www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

Guest The Moan
Karpi, you never cease to amaze me! o.O

 

Toata lumea canta pe lampi numa tu spui ca nu is bune. Ca se intretin greu. Multi de pe forum au fost la workshop si au auzit diferentele intre lampi, ss si procesoare. Nu cred ca mai e cazu sa zic ca toti au inteles ca lampa suna mult mai bine.

 

Analogia cu monitoarele CRT e buna, doar concluzia e proasta. Si aici e aceeasi chestie. Tot mai multa lume isi cumpara TFT-uri.. dar cei care lucreaza in domenii profi de grafica, tot CRt-uri folosesc. Nu de alta, dar TFT-urile deformeaza culorile si au un contrast prea mare. :)

 

Pt. cei kre nu stiu hai sa va dezleg eu misterul pe care unii folozofi "mari tehnicieni" si chitaristi probabil ceva de genul "Hendrix reancarnat" nu vor sa-l dezvaluie , dar nu ma refer la Karpi :

Diferenta dintre sunetul amp-urilor pe lampi si amp-urile cu tranzistori gen solid state este urmatoarea :

1.Claritate mai buna

2.Definitie a notelor mai buna

3.Un plus de caldura in sunetul kre il scot

 

Toate acestea sunt cele trei puncte in plus pe care le au amp-urile pe lampi raportat la amp-urile cu tranzistori . Referitor la faptul k lampile se mai ard si sunt mai sensibile intradevar este un punct in minus. .

Link to comment
Share on other sites

Pt. cei kre nu stiu hai sa va dezleg eu misterul pe care unii folozofi "mari tehnicieni" si chitaristi probabil ceva de genul "Hendrix reancarnat" nu vor sa-l dezvaluie , dar nu ma refer la Karpi :

Diferenta dintre sunetul amp-urilor pe lampi si amp-urile cu tranzistori gen solid state este urmatoarea :

1.Claritate mai buna

2.Definitie a notelor mai buna

3.Un plus de caldura in sunetul kre il scot

 

Toate acestea sunt cele trei puncte in plus pe care le au amp-urile pe lampi raportat la amp-urile cu tranzistori . Referitor la faptul k lampile se mai ard si sunt mai sensibile intradevar este un punct in minus. .

acum ca stiu asta parca zaresc luminita de la capatul tunelului :|

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut , sunt nou pe aici si am cateva intrebari de pus si de cerut niste sfaturi de la cei care sunt mai vechi si mai priceputi in domeniul ampurilor.

 

In momentul de fata detin un ibanez s7320 si un combo peavey classic 30/112. Ampul l-am primit de la un verisor.Doresc sa imi schimb ampul pe ceva putin mai bun si daca se poate si mai puternic. Am de gand sa cant genuri de la funk , blues , pana la muzici distorsionate precum metalele.Problema mea cea mai mare e ca nu am timp pana prin septembrie - octombrie sa cant cu o trupa din moment ce acum termin liceul apoi inscrieri facultate si job pe timpul verii. Momentan am 600 de euro din care vreau sa imi iau un amp care sa aiba destula putere pentru un concert si pt o sala de repetitii cand va fi cazul de cantat cu o trupa. Tin sa mentionez ca nu am procesor sau nici un fel de efecte decat un digitech varza cu care ma joc pe acasa. Ca procesor m-am gandit sa imi iau un line 6 pod XT live. Astept parerile voastre despre ce amp sa imi iau si daca sa cumpar prima data procesorul si apoi ampul sau invers.

 

Din cate stiu , un tube amp , cu cat e dat mai tare cu atat suna mai bine , deci m-am gandit la un peavey combo valveking 112 sau 212 , diferenta de pret nu e mare pentru inca 50W . Astept sfaturile voastre . Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Mai pune niste banuti si ia-l pe asta: http://www.thomann.de/de/engl_thunder_50_e...oehrencombo.htm

 

Merci de sfat dar din pacate nu imi permite nici cum bugetul , am mentionat in postu de mai devreme ca nu am procesor sau nici un fel de efect , si vreau pana in septembrie octombrie sa imi iau si un line 6 pod XT live ( la procu' asta m-am hotarat ) , is dispus sa dau 600 de euro pe un amp dar nicidecum mai mult. Si daca ai putea sa imi dau un alt sfat : ce sa cumpar prima si prima data , procesoru sau ampu. Multumesc inca o data.

