www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegeri Prezindentiale 2009


Sto
 Share

Recommended Posts

  • Replies 247
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ho baieti, nu mai sariti cum vedeti samanta de scandal. sunt multe argumente care contesta veridicitatea filmarii

1. ce om normal ar opri filmarea imediat ce s-a petrecut fapta?

2. de ce se schimba culoarea de pe fata baiatului de parca ar veni dintr-o data din harry potter?

3. nu e ciudat ca a iesit la iveala dupa 5 ani de zile?

Link to comment
Share on other sites

ho baieti, nu mai sariti cum vedeti samanta de scandal. sunt multe argumente care contesta veridicitatea filmarii

1. ce om normal ar opri filmarea imediat ce s-a petrecut fapta?

2. de ce se schimba culoarea de pe fata baiatului de parca ar veni dintr-o data din harry potter?

3. nu e ciudat ca a iesit la iveala dupa 5 ani de zile?

 

Pleaca ba baiatule, priveste, deschide ochii, aia e lumina reflectoarelor pe fata saracului copil care NU RADE, tuti m..... ma.. Basescule.

Link to comment
Share on other sites

cotroceniul il vede ca pe propriul lui parc de distractii, sa isi bata joc de banii nostri doar sa aibe el puterea. pai cum p.l.m. sa stam si sa ne uitam la el cum ne da k.k.t. cu lingurita zicand ca suntem adevarata majoritate?

 

Totusi exemplele ar fi de mare ajutor. Ca in orbirea mea, eu nu le vad. Daca poti sa-mi enumeri 1/2 ocazii in care si-a batut joc de banii nostri (si nu cu referendumuri, ca stim prea bine ca Elvetia e guvernata prin referendumuri si nu se plange nimeni), opinia ta ar avea mai multa valoare.

 

majoritatea a votat cu PSD, PNL si PRM, dar lui Base nu i-a placut de fatza lu Iohannis, deci il mai intereseaza de vreo majoritate??

 

Pai daca o iei asa, nimeni n-are majoritate. Sau PSD-PC[R], PNL si PRM sunt un singur partid?

 

Sunt sigur ca nu are nimic cu fizionomia primarului.

 

 

Un prieten de-al meu are o vorba: Aveti grija ce va doriti, ca poate se intampla.

 

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca DA, Basescu alearga copiii sa ii bata....mama masii. :):)

Clar! Daca scoteau la lumina filmul acum 5 ani, poate scapam de Basescu de atunci. De ce adversarii sai politici n-ar fi profitat atunci de greseala asta imensa din campania electorala din 2004? Nu prea se leaga.

Eh, acum a fost de ajuns ca Patriciu sa scoata o vorba in prime time pe postul tv al lui Vantu si hop! aparu' filmuletul. Bizar, nu?

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Guest Macaret

Patriciu in 2004 era sponsorul aliantei DA, doar nu era nebun sa iasa cu asa ceva in public, doar vroia sa castige si el din ciolan.

Link to comment
Share on other sites

evident. mai mult decat atat barbosu are inca niste depozite/tranzituri/prospectii sau ce ***** mai are de ridicat din tara asta inainte sa nu mai fie nimik. si inainte evident de a-si cumpara un mic arhipeleag oriunde. hai Base!

 

oricum nush de ce drq va certati ca oricum romanii e un popor de fixisti care nu-si schimba parerea despre cineva. cine a votat cu aia sau cu ailalti tot cu aia va vota. restu, nehotaratii, dumnezeu cu sila.

Edited by apocalipsa
Link to comment
Share on other sites

Totusi exemplele ar fi de mare ajutor. Ca in orbirea mea, eu nu le vad. Daca poti sa-mi enumeri 1/2 ocazii in care si-a batut joc de banii nostri (si nu cu referendumuri, ca stim prea bine ca Elvetia e guvernata prin referendumuri si nu se plange nimeni), opinia ta ar avea mai multa valoare.

