www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegeri Prezindentiale 2009


Sto
 Share

Recommended Posts

Inainte de toate as vrea sa precizez ca nu sunt afiliat niciunui partid.

 

Acestea fiind spuse, azi am avut parte de o surpriza placuta, cand am descoperit ceva pe net.

Scarbit pana-n maduva oaselor de toata clasa politica de c***t din Romanica, am cautat pe Google urmatoarele: "Eu cu cine sa votez?"

 

Spre surprinderea mea, vad aici candidat la presedintia Romanicei un rocker pletos! :)

 

http://remuscernea.ro/de-ce-candidez/

 

A mai auzit cineva de tipu' asta? Nici nu stiu daca ar trebui sa-mi fie rusine ca doar azi am auzit de el!

 

Oricum, s-au limpezit gandurile mele in legatura cu unde voi pune stampila pe buletinul de vot. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 247
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu m-a interesat niciodata politica si n-am fost niciodata sa votez. Totusi, o sa merg anu' asta si-l votez pe Corneliu Vadim Fludor, nu ca m-ar interesa cine iese presedinte, da' Vadim e simpatic cind face scandal pe la televizor. Toate partidele sucks anyway... iar daca se intimpla sa iasa Vadim si sa ajunga PRM-u' la putere, nu'sh, parca prevad ca ne baga in razboi cu ungurii. Mircea Vandam ar fi multumit si el pentru simplu fapt ca nu mai e Basescu. Sa-i ia dracu pe toti... politica din Romania e un mare ***.

 

Mircea Geoana are pe lista prioritatilor caile ferate, cica sint vechi si tre' schimbate. Domnul asta a uitat de inundatii aia de unde se agata harta-n cui... aia saracii sint vai de mama lor, le pasa lor de calea ferata cind nici n-au bani de bilet? In fine.

 

Nu ma intereseaza cit au veteranii de razboi pensia, desi o au mica, insa nu pot sa ma abtin de la injuraturi cind ma gindesc ca unui politician i se adauga in jur de 4000 RON la pensie pentru un singur mandat. Adica ala sta 4 ani in parlament si cind iese la pensie ia bani cacalau... ce dracu o face cu ei nu'sh, ca la virsta aia...

Un director de puscarie are pensia de 200 de milioane de lei vechi. La asta nu mai comentez, ca deja imi vine sa-i dau hamburgeru' inapoi aleia de la fast-food.

 

Noi, tinerii, nu avem bani nici sa trecem strada. Ne consolam cu faptul ca noi inca putem, iar mumiile din parlament sint impotente. Statu' nu ne da nimic.

 

Stau eu sa ma gindesc, cit de mult imi influenteaza mie viata un belit de presedinte? Pe dracu, ca oricine ar fi la putere eu ramin la fel de sarac sau bogat. Nu simt nici o imbunatatire si din cauza asta imi permit sa ma doara in p**a de toti incompetentii aia.

Link to comment
Share on other sites

Sa fim realisti, ce ar putea face acest Cernea? Sa lase altora mana libera, el sa fie doar o imagine, sa nu se implice... Asta ar insemna ca s-ar descurca mult mai bine decat Base...

In orice caz, eu merg pe mana PSD-ului, imi par singurul partid in care se afla niste indivizi care stiu ce au de facut.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa se schimbe ceva in tara asta nu poti merge pe idea ca-l votezi pe asta ca are plete si merge cu un tricou cu ROCK, problema ar fii sa aiba ceva in cap, eu din ce l-am auzit pe la TV sincer sa fiu cred ca mai mult de ceva paznic de noapte la o intreprindere nu are ce sa fie, in nici un caz presedinte, cand eram copil si eu credeam ca totzi pletoshi sunt ok, dar nu este chiar asha.

Link to comment
Share on other sites

interesat a fost cand cernea a publicat declaratia de avere si.. figura ca el si familia au venituri totale (salarii, drepturi, etc) zero.

ori, logica mea se blocheaza cand ma gandesc cum poti sa traiesti fara niciun ban.

tot logica imi spune ca nu poti, deci remus trebuie sa aiba un ban de pe undeva, dar pe care nu il declara in declaratia de avere.. deci... iertati-mi impertinenta, dar... cu ce ma ajuta ca ma minte un rocker decat un mai stiu eu ce sunt ceilalti?

