www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

@stefangovor: 'mnezău vrea sa spuna ca cel mai probabil ibanezul tau V70CE nu are de fapt nicio problema ci e doar dereglat, lucru care daca nu presupune un defect constructiv sau grave avarii ulterioare, este 100% remediabil. E adevarat ca nu e cea mai buna chitara din lume dar poti sa-ti faci mana linistit pe ea si sa exersezi mult si bine. Evident daca ti s-a pus pata pe una noua n-ai decat, insa eu unul as astepta sa invat/inteleg ce nu-mi place la actuala chitara inainte de a o schimba. Plus de asta, un pic de experienta te va si ajuta sa iei decizia corecta. Degeaba iti spune X ca Takamine rules daca tu te simti bine pe Ibanez sau invers...

 

Punctual nu iti pot raspunde la intrebare, in sensul ca nu am cantat pe aw3050ce, insa strict din punct de vedere al discount-ului, pare un deal bun. Nu am cautat-o insa si in alte parti sa vad care e pretul ei 'real'. In ceea ce-l priveste pe prietenul pe care-l vei lua la teste, rezultatul va fi strict opinia lui care nu e neaparat sa coincida cu nevoile tale.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Mi-ar fi foarte utile parerile voastre.

Intentionez sa imi cumpar o chitara electro-acustica care sa coste aproximativ 1500 lei. Cei de la McMusical au un Ibanez din seria Artwood la 1820 lei redusa de la 2500 lei http://www.mcmusic.r...w3050ce-lg.html

As face un efort sa investesc mai mult pentru ca ma atrage reducerea mare de 30%, dar din cate am citit pe internet Ibanez nu exceleaza la chitarele acustice. Aproximativ la banii astia m-am uitat si la unele modele de la Takamine, Fender si Yamaha. Aw3050 de la Ibanez se diferenteaza de marcile enumarate mainainte cu sistemul L.R. Baggs, care din cate am citit e foarte bun.

 

Sunt incepator si motivul pentru care vreau sa imi cumpar alta chitara este ca, chitara pe care o detin, un Ibanez V70CE (cumparata second) are o distanta mare intre corzi si grif, si nu se poate regla pentru ca are gatul stramb. Am cantat la cateva chitare ale unor prieteni si am observat ca e mult mai usor de cantat daca corzile sunt mai apropiate de grif.

 

Intrebarea mea este: Merita sa cumpar chitara AW3050 de la Ibanez sau sa aleg o chitara cu un mai bun renume, Takamine, Fender sau Yamaha?

Precizez ca nu am testat nici o chitara din cele enumerate, luni urmeaza sa merg cu un prieten chitarist sa incercam Ibanezul si alte electro-acustice.

 

Multumesc anticipat pentru sfaturi.

 

Ibanez AW3050 e o super chitara pentru banii aia, a mai luat un coleg de forum una si era mai mult decat incantat de ea. Daca o mai gasesti la banii aia nu cred ca o sa regreti vreun moment ca ai luat-o.

Link to comment
Share on other sites

'mnezau, stiu unde e surubul de reglare, am fost la un magazin cu instrmente sa imi apropie corzile de grif, si mi-a spus ca nu le poate apropia pentru ca gatul e stramb. Nu stiu daca e defect de fabricatie, sau vechiul proprietar al chitarei a facut ceva cu ea.

 

Sam, cum am mai spus, am cantat la alte chitare cu corzile mai apropiate de grif si mi-a fost mult mai usor sa prind acordurile. De ce sa nu imi fie mai usor sa invat sa cant la chitara? Fac acuma o investitie si nu o mai schimb degraba. La Thomann chitara e la 3.080 de lei http://www.thomann.d..._aw3050celg.htm, iar la Esound la 2600 lei http://esound.ro/iba...roacustica.html.

 

Mi-e frica sa nu fie un lot cu defecte de fabricatie, si din cauza asta sa aiba un pret asa mult redus.

 

Blackthorn, poti sa-mi spui de care coleg e vorba, sa iau lagatura cu el?

Link to comment
Share on other sites

[...] Mi-e frica sa nu fie un lot cu defecte de fabricatie, si din cauza asta sa aiba un pret asa mult redus [...]