 

 

 

Pai daca o iei asa, nimeni n-are majoritate. Sau PSD-PC[R], PNL si PRM sunt un singur partid?

 

Sunt sigur ca nu are nimic cu fizionomia primarului.

 

 

Un prieten de-al meu are o vorba: Aveti grija ce va doriti, ca poate se intampla.

 

mare adevar grait-ai :)

Link to comment
Share on other sites

stim prea bine ca Elvetia e guvernata prin referendumuri si nu se plange nimeni

 

Imi pare rau sa te informez, dar Elvetia are parlament. Bicameral. Si de asemenea si guvern (se numeste Consiliu Federal, dar tot guvern este).

Partea cu referendum-ul este aditionala. In sensul ca un grup de persoane POATE chema la referendum daca o anumita lege li se pare injusta/nedreapta/nepotrivita.

 

De asemenea am impresia ca faci o confuzie intre puterea legislativa (parlament, legi, referendum-uri :)) si puterea executiva (guvern). Daca ma insel, imi cer scuze anticipat.

 

Peace.

Edited by Gabi S.
Link to comment
Share on other sites

Am inteles ... vor neaparat sa il schimbe pe Basescu! Dar cu Geoana? Nu mai e nimeni in a 3-a generatie a FSNului (PSD) decat Geoana? Bineinteles ca mai este un analfabet si alti politicieni cu imaginea publica compromisa de mult. Vorba lui Oprescu ... ma uit in ochii lui Geoana si nu vad nimic. Il aud vorbind doar in sistemul Iliescu: frumos, mult si fara nici un mesaj. Ipresioeaza enorm demograficul mai ?sarac cu duhul?.

 

Ceea ce pe mine ma enerveaza la culme insa este comportamentul Antena 3/iRelitatea TV. Antena nu a facut nimic altceva decat sa cante in struna patronului (Voiculescu, fondator PUR rebranduit in PC si amestecat cu migdale PSD+PC. In alte cuvinte... voi ati avea incredere intr-un post tv detinut de PSD? Unul care il toaca pe Basescu de peste 5 ani de zile si favorizeaza clar alt candidat. Va aduceti aminte acum 5 ani cum antena incerca tot posibililul sa-l puna intr-o lumina prosata pe base, iar cand Voiculescu si-a dat seama ca Nastase nu mai are sanse si o alianta cu PSD l-ar fi lasat in opozitie cum doamna firea (e cu f mic) imbracata in portocaliu ii prezenta lui Base un cadou in timpul unei emisiuni?

 

As vrea sa vad si eu la Antena clipul in care Geo Anna ma face nesimtit (sunt Botosanean) pentru ca nu-i placeau intrebarile incomode primite din partea unor fermieri, sau poate ca l-au dat in seara aia de marti dar doar partial si dupa ora 2? Sau reportajul Deutsche Welle cu privire la filmulet si lipsa totala de neprofesionalism a posturilor tv detinute politic, despre primarii PNL care au fost dati afara ca nu vor sa dea mana cu babuta, despre ce amende ati mai luat de la CNA pentru dezbaterile ?politice? cu invitati doar din PSD, lista e lungaaaaaa

 

Din punctul meu de vedere o victorie a Marii Coalitii AntiNationale conduse de Geoana si Antonescu (Curv@ politica! ce ma bucur ca nu am avut timp sa stau la coada ca ma dadeam cu capul de toti peretii daca te votam)ne-ar duce cu mult inapoi. Deja il vad pe Nastase punand ghiarele pe presa, Hrebenciuc trecand la abureala, Patriciu respirand usurat ca nu mai are de achitat 600 mil. Euro statului(?scadenta amanata? de guvernul Nastase), Iliescu Fericit ca nu mai prinde proces cu mineriadele (vezi link 1), Geoana fericit ca o sa apara mai des la TV, Vanghelie in stare permanenta de fericire ca toti oamenii cu un IQ din aproape 2 cifre.