Link to comment
Share on other sites

Cernea? N-are nicio treabã cu politica, din pãcate, și nici cu folosirea eficientã a creierului. Mi-a plãcut motivația dânsului cu privire la implicarea femeilor în politicã: adicãtelea la ei se poate, dar la noi nu. Pãi dupã exemplele de notorietate Udrea, Ridzi, EBA, Anca Constantinescu (pardon de expresie) zisã și "Ciocu' mic", Cati Andronescu, Irina Loghin, plus/minus Roberta Anastase (și exemplele ar putea continua), cum naiba sã propui ca un anumit procent din parlament/guvern sã fie musai de gen feminin? Damn it!

Trebuie sã iubești politichia româneascã, parol! :)

Link to comment
Share on other sites

Sincer nu stiu de ce va agitati degeaba :), majoritatea ,,teoretic" stiu ce au de facut, practic toti sunt niste gunoaie care fura si mint, simplu.

Chiar va bateti capul si credeti ca votandu-l pe asta sau pe Vadim, Antonescu sau Dracu, o sa faca vreo diferenta...Pff.

Stiti, cand ma uit la Obama si-l vad si vad oamenii cum nu stiu...parca presedintele lor e ceva superhero in ochii lor; la noi :) just look at Base`s face :) is that face or his acts make him a prezidential superhero? :D NU

Si la fel nici faptele celorlalti; toti au cate o hiba. Nici nu cred ca ma duc sa votez :D, mi-e sila. Il votam pe JIJI =))), vorba unui coleg forumist ,,o sa faca cate o minibiserica la fiecare scara de bloc"

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa fim realisti.. 80% sanse sa avem in turul 2 Base vs Geoana. Singurul candidat care mai conteaza e Antonescu in cazul in care poate produce o surpriza sau prin felul in care isi va directiona electoratul in caz ca pierde. Mi-ar placea sa-i iasa manevrele dar la cat de jigodii sunt liberalii cu apropierea lor de stanga nu cred ca as sari in sus de bucurie. Urmarea unei victorii a lui Antonescu ar fi ca dispare Base si cu ocazia asta si partidul lui va fi inghitit de liberali si ne-am apropia si noi de o configuratie cu 2 partide mari, unul de stanga si unul de dreapta, ceea ce ar fi chiar ok.

 

In turul 2 din pacate se pare ca ne alegem cu Prostanacu si restul, ceea ce ar fi o ironie crunta la 20 de ani de la Revolutie tinand cont de cat de adanc si l-a infipt pe Iliescu in toate gaurile ca sa mai scoata niste voturi.

 

Voi merge la vot cum am mers de fiecare data si voi vota pur si simplu aniti-PSD.

Fazele cu 'nu merg' sau 'votez vadim ca e isteric' mi se par ieftine.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate, la cat de varza e constitutia in Romania, presedintele mai mult incurca decat poate intr-adevar face ceva. Iar doctrinele n-au nici o valoare pe timpurile astea si cu atat mai putin conteaza daca presedintele e de stanga sau de dreapta. Conteaza sa fie un om integru si serios. Asa ca raspunsul e clar: ANTONESCU !

Link to comment
Share on other sites

Eu o sa votez cu cel cu care am macar o cat de mica afinitate. Cum ar fi un tricou cu Pink Floyd.

Normal ca votez cu Cernea avand convingerea ca nu are nicio sansa reala. Dar ar fi bine sa intre in politica, incet, treptat, oameni ceva mai degajati. Si cum o dreapta lipseste aproape cu desafarsire de la noi din parlament, unde-a ramas doar PCR-ul de la eliminarea PNT-ului incoace, ar trebui impulsionati verzii mai degraba decat alianta Vadim - Becali.

 

btw, mi s-a parut mie sau am vazut afis cu IRIS cantand la mitingul Oprescu? Se considera prostitutie?

