www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegeri Prezindentiale 2009


Sto
 Share

Recommended Posts

  • Replies 247
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cu cat i-ai plati? cash printati sau de pe card fals? =)))))))))))))

 

Cred cã i-ar numi ambasadori ai culturii sau înalți funcționari la ICR. :)

Link to comment
Share on other sites

Totusi exemplele ar fi de mare ajutor. Ca in orbirea mea, eu nu le vad. Daca poti sa-mi enumeri 1/2 ocazii in care si-a batut joc de banii nostri (si nu cu referendumuri, ca stim prea bine ca Elvetia e guvernata prin referendumuri si nu se plange nimeni), opinia ta ar avea mai multa valoare.

 

 

 

Pai daca o iei asa, nimeni n-are majoritate. Sau PSD-PC[R], PNL si PRM sunt un singur partid?

 

Sunt sigur ca nu are nimic cu fizionomia primarului.

 

 

Un prieten de-al meu are o vorba: Aveti grija ce va doriti, ca poate se intampla.

 

mi-ai cerut 2 puncte, uite 2 puncte clare in care si-a dovedit caracterul domnul Base:

 

-nu e faza ca ne oboseste cu referendumuri. e faza ca si-a promovat imaginea prin referendum, intorcand in favoarea lui printr-o mutare nerusinata conflictul pe care il are cu parlamentarii, o chestie inacceptabila din punctul meu de vedere, sunt 999999% sigur ca daca avea PDL majoritatea parlamentara el nici nu se gandea la un astfel de referendum, el vrea sa ma foloseasca pe mine sa elimine din adversarii sai politici??? I-AAAUZI :) . mai e si guvernul de bufoni stil Ridzi si Udrea care se sterg la c.u.r. cu banii nostri dar asta e alta poveste. despre referendum curtea constitutionala a declarat ca nu e neconstitutional, eu raman la opinia mea, in cazu asta justitia a fost oarba in adevaratu sens al cuvantului.

 

-toata discutia cu "uite premier, nu e premier". nu am vrut sa zic ca PNL PRM si PSD erau in aceeasi formatiune politica, am zis ca voturile alegatorilor pentru aceste partide la ultimul vot sunt cu mult peste cele de care a beneficiat PDL. cum se reflecta asta in economia noastra? bugetul pe anul 2010 a fost intarziat, transele de la imprumutul FMI care ne mai scoate un pic si pe noi din k.k.t. sunt in pericol(ziaru Gardianul zice ca deja s-a amanat, Base in schimb, tare pe pozitii ca un adevarat matelot!!).

Romania e un stat democratic, si trebuie condus, de bine, de rau, de popor, sau macar de alesii poporului, viziune care nu e impartasita de Base dupa cum nu accepta propunerea MAJORITATII. stat democratic: majoritatea decide.. stat basescian: BASE decide... sper sa nu mai fim stat basescian peste 1 luna jumate.

 

 

oricum se stie ca iar votam din 2 rauri unul mai mic... votam cu artizanu mineriadei din 91(chiar nu imi dau seama cum a putut lumea sa il mai voteze dupa ce a facut nea nelu' atunci) si cel putin un mare corupt :) eu in primu tur am votat cu Cernea, in opinia mea singurul om de pe lista de candidati care din caracterul si actiunile sale, intr-adevar merita sa fie presedinte al Romaniei.

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

mi-ai cerut 2 puncte, uite 2 puncte clare in care si-a dovedit caracterul domnul Base:

 

-nu e faza ca ne oboseste cu referendumuri. e faza ca si-a promovat imaginea prin referendum, intorcand in favoarea lui printr-o mutare nerusinata conflictul pe care il are cu parlamentarii, o chestie inacceptabila din punctul meu de vedere, sunt 999999% sigur ca daca avea PDL majoritatea parlamentara el nici nu se gandea la un astfel de referendum, el vrea sa ma foloseasca pe mine sa elimine din adversarii sai politici??? I-AAAUZI :) . mai e si guvernul de bufoni stil Ridzi si Udrea care se sterg la c.u.r. cu banii nostri dar asta e alta poveste. despre referendum curtea constitutionala a declarat ca nu e neconstitutional, eu raman la opinia mea, in cazu asta justitia a fost oarba in adevaratu sens al cuvantului.