 

Oricat de moldovean as fi eu, daca iese PSD ma decalr PRO unei republici autonome Moldova II. Sa si-l voteze ei pe Geoana presedinte, sa-i faca lui Iliescu palat in Iasi, statui cu minerii, eroii neamului in toate pietele. Propun ca imnul sa fie splash-ul de la Antena 3, si ulterior sa fie rebranduita in TV Moldova II. JOS CAPITALISMUL!

 

Eu voi vota Basescu!(chiar si daca voi sta la coada o zi intreaga) Nu am de ales!!!

 

link 1 http://www.scj.ro/listasedinte.asp?date=11...etul%20nr.%2010

 

link 2 http://www.catavencu.ro/ajutati_i_pe_coleg...tene-11409.html

 

link 3 http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4911786,00.html

Edited by mega.deb
Link to comment
Share on other sites

Am inteles ... vor neaparat sa il schimbe pe Basescu! Dar cu Geoana? Nu mai e nimeni in a 3-a generatie a FSNului (PSD) decat Geoana? Bineinteles ca mai este un analfabet si alti politicieni cu imaginea publica compromisa de mult. Vorba lui Oprescu ... ma uit in ochii lui Geoana si nu vad nimic. Il aud vorbind doar in sistemul Iliescu: frumos, mult si fara nici un mesaj. Ipresioeaza enorm demograficul mai ?sarac cu duhul?.

 

Ceea ce pe mine ma enerveaza la culme insa este comportamentul Antena 3/iRelitatea TV. Antena nu a facut nimic altceva decat sa cante in struna patronului (Voiculescu, fondator PUR rebranduit in PC si amestecat cu migdale PSD+PC. In alte cuvinte... voi ati avea incredere intr-un post tv detinut de PSD? Unul care il toaca pe Basescu de peste 5 ani de zile si favorizeaza clar alt candidat. Va aduceti aminte acum 5 ani cum antena incerca tot posibililul sa-l puna intr-o lumina prosata pe base, iar cand Voiculescu si-a dat seama ca Nastase nu mai are sanse si o alianta cu PSD l-ar fi lasat in opozitie cum doamna firea (e cu f mic) imbracata in portocaliu ii prezenta lui Base un cadou in timpul unei emisiuni?

 

As vrea sa vad si eu la Antena clipul in care Geo Anna ma face nesimtit (sunt Botosanean) pentru ca nu-i placeau intrebarile incomode primite din partea unor fermieri, sau poate ca l-au dat in seara aia de marti dar doar partial si dupa ora 2? Sau reportajul Deutsche Welle cu privire la filmulet si lipsa totala de neprofesionalism a posturilor tv detinute politic, despre primarii PNL care au fost dati afara ca nu vor sa dea mana cu babuta, despre ce amende ati mai luat de la CNA pentru dezbaterile ?politice? cu invitati doar din PSD, lista e lungaaaaaa

 

Din punctul meu de vedere o victorie a Marii Coalitii AntiNationale conduse de Geoana si Antonescu (Curv@ politica! ce ma bucur ca nu am avut timp sa stau la coada ca ma dadeam cu capul de toti peretii daca te votam)ne-ar duce cu mult inapoi. Deja il vad pe Nastase punand ghiarele pe presa, Hrebenciuc trecand la abureala, Patriciu respirand usurat ca nu mai are de achitat 600 mil. Euro statului(?scadenta amanata? de guvernul Nastase), Iliescu Fericit ca nu mai prinde proces cu mineriadele (vezi link 1), Geoana fericit ca o sa apara mai des la TV, Vanghelie in stare permanenta de fericire ca toti oamenii cu un IQ din aproape 2 cifre.