 

Din pacate, la cat de varza e constitutia in Romania, presedintele mai mult incurca decat poate intr-adevar face ceva. Iar doctrinele n-au nici o valoare pe timpurile astea si cu atat mai putin conteaza daca presedintele e de stanga sau de dreapta. Conteaza sa fie un om integru si serios. Asa ca raspunsul e clar: ANTONESCU !

 

Ion Antonescu?

Link to comment
Share on other sites

auzisem de tipu asta care candideaza de la ecologisti.. cred ca cu el o sa votez, doar asa, sa nu stau degeaba acasa in ziua aia... in turul doi am urmatoarele optiuni:

Basescu vs. Geoana ... semi-dictatorul vs. "geoana walker"(cica vadim a avut o viziune odata cu un afis mare cu geoana care s-a dezlipit, sub el era unu cu johnnie walker, si se vedea numele lu geoana si dupa aia walker :) )

Basescu vs. Antonescu semi-dictatorul vs. unu care nu stie nici engleza nici sa conduca masina

Basescu vs. Oprescu semi dictatorul vs. "ce se intampla in Romania, doctore?"

 

in toate din cazurile astea, NU o sa votez cu Basescu, nu cred ca trebuie sa mai explic de ce.. oricum ca de fiecare data la alegeri trebuie sa alegem din 4 rauri pe ala mai mic :) Antonescu sau Geoana ar fi pentru mine optiunile..

Link to comment
Share on other sites

Eu unul votez cu Cernea. Pentru cei care inca va mai ganditi, va sfatuiesc sa va faceti mai intai o parere informata despre toti candidatii si abia apoi sa votati. Astea sunt criterii de ***: ca are tricou nu stiu de care sau ca nu are. Cititi blogul lui si o sa vedeti ca e un om ca noi, sta cu parintii si gandeste ca oamenii de rand. Mie unul, faptul ca are tupeu sa apara la dezbateri in tricou si nu in costum e o mare bila alba. Omul a studiat filosofie politica (asta pentru cei ce gandesc ca nu are treaba cu politica). Da, nu are sanse sa castige, dar mie mi se pare ca cu cat primeste el mai multe voturi cu atat partidul verde si mesajul lor va deveni mai prezent. Si pentru mine unul e suficient. Mi se pare un mare pas in fata spre civilizarea tarii asteia.

In turul 2 mai vedem, dar in primul tur, Cernea.

Link to comment
Share on other sites

O intrebare insa ceva mai obiectiva (optiunile prezidentiale fiind mai mult sau mai putin subiective) este cea de la referendum: Parlament unicameral sau bicameral?

 

 

Avantaje ale sistemului bicameral:

* Poate reprezenta diverse grupuri de interese, altele decat politice (regionale, etnice, etc.)

* O camera poate actiona ca cenzor pentru cealalta camera (poate respinge o initiativa defectuoasa)

* 2 camera pot supraveghea mai bine puterea executiva.

 

Avantaje ale sistemului unicameral:

* Legislatia se aproba mai rapid

* Atribuie o mai mare responsabilitate in aprobaera unei legi.

* Este mai ieftin de intretinut.

 

 

Eu nu prea gasesc sensul senatului in Romania.

 

 

 

P.S. Cred ca am cam depasit tematica acestui forum, adica treaba aia cu chitarile. Ma opresc aici.

 

Cred

Link to comment
Share on other sites

Astea sunt criterii de ***: ca are tricou nu stiu de care sau ca nu are.

 

Din pacate majoritatea electoratului gandeste viceversa.

Daca-mi permiteti sa ma citez:

 

La noi nu "domnii" de la putere sunt problema ci taranii care i-au ales. Atata timp cat votul nu e informat noi nu avem democratie in adevaratul sens al cuvantului. Avem manipulare, paine si circ, sepci si stegulete. Ignoranta e problema majora si nu tre' sa dispensam dreptul omului la vot sau putere pentru ca nu e "intelectual"; trebuie sa-l educam ca sa poata lua o decizie valoroasa.
Link to comment
Share on other sites

QUOTE La noi nu "domnii" de la putere sunt problema ci taranii care i-au ales. Atata timp cat votul nu e informat noi nu avem democratie in adevaratul sens al cuvantului. Avem manipulare, paine si circ, sepci si stegulete. Ignoranta e problema majora si nu tre' sa dispensam dreptul omului la vot sau putere pentru ca nu e "intelectual"; trebuie sa-l educam ca sa poata lua o decizie valoroasa.