 

-toata discutia cu "uite premier, nu e premier". nu am vrut sa zic ca PNL PRM si PSD erau in aceeasi formatiune politica, am zis ca voturile alegatorilor pentru aceste partide la ultimul vot sunt cu mult peste cele de care a beneficiat PDL. cum se reflecta asta in economia noastra? bugetul pe anul 2010 a fost intarziat, transele de la imprumutul FMI care ne mai scoate un pic si pe noi din k.k.t. sunt in pericol(ziaru Gardianul zice ca deja s-a amanat, Base in schimb, tare pe pozitii ca un adevarat matelot!!).

Romania e un stat democratic, si trebuie condus, de bine, de rau, de popor, sau macar de alesii poporului, viziune care nu e impartasita de Base dupa cum nu accepta propunerea MAJORITATII. stat democratic: majoritatea decide.. stat basescian: BASE decide... sper sa nu mai fim stat basescian peste 1 luna jumate.

 

 

oricum se stie ca iar votam din 2 rauri unul mai mic... votam cu artizanu mineriadei din 91(chiar nu imi dau seama cum a putut lumea sa il mai voteze dupa ce a facut nea nelu' atunci) si cel putin un mare corupt :) eu in primu tur am votat cu Cernea, in opinia mea singurul om de pe lista de candidati care din caracterul si actiunile sale, intr-adevar merita sa fie presedinte al Romaniei.

Tu stii despre ce vorbesti?! Afla ca nu lupti pentru eliminarea oponentilor lui Basescu, lupti pentru epurarea de comunisti imputiti ca iliescu si voiculescu si vadim. Va veni si vremea in care o sa scapati si de Basescu, doar ca nu este acum cazul.

Uite ce gasesti la prima cautare google:

http://www.realitatea.net/voiculescu-conte...smul_31501.html

http://www.newsiasi.ro/blogmaniaiasi/serio...i-din-iasi.html

http://ro.clearharmony.net/articles/200701/1042.html

http://www.presidency.ro/?_RID=det&tb=...&_PRID=lazi

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Pe cat punem pariu ca nu merge-n Brazilia?

 

pai eu as pune, dar nu am nimic... sunt falit

Crede-ma, stiu primaru Constantei... ce vedeti voi la TV e minicuna, e si mai rau. Eu unu sunt sigur ca se cara in Brazilia... stii ca avem cele mai mari impozite din Romania? Plus ca isi trage bani din City Park si Aqua Magic in prostie... nu face nimic de banii publici, ii "ciordeshte" si are sa se care sa mai traiasca 100 de ani unde vor "muschii lui". Si e numai vina babelor care au primit o luna un pui si un ulei si l-au votat ca pe Sfantu Gheorghe (Doamne iarta-ma)! Eu unu m-am saturat de ^#@^#@% asta de oras :) .

Link to comment
Share on other sites

^Da inainte era mai bine? Ah stai atunci te jucai in nisip. N-ai prins perioada fara mazare...cel putin nu incat sa fii constient de asta. Si atunci intradevar constanta era oras infect, acum este decent. Si tot ce a facut a fost din banii publici, statul nu i-a dat nimic de la mandatul lu base incoace, cu toate astea s-a descurcat cu apartamentele, infrumusetarea orasului, asfaltarile, chiar si pachetele alea de faina si ulei pe care le condamnati toti cum ca ar fi date sa cumpere lumea. Altii le dau numai inainte de alegeri si "la gara". Astea ar fi chestii arhicunoscute oricum dar mazare a luptat pentru orasul asta si "departe de ochii presei".

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
^Da inainte era mai bine? Ah stai atunci te jucai in nisip. N-ai prins perioada fara mazare...cel putin nu incat sa fii constient de asta. Si atunci intradevar constanta era oras infect, acum este decent. Si tot ce a facut a fost din banii publici, statul nu i-a dat nimic de la mandatul lu base incoace, cu toate astea s-a descurcat cu apartamentele, infrumusetarea orasului, asfaltarile, chiar si pachetele alea de faina si ulei pe care le condamnati toti cum ca ar fi date sa cumpere lumea. Altii le dau numai inainte de alegeri si "la gara". Astea ar fi chestii arhicunoscute oricum dar mazare a luptat pentru orasul asta si "departe de ochii presei".

 

Lasa ca se putea si mai bine :)

"Departe de ochii presei"? Tot orasu e plin cu afise cu blocurile alea care nu-s gata si care le-a facut pentru campania lui la primarie si acum vad ca si pentru a lu' Geoana.