Link to comment
Share on other sites

as vrea si eu sa imi iau un amp, da nu stiu de care...

 

 

gen de muzica: hard rock/metal(nu chiar death sau black metal, ceva pe la nivelu lu Heaven and Hell ca "duritate"), dar sa nu sune rau pe clean

 

buget: maxim 300 de euro

 

ambitii: sa pot sa cant cu el cativa ani de acum incolo si sa reziste la cantari in cluburi si alte locatii mici.

Link to comment
Share on other sites

as vrea si eu sa imi iau un amp, da nu stiu de care...

 

gen de muzica: hard rock/metal(nu chiar death sau black metal, ceva pe la nivelu lu Heaven and Hell ca "duritate"), dar sa nu sune rau pe clean

 

buget: maxim 300 de euro

 

ambitii: sa pot sa cant cu el cativa ani de acum incolo si sa reziste la cantari in cluburi si alte locatii mici.

 

 

Câteva recomandãri: "Vox AD30VT XL", "Vox AD50VT", "Peavey Envoy 110", "Kustom Dual 30RC", "Roland".

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca e un pic mai mult, dar cred ca merita 22 EUR peste buget: http://www.thomann.de/gb/blackstar_ht5_combo.htm

din pacate pe versiunea nemteasca a site-ului e 349, ceea ce e mult peste bugetu meu "confortabil" :D poate daca strang bani

 

http://www.thomann.de/de/blackstar_ht5_combo.htm

 

dar... are doar 5 Watti, inteleg ca e pe lampi treaba da chiar asa de mare e diferenta in volum? am auzit ca ampurile pe lampi se aud Tare dar chiar si la 5 Wati sa ajunga pt un club? :)

 

am cantat la o sala pe un Fender Frontman 212 care mi-era frica sa il dau mai sus de 2 la volum ca imi stricam urechile :) are vreo hiba din aia ca se incalzeste nustiu ce sau orice chestie tehnica (virgula) care il impiedica sa fie un amp bun de metal mai usor? ca sunet mie chiar mi-a placut, canalu' de ultra gain(sau cum se cheama) era cam slabut(facea zgomot mult) da in rest chiar era buna scula.. sau asa mi se pare mie... :)

 

mai doresc pareri

 

....oricum idealurile tot astea sunt:

http://www.thomann.de/de/mesa_boogie_triple_rectifer.htm

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=473

 

:D

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Ah, da, sorry pt eroarea de pret. Chiar si asa, cred ca merita. Sint posesorul unei pedale Blackstar si e absolut fulminant

felul in care-ti transforma chiar si un amp solid state, atit ca sunet, dar mai ales ca raspuns la atacul corzilor. In privinta

volumului, poti sta linistit. In nici un club n-o sa cinti fara microfon pus in fata statiei. Daca ai si o boxa de monitorizare pe

scena, totul e in regula, te auzi si tu, in monitor, te aude si publicul, in PA. Sint trupe care cinta live si cu Fender Champ.

de unde si pana unde ajunsem la blackstar? :)

 

oricum ms pt sfaturi... prea multi "batrani"(zic asta in sens de veterani) sunt ceva de genu "ba nu ma intereseaza, afla tu cum trebuie sa iti faci setup pt live/care e mai bun ampu pe lampi sau tranzistori/mixeru pasiv sau activ/penele de 1.0 sau de 1.2, eu sunt doar frustrat ca nu am sansele tale, lasa-ma sa plang"

Link to comment
Share on other sites

Probabil se referea la faptul ca cei cu oarecare experienta sunt constienti de subiectivitatea aprecierii "tonului" si nu pot emite in buna credinta "axiome" precum "Exista doar Bogner/Dumble/Plexi/AC30/DR etc. , restul sunt jucarii!".