 

Oricat de moldovean as fi eu, daca iese PSD ma decalr PRO unei republici autonome Moldova II. Sa si-l voteze ei pe Geoana presedinte, sa-i faca lui Iliescu palat in Iasi, statui cu minerii, eroii neamului in toate pietele. Propun ca imnul sa fie splash-ul de la Antena 3, si ulterior sa fie rebranduita in TV Moldova II. JOS CAPITALISMUL!

 

Eu voi vota Basescu!(chiar si daca voi sta la coada o zi intreaga) Nu am de ales!!!

 

link 1 http://www.scj.ro/listasedinte.asp?date=11...etul%20nr.%2010

 

link 2 http://www.catavencu.ro/ajutati_i_pe_coleg...tene-11409.html

 

link 3 http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4911786,00.html

 

+1

 

Cu mentiunea de rigoare ca lui vanghelie ii pluteste creierul in flegme.

Link to comment
Share on other sites

Elvis trãieºte la Cotroceni

 

Într-un fel, este explicabilã negarea. Nu poți accepta gestul, în întreaga lui odioºenie, ºi sã rãmâi susținãtor al dlui Bãsescu. Existã, totuºi, unele valori fundamentale care nu pot fi anulate. Prin urmare, trebuie sã crezi cã filmul nu e adevãrat ca sã-ți pãstrezi respectul de sine.

 

Totul e scuzabil prin acest mod de gândire. Nu vrei sã accepți cã au ajuns oameni pe Lunã? Se poate demonstra pe imagini. Vrei sã trãiascã Elvis? Sunt fotografii, desigur. Bãnuieºti cã extratereºtrii consiliazã Pentagonul? Evident, dar de la distanțã, cã le place clima de la Roswell.

 

Teoria conspirației n-are nevoie de dovezi, are nevoie de minți care vor sã creadã. Expertul preºedintelui numãrã frame-uri dintr-un film luat de pe internet ºi crede cã sunt 25 pe secundã, când filmele urcate pe net sunt compresate la un frame din 8. Numãrã pixeli sub barbã ºi nu vede lumina din fundal care arde detaliul pe o imagine mãritã, de la rezoluție oricum proastã. Vede mãºti de Photoshop pe hainele preºedintelui ºi nu vede umbrele din cadru.

 

Expertul nu vede ansamblul, nu vede reacția martorilor la loviturã, nu vede miºcarea. El nici mãcar nu are filmarea originalã, nici mãcar nu are imagini la o rezoluție normalã. E treaba lui ºi a celor care aleg sã-l creadã. Disputa e inutilã ºi pernicioasã.

 

De cealaltã parte, puºtiul admite incidentul ºi spune cã nu vrea sã vorbeascã despre asta. Toatã lumea continuã sã dezbatã, fãrã sã-l ia în seamã. Mãtuºa declarã cã incidentul e cunoscut în familie. Doi experți strigã la ea cã ei ºtiu mai bine. Copilul revine asupra declarațiilor, spune cã a fãcut atacuri de panicã ºi dezminte tot. Roata continuã sã se-nvârtã. N-ai ce argumenta în acest sistem de referințã.

E o țarã liberã, fiecare judecã pentru sine ºi-ºi trage propriile concluzii. Fiecare alege ce sã creadã despre bietul Elvis – pe el oricum nu-l mai intereseazã.

 

Spuneam cã orice poate fi explicat ºi scuzat în acest mod. Spre ciuda sociologilor, mulțimea rãmâne un organism imprevizibil. Marile orori din istoria omenirii au avut adesea, din pãcate, susținerea popoarelor. Nu ne place sã ne amintim, dar mineriadele din Bucureºti au fost mai puțin ale minerilor ºi mai mult ale bucureºtenilor. Stalinismul, canalul, procesele mãsluite, exterminarea elitelor, Securitatea? Lumea a crezut în fiecare, pe rând, înainte de a se rãzgândi. Poate cã au picat din cer, dar au încolțit în pãmântul patriei, nu altundeva.

