www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegeri Prezindentiale 2009


Sto
 Share

Recommended Posts

  • Replies 247
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

"Cititi blogul lui si o sa vedeti ca e un om ca noi, sta cu parintii si gandeste ca oamenii de rand."

 

tocmai de aia nu l-as vota.. un om care sta inca cu parintii la varsta lui, mie imi formeaza o parere (poate nefundamentate, cine stie) de om nerealizat.

 

Normal ca nu de aia il votez, ca sta cu parintii. Pe mine unul, fara suparare, nimic personal cu tine, dar in general ma enerveaza chestia asta: "a fi un om realizat". E una din multele vorbe din popor care pur si simplu ma irita. Anyway...ce vroiam sa zic e ca daca te vei uita pe blogul lui o sa vezi ca a realizat multe chestii, chiar foarte misto pana la varsta asta.

Nu vreau sa se inteleaga aici ca vreau sa va influentez eu parerea sa-l votati pe Cernea, dar mi-as dori tare mult sa stiu ca lumea va vota cunoscand bine toata oferta de candidati. S-a intamplat ca mie sa-mi placa asta pentru primul tur, si sa cred in programa lui.

Asteptam cu nerabdare maine dezbaterea intre Geoana, Basescu si Antonescu. :)

Link to comment
Share on other sites

Remus Cernea mi-e simpatic, nu pentru ca ar avea tricou cu PF sau ca asculta BS. Omul vine cu o ideologie foarte ok. Problema e ca cel putin la alegerile astea nu are nici o sansa. Eu am sa votez cu Crin Antonescu.

 

Ce ma deranjeaza pe mine acum? M-ar deranja sa iasa Basescu sau Geoana, Crin mi se pare cel mai breaz dintre primi 3-5, intrebarea acum e, daca va puteti permite sa oferiti votul unui candidat care nu are nici o sansa cand imi imaginez ca daca nu ar fi Cernea, majoritatea voturilor voastre ar merge spre Crin. Nu va pot spune eu acum cu cine sa votati sau cum, dar ma gandesc ca votul nu poate fi unul cu adevarat democratic, cand fiecare votant are responsabilitatea bunastarii tarii pe umerii sai. Intrebarea care vreau sa vi-o puneti este daca merita sa va "anulati" in felul asta votul, in detrimentul tarii cum ar veni, doar pentru a sustine o idee, care cel mai probabil va fi trecuta cu vederea oricum. Citeam si pe forumul rockerilo ieseni unde mentalitatea e aproximativ la fel, ca toti il voteaza pe Cernea, dar domle, nu in perioada de instabilitate politica.

 

Daca vi s-a dovedit ca Antonescu este mai breaz ca ceilalti doi si intr-un fel mai breaz decat orice politician "mainstream" care a fost pana acum, de ce nu alegeti aceasta solutie de compromis in loc sa injurati in urmatorii 5 ani ca-l avem pe Geoana sau Basescu presedinte?

 

Scuze daca am ofensat pe cineva, dar cred ca ar fi o idee acceptabila sa fim cu totii mai realisti :). Daca 5 % voteaza cernea, iar voturile alea s-ar fi dus spre Crin, atunci probabil ar intra in turul doi, il bate pe basescu si avem un presedinte care are posibilitatea reala sa schimbe niste ideologii si niste modalitati de operare a cetatenilor de rand.

 

My 2 pennies

+10000 :)

Link to comment
Share on other sites

Ca sã citez ce am citit pe un forum pe undeva și mi s-a pãrut înțelept:

 

"Opinions are like assholes. Everybody has one, and they all stink.".

 

Și pe lângã asta, cred cã e statistic dovedit cã religia și politica sunt subiecte foarte greu de abordat pe forumuri și în general oriunde.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca e destul de evident ca gestul asta e mai mult simbolic... nu are cum sa iese Remus, chiar daca speranta moare ultima.

 

Insa e un gest de protest, si pe langa asta nu avem o optiune mai buna la ora actuala.

 

Dupa cum am spus si in primus post, ma scarbesc absolut toti de la putere. Toti sunt niste hoti si mincinosi. Se stie bine lucrul asta. Se stie la fel de bine ca nu avem inca puterea sa schimbam ceva, hai sa fim serios.

 

Dar asta e un inceput. Si doar de asta are votul meu.

La faza asta îtzi dau dreptate pe toata linia!

