www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cadou Pentru Un Pustan


eduard.alexandru
 Share

Recommended Posts

A fost ziua varului meu (16 ani) si i-am dat cadou o chitara electrica (Hora, anii 80). Instrumentul a fost primit de mine la userul dass101. Cu ajutorul userului Karakter am montat un humbucker de pe un Epiphone la bridge, un single-coil la neck (a venit odata cu instrumentul), switch on/off pentru fiecare doza in parte, un pot de volum 500k si un kill-switch.

Apoi m-am ocupat de unul singur de setup-ul instrumentului. Am inceput prin a ma ocupa de tastiera: cateva taste erau indoite, nu le-am putu indrepta, asa ca am scos ultimele 4 taste si le-am montat in locul celor cu probleme (nu cred ca sa supara pustiul ca nu are 21 de taste). Truss-rodul neatins de 10 ani a raspuns foarte bine, obtinerea unui neck drept fiind destul de usoara. Actiunea e foarte joasa, nu bazaie, nu falseaza. Chitara are un sustain bun si este mult mai usor de cantat decat cea pe care o folosesc eu. Initial aveam de gand sa o pastrez pentru mine, dar m-am razgandit. A iesit o chitara versatila, dar din cauza lemnului si a dozei de Epiphone parca nu suna bine pe brutalitatile pe care le cant. Pe cealalta chitara am doze high-output, lemnul scoate joasele in evidenta etc, deci cu astalalta nu prea aveam ce face. Am curatat-o, am incercat sa corectez cateva defecte ale finisajului (nivelare, astuparea crapaturilor etc), peste vopseaua existenta am mai dat 2 straturi, i-am pus o funda mare roz si l-am chemat pe pustan la mine acasa. I-a placut ce a gasit. Chitara fiind primita de mine de la dass101, investitia a fost cam 120-140 ron (cu tot cu vopsea si corzi), iar rezultatul e un instrument mult mai bun decat lopetile care se vand pe post de "chitara pentru incepatori".

 

Niste poze cu utilajul, intr-una din ele alaturi de fericitul proprietar:

post-12031-0-28375600-1301518407_thumb.jpg

post-12031-0-72161400-1301518416_thumb.jpg

post-12031-0-53393100-1301518457_thumb.jpg

post-12031-0-97217900-1301518464_thumb.jpg

Edited by draugr
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Combinaţia de culori e "mortală" ! îmi aminteşte de una din maşinile visurilor mele !

Pe aproape. Inspiratia a venit de un Chevelle SS 1970 Hardtop

 

O frumusete... congrats!

O fi, dar crede-ma ca nu vrei sa vezi cum arata daca ii dai jos pickguard-ul (lemn scobit ca sa incapa humbuckerul, spatele pickguard-ului a fost imposibil de curatat etc, macar wiring-ul a fost lucrat ingrijit)

 

Foarte frumos, felicitari smile.gif

Multumesc inca o data pentru donatie!

 

Eu am bagat in a mea vre-o 1000 biggrin.gif si nu imi pare rau.

In chitara mea (nu cea despre care e vorba aici) am investit bani si timp de m-am saturat. De cand o am e intr-o continua metamorfoza. O voi prezenta probabil in alt topic.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

@draugr: ce chitara canti? este cea de la signature adica Hora iris lucs? in materie de confort si "playabilitate" (sa zic asa), chitara cadou unde se situeaza fata de chitara ta proprie? Fiind construita dupa standarde sovietice, presupun (corecteaza-ma daca gresesc) ca are un grif ca de lopata? :lol: Ori ai umblat si la capitolul asta? Super ideea cu killswitch-ul, neam de neamul lu' Reghin n-a visat asa ceva :yay:

 

asteptam cu nerabdare poze mai detaliate, daca ai :respect:

 

 

Link to comment
Share on other sites

@draugr: ce chitara canti? este cea de la signature adica Hora iris lucs?

Da.

 

in materie de confort si "playabilitate" (sa zic asa), chitara cadou unde se situeaza fata de chitara ta proprie?

Ambele sunt usoare (3kg maxim), cea data cadou are actiunea mai joasa, iar neckul e ok (m-am obisnuit, acum nu imi mai doresc un neck subtire); singura problema legata de confort e faptul ca are putin tendinta de a "cadea in cap".

 

Cea pe care o folosesc eu este clar chitara pentru metale. Singurul "-" care i l-as putea da e ca nu are un sustain mai mare. Cu modificarile care le-a suferit si munca depusa, cu siguranta nu o voi vinde niciodata. Mai are cateva (mici) probleme, dar usor de remediat (switch-ul face cateodata figuri). Hora sunt facute din lemn foarte bun, iar piesele montate si electronica (ma refer acum la chitarele nemodificate, nu la a mea) ar putea-o situa dpdv calitativ mult peste gama de pret in care se afla. Problema e ca la Hora lucreaza tot dobitocul (doze splitabile legate ca humbuckere nesplitabile, cabrurile de la doze presate intre lemn si arcurile de la floyd, pozitionare absurda a mufei, componente electrice bune, dar cu legaturi din sarma ghimpata etc).

Cel mai mult m-am enervat la schimbarea dozelor: un tantalau care lucreaza la Reghin a avut ideea de a lipi de lemn cablurile dozelor folosind mai mult prelandez decat poate consuma un boschetar in 3 zile. Mi-a luat o ora doar sa curat mizeria aia pentru a putea monta alte doze.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pentru feedback-ul pozitiv, cu siguranta voi continua sa postez despre chitarele modificate/reconditionate de mine (imediat ce trec pe la proprietari pentru a face poze, poate-poate si mostre de sunet).

