www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

salut,

sunt incepator am 15 ani si ma intereseaza chitara bass am vazut si pe la alti si a inceput sa imi si placa si vreau si eu sa imi cumpar una :

 

asta

http://www.fly-music...tara-bass.html#

sau

http://www.fly-music...-sunburst.html#

 

vreau doar niste pareri :D

 

Multumesc

Păi unul e Precission și celălalt e Jazz... Vrei mere sau pere?

Aș zice să iei unul care are atât doză P, cât și jazz.

Link to comment
Share on other sites

Guest catalincc

Va rog frumos sa imi dati si mie un sfat in legatura cu o chitara electrica, mentionez ca:

- nu stiu sa folosesc o chitara electrica, nu am pus mana niciodata pe vre-una

- vreau sa invat sa cant la chitara doar pentru mine, acasa de relaxare

- nu sunt rocker, dar imi plac cateva melodii si mi-as dori sa pot interpreta la chitara cateva melodii precum, Metallica - Nothing Else Matters, Linkin Park - In the end, Deep Purple - Smoke on water

- vreau sa fac cursuri la un profesor, pentru ca eu consider ca pe youtube nu prea inveti sa canti la chitara

- vreau neaaparat electrica

- nu vreau sa conectez chitara la calculator, vreau la un amplificator

 

 

Am ales (nu am nicio pricepere, dar imi place cum arata, stiu ca sunt superficial dar atat stiu in acest domeniu):

 

1) Amplificator (am ales marshall pentru ca din cate m-am uitat eu, toti foloseau in concerte Marshall)

http://www.mcmusic.r...ara-mg2cfx.html

Marshall MG2 CFX - Amplificator chitara

 

sau http://www.mcmusic.ro/chitare/amplificatoare/marshall-mg10-cf-amplificator-chitara-mg10cf.html

Marshall MG10 CF - Amplificator chitara

 

2) Chitara electrica - arata bine si din cate am citit, Ibanez e firma ok

http://www.mcmusic.r...-arz300-bk.html

Ibanez ARZ300 - Chitara electrica

Bugetul este de ~ 1500 ron

 

Sau

 

http://www.mcmusic.r...i-ijrg200u.html

 

Ibanez IJRG200U - Pachet chitara electrica cu accesorii

 

 

As dori sa imi spuneti ce costuri mai implica ? Chitara, amplificator. .. si mai ce? Daca sunt doar cele 2 de ajuns pentru inceput va rog sa imi recomandati ceva bun, nu sa il schimb in 1 an, vreau sa ma tin de cursuri si sunt dispus sa cumpar alte chestii pe parcurs, accesorii etc

 

Buget ~1500 ron

 

multumesc

Edited by catalincc
Link to comment
Share on other sites

@catalincc: In primul rand felicitari pentru ca stii ce vrei sau macar stii ce sa ceri.

 

Ordinea e haotica:

1. Nu-ti lua pack-uri (chitara+amp+accesorii). Toate vor fi proaste, vei fi destul de dezamagit si le vei vinde pe nimic.

 

2. Amplificatoarele alese de tine sunt ele Marshall dar nu prea sunt... Stiu ca arata frumos prin concerte dar astea de 400 ron n-au legatura cu ce vezi/auzi acolo. Eu am tot schimbat cuburi mici de casa (Fender, Orange, Roland, etc) si singurul de buget redus (pana in 1000 ron) care mi-a lasat o impresie buna a fost Roland Cube (de la 15X in sus). Ce-i drept, Marshall n-am avut decat unul dar nu m-a dat pe spate.

 

3. E bine de stiut ca amplificatoarele pot fi pe lampi sau pe tranzistoare (sau hibrid). Daca vorbim de buget redus, excludem lampile.

 

4. La chitare exista doua tipuri de doze: single coil (mai versatile, poti aborda mai multe genuri) si humbucker (mai agresive). HSS de exemplu inseamna 1 x humbucker si 2 x single coil. Ti-as recomanda ceva de genul pana te dezmeticesti si iti dai seama ce vrei sa canti. Cu Ibanez-uri nu prea vei reusi sa canti rock, blues, jazz, ci mai mult metale grele. Daca zici ca nu esti rocker nu e chitara potrivita. Ti-as recomanda un Stratocaster sau un Les Paul (Fender respectiv Gibson). Evident originalele nu se incadreaza in buget, dar poti merge pe Squier by Fender sau Epiphone by Gibson. Totusi fereste-te de Bullet sau LP Special II (cele mai ieftine modele de la ei) pentru ca sunt slabe. Si mai ales daca mergi pe modelele astea fereste de no name-uri sau producatori dubiosi. Arata la fel dar multe sunt praf.

