'ul a fost 300 de euro :P ....ce sa zic,am dat peste chitara asta cu bube ascunse..puteam foarte bine sa iau una identica si sa ma tina o viata...asta e,noroc,destin..cum vrei sa'i spui...in magazin erau doua modele,unul negru(pe care l'am luat eu) si unul rosu...l'am ales pe cel negru,poate ala rosu isi pierdea capul cand il acordam sau poate ca il dadeam la nepoti sa cante pe el...asa cum un coleg de clasa a venit cu un epiphone les paul special II la scoala,s'a urcat pe banca cu chitara de gat si de acolo l'a scapat si nici macar zgariata n'a fost....

n'am indraznit sa ridic ochii la un gibson...oricum trecerea de la un harley benton de 200 de ron la un sg e un progres remarcabil:))...

si in legatura cu busitul chitarelor,pot sa fiu si Obi Wan Kenobi,sa am fabrica mea de chitare si nu le'as maltrata...chiar nu inteleg de ce ai vrea sa distrugi un instrument muzical bun...,ma rog,diferente de viziune

Link to comment
Share on other sites

Well, it seems like you already used the Schwartz on your poor Epi, eh? :)

 

Si asta numai asa, cu gandul, d-apai daca punea si mana. :funnypost:

 

 

epiphone'ul a fost 300 de euro :P ....ce sa zic,am dat peste chitara asta cu bube ascunse..puteam foarte bine sa iau una identica si sa ma tina o viata...asta e,noroc,destin..cum vrei sa'i spui...in magazin erau doua modele,unul negru(pe care l'am luat eu) si unul rosu...l'am ales pe cel negru,poate ala rosu isi pierdea capul cand il acordam sau poate ca il dadeam la nepoti sa cante pe el...asa cum un coleg de clasa a venit cu un epiphone les paul special II la scoala,s'a urcat pe banca cu chitara de gat si de acolo l'a scapat si nici macar zgariata n'a fost....

n'am indraznit sa ridic ochii la un gibson...oricum trecerea de la un harley benton de 200 de ron la un sg e un progres remarcabil:))...

si in legatura cu busitul chitarelor,pot sa fiu si Obi Wan Kenobi,sa am fabrica mea de chitare si nu le'as maltrata...chiar nu inteleg de ce ai vrea sa distrugi un instrument muzical bun...,ma rog,diferente de viziune

 

Chiar vrei sa ma destainui complet? :lol:

Iar vin cu exemplul personal, un Tenson de 4 milioane ti se pare o chitara mai buna decat Harley Bentonul tau? Am platit pe un bas Tenson cu 4 corzi 3 milioane fiindca l-am luat second, nou costa 4.5 mil parca, intr-un magazin din Iasi.Si ghici ce, am trecut direct la un bas care atunci - 2007, anul ala cand ti-am zis unde mi-am petrecut vacanta de vara - costa 26 de milioane in Romania, un pas cam de doua ori mai mare decat al tau, daca e sa ne referim strict la cat s-a platit pe instrumente. Si mai stii ceva, basul acela Tenson pe care m-am scolit cam un an de zile si am invatat cu ce se mananca, avea 4 corzi, asta noul, era un Ibanez cu 6, deci doua in plus, grif mai lat, prima senzarie a fost ca mi-am tras pista de aterizare personala, n-au fost probleme, sunt un tip inalt si am cangele lungi.

 

Un lucru important ce ar trebui inteles si retinut este ca aceste bariere, limitari psihologice, breakthru-uri etc. sunt niste lucruri inutile, bune de indepartat, care nu fac altceva decat sa-ti incetineasca evolutia. Trebuie trecut peste procesele de constiinta "oare nu vor rade de mine cand voi busi soloul cu chitara mea Gibson, oare nu vor zice ca ce imi trebuie mie Gibson daca stiu numai 3 acorduri majore si minore, in total 6?" Iar lamentarea cum ca "sa mai evoluez putin ca sa merit un Gibson" este o mare prostie. Tocmai un Gibson te va ajuta sa evoluezi mai bine si mai rapid, pentru ca presupunand ca este bine reglata, ca are un sunet bun si corect si numai gandul ca tii in maini un GIBSON te va impulsiona, te va incuraja si te va determina sa studiezi mai mult, sa canti mai bine si sa ai mai multa incredere in tine. Eu asa vad lucrurile.