 

Stai linistit ca nu d-asta sunt reduse la pret. Mcmusic face regulat discount-uri de genul asta dar nu ca ar fi defecte sau ceva...

 

Insa mici probleme pot aparea la orice instrument, cu atat mai mult la cele din gama asta de pret. Tocmai d-asta iti recomand sa te duci cu cineva care are experienta sa o probeze. Nu o lua prin curier sub nicio forma!

 

Iar in ceea ce priveste Ibanezul cu gatul stramb, chiar m-ai facut curios... Daca zici ca prinzi greu acordurile din cauza actiunii mari, ma gandesc ca e vorba inclusiv de freturile 1, 2, 3 (daca esti incepator presupun ca ai inceput cu G C D deci cam acolo canti...) Iar daca actiunea e mare spre head, inseamna ca spre bridge deja bagi mana printre corzi si grif...

 

Ai putea sa pui niste poze...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Guest Electro

Multumesc de raspuns (acu am vazut ca nu am fost acasa). Ma gandesc si la una second-hand dar stau in Mioveni si nu e p'aci niciun magazin de muzica. Stie cineva prin Pitesti ceva...? Si cand cumpar o chitara (acustica) ce trebuie sa verific? Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de raspuns (acu am vazut ca nu am fost acasa). Ma gandesc si la una second-hand dar stau in Mioveni si nu e p'aci niciun magazin de muzica. Stie cineva prin Pitesti ceva...? Si cand cumpar o chitara (acustica) ce trebuie sa verific? Mersi!

 

Pai mai devreme ai dat 3 exemple de chitara clasica si acum zici de acustica. Ce cauti pana la urma? Oricum, indiferent ce ar fi, ia cu tine pe cineva care se pricepe. Sunt multe de verificat, cu atat mai mult la instrumentele ieftine.

 

Cat despre magazine in Pitesti, google it!

Link to comment
Share on other sites

Guest Electro

Pai mai devreme ai dat 3 exemple de chitara clasica si acum zici de acustica. Ce cauti pana la urma? Oricum, indiferent ce ar fi, ia cu tine pe cineva care se pricepe. Sunt multe de verificat, cu atat mai mult la instrumentele ieftine.

 

Cat despre magazine in Pitesti, google it!

Pai Set-ul Flame ce cauta la acustice atunci? Si in Mioveni nu cunosc decat 1 pers care se pricepe. Are niste cursuri de chitara gratuite dar daca il iau cu mine pe acel profesor imi va spune sa ma duc la el la cursuri, nu il pot refuza (din respect) si la el daca nu cant si cu vocea imi spune "Vinte-ti chitara daca nu canti. Nu esti cantaret adevarat!" . Deci...?

Link to comment
Share on other sites

Pai Set-ul Flame ce cauta la acustice atunci? Si in Mioveni nu cunosc decat 1 pers care se pricepe. Are niste cursuri de chitara gratuite dar daca il iau cu mine pe acel profesor imi va spune sa ma duc la el la cursuri, nu il pot refuza (din respect) si la el daca nu cant si cu vocea imi spune "Vinte-ti chitara daca nu canti. Nu esti cantaret adevarat!" . Deci...?

 

Tare asta :) Spune-i profesorului tau ca sunt extrem de multi chitaristi care nu canta cu vocea. Si cu toate astea sunt muzicieni adevarati, crede-ma. Ii pot da si o lista daca e interesat. Insa probabil ca pe el atat il duce capu' si nu poate intelege ca sunt doua lucruri complet distincte. Pe acelasi principiu de ce te mai apuci de chitara daca nu canti si la baterie si la clape? Iti imprimi singur piesele si nici nu mai ai divergente cu colegii de trupa asupra compozitiilor. Tare, chiar m-ai facut sa rad...

 

Cat despre Flame-ul ala, nu stiu care-i treaba, arata ca o clasica dar intr-adevar se pare ca e acustica. E un fel de struto-camila.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Guest Electro

Tare asta :) Spune-i profesorului tau ca sunt extrem de multi chitaristi care nu canta cu vocea. Si cu toate astea sunt muzicieni adevarati, crede-ma. Ii pot da si o lista daca e interesat. Insa probabil ca pe el atat il duce capu' si nu poate intelege ca sunt doua lucruri complet distincte. Pe acelasi principiu de ce te mai apuci de chitara daca nu canti si la baterie si la clape? Iti imprimi singur piesele si nici nu mai ai divergente cu colegii de trupa asupra compozitiilor. Tare, chiar m-ai facut sa rad...