 

5. In locul tau mi-as lua ceva second. Daca ai rabdare sa cauti poti gasi chitare aproape noi la preturi foarte bune. Daca dai 1000 pe o chitara, maine cand iti vei da seama ca nu e ceea ce vrei o vei vinde cu maxim 700 si s-ar putea sa nu-ti convina. Daca o iei second, ai sanse sa o dai pe aceeasi bani. Oricum, indiferent ca o iei noua sau second, e obligatoriu sa iei cu tine pe cineva care se pricepe sa o testeze. Poti avea surpirze inclusiv in magazin.

 

6. Ca sa-ti sune cum trebuie, pe langa chitara si amplificator ai nevoie si de niste efecte, mai ales daca amplificatorul e 'chel'. Macar un distors si un overdrive insa poti incepe studiul linistit si fara ele.

 

7. De pe youtube e greu sa inveti de la zero (dar nu imposibil) in sensul ca nu-ti sistematizeaza nimeni 'materia' si nu poti urmari o linie. Insa exista site-uri de profil (cele mai multe pe bani) care sunt mult mai bune decat majoritatea profesorilor de cartier. Oricum, e bine cel putin la inceput sa iei cateva lectii cu un profesor.

 

Sunt multe de povestit dar in loc de concluzie, fereste-te de no name-uri si incepi cu o chitara bunicica. Restul vor veni de la sine. Unde nu stii, fluiera :)

 

Bafta!

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Guest catalincc

sam

 

Multumesc pentru sfaturi,

Totusi am vazut ca amplificatorul

http://www.mcmusic.ro/chitare/amplificatoare/marshall-mg10-cf-amplificator-chitara-mg10cf.html

contine efectele spuse de tine, are si link pe youtube in care ti le si prezinta

.

 

Legat de chitara, as dori sa o iau noua, si mai am o preferinta, vreau sa fie neagra complet, (stiu, am puricii mei pe creier, dar vreau sa imi placa mult)

 

 

Asa ceva este ok?

Este H - S - S cum mi-ai recomandat

 

http://www.guitarshop.ro/chitara-electrica-ltd-mh-53_p364.html

Chitara electrica LTD MH-53

 

 

Spun asta pentru ca arata bine

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

@catalincc: Nu sunt un guru, mai consulta-te si cu altii inainte sa iei o decizie. Cele de mai sus reflecta numai si numai parerea mea, nu neaparat cea mai buna alegerea pentru tine.

 

In legatura cum amp-ul, as cauta mai degraba review-uri de la end-useri decat de la producator care evident va face orice sa-l puna intr-o lumina buna.

 

ESP/LTD n-am avut niciodata deci nu ma pot pronunta. Este HSS intr-adevar dar e tot o chitara de rockareala. Stiu ca n-o sa-ti schimbe nimeni piticii de pe creier dar forma si culoarea nu sunt chiar un considerent in alegerea unei instrument :)

Link to comment
Share on other sites

4. La chitare exista doua tipuri de doze: single coil (mai versatile, poti aborda mai multe genuri) si humbucker (mai agresive). HSS de exemplu inseamna 1 x humbucker si 2 x single coil. Ti-as recomanda ceva de genul pana te dezmeticesti si iti dai seama ce vrei sa canti. Cu Ibanez-uri nu prea vei reusi sa canti rock, blues, jazz, ci mai mult metale grele. Daca zici ca nu esti rocker nu e chitara potrivita.

 

Single coil mai versatile decât humbucker? Nu poţi cânta rock, blues şi jazz cu Ibanezuri? :huh:

 

Mai ai?

Link to comment
Share on other sites

Single coil mai versatile decât humbucker? Nu poţi cânta rock, blues şi jazz cu Ibanezuri? :huh:

 

Mai ai?

 

La HSS ma gandeam comparativ cu SSS, sorry.