Despre "cat de tare" inseamna 5W "pe lampa", 5W curati si 5W putere sonora si de ce (ca sa-l citez pe karpi) "s-a mai discutat".

Link to comment
Share on other sites

Sa moara Cicadam daca am inteles ceva din postul asta.

scuze, am incurcat ampurile, credeam ca vorbeai de Blackstar da mi-ai dat un link la alta firma... :)

 

 

edit: Blackstaru s-a scumpit cu 50 de euro peste noapte deci cam iese din ecuatie :)

 

http://www.thomann.de/de/search.html?gk=gi...mp;wgfid12=3569

 

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP....mp;expandTrail=

 

noroc ca aici e la acelasi pret...

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor.

 

Am si eu o mica mare dilema , pana acum eram hotarat dupa sfatul lui Dudu sa achizitionez un Engl thunder 50 e322 dar din pacate s-a redus bugetul.Ampul va fi folosit atat acasa ( da , pot sa ii dau volum cat vreau ) , cat si la concerte sau studio cand e cazul.

 

Poate ca o sa sara unii cu gura pe mine ca nu am postat in threadul sticky ce amp sa imi iau. Nu am intentia de a cere sfatu ce amp sa imi iau. Vreau sa stiu daca ati incercat unele ampuri si ce parere aveti despre ele.Din pacate in cluj nu prea gasesti in afara de 1 magazin toate soiurile de ampuri si nici acolo nu le au pe stoc totdeauna.

 

Pana acuma am incercat un Vox Ac15 cc1x la magazin si un Blackstar ht-5 head cu stack la un prieten.

 

M-am gandit in banii pe care ii am ( 600 de euroi , max 650 cu transport ) la cateva ampuri , neaparat lampa.

 

La Vox ac15 mi-a placut foarte mult sunetul dar are un singur canal si fara FX loop , daca vreau de pe clean pe drive nu am butonel cu care sa schimb canalele decat trebuie sa invart dintr-un "knob".

Blackstar ht-5 m-a impresionat foarte foarte mult , un distors foarte curat si nu foarte crunchy precum la vox. trebuie sa mentionez aici ca nu imi plac distorsurile foarte crunchy. Dezavantajul blackstarului e ca are doar 5W care nu stiu daca rezista la un concert.

Restul ampurilor la care m-am gandit sunt : Fender blues junior , Laney vc15-110N , Laney vc30-112N , Laney vc30-210N , Fender Super champ XD , Hughes & Kettner edition tube 25th anniversary si Randall RG-50 TC ( le gasiti pe thomann pe toate cele ).

 

Stiu ca sunt si sarac si cu pretentii dar asta e... cel mai fericit as fi cu amp cu cel putin 2 canale , clean si drive , cu un fx loop , sa fie destul de puternic pentru studio de repetitii sau concerte . Trebuie sa mentionez ca deocamdata cant pe o chitara Ibanez s470 , voi cumpara peste ceva timp dintr-un alt buget un stratocaster. Ca si genuri muzicale si tonuri m-as incadra intr-o raza foarte mare , incepand de la blues si funk pana la max un heavy metal deci as avea nevoie ca gainu din amp sa fie destul de mare .

 

Scuze de text-wall si daca am postat in topic gresit.

Link to comment
Share on other sites

Eu am un Laney LC15R si suna foarte fain. Nu stiu care e diferenta intre seriile LC si VC, dar nu cred ca mare. Eu as alege Laney VC si mai bine 210 decat 112, misca aerul altfel cu 2 difuzoare, suna mai masiv. Dar as incerca inainte si H&K tube edition.

P.S. La ce cauti tu ar fi bun si un Peavey Classic 30, parca era unul de vanzare chiar aici pe RGC .

Link to comment
Share on other sites

Eu am un Laney LC15R si suna foarte fain. Nu stiu care e diferenta intre seriile LC si VC, dar nu cred ca mare. Eu as alege Laney VC si mai bine 210 decat 112, misca aerul altfel cu 2 difuzoare, suna mai masiv. Dar as incerca inainte si H&K tube edition.