 

Eu nu am dubii în privința filmãrii – ºi am vãzut destule. Se aude inclusiv sunetul palmei peste obraz. Nu am dubii nici mãcar în privința veridicitãții gestului. Face parte din personaj. Nu e primul sãu gest violent – cât despre violențele verbale, le-am pierdut ºirul. Nici mãcar el însuºi nu-ºi considerã gestul neplauzibil. Nici mãcar nu se mirã. “Poate m-a-njurat”, zice el. Pãi slavã Cerului cã nu i-a dat copilul un picior, atunci.

 

Dintre toate cãile de respingere a scenei în care Traian Bãsescu pocneºte un copil, cea mai sinistrã mi se pare cea prin care se spune cã puºtiul râde – deci, eventual, palma chiar îi face un pic de plãcere.

 

Cred cã aºa spun ºi pedofilii: “onoratã instanțã, pãi întrebați-l p-ãla micu’, o sã vedeți cã lui i-a plãcut”.

 

Nu doar frumusețea este în ochii privitorului.

 

http://www.petreanu.ro/

Link to comment
Share on other sites

Nu am citit tot ce ati scris, dar stiu despre ce vorbiti. Eu numai atat va zic:masoneria. Credeti sau nu acesta e adevarul.Am incetat demult sa dau vina numai pe politicieni, am intrat aprofundat problema si am dat de "comoara"...

Postez ceva ce am gasit sub forma de comment, tot asa, pe un site unde era dezbatuta o problema din Romania.