 

Super ideea cu killswitch-ul, neam de neamul lu' Reghin n-a visat asa ceva

Nu e cine-stie ce. E opusul unui buton de sonerie, costa maxim 2 lei. Stiu multi care cer 50Ron sau mai mult pentru a monta asa ceva. Daca vrea cineva sa-i montez un killswitch sau orice alta chestie si e din Iasi, nu are decat sa pregateasca niste doze de bere si sa ma contacteze. Berea, bineinteles, o bem impreuna.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Mai in gluma, mai in serios, poate ajung acolo in urmatoarele 3 luni. Kilswitch-ul se monteaza pe firul de semnal chiar inainte de mufa de iesire, e foarte usor, ai de taiat un fir si de facut doua lipituri.

 

Cine are chitara tip Gibson cu cate un potmetru de volum ptr fiecare doza , poate sa folosesca ( putin mai incomod) si switch-ul de comutat dozele . Doar casi efect din cand in cand ..nu cred ca se pun multi sa cante efectiv cate o piesa cu killswitch ..

 

Nu am incercat inca am niste butoane profi de la ceva calculatoare ( cred) din aceelea fara retinere sa montes si eu pe o chitara din asta ce are un singur potmetru de volum.

 

Iar unele chitare Reghin aveau doua butoane killswitch din fabricatie ,,,!se vede in poza sub doza neck cele doua comutatoare .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Poate nu-i place? Si eu mi-am dorit electrica, dar aveam in minte ceva gen Jackson Dinky, negru lucios, headstock ascutit. Ce sa mai, o chitara care arata "metal", frumoasa de-ti vine sa dormi cu ea in pat. Avind imaginea asta despre "chitara electrica", sincer, dac-as fi primit o Hora ca aia as fi fost foarte dezamagit si nu cred ca as fi facut mare lucru. Pentru incepatori cel mai important lucru e ca instrumentul sa arate bine. Daca i-ai fi dat o chitara frumoasa, sigur ar fi exersat mai mult.

 

Parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Pentru incepatori cel mai important lucru e ca instrumentul sa arate bine. Daca i-ai fi dat o chitara frumoasa, sigur ar fi exersat mai mult.

 

Parerea mea.

 

Foarte de acord. E un aspect pe care vad ca multi refuza sa il accepte cu motivatii de genul "daca eu am putut, el de ce nu poate". E, uite ca nu toti oamenii sunt la fel.

 

Si plusez ca poate i-ai facut chiar un rau :) Poate parintii lui aveau in plan ca la un moment dat sa-i ia o chitara pe care sa si-o aleaga singur (spui ca isi dorea foarte mult) dar acum ca o are pe asta de la tine nu mai e cazul.

 

Nu ma intelege gresit, chitara cadou de la tine nu e deloc urata iar munca ta este de apreciat. Dar poate pentru el a fost o dezamagire.

Edited by locdog
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Mi-a dat-o inapoi (plina de praf, a stat dupa un dulap). Acum e la Fiveseven, care banuiesc ca o va folosi cum trebuie.

 

Da, poate ii va face si el review cum ai facut si tu la framus :tardlol:

 

ce nasol...sa o tina, sa se umple de praf, si sa ti-o dea inapoi...ungrateful little *.... :D

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Da, poate ii va face si el review cum ai facut si tu la framus :tardlol:

 

ce nasol...sa o tina, sa se umple de praf, si sa ti-o dea inapoi...ungrateful little *.... :D

 

Framusul nici macar nu l-am luat acasa. L-am probat pe fuga intr-o seara, iar a doua zi la 5 dimineata nu mai eram in Iasi. La studio la momentul respectiv nu exista posibilitatea de a face inregistrari, tot echipamentul necesar fiind strans.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Povestea continuã laugh.gif.

A ajuns în mâinile mele obraznice și cu aceastã ocazie mi-am satisfãcut dorința pentru o chitarã mai... tradiționalã.

Ce am schimbat:

  • finisajul - not an easy task
  • adãugat trei taste în locurile lipsã (atât am avut :D)
  • pickguard-ul
  • mici modificãri la bridge pentru corzile mele nesimțite
  • schimbat humbucker-ul Epi cu un Ibanez Infinity 4
  • electronica

Controalele sunt (din fațã spre spate):

  • dozã neck/bridge/ambele în paralel
  • potențiometru gain (de la unitate la 24 dB)
  • comutator cu trei poziții care introduce un condensator, altul sau nici unul în paralel cu dozele selectate
  • coil tap pentru doza bridge

Deci 15 variante tonale plus boost/overdrive. Atașez și schemã + layout pentru booster, deși în final am ajuns la ceva nițel diferit (diode și condensator în bucla de reacție ca la un TS și R3 de 30 K). Aș fi putut sã-i adaug încã un comutator pentru a scoate buffer/boost/OD-ul din circuit dar nu am motive momentan.

 

post-2954-0-18965800-1313951039_thumb.jpg post-2954-0-86582100-1313951045_thumb.jpg post-2954-0-32331800-1313951056_thumb.jpg post-2954-0-60475100-1313951068_thumb.jpg post-2954-0-04073300-1313951078_thumb.jpg post-2954-0-14648300-1313951083_thumb.jpg post-2954-0-09283800-1313951091_thumb.jpg post-2954-0-70869700-1313951031_thumb.jpg

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.