 

Corect, insa exista un cerc vicios aici. Personajul needucat trebuie educat de cei alesi. Care stiu bine ca in fata unui electorat educat nu pot veni cu paine, circ, etc... Cum se poate rupe cercul?

 

Pana atunci, votez un tricou. E mai sincer.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca e destul de evident ca gestul asta e mai mult simbolic... nu are cum sa iese Remus, chiar daca speranta moare ultima.

 

Insa e un gest de protest, si pe langa asta nu avem o optiune mai buna la ora actuala.

 

Dupa cum am spus si in primus post, ma scarbesc absolut toti de la putere. Toti sunt niste hoti si mincinosi. Se stie bine lucrul asta. Se stie la fel de bine ca nu avem inca puterea sa schimbam ceva, hai sa fim serios.

 

Dar asta e un inceput. Si doar de asta are votul meu.

Link to comment
Share on other sites

"Cititi blogul lui si o sa vedeti ca e un om ca noi, sta cu parintii si gandeste ca oamenii de rand."

 

tocmai de aia nu l-as vota.. un om care sta inca cu parintii la varsta lui, mie imi formeaza o parere (poate nefundamentate, cine stie) de om nerealizat.

 

@vlad_cozma atentie ca parlament unicameral ascunde si modalitatea de votare a presedintelui. in cazul parlamentului unicameral, alegerea presedintelui se face de catre parlament, daca nu ma insel. doar nu chiar credeai ca ii pasa cuiva de cateva milioane de euro economisite :-?? doar avionul prezidential costa 4 milioane pe an.. adica... mai mult decat salarii si idemnizatii pentru 100 de parlamentari. deci.. chill :)

Link to comment
Share on other sites

Remus Cernea mi-e simpatic, nu pentru ca ar avea tricou cu PF sau ca asculta BS. Omul vine cu o ideologie foarte ok. Problema e ca cel putin la alegerile astea nu are nici o sansa. Eu am sa votez cu Crin Antonescu.

 

Ce ma deranjeaza pe mine acum? M-ar deranja sa iasa Basescu sau Geoana, Crin mi se pare cel mai breaz dintre primi 3-5, intrebarea acum e, daca va puteti permite sa oferiti votul unui candidat care nu are nici o sansa cand imi imaginez ca daca nu ar fi Cernea, majoritatea voturilor voastre ar merge spre Crin. Nu va pot spune eu acum cu cine sa votati sau cum, dar ma gandesc ca votul nu poate fi unul cu adevarat democratic, cand fiecare votant are responsabilitatea bunastarii tarii pe umerii sai. Intrebarea care vreau sa vi-o puneti este daca merita sa va "anulati" in felul asta votul, in detrimentul tarii cum ar veni, doar pentru a sustine o idee, care cel mai probabil va fi trecuta cu vederea oricum. Citeam si pe forumul rockerilo ieseni unde mentalitatea e aproximativ la fel, ca toti il voteaza pe Cernea, dar domle, nu in perioada de instabilitate politica.

 

Daca vi s-a dovedit ca Antonescu este mai breaz ca ceilalti doi si intr-un fel mai breaz decat orice politician "mainstream" care a fost pana acum, de ce nu alegeti aceasta solutie de compromis in loc sa injurati in urmatorii 5 ani ca-l avem pe Geoana sau Basescu presedinte?

 

Scuze daca am ofensat pe cineva, dar cred ca ar fi o idee acceptabila sa fim cu totii mai realisti :). Daca 5 % voteaza cernea, iar voturile alea s-ar fi dus spre Crin, atunci probabil ar intra in turul doi, il bate pe basescu si avem un presedinte care are posibilitatea reala sa schimbe niste ideologii si niste modalitati de operare a cetatenilor de rand.

 

My 2 pennies

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.