 

Cat despre Flame-ul ala, nu stiu care-i treaba, arata ca o clasica dar intr-adevar se pare ca e acustica. E un fel de struto-camila.

Si daca-ti mai spun ca invata copii sa cante la chitara dar cei mai buni copii ai lui nu stiu nici notele pe chitara...? Nu si-a luat BAC-ul.... Nu mai zic nimic...:))

Link to comment
Share on other sites

Guest iFeel

Vreau o parere despre chitara de mai jos.Eventual puteti sa imi dati alternative pentru ea :confused:

Deci chitara pe care am pus ochii este un ESP LTD KH-602.

  • Neck-Thru-Body Construction
  • 25.5” Scale
  • Alder Body
  • Maple Neck
  • Rosewood Fingerboard
  • 42mm Locking Nut
  • Extra Thin U Neck Contour

  • 24 XJ Frets
  • Black Hardware
  • LTD Tuners
  • Floyd Rose Bridge
  • EMG 81 ( B) / 60 (N) Active p.u.
  • Finish: BLK

  • 3-Way Switch
  • Neck Volume
  • Bridge Volume
  • Master Tone

Dupa cum am zis si in threadul ce amp sa imi iau,vreau sa cant metal.In general Metallica si Sabaton :)

Asept pareri :rulez:

Edited by iFeel
Link to comment
Share on other sites

Guest Devilpriest

Ibanez GRX70DX vs Epiphone Les Paul Special II

 

 

Ma bate gandul sa-mi schimb actualul topor pe unul mai "rasarit", si da, stiu ca cele doua mentionate in titlu nu sunt chiar atat de performante, dar pentru un hobby/pasiune nu am mai mult de investit momentan (nu cant prin baruri, nu am trupa). Scula actuala este un Behringer El Toro care arata a Strat cu doua single-coils si un HB. Ma gandesc sa o schimb pe una din cele doua de mai sus si as dori pareri de la cei care au mai avut/detin sau cantat la asa ceva si ar putea mentiona eventuale plusuri sau minusuri. Aveti in vedere si posibilitatea unor imbunatatiri aduse peste ceva timp (un an, doi), gen schimbat doze cu ceva mai de calitate. Genurile abordarte: de la Blues/Jazz pana la Heavy metal. Multam in avans.

Link to comment
Share on other sites

Ibanez GRX70DX vs Epiphone Les Paul Special II

 

 

Ma bate gandul sa-mi schimb actualul topor pe unul mai "rasarit", si da, stiu ca cele doua mentionate in titlu nu sunt chiar atat de performante, dar pentru un hobby/pasiune nu am mai mult de investit momentan (nu cant prin baruri, nu am trupa). Scula actuala este un Behringer El Toro care arata a Strat cu doua single-coils si un HB. Ma gandesc sa o schimb pe una din cele doua de mai sus si as dori pareri de la cei care au mai avut/detin sau cantat la asa ceva si ar putea mentiona eventuale plusuri sau minusuri. Aveti in vedere si posibilitatea unor imbunatatiri aduse peste ceva timp (un an, doi), gen schimbat doze cu ceva mai de calitate. Genurile abordarte: de la Blues/Jazz pana la Heavy metal. Multam in avans.

Ce amp ai? Poti sa-ti iei si un Gibson dar daca ai un amp de doi bani nu va face nici o diferenta.

 

L.E.: Am gasit pe info despre contul tau. Nu cred ca o chitara mai buna te va ajuta avand in vedere ce amp ai. Dar daca vrei neaparat eu m-as orienta spre Ibanez.

Edited by alex212
Link to comment
Share on other sites

Guest Devilpriest

Ce amp ai? Poti sa-ti iei si un Gibson dar daca ai un amp de doi bani nu va face nici o diferenta.

 

L.E.: Am gasit pe info despre contul tau. Nu cred ca o chitara mai buna te va ajuta avand in vedere ce amp ai. Dar daca vrei neaparat eu m-as orienta spre Ibanez.