 

Cat despre Ibanez-uri, comparativ cu Strat sau LP, imi mentin parerea ca daca omu' nu e 'rocker' cum a spus, nu ar trebui sa-si ia un Ibanez. E doar parerea mea, sunteti liberi sa-i dati sfaturi. Eu am un Ibanez RGA acasa dar nu-l scot din furca decat cand mi se pun piticii. Depinde acum si ce canti.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

La HSS ma gandeam comparativ cu SSS, sorry.

 

Cat despre Ibanez-uri, comparativ cu Strat sau LP, imi mentin parerea ca daca omu' nu e 'rocker' cum a spus, nu ar trebui sa-si ia un Ibanez. E doar parerea mea, sunteti liberi sa-i dati sfaturi. Eu am un Ibanez RG acasa dar nu-l scot din furca decat cand mi se pun piticii. Depinde acum si ce canti.

 

Şi eu am un Ibanez RG, ba chiar i-am pus şi o doză recunoscută ca fiind printre cele mai "metal", Dimarzio X2N. Dar nu am probleme în a cânta de-astea. Aşa cum am şi o chitară no-name, cu single coiluri acum şi nu am probleme în a zdrăngăni metale cu ea. Aşa sau aşa. La astea din urmă nu prea am aranjat tonurile şi am cântat împiedicat, mă rog, am chitara de puţin timp.

 

Singura problemă la single coil-uri, mai exact la chitarele ieftine cu single coil-uri, este că nu au shielding făcut ca lumea şi ai probleme cu zgomotul de fundal.

 

Iar despre chitarele "agresive", tocmai pentru a controla treaba asta ai potentiometre de ton şi volum. Mai ales dacă ai humbuckere pe care le poţi splita, poţi avea o chitară cu 4 single coil-uri, dacă formatul este SSH, plus alte combinaţii.

 

@catallincc, pentru ce-ţi trebuie ţie, prima chitară, pe care să înveţi, poate să-ţi iei absolut orice chitară. Alege-o după culoare şi formă, nu contează. E recomandat să mergi pe firme care sunt cunoscute în a avea un raport preţ/calitate bunicel în funcţie de preţ. Squier, Ibanez, Cort, etc.

Ar trebui totuşi să ai în vedere că nu prea te interesează atât de mult chitara, cât te interesează formatorul de ton. Mai exact, dacă ai 2000 de lei disponibili pentru treaba asta, e mult mai sănătos să dai 1500 pe amplificator şi 500 pe chitară, decât invers.

Link to comment
Share on other sites

Si uite asa incep dezbaterile interminabile :) Glumesc, treaba e simpla, e proverbul ala "cate bordee atatea obicee". Depinde foarte mult cine si pe ce a mai cantat, ce experienta are, ce genuri a abordat si tot asa. Cum zice si 'mnezău poti sa incepi pe orice chitara. Personal nu sunt de acord cu 25% din buget pentru chitara si 75% pe amp. Dar asta nu inseamna ca ce zice el e gresit sau invers. E vorba doar de optiuni personale. Eu de exemplu mi-am luat un procesor mai scumput care substituie intr-o oarecare masura lipsurile unui amp mai bun. Defapt nici nu mai folosesc combo-uri, acasa cant prin procesor, o interfata de sunet bunicica si niste monitoare.

 

Dar iarasi, nu detine nimeni adevarul absolut, e vorba de urechea fiecaruia si de ceea ce cauta.

 

Totusi, o chitara buna ramane o chitara buna, nu-ti lua o gioarsa ca o sa-ti para rau. Prima mea electrica a fost un Squier Bullet. Cand am pus mana pe un Affinity ma credeam Hendrix iar la Fender deja nu mai comentez. Ulterior am incercat si niste no name-uri dar mai mult de lemn de foc nu cred ca le-as gasi utilitatea acum.

Link to comment
Share on other sites

Cătălin:

Categoric ARZ300, deoarece este cu câteva clase peste celelalte opțiuni. Am avut montate pe chitară dozele active de pe respectivul model și aș avea doar cuvinte de laudă pentru ele.

De asemenea, Fiveseven a scris un articol scurt și util pe care ar fi bine să îl citești:

http://forums.rgc.ro/topic/53623-amplificatoare-pentru-incepatori/

Link to comment
Share on other sites

 

Legat de chitara, as dori sa o iau noua, si mai am o preferinta, vreau sa fie neagra complet, (stiu, am puricii mei pe creier, dar vreau sa imi placa mult)

 

 

Nu cred ca ar trebui sa te sperii de termenul chitara second hand. De banii pentru una noua iti poti lua una second de calitate mai buna. Eu am inceput cu o chitara mai "de-o suta de dolari" si pe parcurs, cand am observat ca falseaza, nu sta acordata, gatu se stramba si toate bubele ce pot aparea la o chitara ieftina, m-am demoralizat.