-------------------------------------------

Francmasonii sunt foarte atenți la aceastã țarã care este ROMÂNIA, deoarece ei ºtiu de mult timp cã cea mai mare problemã pentru ei, la nivel planetar, o reprezintã acest loc. Ei înºiºi cunosc foarte bine profețiile în legãturã cu viitorul apropiat al României ºi ºtiu cã cele mai multe probleme le vor avea chiar din aceastã zonã a globului. De aceea, sunt foarte atenți ºi interesați de ceea ce se petrece în țara noastrã. Aºa se explicã intrigile ºi maºinațiile lor de culise în economia ºi politica țãrii, tocmai pentru a-ºi asigura acest control ºi pentru a genera fel ºi fel de grupãri ciudate pe care le susțin ºi adeseori le finanțeazã cu sume fabuloase de bani. În aceste grupãri ei au atras ºi încã atrag oameni naivi, cu un caracter slab, dar avizi de câºtiguri facile, care sunt dispuºi chiar sã-ºi vândã sufletul numai pentru a parveni în aºa-zisa societate înaltã ºi bogatã. Scopul principal al acestor mini-organizații este acela de a bloca orice tentativã de dezvoltare spiritualã sau de normalitate socialã ºi economicã a populației, creând totodatã impresia cã activitatea lor este asiduã tocmai în aceste domenii. Francmasonii au tot interesul sã menținã acest popor la un grad de sãrãcie ºi prostie care a atins cote aproape incredibile. Totuºi, politica lor a devenit, mai ales în ultimul timp, destul de evidentã. Nici chiar ei aproape cã nu se mai obosesc sã ascundã acest lucru, aparențele fiind menținute doar prin ipocrizie ºi minciunã, care atestã sfidarea fãrã limite ºi totala lipsã de respect pentru națiune. Politica lor foarte stranie ºi vicleanã urmãreºte, în primul rând, sã secãtuiascã din punct de vedere material acest popor ºi sã-l aducã la acea stare abulicã de totalã dependențã, impunând printre altele fel de fel de împrumuturi externe de ajutorare, care creeazã obligații. Scopul principal este acela de a menține oamenii în aceastã stare ciudatã ºi, din pãcate, în multe cazuri au reuºit. Dacã lucrurile vor continua în acest fel ºi nu va exista o trezire a elementelor de rãspundere, este posibil ca aceastã stare criticã de lucruri, care nu mai poate fi negatã de nimeni, sã continue ºi chiar sã se amplifice în perioada urmãtoare. Tocmai de aceea este foarte important ca oamenii sã afle cauzele care stau la baza acestei situații care existã la nivel național ºi chiar mondial. Atunci poți sã fii sigur cã cei care au în mod necesar o anumitã deschidere sufleteascã vor fi capabili, la rândul lor, sã-i „trezeascã" ºi pe ceilalți. Este ca un efect de avalanºã în care, dupã atingerea unui punct critic - care este de aproximativ 5% din populația țãrii - dezvoltarea lui sã fie aproape exponențialã, întocmai cum bulgãrele de zãpadã care la început este mic, se rostogoleºte - acumulând tot mai multã zãpadã - ºi devine repede foarte mare. În neºtiința lor, mulți oameni acționeazã involuntar în consensul directivelor francmasonice, fãrã sã bãnuiascã mãcar cã în felul acesta ei fac, practic, jocul murdar al grupãrilor masonice. Acestea, folosindu-se de intermediari, sunt foarte virulente ºi perfide. Metoda folosirii intermediarilor - care atunci sunt precum o „carne de tun" - în acțiunile pe care le angreneazã francmasoneria este foarte veche ºi des aplicatã. Prin aceasta, ei se preleveazã de rãspundere iar dacã lucrurile nu ies aºa cum au urmãrit, vor da vina întotdeauna pe sursa intermediarã, arãtând-o cu degetul ºi incriminând-o pentru faptele comise. Modalitatea cea mai practicã, în contextul actual, este în primul rând divulgarea acestor acțiuni malefice ale francmasoneriei celorlalți oameni, fie în mod direct prin discuții, fie prin publicarea lor. Se creeazã astfel un front comun al celor care nu sunt angrenați în organizațiile masonice, ceea ce va face ca multe dintre planurile ºi acțiunile masonilor sã fie demascate prin crearea unui curent clar de opinie împotriva lor. Sigur cã acțiunile lor au fost ºi sunt de multe ori foarte insidioase, orientate cu precãdere cãtre blocarea, de pildã, a oricãrei idei geniale, a oricãrei invenții extraordinare, a oricãrui salt calitativ care ar putea sã amelioreze traiul oamenilor din popor. Ei sunt cei care dau indicațiile atât pentru contracararea invenției sau ideii respective, cât ºi pentru exasperarea inventatorului ºi aducerea lui într-o totalã stare de marasm, stres ºi neputințã. De aceea, mulți preferã sã pãrãseascã țara ºi sã-ºi ofere capacitãțile lor intelectuale de excepție în alte zone ale lumii, într-un fel, aceasta este o situație absolut paradoxalã, care nu cred sã o întâlneºti în cazul altor țãri. Deºi masonii urmãresc, la modul general, promovarea nonvalorilor ºi anihilarea sau chiar eliminarea ființelor umane deosebite, care au o mare inițiativã ºi putere de acțiune beneficã, totuºi aº putea spune cã la noi în țarã acest plan este pus cu precãdere în aplicare. De altfel, situația politicã ºi economicã a țãrii demonstreazã cã masonii acționeazã exact aºa (ei urmãresc sã promoveze mai mereu oameni de paie, oameni corupți ºi chiar sã instituie o atmosferã generalã de corupție, tocmai pentru a putea dupã aceea sã-ºi asigure aceastã infiltrare care sã le asigure succesul jocurilor murdare