 

Nu mai am acel AMP, pt mine AMP-ul nu mai este o problema, ma intereseaza mai mult chitara, dar care sa nu depaseasca 600-700 de RON. Acel Les Paul Spacial II nu este Gibson, este Epiphone, ca de Gipson nu am bani, daca aveam nu mai stateam pe ganduri. Nici Ibanezul nu este un top de serie, este tot un entry-level. Din cate am vazut majoritatea detin Ibanezuri, vad ca si tu tot catre un Ibanez tinzi. Multumesc pt raspuns.

Edited by Devilpriest
Link to comment
Share on other sites

Ce amp ai? Poti sa-ti iei si un Gibson dar daca ai un amp de doi bani nu va face nici o diferenta.

 

L.E.: Am gasit pe info despre contul tau. Nu cred ca o chitara mai buna te va ajuta avand in vedere ce amp ai. Dar daca vrei neaparat eu m-as orienta spre Ibanez.

 

Aia s-o crezi tu ca nu va face nicio diferenta. E foarte adevarat ca si amplificatorul/efectele/procesorul conteaza, dar o chitara buna ramane o chitara buna si pe clean sau neamplificata. Nu stiu pe ce chitari ai pus tu mana, dar sa compari orice Gibson, chiar si unul calcat de tramvai, cu gioarsele alea doua nu e chiar normal.

 

@Devilpriest: Eu le-am incercat pe amble si ambele sunt varza. Totusi prin comparatie, cred ca Ibanezul e o optiune putin mai buna. Insa eu unul nu mi-as lua niciuna din astea doua si in niciun caz noua. Cu cat dai pe oricare din astea noua, iti poti lua o chitara mult mai buna second. Daca ai timp sa cauti si putin noroc o poti gasi in stare foarte buna sau putin folosita chiar daca e second. Din cate stiu modelul ala de Ibanez se vinde doar intr-un pack pe care ce-i drept nu prea ai de ce sa dai banii, dar daca te incapatanezi s-o faci vezi ca-l au la mcmusic la 800 de ron. Insa repet, la banii astia, iti iei chitara buna la mana 2-a.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Guest Devilpriest

Aia s-o crezi tu ca nu va face nicio diferenta. E foarte adevarat ca si amplificatorul/efectele/procesorul conteaza, dar o chitara buna ramane o chitara buna si pe clean sau neamplificata. Nu stiu pe ce chitari ai pus tu mana, dar sa compari orice Gibson, chiar si unul calcat de tramvai, cu gioarsele alea doua nu e chiar normal.

 

@Devilpriest: Eu le-am incercat pe amble si ambele sunt varza. Totusi prin comparatie, cred ca Ibanezul e o optiune putin mai buna. Insa eu unul nu mi-as lua niciuna din astea doua si in niciun caz noua. Cu cat dai pe oricare din astea noua, iti poti lua o chitara mult mai buna second. Daca ai timp sa cauti si putin noroc o poti gasi in stare foarte buna sau putin folosita chiar daca e second. Din cate stiu modelul ala de Ibanez se vinde doar intr-un pack pe care ce-i drept nu prea ai de ce sa dai banii, dar daca te incapatanezi s-o faci vezi ca-l au la mcmusic la 800 de ron. Insa repet, la banii astia, iti iei chitara buna la mana 2-a.

 

Multam fain de raspuns. Nu tineam neaparat sa le cumpar noi, stiu ca Ibanezul acela vin in starter-pack, dar nu as fi luat asa ceva, am gasit-o la 400 de lei second in stare buna. Am mai gasit si alte Ibanezuri (tot in zona asta de pret) un GRG 170DX si un GRG 270B, ambele second. Pt mine nu este urgent sa-mi iau alta chitara, mai pot astepta pana dau peste ceva mai bun la un pret rezonabil; catre ce ma sfatuiesti sa inclin?

Link to comment
Share on other sites

Guest Devilpriest

Eu cred că mai bine te-ai orienta spre Cort X-6, Aria Mac, Schecter SGR, eventual Squier Affinity sau Yamaha Pacifica.

Pe ce amp cânți?