 

Daca ai ocazia/buget ia-ti o chitara second. Doar pentru ca e noua nu inseamna ca e mai buna - parerea mea.

 

Bafta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest bobo_bogdan

Salut!

Am mai avansat putin in cantatul la chitara si acum imi dau seama ca mi-ar trebui un capodastru. Problema e ca stau destul de departe de oras si ca nu prea imi convine sa comand unul prin curier.

Intrebarea mea pt voi este daca stiti vreun magazin online care livreaza prin Posta Romana si daca ati putea sa-mi recomandati un capodastru(am un Cort AD810).

Pe langa capodastru m-ar mai interesa si niste finger picks(cred ca asa se numesc - http://www.long-mcquade.com/files/4410/lg_thumb-finger-picks.jpg )

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am mai avansat putin in cantatul la chitara si acum imi dau seama ca mi-ar trebui un capodastru. Problema e ca stau destul de departe de oras si ca nu prea imi convine sa comand unul prin curier.

Intrebarea mea pt voi este daca stiti vreun magazin online care livreaza prin Posta Romana si daca ati putea sa-mi recomandati un capodastru(am un Cort AD810).

Pe langa capodastru m-ar mai interesa si niste finger picks(cred ca asa se numesc - http://www.long-mcqu...inger-picks.jpg )

Multumesc!

 

Guitarshop livrează şi prin Poşta Română accesorii.

Link to comment
Share on other sites

Guest bobo_bogdan

Mersi mult!

M-am uitat pe site si am gasit si capodastre si fingerpicks. Care dintre aceastea doua ar fi bun pt chitara mea( Cort AD 810): http://guitarshop.ro...igger_p993.html sau http://guitarshop.ro...igger_p995.html

Cat despre pene si fingerpicks ma gandeam la setul asta http://guitarshop.ro...ctie_p1537.html + http://guitarshop.ro...icks_p2740.html & http://guitarshop.ro...pick_p2744.html . E ok?

Sunt incepator si nu ma pricep mai deloc!

Multumesc!

Edited by bobo_bogdan
Link to comment
Share on other sites

La capodastre habar n-am.

 

Despre pene, vezi că alea thumb sunt de mai multe mărimi. Parcă două mărimi să zic că sunt. Oricum, o să vezi care ţi se potriveşte mai bine, ia-ţi mai multe tipuri dacă poţi.

Link-urile nu merg, dar, din titlu văd că ai ales cutia aia collectible Hendrix. Nu-ţi recomand cutia aia, având un singur tip de pană. Îţi recomand să-ţi iei un variety pack de pene normale. Sunt mai multe modele de la Dunlop, alese random. Diverse forme, materiale şi grosimi. Având mai multe tipuri, o să vezi diferenţele dintre ele şi vei descoperi că unele îţi plac mai mult decât altele.

Link to comment
Share on other sites

Guest bobo_bogdan

La capodastre habar n-am.

 

Despre pene, vezi că alea thumb sunt de mai multe mărimi. Parcă două mărimi să zic că sunt. Oricum, o să vezi care ţi se potriveşte mai bine, ia-ţi mai multe tipuri dacă poţi.

Link-urile nu merg, dar, din titlu văd că ai ales cutia aia collectible Hendrix. Nu-ţi recomand cutia aia, având un singur tip de pană. Îţi recomand să-ţi iei un variety pack de pene normale. Sunt mai multe modele de la Dunlop, alese random. Diverse forme, materiale şi grosimi. Având mai multe tipuri, o să vezi diferenţele dintre ele şi vei descoperi că unele îţi plac mai mult decât altele.

am avut 3 pene Dunlop USA; thin, medium si heavy ; insa am pierdut pana thin. O sa iau acel set recomandat de tine sau poate o sa iau cateva pene aleotoriu de pe acolo si probabil o sa iau mai multe finger picks de toate marimile.

Multumesc pt ajutor!

edit: la capodastre inca mai astept pareri ...