P.S. La ce cauti tu ar fi bun si un Peavey Classic 30, parca era unul de vanzare chiar aici pe RGC .

 

peavey classic 30 ar fi cel mai accesibil , pentru ca l-as putea si proba , plus ca e la un pret destul de bun dar nu stiu calitatea tuburilor din el si cum e produs. Ma gandesc ca un 30 classic cu un mic pe fata ajunge pana peste cap la un small gig. Avantajul astuia e ca are 2 canale si loop si ma gandesc ca daca ii pun un boost sau ceva sa ii dau un gain mai masiv atinge si o sfera de heavy , melodic metal. Restul ampurilor din pacate nu le pot proba... , mai intra in buget un vox AC30 cc1 cu putin noroc , care la fel are loop dar nu inteleg care-i faza cu canalele , are 2 separate sau doar unul. Merci mult pentru sfat.

P.S : distorsul de la laney e mai crunchy ?

Link to comment
Share on other sites

Eu am un Laney VC. Canalul clean e foarte foarte foarte misto, surprinzator de cald, detaliat (string definition) si dinamic (cred ca ti-ai dat seama cit de tare imi place :) ). Acum canalul de distors (pseudo canal atit la seriile lc cat si vc deorece are in comun cu canalul clean sectiunea de eq si reverbul) e o chestiune de gust. Eu il aud mai mult fuzzy decit tight, mai retro degraba decit modern si compresat (ceea ce este oarecum normal datorita voicingului declarat vintage al ampului) pt un sunet usor mai modern as inclina spre seria LC dar repet tine de gusturi, de ceea ce cauti tu ca si sunet , scule, doze etc. Daca vrei sa-l folosesti si la repetitii cu tobar, bass etc iti recomand cel putin un amp de 30 wati pe care sa-l conectezi la o boxa 4x12 altfel nu o sa ai mare headroom (evident daca folosesti sunete curate...) DAR fara doar si poate arunca o privire mai atenta ampurilor Laney care suna cu mult mai bine (evident in opinia mea) decit peavey-urile (cam sterile si generice ca sunet)

 

Apropos distors, are o caracteristica in comun cu celelate ampuri laney anume acel lower mid growl care mie imi place la nebunie. Traducerea in romina o faci tu :) Sper ca te-a ajutat

Edited by estebe
Link to comment
Share on other sites

Am un Hughes and Kettner Edition tube 20 si sunt extrem de multumit, recunosc insa ca nu prea am incercat alte ampuri pe lampi in afara de Peavey Classic 30 si Valveking. Din ce stiu cel nou, edition tube 25th anniversary are difuzor Celestion (al meu are Eminence) dar nu cred sa fie si alte schimbari. Daca esti din Bucuresti il poti incerca pe al meu, nu la un volum foarte mare insa ca stau la bloc :)

Link to comment
Share on other sites

fain amp h/k ala. mai ales la cat costa daca gasesti second.

daca esti din cj iti dau eu nr de tel al unui tip care iti modifica cum vrei tu ce amp vrei tu.

chestii de gen fx loop, selector canal, boost, etc...joaca de copil

iti face din fender soldano daca vrei :)

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

sunt si eu intr-o situatie asemanatoare numai ca as putea sa strang numai 350 de euro maxim..

 

cu Blackstaru', si eu m-am gandit "ba stai ca Blackstar are 5 watti cum drq rezista la concert" da mi-a zis Dudu :) in threadu "ce amp sa imi iau" ca oricum majoritatea cluburilor acuma preiau sunetu cu microfon din fata ampului sau ceva de genu(si nu e singurul de la care am auzit asta), insa acuma am si eu o intrebare: 5 W pe lampi ar fi bun pt repetitie? acopera tobele?

Link to comment
Share on other sites

sunt si eu intr-o situatie asemanatoare numai ca as putea sa strang numai 350 de euro maxim..