Nu am zis ca stiu mai bine ce a fost inainte, poate a fost mai rau, te cred, dar se putea cu mult mai bine. Uite-te la Pinalti, uite-te la Johannis (sau Iohannis cum o fi), acolo nu sunt taxe ca la noi si?... orasele alea sunt "decente". Crede-ma...

Acu' nu ma plang, (mai ales la ce candidati au fost) vreau doar sa spun ca se putea si mai bine...

*Apropo, trimite-mi si mie ID-ul tau pe pm.

Link to comment
Share on other sites

[...]

-nu e faza ca ne oboseste cu referendumuri. e faza ca si-a promovat imaginea prin referendum,

[...]

corect.

[...]

-toata discutia cu "uite premier, nu e premier".

[...]

corect.

 

Dar mi-ar fi placut exemple din cei 5 ani de mandat, nu 3 de campanie electorala.

 

De asemenea am impresia ca faci o confuzie intre puterea legislativa (parlament, legi, referendum-uri :) ) si puterea executiva (guvern). Daca ma insel, imi cer scuze anticipat.

 

Peace.

 

Desigur te inseli. Faceam referire la numarul mare de referendumuri desfasurate in cantoane.

Link to comment
Share on other sites

corect.

 

corect.

 

Dar mi-ar fi placut exemple din cei 5 ani de mandat, nu 3 de campanie electorala.

eram 99% sigur ca postu asta e un atac cand am vazut ca mi-ai raspuns... ma bucur ca m-am inselat si nu sunt singurul care gandeste lucid pe forumu asta :)

 

cat despre alte exemple.. din pacate nu prea stiu, dar daca e sa ne luam dupa actiunile lui pe langa cheltuilelile inutile, mai e bineinteles cruciada lui impotriva jurnalistilor(sau "mogulilor") prin diverse adjective: "pasarica", "gaozar", "tonomat", "tiganca".. bineinteles si faza cand i-a luat telefonul jurnalistei in Selgros... pai asta e un presedinte de stat sau un nea gicu de la bodega din coltzu' strazii??

 

se presupune ca daca ai ajuns presedinte ai destul tact si destula maturitate sa accepti ca nu toata lumea te idolatrizeaza si sa lasi libertate presei sa scrie ce vrea despre el(ar fi fost o demonstratie mult mai buna de putere si stabilitate din partea lui daca raspundea jurnalistilor prin faze de genu "presa e libera sa scrie ce vrea, chiar daca sunt lucruri total neadevarate", nu "ale dracu tonomate, bagi pachetelu cu euro si iese stirea! gaozarii drq!" insa ii multumesc domnului Base ca si-a aratat adevaratul caracter astfel :) ). m-as fi asteptat la asa ceva de la Gigi Becali da' se pare ca aparentele insala. la faza cu copilu lovit nu ma bag, desi nu m-ar surprinde sa fie adevarata faza. se pare ca nea' Base e dornic sa isi arate fortza prin multe mijloace.

Link to comment
Share on other sites

ba sincer mie imi plac apelativele pasarica si gaozar :))))) e plina de oameni integri romania asta. oamenii aia intregri iti dau m....iiiieee tot timpul numai ca nu stii:))))) lol:))))=))))

 

iar faza cu integritatea la comunisti ma face sa imi dau drumu pe mine in toate partile de ras:)))=))))

 

bravo hrebe =)))) tinetiva de umar =))))

Link to comment
Share on other sites

Tu stii despre ce vorbesti?! Afla ca nu lupti pentru eliminarea oponentilor lui Basescu, lupti pentru epurarea de comunisti imputiti ca iliescu si voiculescu si vadim. Va veni si vremea in care o sa scapati si de Basescu, doar ca nu este acum cazul.

Uite ce gasesti la prima cautare google:

http://www.realitatea.net/voiculescu-conte...smul_31501.html

http://www.newsiasi.ro/blogmaniaiasi/serio...i-din-iasi.html

http://ro.clearharmony.net/articles/200701/1042.html

http://www.presidency.ro/?_RID=det&tb=...&_PRID=lazi

deja nici nu ma mai intereseaza de comunisti, necomunisti cand vine vorba de o comparatie cu Basescu si modul cum ne "scoate" el din criza. sub guvernarea lui Iliescu macar s-au facut ceva progrese, nea Base doar a preluat stafeta,... http://en.wikipedia.org/wiki/Treaty_of_Accession_2005 multi fac o confuzie GRAVA crezand ca "Base ne-a bagat in Europa!", stabilirea datii accederii s-a facut la 5 luni de la intrarea lui Base si aliantei D.A. la putere, "cam imediat dupa" ca sa citez articolu' de la ziarul din Iasi.