Mai e ceva... Am sa-l citez aici pe folkistul Vasile Seicaru: "Prea multe capete tunse!" Din 1789 încoace, suntem condusi de politicieni cu capete tunse - si uite unde am ajuns!

 

 

 

Despre voturi negative: am votat-o pe EBA la europarlamentare. Daca deontologii lu' Peshte nu se luau de pleata ei, nici macar nu ma osteneam... Oricum, din cîtzi degeabishti halesc banii contribuabililor degeaba, don'shoara EBA e cea mai inofensiva...

Link to comment
Share on other sites

Guest DufsonHotel
Inainte de toate as vrea sa precizez ca nu sunt afiliat niciunui partid.

 

Acestea fiind spuse, azi am avut parte de o surpriza placuta, cand am descoperit ceva pe net.

Scarbit pana-n maduva oaselor de toata clasa politica de c***t din Romanica, am cautat pe Google urmatoarele: "Eu cu cine sa votez?"

 

Spre surprinderea mea, vad aici candidat la presedintia Romanicei un rocker pletos! :)

 

http://remuscernea.ro/de-ce-candidez/

 

A mai auzit cineva de tipu' asta? Nici nu stiu daca ar trebui sa-mi fie rusine ca doar azi am auzit de el!

 

Oricum, s-au limpezit gandurile mele in legatura cu unde voi pune stampila pe buletinul de vot. :)

 

 

eu tot cu pletosu votez k nu pare asa d mincinos k toti restu; dar ganditiva k e de la ecologie sau ceva la genu

Btw, pt toti chitaristi: am compus un cantec despre alegeri! dak vrea kreva il trimit si il cantam in ziua d alegeri :)

Link to comment
Share on other sites

Deocamdata procentul de "cocalari" nu-l depaseste pe ala de "rockeri" asa ca nici o speranta sa iasa pletosul + ca toate argumentele lui sunt la fel de infecte ca alea ale altor politicieni(poate formulate mai poetic). Va dati seama ca ar fi mai rau daca l-ati vota pe dansul fara nici un pic de influenta in tara asta decat pe cineva care il mai are pe unu, altu la mana + o intentie buna din 1000.

Link to comment
Share on other sites

Un Presedinte ateu in Romania mi se pare echivalent cu un Presedinte de culoare in Statele Unite: poate la a patruzeci si patra incercare ne iese si noua.

 

Personajul needucat trebuie educat de cei alesi. Care stiu bine ca in fata unui electorat educat nu pot veni cu paine, circ, etc... Cum se poate rupe cercul?

 

Nu trebuie educat de cei alesi, exista institutii independente pentru asta.

Link to comment
Share on other sites

Deocamdata procentul de "cocalari" nu-l depaseste pe ala de "rockeri" asa ca nici o speranta sa iasa pletosul + ca toate argumentele lui sunt la fel de infecte ca alea ale altor politicieni(poate formulate mai poetic). Va dati seama ca ar fi mai rau daca l-ati vota pe dansul fara nici un pic de influenta in tara asta decat pe cineva care il mai are pe unu, altu la mana + o intentie buna din 1000.

 

Aici e vorba de vot negativ, nu-ntzelegi? Nu ma intereseaza ce argumente are / n-are, m-am saturat de capete tunse! Un pletos imi reprezinta sau nu interesele, o scafîrlie tunsa SIGUR NU mi le reprezinta.

Link to comment
Share on other sites

Crin Antonescu e pletos. Sau daca nu mai ai pleata inseamna ca nu-ti mai place rocku? 

 

Nu stiam sa fie vre-o asociatie a pletosilor anonimi care sa excluda membrii care-si tund paru. 

 

Eu votez nu pieptanatului, ar trebui sa avem cu totii dreaduri naturale.

 

le: Poate nu l-a avut destul de lung ca sa fie tru?

post-4846-1258670952_thumb.jpg

Edited by Sthell
Link to comment
Share on other sites

Cernea?!,nu are nu stiu ce idei,insa is curios ce ar fi cu tara noastra daca ar iesi el presedinte... :)

Nu il sustin,si oricum nu are sanse mai ales dupa ce o aparut la conferinte de presa cu tricouri cu nu stiu ce trupa ghotic...teribil.

Adevarat, nu are el nush ce idei, dar totusi mai bine el, decat Gigi Becali. :)

Link to comment
Share on other sites

Crin Antonescu e pletos.