Edited by bobo_bogdan
Link to comment
Share on other sites

@Erich: Si eu iti recomand ceva second, cu acelasi buget vei ridica un pic stacheta. N-am testat LP-100, eu am un Tribute 2010 de la Epiphone de care sunt destul de multumit. Tot de la Epiphone sa nu aud de LP Special II, am fost socat cand am pus mana pe ea, mi s-a parut cea mai groaznica chitara din lume.

Cert e ca la 1000 ron nici nu vei gasi cine stie ce nou, asa ca parerea mea e sa studiezi piata second hand, cu atat mai mult cu cat nu te grabesti.

 

Edit: Lumea vorbeste frumos despre niste Vintage LP dar personal nu am cantat la niciuna.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

@Erich: Si eu iti recomand ceva second, cu acelasi buget vei ridica un pic stacheta. N-am testat LP-100, eu am un Tribute 2010 de la Epiphone de care sunt destul de multumit. Tot de la Epiphone sa nu aud de LP Special II, am fost socat cand am pus mana pe ea, mi s-a parut cea mai groaznica chitara din lume.

Cert e ca la 1000 ron nici nu vei gasi cine stie ce nou, asa ca parerea mea e sa studiezi piata second hand, cu atat mai mult cu cat nu te grabesti.

 

Edit: Lumea vorbeste frumos despre niste Vintage LP dar personal nu am cantat la niciuna.

 

Da,e adevarat , dar nu ma prea pot intinde la 1300 - 1700 lei. Pe forum am cautat dar nu am gasit ce cautam....am cautat un Epi standard , si Vintage v100 si nimic mai la pretul care caut.

Edited by Erich
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o parere ref la ce zicea cineva mai sus ca vrea sa-si ia electrica din prima, si ca nu se poate invata chitara fara profesor. Desi sunt incepator am cateva observatii la aceste idei. 1) Daca ai vecini sau sotie/copii nu-ti lua de la inceput electrica. 2) Eu daca as incepe din nou de la 0 as incepe cu chitara clasica desi am fost capos si n-am vrut asta si asta m-a costat niste timp in plus pentru obisnuirea degetelor cu sarmele acusticii. 3) O solutie de compromis a fi sa incepi pe o chitara acusica bunicica pentru care nu va trebui sa-ti dai peste cap bugetul prea mult. Se gasesc atat noi, cat si sh pe aici pe forum destule acustice acceptabile. 4) Eu nu recomand inceperea direct cu profesor, desi acuma fac lectii cu unul. Nu recomand din cauza ca pentru a iti intelege cineva nevoile tale( ce vrei sa canti, cum vrei sa canti, unde vrei sa ajungi, vrei sa mai continui, samd), cel mai bun evaluator ar trebui sa fii tu pentru inceput. Informatie oarecum structurata si la liber se gaseste pe youtube pe siteuri ge justinguitar. 5) Eu am descarcat de pe net 200 GB de video tutoriale de pe la toate brandurile cunoscute sau populare. ( Seriile Lick And Master, Lick'AndRiff, Learn and Master Guitar, Justin Guitar alea pe bani, si multe altele de u le mai stiu acuma, le am puse pe un hard extern). Eu am inceput pe o chitara acustica proasta. Cand am ajuns la acordurile BARREE, am vrut sa ma las de chitara, fiindca mi-a rupt mainile. Avea aproape 1 cm la fretul 12, ca avusese gatul rupt samd. Ideea e ca acele exercitii pe care le-am facut ca prostul pe acea chitara ia sa vezi surpriza, cand mi-am luat acustica ok, mi se parea piece of cake sa apas pe ea. La fel e si faza cu chitara acustica/electrica. Daca exerctiile le faci pe acustica, cand vei ajunge la electrica vei zbura pe ea. 6) Cand vei ajunge la un nivel de baza, atunci e chiar recomandat sa cauti profesor. Ar fi bine sa-l cauti deja, ca o sa ai surpriza sa schimbi vreo 3-4-5-10. Nu neaparat ca ei nu sunt buni, doar nu sunt pentru nevoile tale actuale. Adica, spre exemplu nu are rost sa-ti iei profesorii cei mai scumpi ca sa te invete acordurile de baza (cowboy chords). Come on, pune mana si invata singur macar baza. Dupa aia, pentru exercitii mai complexe, de game/solistica/tonlitati samd atunci ar fi bine sa fie cineva langa tine. Cam atata, nu ma injurati, vorbeam si eu pe aici ca opinia publica.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.