 

pana la urma nici nu ma intereseaza asa de mult aspectu politic, ca sunt comunisti aia, ca sunt necomunisti, ca sunt cu PSD, ca sunt independenti, etc. ci ala economic, cum se reflecta conducerea politica in economia si bunastarea tarii. pentru ca pana la urma in NATO am intrat chiar in timpul mandatului lui Iliescu-PSD, au luat tara aflata in recesiune in 2000(cam ca acuma daca nu si mai rau) si au facut accederea in UE o simpla formalitate pana la sfarsitul mandatului. de ce sa nu am ceva mai multe incredere in ei decat in Base? el si marioneta lui de premier ce au facut ca sa iesim din criza economica? Udrea a cheltuit zeci de mii de euro pe probabil cea mai proasta campanie turistica pe care am vazut-o in viata mea :) Ridzi a facut manarii cu scena de la Costinesti, Base a facut un referendum cheltuind banii aiurea ca sa mai taie cativa inamici politici de pe lista(comunisti sau nu) si si-a promovat imaginea ca un fel de cruciat impotriva necredinciosilor de parlamentari si o gramada de alte situatii care mi-ar lua o vreme sa le enumar. "de ce le e frica, nu scapa".. presupun ca omu se referea chiar la persoana lui si influenta lui asupra populatiei. oricum raman la opinia mea, daca PDL avea 51% din parlamentari si restul erau toti fosti securisti, el nici nu se gandea la un astfel de referendum.

 

si oricum, ce a rezolvat condamnand comunismul? de la Vadim ma astept la orice, si toata chestia aia a fost un joc politic cum vedem la televizor zilnic, de nu mai putem sa respiram.

Link to comment
Share on other sites

Tu poti spune ca nu te intereseaza comunistii, eu spun ca pt mine e cea mai importanta chestie pt tara asta.. sa scapam de fosti si de metodele lor pe care vad ca le aplici si tu foarte bine.

 

Base a cheltuit un minim de bani combinand alegerile cu referendumul si rezultatele obtinute dovedesc ca mutarea este justificata.

 

Imi reduc la minim interventia pt ca sunt pe limita cu rabdarea. Mi-am stricat relatiile cu anumiti prieteni din cauza preferintelor politice si deja ma gandesc daca merita sa-ti mentii niste pozitii ferme, macar in public. Si daca vreiti 'liniste si stabilitate', de fapt o patura pusa pe orice contestare a regimului, votati Geoana! O sa avem brusc la putere pe cei care detin media si vom avea fratilor stabilitate si liniste pt 5 ani sau mai mult.. Liniste ca in cimitir, zero ganduri.

Link to comment
Share on other sites

O intrebare lume buna?

 

Pararea cator persoane de aici coincide cu parerea parintilor (sau a grupului de prieteni)?

 

Astept raspunsuri, SINCERE.

 

Multumesc.

taicamiu a votat cu Vadim, maicamea cu Geoana, eu cu Cernea... majoritatea colegilor mei(cu care nu am avut discutii legate de politica) au votat cu Crin(cred) eu acuma fortat de imprejurari votez cu Geoana..

Link to comment
Share on other sites

O intrebare lume buna?

 

Pararea cator persoane de aici coincide cu parerea parintilor (sau a grupului de prieteni)?

 

Astept raspunsuri, SINCERE.

 

Multumesc.

 

Ai mei, din cat am inteles, nu s-au dus la vot.

 

Colegii de trupa care au fost la vot au votat ca mine, cu Cernea. :)

Link to comment
Share on other sites

Din pacate Basescu nu s-a folosit corect de noile medii digitale, daca pana si domainul cu numele lui e anti-basescu. Eu daca eram candidat la presedintie angajam niste adolescenti plini de cosuri care stau toata ziua pe net sa-mi inregistreze toate domeniile catusi de putin legate de mine. Cat despre videou in care il "bate" pe unu mic, e clar ceva stricat la mijloc. Si ce relevanta politica are faptul ca bate copii? Macar n-o sa ne bage taxe astronomice. E clar ca inamicii lui au stiut cum sa manipuleze masele mai bine. Pacat.