Nu mai e!!!!!!!!!!! E doar un politician ca atîtzia altzii, platit de Patriciu.......

Nu stiam sa fie vre-o asociatie a pletosilor anonimi care sa excluda membrii care-si tund paru.

Ar trebui creata una.... Revin cu citatul din Vasile Seicaru: "Prea multe capete tunse!!!!!!!!!!!"

PS Nu am de gînd sa-mi schimb parerile pentru a-tzi face tzie pe plac. Sau oricui altcuiva....

Link to comment
Share on other sites

Credeam ca nobilimea este monarhista. :) Au ajuns baronii scapati de la ghilotina Revolutiei sa voteze in Republica! :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Credeam ca nobilimea este monarhista. :) Au ajuns baronii scapati de la ghilotina Revolutiei sa voteze in Republica! :)

Indeed, sunt monarhist din principiu (si tot din principiu, nostalgic declarat al feudalismului si al Evului Mediu). Numai ca acutalul rege al României este un domn batrîn si respectabil.... si cam atît. Respectabil dupa criteriile mic-burgheze, nu ale mele! Ca paranteza, imediat dupa Lovilutzie m-am înscris în Partidul Moharhist. M-am carat de acolo (înjurîndu-i bine si mult!!!!) dupa ce mi s-a tzinut un discurs pe tema respectabilitatzii burgheze. Eu tuns si la costum, NO WAY!!!!!!

@ geneza: Daca as ajunge preshedinte, as face ca Napoleon al III-lea - as da o lovitura de stat si m-as proclama împarat, adica monarh absolut. Dupa care as guverna in stilul lui Voda Tepes - IMO, un rocker metalist avant la lettre, parere care i-am spus-o si lui Andries (îsi mai aduce aminte cineva de "Dracula Blues": "La curtea lui Voda / E sedintza mare / Stau boieri pe scaun / Stau si in picioare"...?)

Lasînd glumitzele la o parte, dat fiind modul de gîndire al electoratului majoritar cocalaresc din Rromînika, îmi dau seama ca am chiar mai putzine shanse de a ajunge preshedinte decît Remus Cernea, care încearca macar sa-si construiasca un discurs cu aparentza de political corectness, concept pe care eu îl detest cu pasiune, fiind o forma de institutzionalizare a ipocriziei... . (Aici ar merge emoticonu' cel rînjitor de pe YM, care rîneshte mai rînjitor decît cel de pe RGC - formularea redundanta a fost deliberat voita!!!!!)

@Sthell: Sunt atît de satul de intolerantza si alterofobia capetelor tunse, încît am ajuns în faza în care consider ca nu este numai dreptul, ci si datoria mea sa le platesc cu aceeasi moneda. Sa-i doara si pe ei ficatzii...

Link to comment
Share on other sites

Inițial aici a fost un post în care înjuram pe cineva. M-am hotãrât ca nici mãcar nu meritã :)

Edited by geneza
Link to comment
Share on other sites

Antonescu clar!Baietii cu scaun la cap stiu de ce...Ceilalti sa nu isi bata capul ca oricum nu vor intelege in veci... :)

 

"Scaun", aici în sens medical... Antonescu = the puppet. Patriciu = his master pulling the strings. PNL sucks. Chestie care le-am spus-o si acelor prieteni care au facut gresheala de a se insrie in partidul asta...

Link to comment
Share on other sites

Pe Bãsescu nu îl votez. Pe Geoana nu îl votez.

 

Antonescu... model de moralitate = Tudor Chirilã? Aham.

A zis cã scoate forfetaru'... e ușor de promis.

A zis cã face și drege. La fel de ușor de promis.

 

PNL a fost și înainte parțial la guvernare, chiar într-o perioadã Tãriceanu mi-a dat o vagã impresie cã ar avea IQ supraunitar. Acum a trecut :)

 

Antonescu nu mi-a dat niciun motiv extrem de puternic sa NU îl votez, cum mi-au dat restul candidaților (dintre cei 3 magnifici care stau bine în sondaje).

 

Dar.. nu mi-a dat niciun motiv sã îl votez. Pentru ce? Pentru personalitate? Pentru libertatea în exprimare? Pentru cã a fost pletos?

 

Serios... DE CE? Doar ca sã nu iasã altcineva? IAR ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.