pe care ei le fac). Dacã în posturile cheie ar fi plasați oameni intransigenți ºi de bunã credințã, aceºtia nu s-ar mai putea preta la intrigile, jocurile ºi mizeriile de culise care infesteazã în prezent politica ºi economia țãrii. Ei nu ar mai urma, deci, directivele francmasonice ºi în scurt timp s-ar produce un reviriment extraordinar în viața oamenilor, în toate domeniile. Faptul cã, dimpotrivã, lucrurile nu urmeazã acest curs - deºi de ani de zile sunt „încercãri", schimbãri, remanieri, sau se iau angajamente ºi se fac tot felul de promisiuni – se arãta adevãrata fațã a influenței masonice, care întreține în mod deliberat o stare foarte tensionatã în țarã, prin ascunderea adevãrului, prin minciunã ºi prin ipocrizie. Cu cât oamenii devin mai lucizi ºi avizați de planurile francmasoneriei, cu atât mai repede ei se vor opune jocurilor murdare ale acesteia. Mai apoi trebuie realizatã demascarea publicã a intențiilor malefice ale masoneriei. Demascarea este un element foarte util în lupta contra francmasoneriei. Deja multe dintre acțiunile lor sunt evidente pentru toatã lumea, dar nu sunt corelate cu organizația masonicã. Chiar dacã m-aº referi la un singur exemplu, cel al exodului de inteligențã din România, ar fi suficient pentru a atrage în mod serios atenția asupra felului în care masoneria manipuleazã populația. Sunt mulți alții care au observat aceasta, care au scris manifestându-ºi îngrijorarea pentru acest fenomen, dar totuºi ei nu cunosc adevãrata sursã, cauza acestei „fugi" a intelectualului român peste hotare. Neºtiind nimic sau aproape nimic despre masonerie, ei pun acest fapt pe seama sãrãciei din țarã ºi a dorinței de îmbogãțire a celor cu mari aptitudini intelectuale care se angajeazã în strãinãtate. Totuºi, când o astfel de stare treneazã de foarte mulți ani, este necesar sã analizezi problema dintr-un alt unghi, în realitate, adeseori masonii momesc ființele cu înzestrãri intelectuale excepționale cãtre o viațã tentantã, lipsitã de grija zilei de mâine, în institutele sau firmele de cercetare din Occident, în felul acesta, prin plecarea a sute ºi mii de „creiere" dotate din România, ei reuºesc sã-ºi punã în aplicare, pânã la urmã, planul lor diabolic de anihilare a impactului de trezire spiritualã care trebuie sã se producã în aceastã țarã, la care cei foarte dotați intelectual, care au plecat în alte state, ºi-ar fi adus un aport considerabil. Aceastã trezire spiritualã este foarte utilã pentru cã permite oamenilor sã devinã conºtienți de menirea lor în aceste condiții grele. Ea chiar le dã tãria necesarã sã suporte anumite vicisitudini inerente perioadei prin care trece România, rãmânând acolo unde sunt tocmai pentru a contribui la „trezirea" acceleratã ºi a celorlalți oameni din popor, însã prin exodul masiv al acestor ființe umane deosebite, trezirea spiritualã ar putea fi întârziatã; un aliaj de aur este cu atât mai valoros cu cât cantitatea de metal nobil - adicã de aur - este mai mare. Dacã aceastã cantitate scade, atunci se micºoreazã ºi valoarea ºi chiar rezistența aliajului. Aceastã politicã subversivã, care este întreținutã în mod diabolic de francmasoni, are ca scop principal sã genereze o rezonanțã negativã de absențã a speranței în oameni, de lipsã de încredere în forțele extraordinare, benefice ale acestui popor, pânã când întreaga națiune poate chiar sã ajungã sã nu mai aibã deloc speranțã, însã atunci când o mare masã de oameni are o speranțã pe care o cultivã, o hrãneºte ºi o întreține cu entuziasm, gândind despre ea în mod creator ºi pozitiv, ea creeazã un curent gigantic de forțã spiritualã care accelereazã foarte mult realizarea acelei aspirații colective a oamenilor. Dacã o idee profund beneficã ºi spiritualã cuprinde masele de oameni, ea genereazã atunci o undã colosalã de energie pozitivã care poate fi însãºi cheia transformãrii acestui popor. Acest aspect este valabil pentru oricare altã populație de pe glob. Cea mai importantã dintre ideile benefice ar fi aceea ca oamenii sã se trezeascã din „somnul adânc" impus de francmasoni ºi, devenind lucizi, sã acționeze ferm de pe cu totul alte poziții, având atunci o înțelegere superioarã asupra situației de ansamblu. La polul celãlalt, însã, este cumplit când o idee negativã cuprinde masele de oameni. Principiul de rezonanțã este acelaºi, dar natura energiei care este atunci amplificatã în exces este profund negativã, distructivã, rea. Ea determinã în oameni o stare de marasm, de absențã a speranței, de neîncredere în forțele proprii ºi, ceea ce este mult mai grav, ea este puternic contaminantã, generând o stare de indolențã, de lene, de lipsã de angrenare pozitivã, într-o astfel de situație, este clar cã jocurile malefice ale masonilor pot fi realizate cu destulã uºurințã. Aºa se ºi explicã de ce ei acționeazã extrem de virulent ºi cu o maximã îndârjire prin mijloacele mass-media atunci când unii oameni sau grupãri sprituale fac cunoscute lumii întregi adevãrul oripilant despre acțiunile ºi intențiile lor. Masonii de la vârf cautã atunci sã distrugã prin orice mijloace persoanele sau organizațiile respective, profitând de credulitatea tâmpã a omului de rând, care poate fi manipulat cu uºurințã.