 

Poate totusi iese ceva calumea si cu Geoana.

 

Nu uitati ca singurele schimbari si reforme care vor avea vreo importanta in viitor vor fi culturale, nu politice, iar internetul este cea mai puternica arma pe care si-o poate imagina cineva.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Nu uitati ca singurele schimbari si reforme care vor avea vreo importanta in viitor vor fi culturale, nu politice, iar internetul este cea mai puternica arma pe care si-o poate imagina cineva.

 

Metabog,

 

România este o tarã agrarã subdezvoltatã din Vestul Asiei, a cãrei populatie trãieste preponderent în mediul rural. În timpul regimului comunism s-a încercat industrializarea tãrii si strãmutarea populatiei în mediul urban, însã aceastã reformã a esuat în perioada democraticã. Pãmântul este lucrat prin metode arhaice iar rata analfabetismului este ridicatã. Multe familii au venituri la nivelul tãrilor din lumea a treia. Sistemul sanitar este în colaps, infrastructura este aproape inexistentã, majoritatea drumurilor fiind practic inutilizabile, existând zone unde populatia trãieste fãrã electricitate si acces la mijloacele de informare si fãrã asistentã medicalã.

 

God Save the Queen! :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

in alta ordine de idei, " În ac\iunea depusã la Judecãtoria Sectorului 1, Traian Bãsescu solicitã ca Patriciu ;i firma Best Media sã fie obliga\i la despãgubiri în valoare de 1 leu, ca urmare a vãtãmãrii imaginii sale prin difuzarea imaginilor în care ar lovi un copil. " :) dupa cum se vede nu sunt sustinator al lui Base da mi-a placut faza asta :)

 

sursa: http://www.informatia-zilei.ro/new/2009/12...-dinu-patriciu/

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Macar mergi cu masina prin tara si uita-te cate terenuri sunt lucrate daca nu esti in stare sa citesti o carte serioasa de istorie.

 

Asa sunt chitaristii, mari experti care le stiu pe toate.

 

Sincer nu m-am putut abtine sa nu-ti raspund la ineptiile si aberatiile pe care le scrii. Nu stiu cine te crezi dar acuma stiu cine esti sau mai exact ce esti.

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Inainte sa scrii ineptii citeste o carte serioasa de istorie.

Iti recomand Eric Hobsbawm - Secolul Extremelor.

Ai putea scrie si despre tine ceva similar cu ce ai scris despre Romink.

 

Macar mergi cu masina prin tara si uita-te cate terenuri sunt lucrate daca nu esti in stare sa citesti o carte serioasa de istorie.

 

Asa sunt chitaristii, mari experti care le stiu pe toate.

 

Sincer nu m-am putut abtine sa nu-ti raspund la ineptiile si aberatiile pe care le scrii. Nu stiu cine te crezi dar acuma stiu cine esti sau mai exact ce esti.

 

Ma copile, tu ai fost vreodata in afara tarii sa vezi cum e ?

Romania e coada UE-ului (de mana doar cu Bulgaria), cam cu un secol in urma altora.

Nu stau aicea sa analizez de ce e asa, spun doar cum e.

 

Cat despre Eric Hobsbawm ... vii aicea sa promovezi un "istoric" in opinia caruia Stalin planuia democratie si proprietate privata in Europa de Est, si s-a razgandit doar dupa ce americanii au declansat Razboiul Rece (in viziunea lui, evident) ?

Link to comment
Share on other sites

Macar mergi cu masina prin tara si uita-te cate terenuri sunt lucrate daca nu esti in stare sa citesti o carte serioasa de istorie.

Io cred ca tu ar trebui sa-ti vizitezi mai intai tarisoara si-apoi sa dai o fuga si prin Bulgaria, pentru a face o comparatie in ceea ce priveste terenurile agricole lucrate. Vei fi surprins!

Link to comment
Share on other sites

Ca sa inteleg corect.

 

Romania e o tara fantastica. Iar Hobsbawm e un istoric obiectiv si nu un stalinist nerusinat.

Pe planeta ta la alb se zice "negru" si cand afara e intuneric lumea zice ca e lumina ?

 

Cat despre raspunsul tau, nu pot observa decat ca a fost un luuung atac la persoana. Si cu asta am zis destul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.