 

Fender mustang III, dar mai folosesc si PC-ul, cu un Behringer UCG102 si Guitar Rig 5 (am cam ce amps, cabinets vreau si pot obtine orice sunet, fara interferente, fara "lag" etc). Cort X-6 vad ca ajunge pe la 1000 RON noua, ceea ce e cam mult pt mine. Squier nu-mi plac. Multumesc pt raspuns, o sa tin cont si de cele mentionate. Sa vad ce gasesc second la un pret rezonabil.

Link to comment
Share on other sites

Momentan am o chitara clasica Hora, un pic mai veche. Profesorul de chitara mi-a zis ca in primii 5 ani va trebui sa raman pe chitara clasica, ca asa e recomandat. E adevarat? Ce motiv intemeiat te face sa alegi intre chitara clasica si cea acustica? Ce chitara mi-ati recomanda in jurul sumei de 5-600 lei?

Link to comment
Share on other sites

Ce motiv intemeiat te face sa alegi intre chitara clasica si cea acustica?

 

E o întrebare complet fără sens ! Nu cred că asta a vrut să spună profesorul tău ! [ Exceptând cazul în care e profesor de muzică clasică, ceea ce ar explica... ]

 

Ceea ce cred eu că ar fi vrut să spună e să nu treci pe electrică în primii 5 ani. Dar, mai întreabă-l odată, ca să fii sigur .

 

.

Link to comment
Share on other sites

Asta nu stiu: cand e momentul sa te decizi? Ce motiv intemeiat te face sa alegi intre chitara clasica si cea acustica?

 

Pai e destul de simplu. E vorba de ce te atrage si ce te vezi cantand. Daca iti place clasica, ramai pe clasica, daca nu, 5 ani sunt cam multi sa 'investesti' intr-un instrument pe care apoi il vei abandona definitiv. Acum depinde si ce inseamna la tine 5 ani: 10 minute sau 5 ore pe zi? Si asta conteaza. Oricum, clar experienta acumulata de va ajuta indiferent in ce directie o vei lua.

 

Profesorul tau preda numai chitara clasica? Daca da, asta ar putea explica treaba cu 5 ani :) Oricum, parerea mea este sa faci rost de o acustica si o electrica, chiar si de imprumut si sa te apuci sa experimentezi. Tu esti singurul care isi va putea raspunde.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Nu-mi place chitara electrica.

De ce ziceti ca e o intrebare fara sens? Eu vreau doar sa cant la chitara si tata m-a intrebat care e diferenta intre cele 2 iar eu l-am intrebat pe profesor si raspunsul lui a fost ca in primii 5 ani e bine sa raman la clasica. De ce? Nu stiu daca profesorul preda doar chitara clasica, acum am intrat in vacanta si nu mai pot afla. Toate cantecele date de el sunt din cartea Matteo Carcassi. Cantecele alea nu se pot canta si cu o chitara acustica?

Edited by Dragos_007
Link to comment
Share on other sites

Nu-mi place chitara electrica.

De ce ziceti ca e o intrebare fara sens? Eu vreau doar sa cant la chitara si tata m-a intrebat care e diferenta intre cele 2 iar eu l-am intrebat pe profesor si raspunsul lui a fost ca in primii 5 ani e bine sa raman la clasica. De ce?

 

In principiu la chitara clasica vei canta numai muzica clasica iar la acustica restul. Uite aici si un filmulet care iti explica diferentele atat dpdv constructiv cat si al sound-ului:

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Momentan am o chitara clasica Hora, un pic mai veche. Profesorul de chitara mi-a zis ca in primii 5 ani va trebui sa raman pe chitara clasica, ca asa e recomandat. E adevarat? Ce motiv intemeiat te face sa alegi intre chitara clasica si cea acustica? Ce chitara mi-ati recomanda in jurul sumei de 5-600 lei?

 

Imi pot imagina un singur motiv in care-ai ramane fixat 5 ani pe-un instrument: vrei sa ramai la el. Nu stiu ce crezi tu sau profesorul ca inseamna ca "e recomandat".

Alegerea intre clasica si acustica se face in principal dupa genul de muzica pe care-l canti. Clasica - clasica, restul - acustica.

 

Nu-mi place chitara electrica.

De ce ziceti ca e o intrebare fara sens? Eu vreau doar sa cant la chitara si tata m-a intrebat care e diferenta intre cele 2 iar eu l-am intrebat pe profesor si raspunsul lui a fost ca in primii 5 ani e bine sa raman la clasica. De ce? Nu stiu daca profesorul preda doar chitara clasica, acum am intrat in vacanta si nu mai pot afla. Toate cantecele date de el sunt din cartea Matteo Carcassi. Cantecele alea nu se pot canta si cu o chitara acustica?