 

cu Blackstaru', si eu m-am gandit "ba stai ca Blackstar are 5 watti cum drq rezista la concert" da mi-a zis Dudu :) in threadu "ce amp sa imi iau" ca oricum majoritatea cluburilor acuma preiau sunetu cu microfon din fata ampului sau ceva de genu(si nu e singurul de la care am auzit asta), insa acuma am si eu o intrebare: 5 W pe lampi ar fi bun pt repetitie? acopera tobele?

 

Salut , aici ma gandesc ca am un raspuns pe jumatate potrivit.

Eu la cine am incercat blackstar ht-5 , si-a cumparat stack ( head + cele 2 boxe ) , imi zice omu ca a fost la repetitii cu ele si s-au descurcat foarte bine... poate nepotrivit blackstaru daca ai un tobar pe steroizi. La "small gigs" am si eu dubii ca nu ajung cei 5W si daca ii pui un mic in fata .

Link to comment
Share on other sites

Am un Hughes and Kettner Edition tube 20 si sunt extrem de multumit, recunosc insa ca nu prea am incercat alte ampuri pe lampi in afara de Peavey Classic 30 si Valveking. Din ce stiu cel nou, edition tube 25th anniversary are difuzor Celestion (al meu are Eminence) dar nu cred sa fie si alte schimbari. Daca esti din Bucuresti il poti incerca pe al meu, nu la un volum foarte mare insa ca stau la bloc :)

 

Susțin ºi eu varianta Hughes and Kettner Edition tube 20/25, e f. fainã. Mãcar cu ãsta dispui de 2 canale - clean/drive.

 

 

Un amp pe 5 wați pe lampã nu ºtiu dacã face fațã la repetiții cu tobe, dar Peavey-ul meu de 15-18 wați dat la 50% se aude fãrã probleme.

Edited by Arthur
Link to comment
Share on other sites

Salut , aici ma gandesc ca am un raspuns pe jumatate potrivit.

Eu la cine am incercat blackstar ht-5 , si-a cumparat stack ( head + cele 2 boxe ) , imi zice omu ca a fost la repetitii cu ele si s-au descurcat foarte bine... poate nepotrivit blackstaru daca ai un tobar pe steroizi. La "small gigs" am si eu dubii ca nu ajung cei 5W si daca ii pui un mic in fata .

hmmm daca zici ca are stack pai deja e mult peste combo-ul la care ma gandeam care are un singur difuzor de 10 toli deci slabe sanse nu?

 

http://www.thomann.de/gb/blackstar_ht5_combo.htm

Link to comment
Share on other sites

Chestia cu "iti face din Fender Soldano " este tare, nu asculta asemenea afirmatii doar emblema va fi de Soldano caci de sunat sigur nu va suna ca un Soldano.

 

atat cat se poate modifica. unele scheme de ampuri sunt similare. prin ce am spus eu sa se inteleaga un fel de hot rod-are, sau chiar si varianta inversa, de "curatare" a unui amp. trebuie vorbit cu omul la modul concret. in orice caz poate face sa sune un fender cum nu te astepti :)

nu se ocupa de partea cosmetica.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Chestia cu "iti face din Fender Soldano " este tare, nu asculta asemenea afirmatii doar emblema va fi de Soldano caci de sunat sigur nu va suna ca un Soldano.

 

Bai, nu vorbiti despre lucruri pe care nu le cunoasteti.

Ca sa stiti si voi, cam toate amp-urile pe lampi care se produc acuma sunt foarte asemanatoare, si asta pt ca toate sunt derivate ale amplificatoarelor Fender din anii '60.

 

Marele Marshall-uri Plexi ? Copii dupa Bassman, cu cateva modificari.

Mesa ? In esenta, un Fender Blackface cu 2 etaje de amplificare in plus.

 

Si lista poate continua. Singurele amp-uri cu adevarat diferite erau Hiwatt-urile si Orange-urile (alea din anii '70, nu alea de acuma).

 

Deci daca stii ce faci, e chiar foarte posibil sa duci un Fender inspre zona Soldano.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.