www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Ideala. Studiu Privind Preferintele Membrilor Rgc


gadjo
 Share

Recommended Posts

Salut.

 

Am de facut pentru facultate un exercitiu de studiu online bazat pe chestionar.

M-am gandit sa-i dau o utilitate folosindu-l pentru a crea o imagine asupra preferintelor membrilor forumului. Mai exact, mi-am propus sa determin odata pentru totdeauna cum ar arata chitara ideala pentru un RGC-ist. Chestionarul arata mai mult ca o comanda pentru o chitara custom, plus ceva intrebari de fond.

 

Va rog sa ma ajutati, am nevoie de vreo 40 de raspunsuri pentru a avea un rezultat relevant.

 

Chestionarul e aici si necesita sub 10 minute:

 

https://spreadsheets...lFxeGc6MQ#gid=0

 

Voi publica pe acest thread rezultatele complete dupa ce adun suficiente date.

Multumesc!

Edited by gadjo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

S-a strans un numar frumusel de raspunsuri pana acum, mult peste ce ma asteptam pentru prima zi. :respect:

Dar mai e loc destul. Tin chestionarul pana cand se apropie deadlineul dat de profa de la fac sau pana devine clar ca l-au vazut toti userii activi.

 

O sa fac o interpretare a datelor asa cum m-oi pricepe mai bine, plus un raport cu rezultatele pentru fiecare intrebare. Apoi, daca e cineva interesat si nu se supara nimeni (ar putea fi o incalcare a anonimitatii chiar daca nu am cerut nume), pun si tabelul complet.

 

Pana una alta, am trimis profei un draft al chestionarului saptamana trecuta si s-a ingrozit de cat de tehnic este :D . 'Ce este un neck?' 'De ce sunt doar 3 optiuni pt scala?' .. Adevarul e am destula rom-gleza pe acolo dar am zis ca suntem obisnuiti. Si siteurile vanzatorilor romani au specificatii luate cu copy paste tot in engleza.

 

Am facut optiunile folosind specificatii de chitare de pe diverse siteuri si formularul de la custom shopul ESP. Pt neck shapes, de aici : http://guitaranswers.blogspot.com/2009/05/quick-music-factthere-are-many-guitar.html ..

Link to comment
Share on other sites

Chitara ideala pentru mine este un super-strat, configuratie HH, doze high-output, cu multe joase, splitabile, corp din paltin (eventual mahon), cat mai usor, neck gros (nu lat!). Exact in acest tipar se incadreaza Hora pe care o am acum (chitara avand multe modificari). Sunt un norocos, am iesit foarte ieftin.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Avem 64 de raspunsuri pana acum (tema mea este de mult acoperita), dar chestionarul ramane disponibil pentru ca vin in continuare cateva raspunsuri pe zi.

 

Inca este loc pentru un rezultat mai precis, deci daca nu l-ati parcurs dati clic clic clic! :D

 

@fixxxer_metalhead Stiu ca exista niste siteuri unde poti sa-ti generezi o imagine a chitarei dupa niste specificatii, intentionez sa folosesc treaba asta la final dar nu am cum sa leg aplicatia lor de chestionarul meu. Daca vrei fa un thread unde-si posteaza fiecare schite proiecte si idei. N-ar fi o idee rea.

Link to comment
Share on other sites

:D gibson reverse V

 

acum vad ca am uitat sa pun Jaguarul la forme. Dar probabil mai sunt si alte designuri cunoscute pe care le-am uitat. oricum, nu poti include tot.

 

@Alex_Strat69 am vrut ca fiecare sa aleaga o singura solutie, pe principiul 'daca ar fi sa fie una, ea ar fi asa'

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Guest Morrigan

Mi-a placut chestionarul. Poate in viitor o sa faca cineva unul mai detaliat (de exemplu partea referitoare la bridge putea sa fie mai specifica, exista mai multe feluri de bridge fix). Succes!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.