Link to comment
Share on other sites

promit ca e ultimul comentariu pe acest topic :)

 

Citind cele cateva pagini insirate de membrii forumului pe aici imi vin in minte 2 chestii.

 

1. un colaborator de-al meu italian mi-a povestit cu admiratie ca romanii, dupa cum a vazut el lucrurile sunt unii din cei mai bine pregatiti si cunoscatori indivizi. omul se plimbase ceva prin lume si avusese ocazia sa discute cu unii-altii. romanii se deosebeau fundamental printr-o caracteristica. indiferent de subiectul abordat, TOTI stiau despre ce e vorba, si aveau o parere de care erau ancorati. la momentul respectiv mi s-a parut fun, dar mi-am amintit de ea azi ascultand comentariile CTP referitoare la filmul cu base si copilul

 

2. Cristian Tudor Popescu remarca urmatoarele (un punct foarte bine lovit): Chiar daca filmarea respectiva ar fi fost frontala, de la juma de metru, din unghiul optim, fanii lui Basescu ar fi declarat ca e trucaj. Pe de alta parte, daca filmarea ar fi fost la fel de buna si s-ar fi vazut cum Basescu il mangaie pe cap pe copil, in mod sigur contestatarii ar fi declarat ca prin acest gest copilului i s-ar fi smuls fire de par din cap.

 

Nu mai fiti asa inversunati, dragi colegi de forum. In nici o directie. :)

 

Peace.

Link to comment
Share on other sites

eu am observat o chestie.. in romania se voteaza mereu IMPOTRIVA cuiva.. si niciodata cu cineva.. iliescu vs constantinescu - "vrem schimbare, vrem cheia, vrem CDR, votam impotriva lu' ilici", iliescu vs vadim - votam impotriva extremismului, base vs nastase 7 case - votam impotriva psd ului.. base vs geoana - votam impotriva lu' base.. eu pot sa trag o concluzie de aici: romanul nu e multumit niciodata de alegerea facuta..

peste 5 ani o sa se voteze impotriva lu' geoana?

Link to comment
Share on other sites

Gata si io-l votez pe Basescu. "Nu ies io din vorba ta ca tu stii politica" ; "Si-l vom pune presedinte ca Basescu n-are minte"

scuze n-am gasit alta rima.

 

:)

 

Oricum daca Guta voteaza cu Basescu nu pot sa nu votez cu Base si io. Guta e un model pentru tinerii romani.

 

m-a intreb oare de ce nu candideaza guta in locul lui basescu... nu mai aveau niciun rost sondajele, nici macar alegerile... era totul de la sine inteles... GUTA PENTRU ROMANIA! GUTA PRESEDINTE! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.