 

Cam e o intrebare fara sens. Diferenta pentru tine intre acustica si clasica e probabil: 1. griful mai lat la clasica; 2. corzile de nailon; 3. ciupitul. Daca nu VREI ANUME sa canti DOAR piese clasice, mai devreme sau mai tarziu o sa vrei si-o acustica. Nu inseamna ca se poate canta doar piese clasice pe clasica, insa celelalte variante sunt doar ocazional cantate pe o clasica.

 

Ti-as recomanda abordarea functionala: vezi ce muzica-ti place si ce chitara s-ar potrivi. Cu mentiunea ca gusturile se schimba-n timp, n-o sa-ti placa acelasi lucru la 15, 18 sau 20 ani.

Link to comment
Share on other sites

Guest Orphium

Salut, sunt din iasi, stiu bazele si doresc sa imi cumpar o Chitara Acustica/Electroacustica (preferabil 4/4 p/u sunet) de pana la 400-500 roni, vreu sa ma ocup in serios de chitara dar pana cand stiu doar bazele, am nevoie si de husa, poate set, ce chitara imi puteti recomanda ? Multumesc anticipat :)

Edited by Orphium
Link to comment
Share on other sites

Salut . In primu rand roaga un admin sa stearga topicu asta pentru ca nu aici este locul lui. Intreaba aici http://forums.rgc.ro/topic/2811-threadul-oficial-ce-chitara-sa-imi-iau/ . In al doilea rand , fiind incepator nu prea conteaza ce chitara iti cumperi , intra pe un site de magazine muzicale de exemplu http://www.mcmusic.ro/ si cauta un pachet care contine si husa . In bani astia o sa gasesti bafta :yay:

Link to comment
Share on other sites

Electro-acustica cu husa cu tot la care sa poti si canta "serios" cum spui tu la 500 de ron nu prea merge. Eventual poate o acustica si atat. Nu te baga la pack-uri cu chitara/amp/husa/accesorii pentru ca cel putin 2 din 3 vor fi de proasta calitate. Ia-le separat.

La banii astia insa poti gasi ceva bunicel second. Un fender CD60 (sau CD60-CE) cred ca ar fi ok de start.

 

Roaga un admin sa-ti mute topicul sa-l mai gasesca si altii

Link to comment
Share on other sites

Guest Orphium

Salut . In primu rand roaga un admin sa stearga topicu asta pentru ca nu aici este locul lui. Intreaba aici http://forums.rgc.ro...ara-sa-imi-iau/ . In al doilea rand , fiind incepator nu prea conteaza ce chitara iti cumperi , intra pe un site de magazine muzicale de exemplu http://www.mcmusic.ro/ si cauta un pachet care contine si husa . In bani astia o sa gasesti bafta :yay:

 

Am studii muzicale la pian, imi dau seama cand nu suna bine, de aia nu imi treb chiar un fleac dar nici chiar o chitara ce coosta 450-500 roni fara husa, 400 roni cred ca ar fi pretul real care l-as da si ma gandeam la harley benton sau fender squier

Link to comment
Share on other sites

Am bugetul pana in 50.000 de ron si m-am gandit sa-mi iau o chitara si un amp nou.Dintre toate modele de ampuri cel mai mult mi-a placut peavey 6505+112 combo.Si dintre chitari sunt super indecis intre una din chitarile Charvel Desolation DS1

Charvel Desolation Soloist DX1

Ibanez RGA42TFMZ

Charvel Desolation Skatecaster

Ibanez S420

esp ltd mh 330

 

Vreau sa cant in principal numai metale dar as vrea sa pot beneficia si de un clean tone decent din cand in cand.Daca stiti si alte modele de chitari specifice pentru genul asta si in bugetul asta spuneti..Ce m-ar interesa la o chitara ar fi dozele sa fie emg 81/85, sau seymour duncan ,corpul din mahon, neku sa fie neck thru si bridgeul nu conteaza e ok si fara floyd.In principal o chitara pentru shreduit.Astept pareri.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.