 

Felicitari ca n-ai ganduri din alea de "rocker cool" :nay: care sparge chitara in amplificator ca sa arate el ce tare e, beat fiind, si beti fiind si prietenii lui care cand se vor trezi nu-si vor da seama ce-i cu gramada aia de lemne si nu vor sti ce mare chestie s-a intamplat si ei n-au prins-o, "ba, hai unu sa curatam mocheta de aschii ca vine mama, voi restul, ne vedem diseara la spirala."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Georgica, beusi,bre?

Daca nu-ti pica pleasca de 26 de bulioane din senin si dintr-o data ce faceai? Iti spun io: ii dadeai cu Tensonu' pana cand mai strangeai o bruma de cascaval pentru un bas o tzara mai acatarii. Vezi ca nu toata lumea isi permite Gibson, fie el de-ala de 600 de iepuroi.

 

Da, dar de Pasti, totusi intentionez sa scot si acum o doza de la frigider si sa-i fac un CTC.

 

Tu n-ai citit? Eu am capatat banii de Ibanez, 22 mil (26 costa in Ro, eu l-am cumparat din SUA), dupa o vacanta de vara de MUNCA, mai exact 2 luni si 2 sapt., timp in care n-am cheltuit nici un leut din salariu, si aveam tot asa, 16 - 17 ani. N-am avut de la nimeni, ai mei au fost si sunt saraci. Deci nu "mi-au picat pleasca 26 de bulioane din senin".

 

Si cel mai misto a fost ca in ultima zi de munca m-am si accidentat grav la mana stanga, tendon extensor de la police sectionat cu un obiect ascutit, si doua saptamani dupa ce mi-a venit basul am balit la el cu pietroiul la mana, iar alte 1-2 luni de recuperare. Funny, huh?? 26 de bulioane...

 

Tanar, aproape hippie si handicapat, doctore. Rade-te. Ma duc la ce-am promis. :beerchug:

 

Picture088.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

chitara a ajuns in seara asta acasa :D . reparatia este impecabila,pe langa asta am primit si ceva bonusuri cum ar fi:

-actiunea setata suuuuper mica

-grif vopsit satinat(lucru care imi place la nebunie,pentru ca vechea vopsea lucioasa imi crea probleme dupa ce incepea sa imi transpire mana)

-domnul Ursu mi'a luat 400 de ron,nu 500 :D

 

pe langa astea sustainul a crescut si cam atat mai multe nu scriu,pentru ca nu mai rezist fara sa o chinui putin :)),seara buna!

 

Stiu ca topicul e un pic cam "vechiut", dar in fine, chiar urmarisem cu interes subiectul si abia acum am reusit sa vad rezultatele.

 

Spiri, intr-adevar reparatia a costat cam mult (putin sub pretul unui Squier Bullet Strat, lol), insa eu zic ca una peste alta, si-a meritat banii. Sunt de acord cu valoarea sentimentala a chitarilor pentru posesorii lor, si in cazul meu e la fel.

 

Cand am citit cat a zis ca-ti ia m-am gandit ca e super mult pentru o lipitura (desi dificila), dar avand in vedere ca a setat si actiunea si ti-a vopsit si griful, mi-am schimbat atitudinea. Eu zic ca a lucrat super pentru banii pe care i-ai dat, jos palaria pentru domnul Ursu.

 

Si, una peste alta, daca e vorba de chitara ta, merita toti banii. Sa-ti canti sanatos Epiphone-ul si sa nu mai ai parte de asemenea ghinioane! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

din ce am inteles ,nu a fost o simpla"lipitura" a inserat si 2 tije de otel din grif in headstock :D. mersi de urari :P

Edited by Spiri16
Link to comment
Share on other sites

din ce am inteles ,nu a fost o simpla"lipitura" a inserat si 2 tije de otel din grif in headstock :D.

 

 

Şi de la tijele alea două o fi sustainul ăla crescut, de care menţionai un pic mai sus... :)

 

BTW : Faină lucrarea ! O să rămâi ataşat de chitara asta forever, după păţanie...

 

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

Esti sigur ca e vorba despre tije de otel? Din cate stiu eu (si nu le stiu pe toate, ce-i drept), traditional e cu doua bucati de lemn lipite:

 

6217223611_7759cd7951.jpg

 

mie asa mi s-a spus,ca sunt doua tije de otel bagate din grif de'a lungul headstock'ului :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.